Prechod k "veľkáčom"

elka86
20. sep 2012

Ahojte,

neviem, či ste sa už bavili aj na túto tému..

Mám 4-ročného syna. Minulý rok chodil do školky so starším bratom. Syn chodil k "maláčom", brat k "veľkáčom". Všetko bolo v pohode. Teraz starší syn nastúpil do školy, mladší "postúpil" do "veľkej" skupiny. Prvý deň bol v pohode, od druhého začali problémy. Každé ráno s plačom, zo začiatku plakával iba ráno na chodbe v školke, doma bol v pohode ako vždy. Ale stále sa to zhoršuje, včera sa už ani doma nehral, buď mal záchvat plaču, alebo apatiu, iba sa prizeral ako sa hrám so starším bratom, keď sme ho chceli pritiahnuť, nechcel.. Tak začínam mať o neho obavy.. Keď som mu spomenula, že bude mať meniny a zoberieme do školky cukríky pre deti, začal plakať, že on tam nič oslavovať nebude. Teraz začali v škôlke pracovať z pracovnými zošitmi, to absolútne odmieta. Keď som mu to len doma spomenula, začal plakať, že nechce žiadny pracovný zošit..
Tak som mu po porade s učiteľkou navrhla, nech sa vráti k "maláčom", s ktorými sa bude hrať, má tam viac rovesníkov. To zase odmieta, lebo sa chce hrať s "veľkáčmi", ale nie sa s nimi učiť.
Neviem, či mu dať ešte čas, aby si zvykol a obrniť sa trpezlivosťou, alebo to riešiť inak?

katia7
20. sep 2012

@elka86 no neviem asi by som sa skusila s ucitelkou porozpravat ze ako sa sprava cez den v skolke ci je vsetko v pohode, mozno mu je smutno za bracekom ale ked neboli v jednej triede tak asi nie, mozno na neho ziarli, mozno na seba puta pozornost lebo prvacikovi sa musis teraz viac venovat, tazko povedat skus si sama prebrat ktora moznost by to mohla byt, najlepsie ho poznas, niekedy naozaj staci len pockat ale ak by sa to zhorsovalo urcite by som hladala riesenie

jaaty
20. sep 2012

... asi je na 4 -ročné dieťa príliš skoro riešenie pracovných zošitov, či iných úloh pre predškolákov.... možno sa chce len hrať ako jeho rovesníci.

miskax2
20. sep 2012

@jaaty pracovne zosity su pre kazdu vekovu skupinu zvlast 😀

elka86
autor
21. sep 2012

@katia7 máš pravdu, on je na brata dosť naviazaný. Aj keď som minulý rok p.učiteľky prosila, aby ich moc nespájali a snažili sa držať každého s "jeho" skupinou, niekedy to nevyšlo, keďže deti majú dosť aktivít spoločných. Máš pravdu, že je to možno žiarlivosť, možno odlúčenie...a všetko dokopy. Cez deň je vraj v pohode (teda záleží odo dňa-niekedy je v pohode, niekedy len "bludi" po školke a čaká kedy pôjde domov. ☹

@jaaty lenže keď on je veľmi pyšný, že ho preradili k "veľkým", a bola by asi ďalšia "rana" keby ho dali späť.

jaaty
21. sep 2012

@elka86 tak potom je to už len o monitvácii a zdôrazňovaní jeho "veľkosti"

katia7
21. sep 2012

@elka86 hmm my mame doma nieco podobne totiz 🙂 dcerka je hotova od kedy brasko isiel do skolky a on sa tiez trochen buri, vidim ze ho na jednej strane stve ze ona je so mnou doma ale do skolky sa hrnie ako velka voda 😀 ja som to poriesila tak ze je tam len doobeda, potom su spolu a mala by si vidiet akou rychlostou dcerka prasi po neho do tej skolky, ja si myslim ze to casom prejde, aj my dospeli niekdy zmeny znasame tazsie niekedy lahsie, dolezite je podla mna prejavit dietatku pochopenie ale zas sa nenechat malou potvorkou manipulovat 😉