Používame cookies. Viac informácií tu. OK
bosoriak
21. apr 2012

Ja by som mu dala rozhodnut sa definitivne, ak sa rozhodne, ze nechce, tak by nesiel. Ak by potom zacal vymyslat, ze predsalen ano, pripomenula by som mu (bez zlej nalady, pokojne a milo), ze sa rozhodol neist. A nabuduce ze sa moze opat rozhodnut, ked bude prilezitost ist.
Tak ho budes respektovat a aj on sa nauci, ze jeho konanie ma nasledky. Rozhodne by som nic neznasilnovala, on sam pride na to, ze tam bola zabava a nabuduce uz bude chciet ist.

ava11
21. apr 2012

Skús ho pozitívne namotivovať, hovoriť mu, aké super veci tam budú s detičkami robiť, ako sa budú hrať, hľadať poklad, možno koníky alebo teda podľa programu. Moja osobná skúsenosť je, že veľa detí zaspätkuje predovšetkým pri autobuse, keď maminky kývajú na rozlúčku, ale akonáhle sa príde na miesto, nie je čas na nejaké smútky a absolútna väčšina detičiek je úplne v pohode. Potom ešte večer, keď sa ide spinkať, tak bývajú slzičky, ale to už je na šikovnosti pani učiteliek, ako to zvládnu. A teda v každom prípade keby bolo veľmi zle, dá sa preňho kedykoľvek ísť, nie? Určite nejdú niekam cez celé Slovensko.

mona333
21. apr 2012

Ja keď som mala 6r,tak tiež šla naša trieda do školy v prírode a ja som veľmi nechcela ísť, doma som plakala,len aby rodičia nepodpísali prihlášku. Nakoniec som ani nešla a nikdy som to neľutovala,lebo aj čo som počula spolužiakov čo bolli,tak dosť veľa ich po večeroch plakalo. Ja si myslim,že 6r dieťa vie odhadnúť či to zvládne alebo nie. V škole v prírode som bola potom ako 8r a 9r a tie som si maximalne uzila. 🙂

anjelicek26
21. apr 2012

Podla mna 6 rocne dieta patri do skoly a nie do skolky, ze ma strach pred niecim novym je pochopitelne, ale treba mu povedat pozitiva - bude tam rovnako pani ucitelka, budu tam rovnako kamarati, budu tam rovnako prestavky vonku. A konecne sa nauci citat a budete si vecer citat rozpravky spolu.

O tom nechat ho doma ergo v skolke neuvazuj.A uz vobec mu o tej moznosti nehovor - co myslis, ze si vyberie??? Fakt nie. Co ked si o dva mesiace uvedomi, ze vsetci jeho kamosi odisli do skoly a on ostal v skolke sam? Budes potom zasa vybavovat nieco ineho? Proste ide sa do skoly. Neviem aky stres je to pre malu detsku dusicku, sama mam takmer 6 rocnu dceru, co uz dva roky do skoly chodi - zijeme v anglicku, vie citat, pisat, skvele pocita matiku a teda to, ze by to nejako tyralo jej dusicku ma ani nenapadlo. Velmi sa tam tesi.

bambola
21. apr 2012

Ja som sa mimo domu vždy tešila, ale mm vravel, že jeho vždy nútili chodiť do táborov a pod. a nikdy na to nemal dobré spomienky (ani nemá) . Súhlasim s @bosoriak, nech nesie zodpovednosť za svoje rozhodnutie a nabudúce si to možno premyslí 🙂 Možno len vymýšľa a možno sa na to naozaj necíti, ak má z toho naozaj paniku tak by som ho nenútila.
@anjelicek26 asi si si už všimla, že sa pýta na školu v prírode , nie na to či malého dať do školy 😉

irriss
21. apr 2012

Urcite bych se podridila prani ditete...pokud bych videla, ze jeho obavy jsou "opravdove" a "z me strany nevysvetlitelne" 😉

Kdyz by jel proti sve vuli a opravdu by se mu tam nelibilo, NIKDY by na tento stres nezapomnel..a uz NIKDY bys ho nikam nedostala.
Dej mu cas a vyckej na dalsi Skolu v prirode.., pokud vidis, ze jeho obavy jsou realne a opodstatnene, ze se nejedna jen o "smutna ocka nejmensiho z rodiny" 😉
Pokud se teto skoly v prirode nezucastni a sam se presvedci po prijezdu jeho kamaradu, ze o hodne prisel, sam pozna o co prisel..a bude se SAM pripravovat a tesit na dalsi prilezitost a tu si nenecha ujit 😉
Je zbytecne mu ted povidat o co prijde, kdyz to nezna.. 😉 tudiz nepochopi a nedoceni..
Nelakej ho na "lizatko", ktere treba nebude sladke, ale horke.. ☹
Ne kazde dite je pripraveno na takovy "skok" 😉

anjelik0907
21. apr 2012

no môj malý keď bol prváčik ,mal ísť tiež do školy v prírode.Samozrejme som mu to nechcela dovoliť ( predsa synček jedináčik) mala som obrovský strach ,že mu bude smutno ,že tam nevydrží a pod. 😉 No mal výbornú pani učiteľku a tá ich tak namotivovala, že si to nedal vyhovoriť a nakoniec ma prehovoril 😀 😀 😀 Teraz som veľmi rada, že tam bol.Bol úplne že nadčený, nevedel si to vynachváliť 😉 Mal more zážitkov na ktoré spomína doteraz.V máji ide do školy v prírode po tretí raz a už teraz sa nevie dôčkať 😀 😀 😀 Takže záleží aj dosť od pani učiteľky ako o tom rozráva svojim žiačikom aby vedeli čo ich čaká 😉 a aby ich motivovala. Tak veľa šťastia v rozhodovaní a ak pôjde veľa krásnych zážitkov 😉

kaja73
21. apr 2012

tak u nas sa vela plakalo aj v skole v prirode v 3 rocniku 😝 -moj sice nie-aj ked -ako povedal skoro aj on plakal lebo plakali chlapci na jeho izbe. 😖
V skolke som ani neuvazovala, ze ho dat-a ani sa to nakoniec nekonalo pre nezaujem rodicov.
Ja by som dieta nesilila -toto by si malo ono samo nakoniec rozhodnut-mozeme ho usmernit ,ale zavercne slovo nech ma dieta.
Nie kazdemu odlucenie od rodicov v tomto veku sadne a moze vzniknut blok a dieta odmietne neskor skolu v prirode aj ked na to mat uz bude-pre zly prvy zazitok.

vinifred
21. apr 2012

Podľa mňa 6 ročný má ešte právo sa takýchto dlhodobejších výletov,odlúčenia obávať..tiež som nad tým rozmýšľala,lebo mám dcéru jeho veku a niektoré deti z iných MŠ taktiež idú do školy v prírode..nie som s tým úplne stotožnená,lebo podľa mňa sú ešte na takéto niečo malí,veď ja si pamätám,že sme toto celé absolvovali až na ZŠ aj to už ako starší a v pionierskom som bola prvý krát ako 10 ročná...ja by som sa prispôsobila tomu,čo cíti a bola šťastná,že ešte stále je mu milšia mamička,ako kamaráti.. 😵

sympa1
21. apr 2012

nasa ,ked este bola, predskolacka , sla tiez do skolky v prirode...nevravela moc ci chce alebo nechce ist , lebo ani nevedela co ju tam caka. ale sli vsetky jej kamosky tak bola spokojna. navyse je dobre vediet ako daleko budu deti od domova, aby v pripade nejakych večernych plačov alebo choroby alebo nieco..ste mohi skocit po dieta. nase deti boli asi 10 km od nasho mesta takze som bola pokojna a keby nieco , sme za 10 minut tam 🙂

littledevil
21. apr 2012

Ja som bola v skole v prirode v 3.rocniku na zakladnej skole, bolo to na 10 dni a z toho som 9 preplakala, ze chcem ist domov. ☹ Ak tam naozaj nechce ist, tak ho nedavaj.

danielllka
21. apr 2012

.. tiež by som ho nenútila nasilu, súhlasím s @irriss, ja sama mám negatívne zážitky z detstva na detské tábory 😉 Môj syn bol prvykrát v škole v prírode ako 5 ročný- v škôlke- veľmi sa tešil, chcel ísť (čo som sa divila, lebo bol tiež dosť "mamičkovský"), po príchode domov, po týždni, bol nadšený, spokojný, že bolo dobre.. Napriek tomu o rok zmenil názor, že nechce ísť, lebo mu bude smutno zamnou, tak som ho teda nenútila (samozrejme som ho lákala, ako bude super, aké budú mať všelijaké aktivity a zážitky, no možno mal nejakú negatívnu spomienku z roku predtým, ktorú mi nepovedal.. neviem..), nechala som si však zadné vrátka a dohodla sa s učiteľkou, že sa prihlásime dodatočne, ak si to drobec rozmyslí (súhlasila, našťastie sa tak dalo..) - a tak aj bolo, decká ktoré mali ísť sa tešili, rozprávali o tom, plánovali a jeho to chytilo- tak teda šiel.. po príchode domov mi vravel, že ani domov nechcel ísť!! 😀 Že tak bolo super- veľa zážitkov, len rozprával a rozprával.. 🙂 Tento rok majú ŠVP tiež, už sa nevie dočkať, každý deň sa pýta, koľkokrát sa ešte musí vyspať 😝 Držím palce, aby ste to zvládli k spokojnosti drobca 🙂

lubina
21. apr 2012

Nedavno sme s dcerou riesili podobnu otazku, ci pojde do skoly v prirode alebo nie.Aj chcela aj nechcela, tak sme vsetko spolu krasne prebrali, ako a co to tam asi bude a nakoniec sa rozhodla ze nepojde. Respektujem to a v podstate som aj rada, ze sa rozhodla ze nepojde. Ma len 6 rokov, bez nas tyzden este nikde takto nebola a ja mam pocit, ze 6 rocne dieta este nie je celkom pripravene byt tak dlho bez rodicov. V triede ma aj deti, co uz maju 8 rokov, kedze mali aj odklad sk. dochadzky, no a nasa mala 6 v auguste tesne predtym ako nastupila do skoly.V skole sa je dari a paci, ale mne sa predsa len zda, ze skola v prirode je o inom ako normalne skola, najma tym, ze tam by bola 5 dni sama. preto respektujem, ak rodicia deti, tie 6-rocne daju, ale na druhej strane respektujem aj svoju dceru a ak nechce ist, tak som ju tam nedala.

amexa
21. apr 2012

ja som chodila do taborov kazdy rok od 6tich a mam len vynikajuce spomienky. Ako dospela som bola este dva krat za veducu - vzdy som si vybrala 6-7-8 rocnych krpcov (najmladsi oddiel) ... deticky boli fantasticke, ked si dobre pamatam za mamickou neplakalo ani jedno, naucili sa vela (upratat si, papat sam bez bordelu, davat stale pozor ci pri nich som - by som sa nemohla im stratit ani keby som chcela) ... stale spominam na jedneho chlapceka - vzdy vsetko spapkal, upratoval si (ked natriasal paplon skoro som sa pocikala od smiechu na krpcovi), cital si knizky - po tabore som sla za rodicmi povedat akeho maju uzzzaaaasneho syna a oni sa len cudovali ze nic z toho doma nerobi 🙂

zuzkap2
21. apr 2012

moj syn sa do skoly v prirode tesi, aj ked si neviem predstavit co bude robit cca za dva mesiace tych 5 dni, ale prihlasila som ho nech vyskusa a tiez nebudu daleko.
@anjelicek26 citat sa asi nenauci 😀 si si zle precitala ide o skolu v prirode ,ktora trva cca 5 dni

jarus1
21. apr 2012

V každom prípade o tom s ním hovor 🙂 čo najviac. Ale vždy to zakonči s tým, že nech sa rozhodne akokoľvek, nebudeš sa na neho hnevať. Ak chce ísť, čaká ho toto a toto. Ak nechce ísť, ked bude starší a bude chcieť, bude môcť ísť...aby to bolo jeho vlastné rozhodnutie a zároveň to nijako neovplyvní súčasnosť i budúcnosť 🙂

jaaty
21. apr 2012

Hlavne s ním o tom treba hovoriť, čo ich čaká, na čo sa môže tešiť, ako bude s kamošmi na izbe, atď....
Okrem toho, je dôležitá aj motivácia zo strany učiteliek.
Naša Hanka bola prvý krát v škôlke v prírode minulý rok v júnu, to mala 4 roky a mesiac!!!. Vtedy ešte netušila do čoho ide, ale zvládla to perfektne, hoci pred tým nikdy bez nás nebola. Učiteľky ich neuveriteľne navnadili 😵 Tento rok idú opäť a tam už nastalo aj váhanie- už totiž vie, čo ju čaká, ale zatiaľ tábor vyhráva. Ak povie, že nechce ísť, súvisí to s nejakou aktuálnou hádkou s kamarátkou alebo zákazom od p. učiteľky, alebo proste s niečim, čo sa jej v škôlke zrovna nepáčilo. O deň, dva či tri, je však už opäť rozhodnutá ísť.
...a to si dovolím povedať, že je na nás dosť naviazaná 😉

mamavera
21. apr 2012

každé dieťa je iné, určite by som rešpektovala jeho želanie, myslím, že bude mať ešte viac príležitostí do školy v prírode ísť. Ja nie som celkom naklonená tomu, aby škôlkári chodili do školy v prírode, presne tie isté aktivity sa dajú urobiť aj v materskej škole, prípadne na výlete v blízkom okolí a kolektív detí z triedy sa netrhá na tie, čo išli a na tie čo nešli.

sisaha
21. apr 2012

Suhlasim s viacerymi, ak sa na to predsa len necíti, tak ho nenúť. Keď bude mať 13 rokov a bude sa plánovať škola v prírode, tak tam urcite chýbať nebude... 😀

radlinka
21. apr 2012

Ja by som dieta nenutila, nechala by som ho sameho rozhodnut, ci ma chut ist alebo nie. Nespadne predsa svet, ked vynecha akusi skolu v prirode. Urcite to bude pre neho lahsie zostat doma, akoby sa tam malo trapit, alebo by mu ten system nevyhovoval. Z vlastnej skusenosti viem, ze som osobne skoly v prirode neznasala, lebo nas tam ucitelky trestali, ti ktori nespali dostali riadnu na frak, vecer robili parties a chlastali, brali nam darceky a sladkosti od rodicov, aby sme zjedli obedy a vecere (co bolo velmi nespravodlive, lebo vsetko skoncilo v jedno vreci a mohli sme si denne vytiahnut len 1ks niecoho, co ani nebolo dotycnej osoby) nepovolovali navstevy, len na par minut a mohla by som pokracovat.... 🙄 🙄 🙄 Osobne by som tam dieta nikdy nedala, lebo moja skusenost z detstva bola negativna i ked to prebiehalo za totalitnych cias a drezura bola riadna. 😖 🙄 Ak by to bolo vyslovene prianie mojho dietata ist s kamaratmi do skoly prirody, tak by som kludne nato pristupila, ak nie vobec by som ho nenutila. 😉

ivka225
22. apr 2012

Nestresuj ho ... šesťročné dieťa je predsa len ešte malé na to, aby ocenilo klady školy v prírode. A nie je to ani výchova k samostatnosti, samostatný v tom zmysle, aby zvládol celodennú starostlivosť o seba, bude až o pár rokov. Takže ak vyslovene nechce ísť, pokojne ho nechaj doma.

kathynka
22. apr 2012

ja som absolvovala ako dieta skolku v prirode dokonca 3x...do skolky v prirode chodili len predskolaci, ale nakolko som podla uciteliek bola velmi samostatna a ostali volne miesta, tak sa spytali mojej mamy, ci by ma nepustila...a to som mala vtedy 3,5 roka a v tych casoch sa chodilo do skolky v prirode na 3 tyzdne! ak je v skolke dobry kolektiv deti a ma tam kamaratov a dobru pani ucitelku, ktoru ma rad, tak by som sa vobec nebala...to nie je ako detsky tabor cez leto, kde sa ide s detmi a s veducimi, ktorych vidi prvykrat v zivote...
bola som sice fakt malicka, ale utrzkovo si pamatam, ze to bolo skvele, chodili sme do tatranskej lomnice a vecerne spolocne sprchovanie bolo nezabudnutelne 😀

ivett1
23. apr 2012

@janinah ahoj...aj my sme to nedávno riešili...naša Viki ide o týždeň do škôlky v prírode a tiež pred 3 týždňami o tom nechcela ani počuť (pričom od októbra min. roka je prihlásená...a vedela o tom) a chcela, aby som ju odhlásila...nič som jej na to nehovorila (ale pre istotu som si plánovala rozhovor s triednou pani učiteľkou, čo keby...čo keby sa nezúčastnila...)...ale...cca pred dvoma týťdňami mali triedny aktív, zúčastnil sa náš tatino a keď prišiel, tak začal rozprávať, čo všetko si treba vziať, ako sa treba pobaliť a ako budú cestovať a pod. a to v nej vyvolalo príjemné spomienky na našu minuloročnú dovolenku a opäť sa začala tešiť...a najlepšie bolo, keď sa deti a pani učiteľka na druhý deň medzi sebou nenútene bavili, čo všetko ich čaká...deti veľmi radi plánujú a predstavujú si...ak ich patrične pani učiteľky usmernia (aj my doma, aby zasa na druhej strane neboli tie naše ratolesti sklamané...), tak sa naozaj začnú tešiť na spoločné akcie s kamarátmi ...my máme teraz zasa opačný problém, lebo nám trochu naša "cestovateľka" prechladla, tak sa bojí, že do škôlky v prírode nepôjde 😅 ...ale, našťastie je veľmi disciplinovaná, a tak je už skoro fit...🙂
ALE, ako radila väčšina mamičiek, nechajte to rozhodnutie na synčekovi, ak sa naozaj bojí...a máte tú možnosť, odhláste ho...a neváhajte...dieťa sa má tešiť a byť zvedavé, keď ide vyskúšať niečo nové...môže sa aj trochu báť, ale len vtedy, keď sú nablízku rodičia alebo niekto, komu výhradne dôveruje...(no, a pani učiteľka to byť nemusí😉...) ...aby ho mal kto posmeliť, alebo tie jeho obavy rozptýliť...

janka_pn
23. apr 2012

nenutila by som, keby naozaj nechcel, ale je pravda, ze v takej skole v prirode je fajin, sama som chodievala a mam dobre spomienky, takze by som mu opisovala co sa tam robi, ze by ho to mozno nadchlo. slzam sa urcite nevyhne, ale tym sa nevyhnu casto ani starsie deti, naucit sa troske samostatnosti nezaskodi. ale ak by mal mat pred odlucenim fakt paniku, tak nema zmysel tlacit ho niekam nasilu. si myslim 🙂

xlucia
23. apr 2012

respektovala by som ho ako teraz aj ptom neskor, a nedavala by som ho tam. skolkar je este malicky, aj ked sa to nezda. ked bude vacsi a bude ti utekat z domu uz ho nezastavis 😀
a nenutila by som ani ziadne lyziarske ine chobotiny

syslica
24. apr 2012

Asi budem opakovať niektoré názory, čo už odzneli, ale starší syslík oslavoval svoje 6. narodeniny práve v ŠvP a tento rok idú zas zo školy... isto mu aj bolo trochu ľúto, no spomínajú dodnes... myslím, že by si ho mala pozitívne motivovať, veľa mu rozprávať o tom, čo sa bude robiť... ak by sa vyslovene bránil, nenúť ho, to by bol psychický nátlak, ja si však myslím, že kolektívne nadšenie ho strhne a napokon bude chcieť ísť. Je to dobrá skúška samostatnosti a dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda. Ak by bol nejaký problém, hádam si ho budete môcť prísť vyzdvihnúť... no treba myslieť pozitívne, nech sa teší na zážitky.
Tento rok ide do ŠvP skoro celá prvá trieda, aj 7r. chlapec, ktorý doteraz nestrávil noc inde ako doma 😉 . Pravdaže majú v rodine trochu obavy, ale rodičia pohovorili s učiteľkou, ktorá bude tak trochu suplovať rolu matky (ak bude treba 😉 ) - a ten istý postup by som poradila aj tebe. Veľa zdaru!

iffka2002
7. máj 2012

Ja si pametam, ako som bola na dvoch taboroch, ako mala, 6 rocna, a bola to trauma, aj ked som nerobila ani cirkusy ani podobne sceny. Dodnes si pametam ten pocit neistoty, bolo to neprijemne. Neskor, ako osem, devet rocna, som uz bola na taboroch a skolach prirodach v pohode, s kolektivom, ktory som poznala (spoluziaci a kamosi). Tiez by som syna nenutila, aj ked umysly su dobré, ale asi na to este nie je pripraveny.

kepassa
7. máj 2012

osobne, hoci mam len 4 rocnu dcerku, neviem si predstavit, zeby som ju "nutila" ist, ak by sa na to necitila. Urcite je to v niecom dobre a prospesne ale predsa len mozno radsej rok pockat az sa v novom kolektive osmeli, ziska novych kamaratov ako ho teraz poslat a potom v buducnosti by mal byt problem. Ja osobne som sa tiez ako prvacka nechcela od mamickovat 🙂 az ked som mala taku dobru kamosku tak sme chceli ist spolu ako velke kocky /druhacky/ do skoly v prirode, len taky paradox... 😀 jej mama bola vychovavatelka a isla s nami, ta kamoska spala jednu noc so mnou a ostatne noci ma nechala samu a isla k mamke....zobudila som sa v noci na wc a v tme sama, no sok...plakala som, prisli po mna a potom sme dokonca skoly v prirode spali u nej v izbe 🙂

jabadaba
7. máj 2012

asi preto, ze sa mi to zda este priskoro. Podla mna je dost casu na solo aktivity bez rodica. Navyse, pokial dieta nechce ist, tak by som ho nenutila. Staci rok dva dozriet a situacia moze byt ina. Plus, natolko doverujes ucitelom, ze tam na takto male deck dostatocne dozru? Za dalsie, co vlastne prinasa skolka v prirode? Ake druhy aktivit, ktore nevie ci nemoze poskytnu aj rodic?

maca_p
7. máj 2012

ja by som ho tam dala s tym, ze sa dohodnem s ucitelkou, aby si ho troska vsimala a pri znamkach neistoty, diskomfortu nech zavola a chodte pre neho. taky 6 rocny chalan si podla mna nevie predstavit, co to obnasa byt v skole prirode.
ja som mala opacny problem, vzdy som bola zapisana a vzdy som ochorela 😲 potom som deckam zavidela, ked sa bavili o vyletoch.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli