Predškolák v rodine a všetko čo nás čaká

kasami
26. aug 2009

Ahoj, mate doma predskolaka ?
my nastupujeme od septembra do predskolskej ... a nakolko moj maly viac v skolke nie je ako je ... rada by som sa s vami poradila co nas caka... neminie... a co sa vsetko od nas ocakava 😉
skolka, zapis ... priprava ... proste vsetko co k tomu patri 🙂

michaela2410
9. sep 2010

@brisilda aj tomas dostava v skole peciatky, ma tam vcelicky, slniecko, aj taku ze "chvalim", ale neviem odstupnovat, co je najlepsie a co menej dobre

brisilda
9. sep 2010

@michaela2410 no u nas sa objavuju iba vcelicky tak sa tesime 😉 aj pracovne zosity nam peciatkuje vcelickami aj domace ulohy dnes ma maly prekvapil a kreslil rovne ciarky aj to sme brali ako zabavku ze su to skokani plavci ktor skacu do vody lebo inak sa mu to nechcelo robit 😀 a tie palicky su rovne ako keby pouzil pravitko 😀 co povodne aj chcel lebo sa jedoval ze mu to nejde tak som ho nechala hodinku aby sa pohral a potom sme sli na ulohu formou hier 😉

ani3012
12. sep 2010

🙂

oliinka
14. sep 2011

ahoj maminky mám predškoláka v juli mal 5 rokov,ale nevidím to vobec ružovo ☹ už som z toho na nervy ☹ paťko začal neskoro rozprávať a ešte teraz mu nieje dobre niečo rozumeť,nevie povedať r a l mu nejde,nevie dať jazýček hore.a máme velký problém s farbami stále hovorí krvičková,trávičková a tak,ked povie dobre tak len na čiernu a ked nejaku inu farbu tak sa musí ozaj trafiť.neviem ako sním dalej logopedičke chodíme.ja zvažujem aj odklad ale chcem mu pomocť aby sa to naučil,počítať mu ide,hociaké puzzle,stavebnice,vystrihovačky a tak má rád.a ešte sme aj najmenší v školke máme 105 cm a 16 kg ☹ čo si myslíte?????

titkovamiriam
14. sep 2011

moj mal 5 juny a dali sme odklad,aby nemal traumu nieje predskolak ale je v nizsej triede nech sa este hra,nam to tak poradila psychologicka kedze je velmi este detsky.A naozaj je teraz spokojný!dúfam že na rok bude zrelší a bude vsetko OK.

oliinka
14. sep 2011

@titkovamiriam no aj Paťko je velmi detský.sama si šla za psychologičkou?čo si myslíš o mojom synčekovi z mojho písania,

titkovamiriam
14. sep 2011

marek je od narodenia pod neurologickou kontrolou nakolko sa narodil mrtvy a vlastne nebyť rychlych elektrosokov a prvej pomoci ani tu nemusel byt,narodil sa s pravym uzlom na pupocniku a nik nevedel ako dlho pri jeho zatahovani pri porode bol bez kyslika...fu aj dnes sa mi este ruka klepe ked to pisem.tak ho potom 3t pozorovali na jiske a na oddleni patologickych novorodencov a potom bol vlastne kazdeho pol roka dnes uz len raz za rok pod kontrolou.Tym že v skolke sa moc nechcel hravat s detmi ,kreslit a komunikovat aj od neurologicky aj od uciteliek som dostala odporucenie na psachologicku.Poviem ti ze som mala strach ci nema znaky autizmu alebo nieco podobne,no psychologicka povedala ze vsetko je ok a ten posunutý rok može pomoct.Marek este nehovorí ..r.. tak to budeme riesit tiez s logopedickou.Ja byt na tvojom mieste by som si nasla niaku detsku psychologicku a konzulkovala to s nou.podla mna treba hladat pomoc u takychto odbornikov urcite ti nebudu chciet ublizit.marek tym ze je medzi vlastne mensimi detmi aj ked su tam dvaja chalani tak ako on narodený maj,jun ale rodicia nechceli aby este isli do skoly a nechceli tiež predskolsku triedu.tak je vlastne sikovnejsi ako ked vlani bol vsade posledný a pomalý...

vilki
25. nov 2011

Ahojte maminy, ja mam doma predskolaka, v juny mal 5 a neviem co vsetko by mal vediet ked pomaly ide na zapis do skoly, vcera bol dost smutny lebo niektore deti si uz vedia napisat meno a on este cele nie, nejde mu S. ale inak uz ovlada asi pol abecedy, ale kresli a pise tak dost hrubo, tlaci na ceruzku, no neviem, co vedia uz vase deticky, neviem ci obsedi v skole 45 minut, je strasne zivy a ani doma nevie posediet ani 5 minut... 😅

barunka
26. nov 2011

@vilki ja mám doma tiež predškoláčku... musím v prvom rade povedať, že deti sa doma pri akititách často správajú úplne odlišne ako inde (napr. v škôlke, škole)... kým mne doma čarbe, tak inde nádherne kreslí... (teraz mi chodí do dialogu, takže vidím, čo robia a ako to robí ona, mám info, či sa dokáže sústrediť...) kým doma neobsedí, tak tam v pohode... akurát ju to musí zaujať. akonáhle od nej niekto požaduje aktivitu, ktorá ju nezaujíma je problém...
ale teraz je len november, majú ešte do septembra čas a veru za to obdobie sa toho na našich deťoch ešte veľmi veľa zmení, vyrastú....
mne pripadá dcérka ešte veľmi detská, neviem si ju predstaviť ako školáčku, ale veď uvidíme...

najmarlenka
26. nov 2011

Ahojte maminy, aj ja mám doma predškoláka a chystáme sa na zápis.Niekedy sa stane, že mám obavy, ako to všetko zvládneme...ale to asi každá mamina. Ja som nakúpila rôzne predškolské knihy, s nákupom mi pomáhal synček a teraz si z nich čítame, riešime tam úlohy, kreslíme....Zároveň sa mi podarilo, po odporúčaní jednej mojej kamošky, nájsť kurz, alebo taký krúžok v materskom centre Bublinka v Bratislave - pre predškolákov. Volá sa to - Hráme sa na školu. Hneď som tam volala a malého prihlásila. Chodí tam veľmi rád, dostávame aj rôzne úlohy na doma, takže viem, čo tam robili a ako mám s ním doma pracovať. Mne to pomohlo a malý je spokojný. 🙂

ani3012
11. júl 2012

@kasami to bolo dávno toto 🙂 už sú tretiaci 😵

xlucia
11. júl 2012

@najmarlenka kde je ta bubliknka? kolko sa tam plati?

najmarlenka
11. júl 2012

Ahoj xlucia, posielam ti stránku, kukni, je to v Devínskej Novej Vsi - Bratislava IV
http://mcbublinka.webnode.sk/
http://mcbublinka.webnode.sk/napiste-nam/

platí sa 1e/1hodina - hranie sa v herni..., ale dá sa dať dieťa aj na opatrovanie...kukni na stránke

Určite sa ti tam bude páčiť, je to tam skvelé, pekné, moderné a veľmi príjemné pre deťúrence aj pre maminy /varia tam výýýýbornúúúúú čokoládu 🙂 /. Prajem pekný zážitok

janulka18
11. júl 2012

Ahojte.Chcem sa opýtať, stretla sa niektorá z vás s požiadavkou na test laterality? Malý je v podstate ľavák, ale sô situácie, kedy používa dominantne pravú ruku. A počula som, že do školy by mal mať urobené psychol. vyšetrenie, ktorú ruku má dominantnú. A teda o takomto teste som počula prvý krát 😒

syslica
19. júl 2012

@xlucia Lucka, Bublinka je pre vás príliš ďaleko, ale skús sa popýtať aj v miestnom MC, možno majú tiež podobnú "prípravku".
@janulka18 Podobne ako ty, počujem o tejto požiadavke prvýkrát... ale fakt je, že v Diagnostike dítěte předškolního věku (J. Bednářová) sú aj testy na lateralitu oka i ruky.
Knižku vrelo odporúčam, sú tam rozobraté jednotlivé oblasti činnosti, ktoré by malo dieťa zvládnuť, možné problémy a aj možnosti podpory + návody na testy a testy aj s vyhodnotením.

janulka18
27. júl 2012

@syslica No ja už doma nejaké testy mám, len mám pocit, či sa to nepreháňa. Neviem o tom, že by sa niečo takéto robilo za našich čias a nechce sa mi stresovať malého vyšetrením.

syslica
3. aug 2012

@janulka18 Správne uvažuješ. Možnože bude ale nakoniec predsa len test u psychologičky potrebný - ak sa Rastík nevyprofiluje do začiatku školskej dochádzky, čo potom? Budete ho viesť ako ľaváka alebo preúčať na pravú ruku? Nemyslím si, že sa testy laterality vyžadujú štandardne, vo vašom prípade môže pomôcť predísť neskorším problémom.

arizona
21. aug 2012

ahojte, vyrastala som v 80tych rokoch, som preučená ľaváčka na praváčku... babka mi stále pchala pero z ľavej do pravej ruky 😠 ale ináč som obojstranná 😅 myslím, že je to výhoda, nie nevýhoda. dokážem čítať z pravej strany do ľavej, futbal hrám pravou nohou, krájam ľavou, aj pravou... zručnejšia som na ľavú stranu 😎 ľavou rukou dokážem písať na ľavú stranu... jediný hendikep je v tom, že ak píšem pravou rukou (v normálnom smere), je to ťažko čitateľné 😅 myslím, že silnejšiu mám pravú hemisféru...
podľa mňa netreba riešiť... deti sa rozhodnú samé, ktorú ruku/stranu majú na čo silnejšiu. rovnako, ako sú prerobení ľaváci na pravákov, sú aj praváci na ľavákov.

babatko37
8. nov 2012

Čo má súčasný predškolák zvládnuť pred nástupom do základnej školy? Lebo si pamätám, že kamarátky učili deti - predškolákov (tak pred 14 rokmi) sčítavať a odčítavať do 20, našich to neučia. Zmenilo sa to?

sofinka333
8. nov 2012

@babatko37 ano... zmenilo sa to do 10 🙂 mozes si vygooglit klucove kompetencie absolventa predprimarneho vzdelavania ... je toho dost co by mal zvladnut 🙂)) ale zhruba tu to mas:
1. PSychomotoricke kompetencie- grafomotoricka gramotnost ( spravny uchop pisacieho materialu, ..) zakladne lokomocne pohyby (spravny beh, chodza, skakanie...) 2.Osobnostne - vyjadruje svoje pocity, vztah k inym, vie odhadnut svoje moznosti, sprava sa sebaisto, uvedomuje si dosledky svojhho spravania, obhajuje seba aj inych (napr. postihnutych), zaujima sa o dianie v rodine... 3. Socialne- sprava sa empaticky k okoliu, vie pracovat v kolektive, zotrva v hre a dokonci ju, prebra spoluzodpovednost za seba i skupinu, nadvazuje kontakty prijatelnym sposobom, riesi konflitkty, pomaha druhym, prejavuje ohladuplnost k svojmu prostrediu 4. komunikativne- vedie monolog, nadvazuje dialog, pocuva aktivne a s porozumenim, vyjadruje svoje myslienky, reprodukuje oznamy a texty, prejavuje predcitatelsku gramotnost ( pozna niektore pismenka, popripade vie napisat svoje meno, zaujima sa o knihy)
5. kognitivne - hlada a objavuje suvislosti medzi jednotlivymi informaciami, riesi jednoduche problemove ulohy, matematicke myslenie (scitava, odratava od 1-10, pojmy- viac, menej, vela, malo....) .... 6. Ucebne- kladie otazky a hlada odpovede, uci sa spontanne, vyvija volove usilie, sustredi sa pripmerane dlhy cas na hru a na zamernu riadenu vychovno vzdelavaciu cinnost 7. informacne kompetence. prejavuje radost zo samostatne ziskanych informacii....
Takze je toho dost, aby neboli mamicky prekvappene ze psychologicka odporuci odklad aj ked dieta uz vie pisat a citat, no je napriklad emocionalne nezrele.... alebo telesne...

evka3231
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oliinka
25. nov 2012

Ahoj chcem sa spýtat ako malému vysvetlit a naučit ho na ktoré písmeno sa začína slovo a na ktoré končí ☹ vobec nevie čo od neho chcem,je to normálné?vedia vaši predškoláci všetko?

jaaty
25. nov 2012

@oliinka, naša Hanka sa to učí v škôlke, a to rak, že najskôr sa učili deliť slová na slabiky. Každé slovo si roztlieskali na slabiky. Keď toto zvládli, začali deliť slovo na hlásky. Oni tomu hovoria "hlasulienky" 😀 , takže teraz vie vyhláskovať slová, v ktorých sa striedajú samohlásky so spoluhláskami (napr. voda, kolotoč......). Slová, kde ide po sebe dve a viac spoluhlások, jej ešte občas robí problém (napr. trpaslík, krokodíl...)
Inak je toto naša obľúbená hra, napr. v aute.

oliinka
25. nov 2012

@jaaty no vytlieskava slová v pohode ale aké písmeno je na začiatku nevie

jaaty
25. nov 2012

... keď začne následne každú slabiku deliť na hlásky, tak musí prísť na to, aké písmenko je prvé 🙂. Koniec koncov, chce to len cvik a čas, veď sa to budú učiť v škole 😉

lea20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz