Predškolák v rodine a všetko čo nás čaká

kasami
26. aug 2009

Ahoj, mate doma predskolaka ?
my nastupujeme od septembra do predskolskej ... a nakolko moj maly viac v skolke nie je ako je ... rada by som sa s vami poradila co nas caka... neminie... a co sa vsetko od nas ocakava 😉
skolka, zapis ... priprava ... proste vsetko co k tomu patri 🙂

ivamera
26. aug 2009

Moja staršia dcérka tiež nastupuje do predškolskej, u nich sa to volá veľká trieda. Už teraz jej chýba jeden kamarát, ktorý zostáva v strednej triede a bojí sa, "že budú musieť stále niečo tvoriť podľa zadania pani učiteľky". Ona má radšej vlastnú tvorbu 😒 No zaujímavé je, že do školy by utekala už hneď teraz.
Aj ja sa poteším akýmkoľvek postrehom ostatných mamičiek.

kasami
autor
27. aug 2009

Jeej, to som rada 🙂
ved to, ze kazde dietatko je ine ...
ten moj sa zase do skoly moc netlaci ... aj ked sa tom vela rozpravame ... ked tak kvoli kamaratam, ze oni tam pojdu ... ale asi tak to nebude ...
on asi pojde do skoly, kam prave bez svojich kamaratov ...

prave ani do skolky nechce nastupit, vobec sa netesi ... ani na deti, ani na ucitelky ...
s vami je to ako ? ako sa motivujete, ved skolka sa blizi ....

ivamera
30. aug 2009

Ahoj kasami, nooo nejako sa nám diskusia nerozbehla. 😒 U nás ako motivácia najviac zaberá to, keď zdôrazním, že predškoláci sú v škôlke najväšší "frajeri", a ešte to, že nemusia spinkať tak dlho ako mladšie detičky. Ale celkovo som jej škôlku v posledné dni veľmi nepripomínala, len tak okrajovo, aby nezabudla, že vôbec existuje. 😀 A vy ako? Malý povedal, že prečo sa neteší?

kasami
autor
31. aug 2009

Ivi 🙂 snad sa k nam casom niekto prida

moj povie, ze mu je lepsie doma alebo u dedka ... mali v skolke takych dvoch bitkarov a kvoli nim nechcel ani chodit ... ucitelky si s nimi nevedeli rady ... ale oni su uz prvaci ... nastastie

a to s tymi frajermi skusim 🙂

Ivi podla coho budete vyberat skolu pre malu ? uz mate nejaku vybratu ?

ivamera
31. aug 2009

My bývame nedaleko Duanjskej Stredy, je tu viacero základných škôl , lenže mne sa výber zužuje na dve slovenské školy. O jednej z nich v poslednej dobe počuť samé chvály, takže asi mám vybraté. Len neviem ako to je so zápisom, je škola povinná moje dieťa prijať? Napríklad so školkou je to u nás dosť náročné, veľký záujem a málo miest.
Inak aj moja Ninka, zvykne hovoriť, že doma je lepšie. A ty kasami, máš už nejakú predstavu o základnej škole?

snilko7
1. sep 2009

ahojky, aj my tento rok nastupujeme do veľkej triedy v škôlke - predškolskej🙂 Mali sme teraz koncom augusta 5 rôčkov, ale ja mám trošku strach či nebudeme musieť ešte rok počkať so školou...zdá sa mi že náš drobec o učenie vôbec nejaví záujem ☹ vie napočítať do desať, ale vo farbách má chaos - raz ich povie dobre, inokedy úplne zle, kreslenie ho nebaví a keď niečo nakreslí tak len on sám asi vie čo nakreslil 😅 . Ukecaný je poriadne, nezbedný tiež...tak som zvedavá ako to s nami dopadne. Ako sú na tom vaše detičky s vedomosťami a ak viete poraďte ako motivovať toho môjho.... a ako ho naučiť hlavne aby držal správne ceruzku, lebo on ju drží pekne len v okamihu ako ho napomeniem a potom si ju už zas preloží podľa seba..

kasami
autor
1. sep 2009

Ivi, co sa tyka skoly aj ja to mam tazke ... my byvame v biskupiciach a spadame pod dost zle skoly ... a bola som sa pytat na normalnej skole vo vrakuni a povedali mi, ze nie su povinny prijat mi maleho ...
Riaditelka mi tvrdila, ze zo zakona mozem zapisat maleho len na jednu statnu skolu a ze vlastne musi prejst zapisom a potom musi uprednostnit deti z obvodu a ak jej zostane volne miesto, tak bude vyberat z deti podla toho ako obstali pri zapise ....
moj maly je velmi sikovny v sporte ... tak ako som kedysi tvrdila, ze by som svoje dieta nikdy nedala na sportovu skolu ... teraz nad tym moc uvazujem ... len je dost daleko ...
este by som ho chcela dat asi zapisat na Kosicku ... ale tam to je len o tom ako obstoji na zapise ... lebo je to cisto vyberova skola ... zevraj vyborna ... len dobre referencie som na nu pocula ...
a potom mam jednu zaloznu vo vrakuni ... este sa rozhodujem ... sama neviem, co by bolo najlepsie ...

Snilko vitaj 😉 som velmi rada, ze si sa k nam pridala 🙂
Moj maly mal 5 v juli ... co sa tyka cisiel ... vie naratat asi do 200 ... vzdy sa pytal kolko ma kto rokov ... a do tolko sa snazil naratat ... a potom mu to islo aj same ...
cisla sa inak naucila hlavne na kartach ... a pocitat pri clovece nezlob se 🙂
inak fakrby tiez dost dloho plietol ... ale naucil sa
ale co sa tyka kreslenia, to je hrozne ... fakt, nieco nakreslit ... fuuuu z toho mam hrozu ... aj ked postavicku ako tak zvlada ... ale to bol des a hroza 😝
a este co sa tyka ceruzky ... ak mozem poradit ... teraz sme kupili perfektnu ... v sevte ... je dost draha ... ale ergonomicky tvarovana zvlast pre lavakov a zvlast pre pravakov
ten moj je totiz lavak 😝

ivamera
1. sep 2009

Ahojte dievčatá.

Fúha kasami, tak s tými školami a zápisom to ešte len bude sranda. Minule mi však kamarátka, ktorá pracuje v školskej knižnici rozprávala, že dnes je to tak, že školy v podstate o každého žiaka bojujú. Lebo čím viac nových žiačikov, tým viac peniažkov dostane škola pridelených. No neviem, nemám to z vlastnej hlavy, takže budem musieť zaloviť v zákone a ísť sa do tej "našej" školy popýtať tiež.

My vieme narátať do 20, začíname aj jednoduché spočítavanie a odčítavanie, ale vždy len hravou formou. Napr. pomocou gombíkov. Moja Ninka je tiež poriadne ukecaná, má nádhernú slovnú zásobu, častokrát sa mnohí čudujú aké nádherné vety vie tvoriť. Kreslí vcelku rada, pokiaľ sa jej ponechá priestor pre voľnú tvorbu. Nerada pracuje s nožnicami, to má ako za trest 😝 . A ešte nám treba popracovať na obliekaní, zapínaní gombičiek, nepopletení si papučiek, ktorá je pravá a ľavá a pod. Takže tiež máme na čom pracovať. Ja stále tvrdím, že každé dieťa je individualita už od narodenia, každý vyniká v niečom inom a je na rodičovi, aby tie silné stránky rozvíjal.
Snilko7, školský rok je len teraz pred nami, je to dlhá doba a synček môže začať prejavovať výraznejší záujem o školu. A ked sa Ti to nebude pozdávať, môžeš si nechať poradiť od pedagóga či psychológa, ktorí ak je to v záujme dieťatka odporučia prípadný odklad. Dnes mám pocit, že to dokonca začína byť trendy 😉
Myslím, že pre pripravenosť do školy svedčí najmä určitá miera samostatnosti (ach to naše obliekanie), a tiež schopnosť dieťatka sústrediť sa na určitú činnosť.

kasami
autor
1. sep 2009

Ivi, tak to obliekanie je aj u nas hrozne ... gombiky a snurky este nezvladame ... ale mame na to este 12 mesiacov ... tak budeme trenovat 😀

a praveze, ja osm pocula, ze sme velmi silne rocniky ... a deti je prave vela ...

a dokonca kamoska mi tvrdila, ze ak by nam dali odklad, tak potom musi ist maly do nulteho rocnika ... zevraj v skolke uz nemoze zostat ... tak ako do dnes deti zostavali dlhsie ... inak aj ja mam pocit ... ze teraz je to in takto predlzovat detom detstvo 😀
s tym pocitanim sme to tiez tak to skusali hravo ... dedko ti da tolko tolko cukrikov, babka tolko a maminka ti xy zje ... kolko ti ostane 😀

inak moj este nevie R a ani L nehovori pekne ☹

kasami
autor
2. sep 2009

Babulky tak ako ?

ake bolo prve vstavanie ?
mne maly od nervozity ani v noci nespal ... a potom rano ani za svet z postele 😅 chudacik, no som zvedava s akymi dojmami pride. O 12stej idem po neho

ivamera
2. sep 2009

Ahoj kasami, práve som na Vás myslela, že ako ste vy dopadli.🙂

Moja riešila škôlku včera celý deň, padla nejaká tá slzička. Potrebovala sa uistiť, že či mi môže povedať, ak sa jej veľká trieda nebude páčiť. Vždy sa ju snžím motivovať, aby sa nám vedela s čímkoľvek zdôveriť.

Vstávanie išlo trocha pomalšie, Ninku bude teraz do školky odprevádzať manžel, ja som doma s bábom. Hovoril, že všetko bolo ráno OK, má nové pani učitelky, tak som zvedavá.
Malý ti vždy chodieva domov na obed? My zostávame celý deň do takej pól štvrtej.

snilko7
2. sep 2009

Ahojte, tak mi sme mali tiež trošku ťažšie vstávanie, ale inak krásne bez slzičiek....už sa možno aj tešil do škôlky, doma sa s nami začínal nudiť🙂
Inak my sa práve chystáme k logopédovi, tiež nerozprávame správne - R a L a dokonca ani mäkčene mi nehovorí...detská doktorka nám vravela že má asi skrátenú uzdičku pod jazykom..tak uvidíme
Myslím že Paťkovu škôlku znáša ťažšie Kika, asi sa nemá doma s kým otĺkať, takže mi dneska celý čas visela na nohavici🙂

kasami
autor
2. sep 2009

🙂 my sme mali rano hrozneee
maly uz vecer mal traumu ako ma pozdravit pani ucitelku 😉 (madarsky)
v noci ani poriadne nespal, vyse dvoch hodin bol hore a rano ani za svet otvorit oci 😔

ale zvladol to super, ked som po neho prisla tak sa pytal ci musi ist tak skoro 😀
on chodi iba doobeda, kvoli zdravotnym problemom ... za minuly rok bol v skolke cca 20dni ... tak dufam, ze tento rok bude lepsi 😅
velmi sa tesi aj na zajtra 😀
Inak na tu logopediu musim zavolat aj ja ... uz sme neboli od juna ☹

ivamera
2. sep 2009

Ahojte babenky. Aj nám dopadol prvý deň na jednotku. Ninka prišla natešená, že veľká trieda je oveľa lepšia než malá a stredná. A obľúbený kamárat išiel tiež nakoniec spolu s ňou do veľkej triedy. Takže spokojnosť.
Prvé dva roky sme aj my veľa chýbali zo školky, bola často choručká. Teraz verím, že to bude oveľa lepšie.
Inak kasami s tým zdravením je aj moja popletená, stále nevie ako samá ľuďom pozdraviť, ja s ňou hovorím po slovensky, manžel po maďarsky. Ale pritom v bežnej reči jazyky nepopletie.
Snilko7, pozerám že medzi detičkami máš krásny vekový rozdiel 3 roky, podľa mňa ideálny. 😉

kasami
autor
2. sep 2009

Ivi no super 😀 Ninuska je sikulka 😉
u nas je to presne opacne, ja madarsky neviem, tak ked tak rozpravam moj drahy s malym madarsky
ale to len take zakladne frazy, ktore by som zvladla aj ja 😠
moc dufam, ze bude v skolke castejsie a ze aj v madarcine sa zlepsi ...
a tiez maju novu ucitelku ... vlastne mali kazdy rok inu ...
Samko si tiez reci nepletie, len jeho kamoska mu povedala, ze nech uz ani do skolky nejde, lebo po madarsky uz nevie ani pozdravit 😝 tak bol v strese 😀

snilko7
2. sep 2009

Baby tak my sme sa tu tuším našli 😀 Máme doma aj rovnakú jazykovú kombináciu 😀 my doma hovoríme s deťmi po slovensky, ale moja babka a svokrovci po maďarsky a obdivujem svoje detičky jak pekne vedia rozlíšiť s kým ako rozprávať...akuráť Paťko sa poslednú dobu zaťal a rozpráva už s každým len po slovensky...
Ivi ten vekový rozdiel sa mi zdal ideálny, teraz sa mi už nezdá 😀 😀 😀 malá sa totiž všetko učí od Paťka a hlavne aj všetko zlé a tie super slovíčka čo pozbiera drobec v škôlke 😅

kasami
autor
2. sep 2009

Snilko no vidis ... sme super a nase deticky 🙂 tie su uplne genialne 😀
aj moji svokrovci rozpravaju s malym po madarsky ... ale maly len ako sa mu chce ... hlava tvrda 😀

mracik
2. sep 2009

ahojte kočky, pridávam sa k vám
tiež mám doma predškoláka, ktorý je na to veľmi hrdý 🙂 Dnes ani nechcel ísť so mnou domov zo škôlky, práve diskutoval s dvomi slečnami. Tak vraj príde domov sám, lebo však už je skoro školák 🙂

Všimla som si, že viacerí máte problém s kreslením, ani Matej nechce kresliť, trochu sa bojím, že bude dysgrafik ako ja a starší syn.
Naopak matika mu ide parádne, z čoho sa veľmi teším, lebo najstarší ma aj s ňou veľké problémy. Sám sa naučil (čiastočne) malú násobilku, sčítava a odčítava cez desiatku. No šnúrky si zatiaľ nezaviaže, tak sa to snáď za rok naučí 🙂

ivamera
2. sep 2009

Jooj, aby sme sa rozumeli, ja tiež neviem po madarsky. Niečo sa už na mna chytá, kuchynskej reči porozumiem, ale veľa toho nenahovorím. Ninka chodí do slovenskej skolky, aj aj do základky ju chceme dať do slovenskej, preto, že sa sňou budem učiť práve ja. 😀
Aj u nás boli pani učitelky každý rok nové. Vy teda chodíte do maďarskej skôlky?

snilko7
2. sep 2009

kasami no môj synček je určite geniálny, hlavne v poslednej dobe v neposlušnosti 😢
Ivi my tiež chodíme do slovenskej škôlky, ja som pôvodne z Bratislavy, to len manžel ma pritiahol do južnejších končín 😀

kasami
autor
2. sep 2009

Vitaj Mracik 🙂

tak nakoniec sa nam to tu mozno naozaj rozbehne 😀

tvoj Matko je tiez asi pekne zive dietko 😀 aj ten moj niekedy skusi take odvaznosti ... akoze on pojde sam do obchodu ta tak 😀
a tu matiku ti uprimne zavidime 😉

Ivi, moj chodi do madarskej ... ale do skoly ideme isto slovenskej 😀 na 1000 %

babulky dakujem, ze ste sa pridali ...

ospravedlnujem sa, som nejaka moc unavena ... pojdem si uz lahnut ... ale zajtra sa vam budem venovat

pekny vecer
pa

ivamera
2. sep 2009

Snilko, aj ja som sa do južných krajov nášho Slovenska vydala 🙂
Tiež vítam mráčik.
A tiež už idem do hajan. 😔 zajtra pa pa

kasami
autor
3. sep 2009

ahojky 😉
tak ja som tu 🙂
inak ja som zo stareho mesta a tiez si ma moj potiahol na juh 😝 byvame v biskupiciach 😝

lasenka
3. sep 2009

ahojte 😉
tak pridavame sa aj my... ivamera - ahoj 😉
tiez mame doma predskolaka, ktory sa uz velmi tesi do skoly, lebo nas malicky sused nastupil do 1. triedy - Matkov dobry kamarat a preto chce ist do skoly aj on 😅 no musime este rok pockat 😉
co sa tyka vedomosti - pocitat vieme len do 20, obliekanie je super, farby pozname takmer vsetky - aj po anglicky 😉 , a co nenavidime - kreslenie 😉 asi typicke pre chalanov, ako tak citam 😉
no nas Matko je dost citlivy chlapcek... ked pani ucitelka nakaze, ze sa ide nieco kreslit, tak spusti plac, lebo on to nevie... ale ak povie, aby deti nakreslili hocico, tak nie je problem... tak si to v skole neviem predstavit, ked ucitelky tam len nakazuju a nakazuju 😉 asi budeme len plakat a plakat 😒
teraz sa ucime snurovat 😉

mracik
3. sep 2009

lasenka, pozerám, že máš rovnaký rozdiel medzi deťmi, ako ja medzi staršími, len mená majú naopak 😝
a tvoj Maťko má podobné schopnosti ako ten môj. On v škôlke nekreslí vôbec. Je to tvrdá hlava, vie že mu to nejde a on by neprežil aby v niečom nebol najlepší 😒 . Na nástenke takmer nikdy nie je žiadna jeho práce. Tiež som zvedavá, aké to bude v škole. Inak je veľmi kamarátsky a miluje kolektív. Takže aspoň so zmenou prostredia asi nebude mať problém.

renca3
3. sep 2009

teraz som obavila predskolacku temu. tak sa pridavame. vcera nastupil syn do pripravky a aj do inej skolky. takze zmena prevelika. hned si nasiel kamosov a vsetko sa mu zatial paci. sedia v laviciach ako skolaci a maju tam aj tabulu uz ako v skole. tak nech si zvyka. 😉
inak tiez neoblubuje kreslenie. uvidime, ako to bude s pisanim.

luba142
3. sep 2009

lasenka uz som to nasla 😀

ahojte- aj my mame predskolacku, vcera sme stretli nasu ucitelku lebo Kristinka pojde az v pondelok a ta nam povedala kolko toho budu mat a Kristinka sa zrovna zhrozila aj ked pocula slovo logopedia 😅 , ze ona to nechce a nemozeme jej vysvetlit ze to bude len pre tie deti co skaredo rozpravaju a ona to uz nepotrebuje, potom budu mat tanecny, hudobny a vytvarny kruzok, cudzi jazyk aj minuly rok uz mali anglictinu tak uvidime ci bude zase, korculovanie na lade v zime a na jar plavanie... no kopec zabavy 😕

ivamera
3. sep 2009

Ahojte dievčatká, tak sa tu pomaličky rozrastáme. Teším sa.
Lasenka, aj moja sa učí po angl., zatial máme za sebou jeden rok v helen doron. A s kreslením sme na tom tak, ako tvoj Matko, ale to som tu už asi niekde písala.
Babenky pozerám že mená vašich synčekov sa tak pekne rýmujú 🙂

Prihodím otázočku? Spinkajú ešte Vaše detičky v škôlke. Naša Ninka už veľmi nie, občas zvykla z toho dlého ležania zaspať, no o to horšie po to zaspávala večer doma. Teraz majú v predškolskej popoludňjaší spánok skrátený a včera im pani učitelka púšťala relaxačnú hudbu.
🙂 Podľa mňa je dobré, ked si aspoň trochu poležká.

Renca3 , ale hádam v tých laviciach detičky nesedia ešte celý deň 😨 Ak je to počas toho, ked napríklad kreslia alebo cvičia písanie, tak vtedy je to určite dobrá príprava do školy.

luba142
3. sep 2009

ivamera- ahoj
Ci nas v skolke spinka to neviem ja sa nepytam ale doma po obede nespava uz od 2 rokov tak tam ked vsetci lezia tak musi a ci zaspi to neviem,inak nerobi jej problem o 22 ist spat a o 7 vstavat ale chcela by som ju zahnat aj skorej no ona nezaspi 😒

renca3
3. sep 2009

ivamera...maju tam aj priestor na hranie na koberci. tak v laviciach sedia asi len doobeda, kym nie je desiata a potom idu von. este celkom neovladam denny rezim tejto skolky.
no a nespavaju uz. poobede boli vonku. prijala by som, keby aspon v klude relaxovali. syn by mozno aj zaspal.