Predškolák v rodine a všetko čo nás čaká

kasami
26. aug 2009

Ahoj, mate doma predskolaka ?
my nastupujeme od septembra do predskolskej ... a nakolko moj maly viac v skolke nie je ako je ... rada by som sa s vami poradila co nas caka... neminie... a co sa vsetko od nas ocakava 😉
skolka, zapis ... priprava ... proste vsetko co k tomu patri 🙂

lasenka
12. sep 2009

kasami - asi sme sa nepochopili... my do kostola chodime, len na ministrantsky kruzok nie, lebo akosi nechce 😉 😵

ivka - v cirkevnej skolke ucia normalne ucitelky, reholne sestry k detom chodia len raz tyzdenne, ked maju hodinu nabozenstva 😉 a mimochodom: aj ja ucim na cirkevnej skole 😉
a ta tanecna - ide o klasiku 😉

kasami
autor
16. sep 2009

Lasenka ... mne to niekedy trva 😖

Babulky tak my sme uz doma chory ... do pondelka mame skolu vynechat ... ak sa polepsi moze ist ak nie, mame prist na vytery 😠

ako mate vy ?

renca3
16. sep 2009

predskolak Leo je v poriadku. mensieho skolkara som mala v pondelok doma. od soboty bol soplavy, ale dnes uz bol v skolke.

kasami
autor
16. sep 2009

Renci, ttak sa nam to asi v BA rozbieha ... ja som dnes cakala dve a pol hodiny v cakarni ...

Ako Leo znasa predskolsku ? Moj sa strasne tesi ... a teraz sa na mna hneva, ze nemoze ist ...

mracik
16. sep 2009

náš Matej je tiež chorý, vlastne všetci chalani 😒 tak som zobrala jeden Kubkov zošit a Maťko každý deň zapíše jednu stranu čiarkami, vlnovkami, kruhmi... Celkom ho to baví, viac ako kreslenie, lebo má pocit, že už je veľký školák a píše. No zatiaľ sú tie tvary katastrofálne, ale máme ešte rok, tak budeme trénovať.

pezincanka
16. sep 2009

Ahojte, aj my mame slecnu predskolacku. Mna velmi trapi, ako sa ona trapi v tej triede, kde je. DO skolky chodi vlastne uz treti rok a teraz ich tak rozdelili, ze tam pozna 3 neoblubene dievcata z minuleho roka a jedneho chlapca z predtym roka. OStatne dievcata sa poznaju z minuleho roka a doteraz ju odmietaju prijat do partie. Deti su mimoriadne krute, jeden den povedia, ze budu kamaratky, KAjka donesie hracky a ony jej potom povedia, ze siu to rozmysleli, ze nebudu s nou kamaratky, ze sa s nimi nemoze hrat. Vraj ju strkaju, tahaju za vlasy... a ona si tam aj poplace.

Bopli partia 5-6 dievcat, konecne ku koncu roka boli u nas aj nanarodeninovej oslave, vsetko fajn. A rozdelili ich tak, ze jedine Kajka je sama v novej treide, ostatne su spolu. Ona sa velmi snazi, ale je ich tam spolu len 9 dievcat a 12 chlapcov. S chlapcami sa este logicky kamaratit neplanuje. A pani ucitelka jej vraj povedala, ze ona by bola rada jej kamaratkou, ale sa s nou nemoze hrat, lebo ma vela prace.

Navyse, vraj im pani ucitelka zakazala zalovat, len ked sa udeje nieco zavazne a vraj im vymenovala situacia, ktore su zavazne... ale ona tam podal mna zaziva psychoteror. Byvale spoluziacky su take neoblubene, hovori, ze s nimi sa ani minuly rok nekamaratila a ze sa ani nemoze, lebo su take hrube, nadavaju....

Mne uz dochadzaju argumenty, co jej mam povedat a mam problem sa pomaly urdzat pri tom rozhovore bez slz.

A pani riaditelka tvrdi, ze to rozdelila spravodlivo. 3x som za nou bola, aj ini rodicia, ale ona nepovoli....

V nasej skolke je spolu 6 tried, po dve z kazdeho veku. Prva trieda bola vyborna, druha horsia, a teraz je to katastrofa.

A este cosi, vase deti robia nieco extra predskolacke? Nejake ulohy, zosity?

Este posledna otazka, co ma tazi, kolko deti je u vas v oredskolackej triede? U nas je 22 deti. DIk za odpovede.

Aj

lasenka
17. sep 2009

my sme zdravi vsetci, klop klop 😉

mracik - vy uz trenujete? ja to nechavam niekedy az po pol roku, Matko je lavak, nech si trosku zvykne 😉

pezincanka - ach moja, je mi to strasne luto, co prezivas... nie je nic horsie ako vidiet, ako sa trapi vlastne dieta 😢 nie je na blizku ina skolka? ved nie je mozne, aby dieta tak trpelo... asi by som chytila tu riaditelku pod krk 😠
ano, nasi robia extra zosity - pocitanie, pisanie a malovanie... ide o zosity pre predskolakov... kupovala ich ucitelka... aj u nas je okolo 22 deti

kasami
autor
17. sep 2009

tak tie choroby uz prepukli asi vsade ☹ ale musis to mat vesele doma s tromi chlapmi 🙂

Mracik aj my sme tak trochu zacali trenovat, v pondelok sme robili ciarky 😀 aj dnes mozno nieco spravime, ked je doma

Pezincanka, to je fakt strasne ... Kajka predsa nemoze tolko trpiet v skolke. Chod este raz za riaditelkou a trvaj si na svojom, povedz jej ze Kajka tam naozaj trpi, ze ti doma place a do skolky chodit nechce, ze ma strach a ty nechces, aby tpela a mala problemy ... ved oni su od toho aby detom pomahali vyrastat dospievat v zdravom prostredi a oni to pre tvoju dceru nerobia.
ak ani to nepomoze napadlo ma este, ze by si mohla vyhladat detsku pschologisku a poradit sa o tomto probleme, mozno by ti vedela dat aj odporucenie na zmenu triedy, pre zly psychicky stav a vyvoj malickej
Alebo, neviem ci mas vsak taku moznost, je vymenit skolku ...
co sa tyka deti v triede ... nasich je nieco okolo 22 myslim, ale ti co su v predskolkej je len 5 alebo 6, nasi maju pomiesany kolektiv, mensie deti sa hraju a starsie si kreslia, vymalovavaju a neviem co este ...

Pezincanka, este nieco ... moj maly pozna toto z minuleho roka ... mali tam takeho chlapca, ktory bil vsetky ine deti, jeden chlapec sa este k nemu pridal, a vsetky ostatne deti sa ich bali, nevedeli sa hrat, lebo prisli ti dvaja a ked im vsetko neprenechali tak dostali. Tiez som sa bola stazovat, porozpravala som sa aj s rodicmi tych chlapcov, z jednym z nich je Samko teraz najlebsi kamarat a ten hlavny bitkar je nastasie uz prvak.
Drzim vam moc paste

renca3
17. sep 2009

pezincanka...vsetko sa da vybavit. len hlavne nie cez slzy, aj ked ti je z toho do placu. chapem. ak by nezabral papier od psychologicky, mozno nieco kupit do skolky alebo pre nu. asi ma tu odsudia, ale na niektorych ludi to zabera. ide o to, ako velmi ti na tom zalezi, aby zostala vo vasej skolke v triede so svojimi kamoskami. 😉

nasich je v triede 14. kedze syn nastupil do nulteho vramci skoly, vsetky deti su nove z roznych skolok a museli si najst nove kamaratstva. az na nejake vynimky 2-3 deti, co sa uz poznali. niektori to zvladali tazsie, ini v pohode.
syn nastastie nemal ziadny problem. skor ja sa dlhsie prisposobujem novemu prostrediu a novej ucitelke a tak.
tiez tam maju nejake zosity. viem, ze uz brali pismeno A.

kasami
autor
17. sep 2009

😀 neodsudi ... len je smutne, ze tu asi naozaj nic ine nepomoze ... a ze vsetci su na to zvyknuty ... no co uz ... neodvyknu si ...

mas pravdu

Renci a vy ste v nultaku ?

a kde prosim ta ?
ja som si myslela, ze do nulteho zoberu, len ak mas odkad ... ale vy nemate, ze ? Ved Leo ma len 5...

a paci sa mu tam ?
tak inak to by si nam mohla davat teple bonziky, co sa tie nase deturence maju naucit ky pojdu na zapis 🙂

my by sme ti boli velmi vdacne 😉

este jedna vec ... A sa ucili iba spoznat, alebo sa uz ucili aj pisat ? to by bolo podla mna moc skoro, preto sa pytam

ivamera
17. sep 2009

Ahojte babenky.
Moja Ninka sa zatial drží. klop klop klop
Tiež mi je ľúto, keď čítam čo musí prežívať pezinčanka so svojou dcérkou. A inak som tiež toho názoru čo Renči3, mohlo by to zabrať v kombinácii s miernou dávkou asertivity. Ide predsa o dobro dieťatka a ako sa hovorí účel svätí prostriedky. Ale celkove je to zvláštne prečo bolo vlastne nutné trhať kolektív a kamáratstva, ktoré sa medzičasom vyvinuli??? 😖

U nás v školke používajú pracovné zošity podľa veku, už od nástupu do školky v troch rokoch. Sú veľmi pekne spravené, zamerané tematicky na písanie, poznávanie, matematické schopnosti. Vždy na konci šk. roka ich Ninuška dostala domov, tak som mala možnosť vidieť ako jej to ide, a to čo nestihla počas roka sme cez prázdniny dokončili, dopísali, dokreslili...
Koľko je ich teraz v triede ani neviem 😅 , budem sa musieť opýtať mm, lebo on ju teraz odprevádza.

kasami
autor
17. sep 2009

Ivamera, tak aspon jedna babulka to tu drzi nad vodou 😀 tak len nech pekne zostane zdrava 🙂

vidiet, ze tie skolky su vsade ine ... ja ani neviem ci nasi maju vobec teraz nejake pracovne zosity 😅

pooomoooc

ivamera
17. sep 2009

kasami 😀 , určite majú. aspoň myslím 😉

kasami
autor
17. sep 2009

aj ja dufam 😅

ivamera
17. sep 2009

Inak, nedá mi ešte nevyjadriť sa k tomu žalovaniu, čo písala pezinčanka. Stráááášne ma hnevá, keď učitelia zakazujú deťom žalovať. veď dieťatko v takom veku nevie spoľahlivo posúdiť, či je jeho ponosa oprávnená alebo nie. Od toho je tam práve pani učiteľka, aby tieto problémy medzi deťmi spravodlivo vyriešila. Potom, keď sú deti vedené k tomu, aby nežalovali ( inak vôbec sa mi to slovo nepáčí 😝 ) častokrát pred dospelými zamlčia aj to, čo by povedať mali. Raz som čítala jeden článok, v ktorom psychológ vysvetľoval, že práve to môže byť dôvodom, prečo na školách je tak ťažko odhaliť šikanu, veď deti sa boja povedať pravdu, aby neboli za žalobabu ☹

kasami
autor
17. sep 2009

mas pravdu ☹

ved ucitel ma yt ten, ktory to dieta usmerni a pomoze mu

ale inak ked som sa ja bola v skolke ked mi maly plakaval ze ho biju a ze do skolky nepojde, som chcela poprosit ucitelku, aby si ho vsimala, ci on neprovokuje, alebo neberie hracky, ze ci mi na maleho nemozu viac dozriet, lebo ze sa mi stazuje ze ho biju,
A ona mi hned odpovedala, ze ano biju ho, a ze ona si s tym jednym chlapcom nevie rady, a rodicia to ignoruju ...

pezincanka
17. sep 2009

Lasenka, Kasami, Ivamera, Renca3, dakujem vam, ze ste si moj problem precitali a aj na neho reagovali.
Verte mi,ze sme s muzom boli vcera hore do 1,30 po polnoci a debatovali. On anajprv povedal,ze tej riaditelke asertivne povie. Ak nepopusti, tak si aspon necha vysvetlit system, akym rozdelovali deti... Lebo mi povedala, ak najdem dieta, ktore bude ochotne sa vymenit do tej druhej triedy, tak by to slo.

Uplatenie riaditelky by MM neprezil. Lebo ona bola spolu so zastupkynou ucitelka nasej dcery minuly roka to sme boli dost malo spokojni. Bol na nich uz alergicky a v podstate sme sa tesili na zmenu. 😖

AJ my sme vymysleli, ze navstivime psychologicku.

Po schladeni hlav rano sme skonstatovali, ze mozno lepsie bude, ak skusime este do rodicovskeho 23.9. poohvorit s ucitelkami, aby ju skusili dat viac do kolektivu, nech tomu procesu pomozu, uvidime, zajtra by som rada skusila s jednou a v pondelok s druhou. A budeme sa na jej den v skolke uciteliek kazdy den pytat.

ALe rano chcela ist so mnou, tak som jej vyhovela a isla som ja. Stretli sme jednu tu byvalu spoluziacku s maminou. Ja blbec som sa opytala pred Kajkou, ako sa jej paci v novej triede a vraj vyborne, ze su velmi spokojni... to som nemala robit, skoro som sa rozplakala.

Este stale nemaju nejakle specialne zosity. P. ucitelka hovorila, ze s predskolackou vyukou zacali, ale ze je to mravencia praca. Spoznavaju sa deti medzi sebou, aj ucitelky ich spoznavaju. Ucia sa predstavit, jesenne ovocie a zeleninu, ale o nejakom treningu pismen, cisel este ani slychu. A na tie zosity vyberaju 4 Eura. TO som si myslela, ze ak je predskolska vychova povinna, ze aj pracovne zosity budu automaticky ako ucebnice v skole, teda zadarmo. VEd okrem 33 EUr na pol roka na ZRPS platime este na kefku a pastu a kruzky ma v skolke dva po 20 Eur.

Kajka v skolke tak pol na pol spi a nespi, ale vzdy vsetci lezia.

renca3
17. sep 2009

v nasej skolke prave viedli k tomu, aby si to navzajom deti fyzicky nevracali, ale aby to hned povedali ucitelke, ked sa nieco dialo.
a k tomu, co napisala pezincanka...este by sa zaujimalo, ako dieta posudi, ci je to zavazne alebo nie. pre to dieta, co ma problem, je zavazna prave ta jeho situacia. nechapem. ucitelka chce mat pokoj. 😒

pezincanka
17. sep 2009

renca, presne, ucitelka chce mat pokoj. A su tam dve starsie pani, teda by mali mat skusenosti, jedna je uz na penzii stiahnuta pre vaznu chorobu druhej ucitelky. 😒

renca3
17. sep 2009

inak aj u nas presuvali minuly tyzden dve dievcata. vymenili sa z triedy do triedy. to dievcatko v nasej triede kazde rano plakalo. tak dufam, ze to tymto vyriesili.

kasami
autor
18. sep 2009

Ahoj babule 😉
tak ja mam Sergina doma choreho ... prave sa hra v izbe 😀 to je uplne super, mat takto chvilku
no co uz, dnes sme spolu uvarili obed (Sergejko krajal zeleniku do leca a miesal), este pripravim maso na vecer a na dnes mam volno 😀

pezincanka
20. sep 2009

Baby, zdalo sa, ze v skolke je o cosi lepsie. Ale teraz vecer plakala, ze jej je tam za nami velmi smutno, ked sa nema ani s kym hrat. CHce ist po obede domov...aj jaj.

renca3
21. sep 2009

pezincanka...to je ten kriticky pondelok. verim, ze tam casom zapadne alebo vybavite to prelozenie.
aj u nas som dnes videla 2. uplakane dievcatko. vraj je to uz od zaciatku a pritom isli do triedy 3 kamosky z byvalej skolky. no bolo mi luto tej maminy. vraj to uz velmi zatazuje celu rodinu tento dcerkin stav. hned som si pomyslela na teba. aj mne by to trhalo srdce - taky plac. 😒
no ale ved aj tak by o rok isla do skoly do ineho prostredia ci kolektivu...tak neviem, ci aj prvacikovia zvyknu plakat
pri takej velkej zmene.
sice mensi 3-rocny tiez vystrajal na zaciatku septembra, ale ten este ma na to narok. u neho sme to neriesili. 😉

renca3
21. sep 2009

kasami...uz ste v poriadku? skolkujete?

dnes syn priniesol zo skolky 2 pokemonove karty. deti si ich tam vymienaju. ked povedal, ze mu ich nechceme kupovat, tak mu ich nejaky chlapec dal. teda vlastne som mu povedala, ze az ked bude mat sviatok. no a to je az vo februari. asi to vzdam a pojdem zajtra nejake pozriet. sama neviem, co mam robit, co je spravne. 😒

kasami
autor
21. sep 2009

Pezincanka, drzim paste nech sa to len lepsi 😉 uvidis kazdym dnom bude lepsie

Renci, preco sa tak bojis tych kariet ?
ja neviem, ale Samkovi som ich kupila straaasne vela, a chvilu ho to bavilo, hrali sme to tak, ze sme si rozdali karty a hadzali raz jeden a raz druhy a kto mal vysiu kartu bral a vyhral ... kupila som mu blok na ne a tam sme ich spolu ukladali podla serie a urovne ...
na tych kartach sa vlastne naucil cisla, 10, 20, 30 ... az 200 a co je menej a co je viac
takze ja mam len pozitivne skusenosti. Nastastie nic ine pokemonove nechcel 😝
teraz tuzi po ninja koritnackach 😅

renca3
22. sep 2009

no lebo u nas plati, ze okrem kinderka a nejakych tetovaciek sa mimo sviatkov nekupuje nic. hraciek maju plnu izbu. takze porusim pravidla. ale tu nejde o to, ze sa mu to az tak paci. ale o to, ze si to tam vsetci vymienaju a on stoji bokom. v predchadzajucej skolke to neficalo a ani mu to neprislo. pritom pozerava Jetix, takze postavicky pozna.

kasami
autor
22. sep 2009

Jeeej, co si tu robila tak skoro 😀

to mate fakt dobre pravidlo, to sa mi paci, ale Samik ma narodky v juli a v auguste meniny ... to by vyse pol roka nic nedostal ☹

moj nepozna vobec tie rozpravky, mozno preto ani netuzil po tych postavickach a inych pokemonoch, My Jetix ani ine tie rozpravkove programy nemame, tak nastastie na tom tak nefrcime. Ale tiez som mu to kupila, lebo to mal jeho kamos a nevedeli sa spolu hrat 😅 tak mi ho bolo luto, isli sme s tym kamosom aj na liecenie tak som chcela, nech sa maju s cim spolu hrat 😅 ja viem ze to nie je najlepsi dobod, ze to ma kamos, ale ked potom tuzil a chcel sa mu vyrovnat ... tak som ho troska podporila. U nas v skolke to vobec nefrci, ale vcera na futbale som uz videla ako si decka zase vymienaju, takze sa k tomu mozno aj vratime 😝
inak v Hrone ich maju teraz v PNSke na akcii sa mi zda ... to mas kusok zo skoly, tak ma len napadlo

renca3
22. sep 2009

ja mam budik nastaveny rano na 5:30, aby som vsetko stihla. ale zato vecer chodim spavat s detmi niekedy. 🙂
tak dik za info. ak sa casovo zadari, zbehnem tam. 😉
dnes som mala frmol. volali mi okolo obeda zo skolky, ze mensi spadol na dvore, udrel si hlavu a stale place. nechce jest, spat a stazuje si na bolest hlavy. isla som pre neho, ze zbehneme na Kramare na RTG hlavy. vkuse mrncal, plakal, ze ho boli hlava. ale ked si chytil podvedome ucho, zistila som o co ide - zapalene ucho. som si vydychla. dala som nieco od bolesti a kvapky do ucha. bude zaujimava noc. 😝

kasami
autor
22. sep 2009

Jezis, chudatko male, to su hnusne bolesti, aj Samko mal v auguste zapalene ucho ... tri noci sme nespali

tak vam drzim paste aby sa Teo co nasjkor vyzdravil, a snad chudacik si tu hlavku moc neudrel, a ze ho bolelo "len" to usko
Samko vcera dosiel s tym, ze jeho spoluziak v skolke zvracal, tak dufam ze nebudu mat crevnu chripku v skolke 😝

Leo sa urcite potesi, ak ti zajtra zostane cas aj na karticky 🙂
ak by ste vsak prisli na ozajstne pravidla tejto hry tak mi pls posli info 😉 mozno sa zacneme znova hrat 😀

pezincanka
22. sep 2009

Ahojte Renca a Kasami. Tak ja som bola vcera v skolke. Doobedna ucitelka ma pocakala a boli sme spolu skoro hodinu. Bola dost v strese, ci mam nejake pripomienky k nej ako ucitelke, a pozom sa uvolnila... Najprv som sa pytala, ako sa podla nej adaptovala Kaja na novu triedu a ucitelky, ci sa s niekym kamarati. Ona na to, ze vyborne, ze sa hned od zaciatku kamarati s dievcatami...to sa mi skoro nozik vo vrecku otvoril. Tak ja na to, ze mam od nej doma celkomine informacie, ze mi place, ze sa nema s kym hrat, ..... a potom z nej vyslo, ze si hned vsimla, ze Kajka ma citovy problem, ze je radsej pri ucitelke ako s detmi. A podla nej preto, lebo je inteligencne nad tymi detmi, ktore su v triede. Vraj tradicne sa do ich triedy dostane viac chlapcov a deti skor socialne pripady, do tej druhej triedy opak. Mne sa toto nerovnomerne rozdelenie deti videlo od zaciatku, riaditelks mi ale stale opakovala, ze to rozdelila na dve rovnocenne skupiny.....
Ucitelka nakoniec vyzerala celkom ludsky, ze jej pripomina jej vlastneho syna, ktory presedel calu skolku na postielke...aj na zakladnej skole nejako nevedel najst priatela. Tak som ju prosila, aby jej nejako pomohla dostat sa do kolektivu, kedze ta zmena triedy je asi nemozna. Tak som sa dozvedela aj to, ze tie zoznamy robi skutocne len riaditelka a ucitelky ich dostanu v den zaciatku sk. roka. Jediny pruser je, ze riaditelka sama bola Kajkinou ucitelkou minuly rok a ak si nevsimla, ze roztrhla kamaratky, tak u mna velmi klesla....
POdla ucitelky, Kajka ma potencial viest tu triedu k niecomu lepsiemu, ucitelka je jej blizsia ako ostatne deti v triede. Vravela som, ze chodi spievat do folklorneho suboru, ze chodi tancovat, na anglictinu...tak ze skusia nieco aj spievat. A kedze je to viac chlapcenska trieda, tak maju viac auticok a vraj malo babik a ziadnu princeznu...a to je Kajina srdcovka. Tak slubila, ze ked pojdu kupovat nove hracky pre triedu, tak kupia dievcenske hracky.... Tu som zistila, ze nielen sa nema s kym, ale ani s cim hrat a tak si tam len kresli a sedi pri p. ucitelke...