Presunuli by ste dieťa na posledný rok do inej škôlky?

katieb
28. feb 2012

Ahojte dievcata

Dcera chodi uz 2. rok do skolky na Piaristickej. Vobec nie sme so skolkou spokojni. Je to tam cele "ňáke divné". Nepaci sa mi, ako su pouzite financne prostriedky z RZ, aj s 2 % dani to bolo take vselijake. Tento skolsky rok napr. su zrusene uplne vsetky kruzky. Ostali len 2 platene, pokial viem a anglictina pre predskolakov. Za cely ten cas sme nemali ani ziadne predstavenie, len 2 stretnutia rodicov, kde som sa snazila nejake pripomienky riesit, ale nie je to brane pozitivne. Ani zo strany uciteliek, ani zo strany riaditelky. Viem, ze nie som sama, ktora nie je spokojna s vedenim skolky, ale bohuzial sa nikto nechce ozvat.
Dcera je na buduci rok predskolacka. A my doma s manzelom rozmyslame, co spravit. Ci ju zobrat zo skolky a prelozit ju do inej, alebo uz ten rok vydrzat a pretrpiet. Viem, ze tam ma dcera kamaratky, kvoli nim sa do skolky vzdy tesi, ale nesedi jej jedna ucitelka (a pravdupovediac ani mne a manzelovi), a ked ju rano vidi v skolke, tak sa mi velakrat stava, ze nechce ist do triedy. Ak aj chceme nieco riesit s p. ucitelkou, tak ta si to potom "vybavuje" cez dceru a ta ma potom vzdy prekvapuje oznameniami o tom, ze nema nosit suknicku; preco ide do skolky, ked je chora (mala priesvitny soplik); ze ju vratia do jasliciek (to sa nam stalo na zaciatku minuleho roka).
Pripada mi to, ze dcera v skolke toho strasne vela zabudla. Z jasliciek isla do skolky s mnozstvom basniciek, pesniciek, vedela sa obliect, najest sama, plienky nemala od 2 rokov vobec, rozprava od 1,5 roka. V jaslickach nebol ziadny problem, v skolke su stale nejake place, dokonca sme riesili aj bolesti brucha zo stresov.
Presunuli ste svoje dieta na posledny rok do inej skolky? Ako to deti znasali? Bolo to lepsie alebo horsie?

Dakujem za Vase nazory a skusenosti.

janka_pn
28. feb 2012

@katieb pojde s detmi z predskolskej triedy aj do rovnakej skoly? ak ano, tak by som ju ten jeden rok este nechala. ak n ie, tak by som ju vzala do takej, kde pojde s detmi aj dalej do prvej triedy

jaaty
28. feb 2012

Môj názor - pokiaľ by som mala istotu, že škôlka, do ktorej dcérku preložím, je skutočne lepšia- tak by som do toho išla. Deti si zvyknú na nový kolektív veľmi rýchlo. 😉
Škoda len, že si tak neurobila hneď ako si zistila, že škôlka nie je OK.

borocka
28. feb 2012

@katieb je skoda ze to riesite az teraz, ked ste si problem vsimli uz davno. na druhej strane, to ze si dcera nerozumie s ucitelkou......vies, stale v zivote kazdy narazi na niekoho, kto mu proste nesedi. najprv spoluziacka, ucitelka, potom sefka, suseda,........vzdy sa niekto taky najde. s tym sa clovek musi naucit zit, hoci nevravim ze je to prijemne alebo snad lahke.
otazkou je, ci maju rovnaky nazor a skusenost aj ine deti a rodicia, alebo vasa mala je precitlivela ( cim sa ta nechcem dotknut). ci je to statna skolka, alebo sukromna.
a tiez zvazte to so spolziakmi do skoly, co pisala janka ako prvy prispevok.

katieb
autor
28. feb 2012

@borocka na zaciatku sme to aj chceli riesit, aj sme sa pokusali o nejaky rozhovor. ale nikam to neviedlo. uz sme boli rozhodnuti, ze dcera pojde odtial prec, lenze potom do triedy prislo nove dievcatko a s tym si velmi dobre rozumie. to vsak ide od septembra do skoly, tak sa bojim, ze ju to tam prestane bavit. v podstate sa v skolke nudi aj teraz, patri k najstarsim v triede.

@janka_pn neviem, do ktorej skoly pojdu deti. tu v centre mam na vyber 3 skoly, kde ju mozem umiestnit. a v podstate od nich z triedy pojde asi 5 deti do skoly, ostatni su o dost mladsi.

borocka
29. feb 2012

@katieb tak ked ta jej kamoska ide do skoly uz teraz, tak by som to neriesila, a ak je moznost dceru prelozit, tak ju prelozte....zrejme aj tak sa to zrealizuje az od septembra ( ak bude volne miesto v novej skolke).
a to ze sa ti dcera v skolke nudi......tak bud je vysoko inteligentna a zvlada vsetko co ich tam ucia, alebo ucitelky sa im nevenuju a zanedbavaju, moj malicky este len zacal chdit do skolky, ale vidim starsie deti-predskolakov. a ti maju kurzy anj, a ucia ich pisat ( vlnovky, ciary...to co sme sa my kedysi ucili az v skole) takze si nemyslim ze dieta ma priestor na nudu.
samozrejme, my tu sme skolka na dedine, kde sme radi ked nam decko vezmu a podmienky a moznosti sa s mestom porovnavat nedaju, takze verim ze tam maju aj viac kruzkov a kurzov na vyplnenie casu

anjelicek26
29. feb 2012

@katieb - Deti sa rychlo adaptuju a ked si myslis, ze najdes lepsiu skolku, tak zmen. Dcerka sla 2,5 rocna k opatrovatelke, nieco ako vys 3 rocna do skolky, 4 rocna do skoly v anglicku a 6 rocna pojde do druhej skoly v nemecku... vzdy iny kolektiv a rychlo sa adaptovala, ona je drzka, vzdy zavalena kamaratmi, ona sa nestrati.

Ale ak je hlavnym dovodom uciteka, co jej nesedi, tak nemen. To sa jej v zivote stane milion krat, treba stat nad vecou a ak sa jej nejake poznamky dotykaju, ze je s toho smutna - TY ako mama prehovor ucitelke do duse, ze si to nezelas.

m.i.r.i
29. feb 2012

ja by som zmenila...ties sa priklanam k nazoru, ze si mohla uz skor, ale aj ta predskolska priprava je dolezita a ja osobne by som si dost zakladala na tom, aby moje dieta bolo v skolke, kde sa mu dostatocne venuju a nieco sa tam aj nauci.. My davame maleho prvy krat do skolky od septembra a uz teraz vyberame dost dosledne, hlavne nech tam chodi rad a nech tam maju cas vyplneny aktivitami, co ho zabavia a aj nieco naucia...k tomu patria aj tie besiedky co ty spominas, tiez respektovanie nazorov rodicov a podobne..mne by taka skolka vadila..
A co sa tyka tych kamaratok- zo skusenosti vlastnej ako dietata a tiez od mnohych kamaratok suhlasim s anjelicek26, ze deti si rychlo zvyknu ..a hlavne na lepsie🙂 Ked nova skolka bude ozaj lepsia, budu tam nove hracky, mile pani ucitelky a zaujimave aktivity, tak si mala na tu staru ani nespomenie...

jolinka
29. feb 2012

@katieb aj nasa dcera chodila posledny rok do inej skolky a v pohode si zvykla. hned si nasla dobru kamaratku. nam to dokonca odporucila psychologicka lebo dcera mala odklad..a ze ine prostredie ju viac zatazi a nebude sa tak nudit, deti i tak uz vacsinou ten posledny rok v skolke prevracaju oci, ze v skolke je nuda...ak tam chodia 3 - 4 roky, tie iste aktivity, deti, ucitelky...mnohe by iste radi prijali zmenu...a tvoje dieta ma tu moznost 😉 😉

jolinka
29. feb 2012

@katieb a ak sa dcera nudi a je malo zatazena, prihlas ju na nejaky novy kruzok, ak nie v novej skolke tak aj mimo MS ak sa da... nieco pohybove kde by vydala energiu, sport, tanec...to je najlepsie na nudu a zlu naladu 😉 😉

danielllka
29. feb 2012

@katieb môj syn vystriedal škôlky tri 🙂 Najprv sme žili v UK, tam začal chodiť ako trojročný (trojročné deti tam chodia 2 a pol hoďky ), štvorročný chodil do marca ešte v UK, potom sme sa vrátili na Slovensko a od apríla nastúpil už tu, bola to zmiešaná trieda, malý šiel namiesto dopredu dozadu, keďže sa kamarátil s mladšími detičkami, nebola som spokojná ani s učiteľkami (žiaden pokrok som u syna nevidela, ako vravím, šiel skôr dozadu, ako dopredu, plus komunikácia učiteľky s rodičom nula bodov), ani celkovo so škôlkou ako takou (aktivity, atď), tak som ho nechala dokončiť školský rok a preložila ho na inú škôlku- tam som už bola maximálne spokojná (a malý takisto, rád tam chodil, mal seberovných kamarátov, kopec aktivít, krúžok, vystúpenia, celom iné kafe) a spravil obrovitánsky skok dopredu 🙂 Takže ja len odporúčam 😎

dobromila
1. mar 2012

@katieb náš najstarší syn začal chodiť ako 2,5 ročný do súkromnej škôlky, keďže do štátnej ho nevzali. Chodil tam pol roka. Potom nastúpil do štátnej v mieste nášho bydliska - zvykol si bez problémov. Tam chodil jeden školský rok a my sme sa presťahovali do susednej obce - takže momentálne je už v 3. škôlke, ale opäť bola adaptácia bezproblémová, čomu som veľmi rada, lebo iných problémov si pri ňom užijeme!
No a na budúci rok bude síce v rovnakej škôlke, ale v inej triede, keďže bude už predškolák a teraz je s malými deťmi kvôli mladšiemu synovi.

Ja by som sa na tvojom mieste snažila vybrať na ten posledný rok takú škôlku, z ktorej potom aspoň pár detí pôjde pravdepodobne do rovnakej školy, ako dcérka

ivett1
1. mar 2012

@katieb ahoj, čo sa týka samotnej dcérky, či by si zvykla v novej škôlke, tak určite 🙂 ... ja by som ju v MŠ nenechala len z dôvodu, že pôjde s deťmi z predškolskej triedy aj do rovnakej školy...načo?...veď, do rovnakej školy môže ísť aj z inej MŠ a ešte tam stretne svojich kamarátov z bývalej škôlky...ale, určite by som si to najskôr vydiskutovala s učiteľkou a láskavo by som ju požiadala, aby si "odpustila" poznámky a "odkazovačky" cez moju dcéru...u nás v MŠ, ak niečo chcú pani učiteľky rodičom povedať, osobne prídu za nimi a aj to povedia...žiadne odkazy...(ak nejaké, tak len na informačnej tabuli a tú všetci rodičia študujú - keď čakáme na svoje ratolesti v šatni...) ...ale ja súhlasím skôr s názorom- zmeniť škôlku...ak máte tú možnosť... 😉

eli74
3. mar 2012

Ako je to teraz so zmenou škôlky? Syn chodí do škôlky. Bola som zaniesť prihlášku do druhej škôlky, že ho chcem zapísať od septembra. Riaditeľka mi tvrdila, že keď syn chodí teraz do škôlky, ona ho teraz nemôže zapísať, lebo dieťa nemôže byť prihlásené do 2 škôlok. Aby som ho z terajšej škôlky odhlásila a doniesla jej o tom potvrdenie. Podľa mňa je to nezmysel. Ale neviem nájsť predpisy alebo zákony ohľadne prehlasovania detí.

babija
3. mar 2012

@eli74 to môžu byť interne predpisy zariaďovateľa - je veľmi veľa detí, aj u nas to platí, ak dieťa má MŠ, tak sa neprehlasuje, alebo je to potom na dohode medzi riaditeľkami, aby sa ti nestalo, že odhlasiš z jednej MŠ a do druhej ti ho nezoberú - argumentuj, prečo chceš preložiť - ale pozítvne argumetny 🙂 nech sa ti darí 🙂

eli74
3. mar 2012

Ona mi to odôvodňovala novým systémom, že teraz ide všetko cez počítače a podľa rodného čísla nemôže byť v 2 škôlkach a ona ho nemôže prijať. Vôbec nespomínala interné predpisy. Tu nie sú preplnené škôlky. Napr. presťahovala by som sa z jednej dediny do druhej, tak si dieta zahlásim na dalsi skolský rok uz do druhej skôlky, ale preco by som ho mala odhlasovat uz v marci z tejto prvej??? Na stránke minedu sa píše stručne len tolko, že sa dieťa moze prehlásiť počas celého školského roka. Tak v čom má ona problém?

denisabi
3. mar 2012

@eli74 Treba žiadosť na odhlásenie z prvej MŚ a potom zapísať do druhej.

eli74
6. mar 2012

Na krajskom úrade mi už potvrdili, že netreba zatiaľ dieťa odhlasovať a R nepostupuje správne.