Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pripravovali ste dieťa na zápis do školy?

zevdavamama
1. dec 2014

Ahojte, v januári nás čaká zápis a rozmýšľam, či sa treba nejak špeciálne pripravovať na školu s malým. Reálne, to čo s ním robia v škôlke ma nejako neohúrilo, ceruzku poriadne nedrží, aj sa mi zdá roztekaný, že viac ako desať minút nad nejakou aktivitou nevydrží (teda nie lego, alebo tak), ale nejak pracovný list. Pracovali ste s deťmi nejako? Robili vám testy v škôlke pred nástupom do školy?
Ja som našla takéto niečo, že robia v Kvapke http://www.dietaaja.sk/index.php/kurzy-pre-rodi... tak váham, či ísť. Bola som u nich na tehotenskom kurze a to sa mi páčilo. Neboli ste tam niekto?

xenicka13
1. dec 2014

Nepripravovala, na zápise ti povedia, co je pre dieťa lepšie, ak dajú odklad, treba pocuvnut

sissy27
1. dec 2014

@zevdavamama nepripravovala... Buď dieťa je pripravené na školu alebo nie,to sa nedá naučiť...

jaja1979
1. dec 2014

@zevdavamama Ahoj, u nas v skolke sa robil test skolskej zrelosti a odporucam. Moja dcera bola na zapise davnejsie a ju som nijako nepripravovala, pretoze bola velmi sikovna, takze som to neriesila a zapis absolvovala bez vahania. Synator bol ale minuly rok a ten je teda vyrazne odlisny od dcery - tak som ho trosku popostrcila a snazila som sa ho nan trochu pripravit.
Poviem ti, co bolo u nas na zapise: napisat svoje meno tlacenym pismom, nakreslit obrazok, urcovat strany (vpravo, vlavo, hore, dole), pocitat do desat, poznat cislovky, zvierata, vymenovat clenov rodiny, zarecitovat akukolvek basnicku alebo zaspievat pesnicku a zavazovat snurky na topanke. V podstate vsetko vedel uz vtedy okrem snurok, tak sme poctivo trenovali asi tyzden. Zapis zvladol a napriek tomu, ze v porovnani s dcerou bol ovela tazkopadnejsi a nesikovnejsi - teraz som velmi prekvapena... Pise krasne, ruka sa roztrenovala, matika mu ide lavou zadnou a vsetko zatial zvlada perfektne. takze netreba sa bat, za ten takmer este rok deti dozreju, ale v kazdom pripade je super ten zrelostny test. Skus sa opytat v skolke, mozno sa robieva aj u vas. My mame malicku skolku na dedine a spec. pedagogicky prisli k nam bez problemov.

zuzka0903
1. dec 2014

Jasne prihlas sa 😉 😉 nevahaj..... Ja som dala od tehotenstva na prirodzenost a instinkt a kurzy som nepotrebovala...... 😀 aj deti aj ja sme spokojni

katarinamarkova
1. dec 2014

@zevdavamama ak chces vediet dopredu a nie si si ista ci tvoje dieta od septembra zvladne byt skolakom, tak kludne daj otestovat na skolsku zrelost.
ale prave zapis do skoly je zhodnotenim toho ci dieta skola za ziaka prijme, ci ma dostatocne vedomosti, zrucnosti na buduceho prvacika.
specialne pripravovat? naco? nie. netreba.
ak chces obcas sa s nim zahraj na skolu. davaj mu casto kreslit, omalovavat, skladat male skladacky na rozcvicenie jemnej motoriky, citaj mu rozpravkove knizky, nech si cita podla obrazkov aj sam, obcas spocitajte cukriky v miske, alebo sedem trpaslikov v rozpravke 🙂

katrin21
1. dec 2014

Nie , nepripravovala.. nijako... chodila do skolky a to je postacujuce... dieta podla mna na zapis pripravovať netreba, dietatu sa treba venovať stale, nie len pred zapisom... takze normalne vychovavane dieta, ktoremu sa rodicia venuju vramci moznosti , kreslia s nim , citaju rozpravky a pod.. je na skolu pripravene aj bez " specialnej pripravy" ....

katrin21
1. dec 2014

@zevdavamama a co sa tyka udrzania ceruzky... to sa spoliehas na skolku?? ty s nim doma nekreslis? ja som s dcerou dost malovala vodovkami a ceruzky boli u nas oblubene / omalovanky a pod./ .... tym padom jemna motorika uplne OK a v pohode..
chlapci mavaju tvrdsiu ruku, ale aj tam je to o cviku... kludne mu tu ceruzku v ruke nepravaj, rozhodne ho nenechaj drzať ju ako kol, rob s nim rozne hry, kde musi pouzivať jemnu motoriku, kreslite , vyfarbujte.... tomu sa mozes povenovať 🙂 , ked uz teda ma v tom medzery...

zevdavamama
autor
1. dec 2014

Och dievčatá, neviem načo toľké uštepačné poznámky, dosť sa ma to dotklo. Keby som sa dieťaťu nevenovala, neriešim nič. Ono je to ľahké, keď dieťaťu veci idú "samé", ale nie každé dieťa je také.
Ďakujem @jaja1979 za detaily k zápisu, z toho väčšinu zvládne, až na to kreslenie. Tak skúsim niečo viac s rukou, on ju má skôr zbytočne napätú, takže úplne malé veci urobí, ale nemám pocit, že tomu pomôžu (s legom normálnym sa hrá hodiny).

knedladomaca
1. dec 2014

zevdavamama sa nepytala na pripravu na zapis, ale na skolu ... zapis ako taky nie je diagnsoticka jednotka, tam mozu pedagoovia vyjadrit domnienku, ze niekde ma dieta limity. Potom je tu este testovanie sk. zrelosti, ktore ale CPPPaP robi v aprili - maji.
ak ti tam povedia, ze dieta je nezrele v niektorej z oblasti, tak trocha smola --- ale ak si nechas poradit čo a ako este teraz, tak to je 9 mesiacov do zaciatku skoly. Za ten čas sa da urobit strasne vela.
Ak si nie si ista postupmi a typmi cvičeni, porad sa, ale s odbornikmi. tuto tie rady vseobecne platia vseobecne .. kazde dietatko treba posudit individualne. niektoremu staci drobne postuchnutie, inym treba systematicku niekolkomesacnu pracu .. takze ak si nasla nejaky kruz, chod do toho, asi nemas co strati, len ziskat, nie? drzim palce.

zevdavamama
autor
1. dec 2014

No, Žilinu nepoznám. Ja som bola u týchto dievčat: http://www.dietaaja.sk/index.php/kurzy-pre-rodi... a mne i celej našej rodine tie tri mesiace dali veľa. Mali sme syna s oneskoreným rozvojom reči, emociónálne tažko zvládal akúkoľvek zmenu, hneď vybuchol, nevedel povedať čo chce a z toho bol nešťastný v školke mal problém zapadnúť... Mne to pomohlo nájsť cestu, ako sa s ním dorozumieť, ako pochopiť, čo cíti. A zároveň bolo super, že som ako rodičn zrazu nebola jediná na svete s "iným" dieťaťom.

zevdavamama
autor
1. dec 2014

Pardon, posledný príspevok som chcela do inej diskusie napísať...

dai
1. dec 2014

@zevdavamama tiez som nepripravovala na zapis nijak a to mam letne dieta - v skolke mi povedali ze ju do skoly odporucaju, na zapusoch niektore letne deti posielali na diagnostiku, niektore neodporucili, vaecsina vsetko v pohode zvladla...

felycity
2. dec 2014

ahoj, na zápis ani tak nejako zvlášť nemusíš pripravovať dieťa, skôr by som sa osobne zamerala na výsledok testov školskej zrelosti, mnohí tieto testy neberú vážne, ale dajú ti dosť indíciu, či je dieťa prichystané na školu, vôbec tu nejde o to, či dieťa je múdre, šikovné, ide o to, či jeho nervový systém je už natoľko vyvinutý, že zvláda požadované grafomotorické zručnosti, či je všímavý, či má základ držania ceruzky a pod. Napr. sú detičky, ktorým ešte aj v prvej triede robí veľký problém spájať slabiky do slova, proste môžeš kričať, prosiť to dieťa to nevie, lebo ešte to v tej hlavičke nemá tak dozreté / ja som to tak laicky napísala/ naopak sú deti, ktoré už v predškolskej dochádzke to vedia, ale to neznamená, že jedno je múdrejšie ako druhé. Ide o to, že niektoré deti potrebujú čas a ak im ho nedáme tak nikdy tie rýchlejšie deti nedobehnú, pretože v škole bude ich nástup ťažší, náročnejší, to čo iným bude trvať 10 minút, im 20 minút a bude sa to nabaľovať a výsledkom bude len frustráci dieťaťa, znížené sebavedomie a odpor k učeniu. Ak máš ty pocit, že dieťa má medzery tak pokojne nájdi aj tu na modrom koníkovi pracovné listy , kde sa môže zdokonaliť.

sssimi
10. dec 2014

@zevdavamama My sme práve dnes absolvovali test zrelosti. Malá je šikovná na veci, ktoré ju bavia. Na pár vecí som ju pripravovala nakoľko chodíme na logopédiu. Tie mala na teste správne, ostatné veci, ktoré mala vedieť zo škôlky veľmi dobre nevedela. Bohužiaľ som o nich nepočula ani ja, takže rozširujem zoznam o grafické zručnosti-z 5 rovnakých obrázkov je jeden otočený, dieťa ho musí označiť, taktiež z 5tich zvierat označiť, ktoré nie sú domáce, vyčiarknuť zeleninu z ovocia, opakovať jednoduche aj zložené vety po psychologičke, potom tam bolo spodobovanie sivá-zíva, vedieť povedať prvé písmeno zo slova, vytlieskavať rytmus v slovách a pod.....
Mojej bol odporučený odklad, vraj hlavne kvôli hravosti. V máji pôjdeme na ďalšie preskúšanie a potom sa rozhodnem.

laurika25
29. okt 2016

@sssimi ahoj,ako ste sa rozhodli?Dali ste dcerku do skoly?Ak ano,ako jej ide skola?Dakujem

sssimi
2. nov 2016

@laurika25 Ahoj, ano dali sme. Psychologička ju v maji na preskúsaní odporučila. Má síce problémiky a je radená medzi najslabšie, ale úprimne pochybujem, že by ten rok nejako pomohol. Ona je flegmošik a na všetko potrebuje čas, kým to spraví, napíše a podobne.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli