Problém s obliekaním 6 ročnej dcéry

lenkant
18. mar 2014

Ahojte maminy,
mam problem s nasou dcerou, ktora bude mat v maji 6 rokov. Je to sikovne dieta, trochu hanblivejsie, ale ziadny extrem. Od malicka bola nervozne a uplakane dieta a je taka aj dodnes. Vyzadovala si vela pozornosti vzdy. Vieme byt na nu aj dost prisni a za svojim si dokazeme stat, ale ona je tak neskutocne tvrdohlava a aj vzdorovita.Aj za cenu, ze jej zakazem to, co ma najradsej, radsej to ozelie, len aby bolo po jej. Je aj dost drza a papulnata posednu dobu aj sceny vyraba poriadne. Isto je v tom aj ziarlivost, ale s tym obliekanim to bolo aj pred narodenim dcery druhej.Chodi do skolky.Vzdy ju velmi chvalia tam, no len co sadne do auta, akoby mi tam sedelo ine dieta, ake mi opisuju v skolke.Druha dcera ma takmer 2roky, maju sa velmi radi, ale uz mame na dennom poriadku aj bitky medzi nimi a pod...To zazivaju asi viaceri rodicia s detmi. Co ma ale velmi trapi a uz su to aj zo 2 roky, ze ma neskutocny problem s obliekanim. Nepoznam ziadne dieta v okoli, ktoremu by vadilo tolko veci z oblecenia.Dookola nosi asi 5 triciek, jedny rifle, jednu ciapku, periem dookola stvoro pancuch, lebo ostatne su dlhe, tlacia ju, a pod. Kupim jej tricka, kde dlhy rukav je trosku dlhsi, akoby si predstavovala, staci, len raz zahnut, kdeze ona si to neoblecie. Ponozky iba clenkove napriklad. Kupila som jej presne tie iste tielka, ake mala doma, aj velkost, aj som ich oprala, ale pretoze su nove, ani pocut obliect...So vsetkym ma problem...Vadia jej ine ciapky, vadi jej, ze ma pripnutu kapucu na bunde...vadia jej teplaky s patentom, vadia jej teplaky prilis siroke dole. Problem su aj prilis dlhe rukavy na bunde, ze ich ma take troosicku nariasene.Ja mam taky stres nieco jej kupit obliect, ma kopu oblecenia, kvalitneho a stoji to v skrini...Naposledy som po obchode behala s metrom a vsetko premeriavala a tak kupovala...Vobec si neda poradit...Do skolky si vybera veci sama, dookola to iste...Tak je ako tak klud...ja som uz rezignovala. Ale najhorsie je pre nas, ked mame ist na nejaku oslavu, svadbu a pod...a hlavne na nejaky presny cas.Ona sa aj chce paradit, ale vzdy jej nieco vadi, je jej to tesne, volne, dlhe, stekli ju to, je jej v tom teplo, a pod...To byva pre nas zalezitost aj na pol dna. Proste sceny.Moze chodit tak pekne oblecena, ale dokola v tom istom.A problem ma aj dat si vlasy ucesat do copu...Stale len v celenke by chodila s rozpustenymi vlasmi...Ma huste dlhe kucerave vlasy, a v lete ked beha, je cela spotena....Zaujimave ale je, ze ked by som jej vlasy ucesala vonku, kde je s kamaratkou, alebo jej obliekla nieco, co nechcela, tak to tak neriesi a celkom sa da....Myslite, ze to prejde, tieto stavy? Je tu niekto, kto zazil nieco podobne? Poznam, ze deti napr neznasaju panchuchy, ale tolkoto veci?A to by som este vedela viac toho popisat.Dakujem vsetkym, ktory si moj dlhy prispevok precitali a zareaguju....

bosoriak
18. mar 2014

@lenkant Podla mna je to uplne normalny prejav toho, ze je to individualny clovek a chce rozhodovat aspon o niecom. Skus sa na to pozriet z jej pohladu - samozrejme nadnesene, ale jedlo dostava take ako rozhodne niekto iny, spat chodi ked rozhodne niekto iny, zobudza sa rano na budik, v skolke je ta organizacia casu a cinnosti este trochu tvrdsia.. tak preco jej nevyhoviet aspon v takychto detialoch? co ja viem, moja dcera tiez vymysla pri obliekani a tiez nosi 3 tricka a 2 leginy a tiez periem ako besna. Ale ona ine nechce, pre mna to ale nie je vobec nejaky zasadny problem. Je to jej telo, jej vyber. Zase samozrejme, nedovolim jej nosit tenke leginy v zime, vtedy zasahujem ako autorita rodic, ale kym je to primerane pocasiu, nech si ma oblecene co chce. A veci nakupujem vylucne s nou, pretoze ked nieco kupim sama, tak to malokedy nosi. Aj moja nosi celenku, nechce cop. Opat to, co predtym. Ked to jej nevadi, preco by to malo mne?

Samozrejme, ze je to aj putanie pozornosti, ale cim menej dramy z toho budes robit, tym lepsie. Zakazovat nieco oblubene ako vidis vobec nezabera, je to len trest, ktory malokedy vyriesi pricinu, iba nasledok.

A prejde to, v momente, ked to prestane byt sposob ako nastvat rodicov 😉

emkanelka
18. mar 2014

@lenkant skoro vo všetkom sa zhoduje s mojou dcérou. Tá bude mať 6 v auguste. Ale s tým oblečením je to rovnaké. Keď bola mladšia tak to bolo horšie, to vymýšľanie!! TO si neoblečiem, to je také, to široké, to dlhé.... Na všetko niečo mala. Tiež máme aj mladšiu dcéru a začala som im kupovať rovnaké oblečenie, lebo len tak je spokoná. A celkom sa to zlepšilo. Vidí že má mladšia oblečené pekné rifle, ja ju ešte vychválim aká je pekná a potom aj straršia si to chce obliecť.
My sme to vyriešili takto. Hlavne sa nerozčuľovať pri tom, lebo to obliekanie bude o to dlhšie a aj tak si presadí svoje. Také sú deti v dnešnej dobe. 🙂

eva4444
18. mar 2014

@lenkant tak moje baby prezili celu zimu v jednej sukni, ktoru mali stale v skolke, doma sme dali oteplovaky alebo overal, skolke skocili kazda do svojej sukne a teplaky a ine gate mi stoja v skrini dodnes ak ich mole nepozrali. a co, ked sa tak dobre citia, su to take suknicky trosku nariasene z jemneho mancestru, maju kazda asi stvoro pancusiek co k tomu dookola periem a vrchy menim aby aspon trosku ladili s pancuskami, a to kolkokrat mame sceny preco ta ma zlte a ja fialove a ja chcem take ja ine tak rano zhaname aby bola spokojnost, aj ked nie je mi vzdy vsetko jedno. sponku gumku ani pocut, mladsia ma ofinu, starsej som pohrozila noznicami a aspon do triedy ide so zopnutymi vlasmi no ked sa da uz jej lietaju kade tade, ma rada ten pocit, a potom to nie a nie rozcesat doma. no a ked is vyberu nejaku super kusok ako ich najoblubenejsi zvacsa nejaka strasna obsita handra co opatrujem pre pripad nudze a teraz v tom chodia vsade . starsia kolkokrat ide vyobliekana tak ze si da same superkusky co sa jej pacia a ja si vravim len kluuuud viem ze neurobim nic iba by bol zbytocny vreskot. a ze mi pekne veci stoja v skrini koho to trapi, niekedy mna, ale ich nie.
ja to uz neriesim, viem ze by ma to stalo kopec sil a vysledok nejasny, takze zaklad nech im nie je zima. a mame este syna, tomu co nachystam zoberie, aj vo vreci by siel, ten ma tak v pazi ze az. tak to bude asi nejaky carovny gen na 23 x-chromozeme 😉

pribinak
18. mar 2014

To ako by si pisala o mojej slecne, na tvoje upokojenie, naša ťažká špecializácia sú gatky, to je cirkus, môžem kupovať len s nou a to nemám istotu, ze to bude ochotná aj nosiť

prasiatko30
18. mar 2014

Na to pomoze len uniforma 😀 😀 😀 😀

lenkant
autor
18. mar 2014

@pribinak nooo, tak o gatkaaach by som tiez vedela toho popisat 😀

lenkant
autor
18. mar 2014

baby, som velmi rada, ze sa ozyvate, hned mi je trosku lepsie 🙂 Ja skutocne nepoznam nikoho, cie dieta by malo problem az s tolkymi vecami, co sa oblecenia tyka....V podstate ju nechavam obliekat samu uz, ale su naozaj prilezitosti, kedy by som proste chcela, aby sa obliekla slusne, pekne, ale stale su to sceny a to riesim pre istotu zo 4 hodiny pred odchodom z domu. Ona proste neposluchne ani za nic...Mame uzasne sceny doma.Nakoniec sa k niecomu musime dopracovat.Potom prichadzame neskoro, vsetci sme nervozni z nej nastvani."Najlepsie" na tom je to, ze ked to uz ma nejaku dobu oblecene, to co nechcela, tak mi s usmevom na tvari povie, ze uz si na to zvykla 🙂 Ale, keby jej to chcem obliect na dalsi den, ani za nic. 😠 Snazim sa nieco kupovat aj s nou, ale nie vzdy sa to da....

wendy62
18. mar 2014

Teraz neviem ci som divna, ale moje dieta v rovnakom veku vlastni presne 5 triciek a jedny rifle 😀 Co je na tom zle, ze to nosi stale dokola? Alebo stvoro pancusiek, tak my nepouzivame pancusky ale leginy a tie ma troje a nikdy sme viac nepotrebovali. Ma 3ks teplakov a tie su vsetky uplne rovnake, moze si z nich vyberat, kolko sa mu zapaci 😀 Ciapku ma jednu uz od dvoch rokov a ani tu nenosi, lebo ma radsej kapucu. Ked sa mu aj nieco nepaci, tak ja kvoli tomu neletim do obchodu kupovat ine, musi pockat kym to vyrastie :P Odkedy sa vie sam obliekat, tak sa absolutne nestaram ktory kus si da, max. usmernim ze treba teplejsie alebo slusnejsie oblecenie. Naco kupujes tolko veci, ved nekupuj nic a ked to uz bude kriticke, ze jej budu veci male, tak nech ide s tebou si povyberat par kuskov a hotovo. Nalozis do skrine a nech si vyberie z toho, co tam ma, alebo ked sa jej nepaci, moze ist hoc aj hola.

lenkant
autor
18. mar 2014

@emkanelka u nas sa to akoby stale zhorsuje. Do cca 4 rokov sa dala poobliekat. Na nu ale vobec neplati, ze sestricke nakupim a vychvalim, ze ma pekne, nove oblecenie. Ja mam pocit, ze jej tie veci fakt vadia, ze to nie je len putanie pozornosti, ako nastvat rodicov a pod...

janinah
18. mar 2014

mám dve dcéry,ale toto som nezažila....nachystala som veci na kôpku a obliekli,zmenilo sa to potom v puberte,ale chodili sme už nakupovať spolu,tak čo kúpili,to nosili....ja neviem,ale na tvojom mieste by som bola prísnejšia,6 ročnej sa už predsa dá vysvetliť prečo obliecť to a nie ono a že aj raz zahnutý rukáv je v poriadku...alebo ak ona povie nie na oblečenie,tak ty povedz nie na jej obľúbenú rozprávku ,či sa jej to bude páčiť..určite by som nebehala po obchodoch s centimetrom a s obavami,či mi to princezná aj oblečie...

lenkant
autor
18. mar 2014

@janinah vsetkym naokolo hovorim, ze chapem, ze kto to nezazil , je tazke nas pochopit...Vsetko, co pises sme skusali...Vysvetlujem dookola.Nemam problem jej zakazat telku, sladkosti aj na tyzden...A aj to dodrzat.No ona proste nie a nie...Ked ju chce clovek donutit a vidis, ako sa brani a reve akoby ju z koze drali, tak mam vnutorny problem, ci robim dobre to takto silit... Ina vec je, ked vystraja a neposlucha, tam nemam vnutorny problem s trestom a aj s jeho dodrzanim. Ja si prave myslim, ze sme na nu prisni az dost....

yvoneta
18. mar 2014

@lenkant uff, presne ako u nas, skutocne stale jej nieco vadi, skriabe, stekli, tlaci, taha...moja ma 5r., napr.rifle ani za svet, len volne oblecko, vsetky stitky odstrihnut a najlepsie, ze nieco jej je jeden den dobre a na druhy krat uz male, tiez som zufala...momentalne riesime vymenu zimnej obuvi za jarnu a vysledok - stale obuva snehule a tie cirkusyyyy.

prasiatko30
18. mar 2014

@lenkant mne takto zacali streckovat v 2-3r ale prisla skolska dochdzka a s nou uniforma a neexistuje vacsi klud na zemeguli - rano pri nestihackach nie je o com diskutovat medzitym su dni kedy si obliekaju po prichode zo skoly to co sa im paci niekedy si daju poradit pri urcitych prilezitostiach je proste bez debaty ze si oblecu to co ja poviem s tym ze na buduce si oblecie viac to co sa jej paci - u nas je ale napr problem ze si chce furt obliect suknu a saty - nohavice len s velkym sebazaprenim. A na posledy sme mali vystup lebo si nechcela obliect kratasy ze ju "zeru" po tvrdom boji som ju do nich napratala rucala ako pavian celou cestou do mesta a po asi hodine rucania mi krpana povieze kratasy su fajn a velmi sa jej pacia 🙄 🙄 na nerv ale ako hovorim u nas na taketo diskusie pomohla uniforma porozumeli ze za urcitych okolnosti je proste oblecenie mimo akychkolvek diskusii ptom su dni kedy mozu vyjednavat a mat take oblecenie ake chcu

lenkant
autor
18. mar 2014

@yvoneta tak toto je doslova o mojej dcere 😉 A tie stitky, tak to detto, vsetky su fuc ....

mummy01
18. mar 2014

@lenkant niesi v tom sama 🙂 ja mam taky pripad doma,tiez nosi dookola to iste,odmieta nohavice tak mame iba vsakovake leginy,obliect si suknu nehrozi-to ma milion komentarov,saty iba letne a iba oblubenej farby,kupit jej tenisky na jesen bol poldnovy maraton po obchodoch,ucesat vlasy si necha iba ked ide do skoly-inak je celenka jej najkamoska :-P,sveter len na zips a ten zips musi byt umelohmotny ....no dlho by som tiez pisala.Tiez mam stres kupit nieco bez nej ale aj chodit po obchodoch s nou a nechat ju vybrat nieje vzdy jednoduchsia verzia...naposledy sme odchadzali z obchodu s kriklavo zltymi satami s gycovym obrazkom psa,migrenu mam len co ich zbadam:-! Ale snazim sa respektovat jej nazor lebo este mam v zivej pameti ako mna mama nutila nosit akrylove pancuchace ktore ma strasne pichali,rolaky ktore ma skrtili a extrasuper rifle ktore doniesla z NDR a v ktorych som sa citila akoby som mala obleceny kus plechu...🙂

emkanelka
18. mar 2014

@lenkant ja ti to verím lebo sama to zažívam. Môžu ľudia hovoriť že je to rozmaznanosť a že si neviem vychovať dieťa, ale predsa to druhé dieťa vychovávam rovnako a nemá takýto problém. Je to veľa aj o povahe a temperamente dieťaťa. Moja je v škôlke tiež anjelik, tam má problém dostať zo seba jednu vetu. Nepovie nič, tak sa hanbí, a doma je to úplne iné dieťa. Ja si myslím že z toho postupne vyrastie, lebo pôjde do školy a bude mať väčšie starosti, a také obliekanie sa možno dostane na druhú koľaj. Ja svojej obliekam to čo má rada a vyhýbame sa tak zbytočným hádkam. Skús aj ty brať menej vážne to obliekanie, daj jej čo chce a nerieš, možno ju to prestane časom baviť.

yvoneta
18. mar 2014

@lenkant hm, dolezite je uz aspon to, ze teraz som zistila, ze nie som sama s takym problemom, lebo ani ja vo svojom okoli nepoznam take dieta, co by bolo tak tvrdohlave a presne, ako pises, v skolke super, dobrucke, sikovne, skor tichsie dieta a potom...uz vela krat som sa zamyslala nad sebou, kde robim chyby, co jej chyba, ked takto mi to dava na javo, neviem...a fakt aj to maju spolocne, ze ziaden trest, odopretie niecoho nefunguje, ani pochvaly, obdivy...prosto svojhlava a obavam så puberty.

lenkant
autor
18. mar 2014

@mummy01 presne tak, ze niekedy ist ani s nou do obchodu nie je vyhra, lebo, niekedy ten jej vyber, och joj a sme zase v problemoch....Ja si proste myslim, ze nemoze o vsetkom, co si kam oblecie rozhodovat vzdy len ona...Mam obavy, ci potom z nej nevychovavame osobu, co si mysli, ze bude vsetko len podla nej 😒

lenkant
autor
18. mar 2014

@emkanelka mne nikto zatial ani nenaznacil, ze by to bolo rozmaznanostou, ale viem si predstavit taketo nazory na to 😒

lenkant
autor
18. mar 2014

@yvoneta ved ani ja nepoznam vo svojom okoli nikoho a preto som sa sem rozhodla napisat, pretoze mi aspon je trosku lepsie na dusi, ked viem, ze fakt v tom nie som sama 😉 A presne tak, co bude v puberte, och joj 😒

mummy01
18. mar 2014

@lenkant no moja dcera je o vyse roka starsia a uz dokaze so mnou o vybere oblecka rozumne diskutovat...ale v zasade respektujem jej vkus a aj poziadavky na strih a farbu oblecka a len jej to zlahka a nebadane korigujem.Teraz cez vikend ideme na party a uz teraz som jej oznamila ze by si mohla obliect saty a cakam ci to do vikendu stravi🙂 vysvetlila som jej ze je to prilezitost kde sa nepatri prist v leginach a bavlnenom tricku a strapatymi vlasmi :-P

evita68
18. mar 2014

@lenkant veru nie si v tom sama.. teraz je to také nejaké iné, ako ked sme my boli malé.. čo mama vytiahla na kôpku, to sme bez rečí obliekli.. naša malá má tiež 5 rokov a presne ako tvoja.. trošíčku sa to zlepšuje, ale ešte stále máva stavy.. ešte pred rokom musel napr. šev na ponožke presne kopírovať prsty - teraz povyťahovala na doma ponožky, ktoré nosila, ked mala dva roky, päta v strede chodidla, ale všetko v porááádku 🙂 pred rokom stavy, že radšej ani von nešla, len aby si nemusela obliecť pančuchy pod gate..teraz sme to vyriešili hrubými gaťami 🙂 tričko - oblečie a revýýýýýýýý... poviem : neplač, povedz o čo ide.. má dlhé ruuukáááávýýýý.. vyzlečiem, otvorím skriňu - ktoré??? biele - no na.. a je kľud.. vieš, čím viac riešiš, tým je to horšie.. rob sa, že ti to nevadí, ono ju to prejde.. oni len skúšajú 🙂 a chcú mať navrch.. ked nebudeš riešiť a uvidí, že s tebou nemusí ,,bojovať,, - prejde ju to.. sú to opičky, my sme v ich veku nevedeli ani polku z toho, čo oni ovládajú .. je to dobou, len vydržať 🙂

lenkant
autor
18. mar 2014

@evita68 tak to s tym svom na ponozke 😅 Presne toto kazde rano, kontroluje, ci je pancucha na chodidle kopiruje pekne cele chodidlo a s ponozkami rovnako....Neskutocne ...

matafen
18. mar 2014

@lenkant To akoby si o mojej dcere pisala! Neverila som, ze existuje este jedno take dieta! 🙂 V oktobri bude mat 6 rokov a trva to cca 3 roky. Tiez bola od narodenia velmi uplakana, nervozna, vyzadovala vela pozornosti... Je to velmi inteligentne a sikovne dieta, ale ta jej tvrdohlavost, trucovitost ma vytaca. Ja by som este ku vsetkym tym vasim problemom s oblecenim, ktore mame aj my (tiez ju vsetko tlaci, skriabe, taha, drhne, je jej v tom teplo atd. atd.) pridala este take, co mame my: neznasa uzke oblecenie, nohavice na zips a gombiky, len teplaky a elastaky v pase na gumu (musi byt volna a pod pupkom), neznasa tricka s gombikmi pod krkom, s vysivanymi aplikaciami, neznasa tielka so svikmi (kupujeme bezsvove), neznasa mikiny s kapucou, mikiny s vysokym golierom, rolaky, zips alebo sal na krku, neznasa byt zapnuta ci je +30 alebo -20, neznasa oteplovacky na traky, gumicky na konci rukavov u vetroviek, ciapky na zavazovanie atd. atd. - ked ma este nieco napadne, doplnim 🙂 Dlho to trvalo, dlho sme bojovali, ale uzavreli sme primerie, kompromis a je uz viac-menej klud. Nevnucujem jej nasilu svoj predstavu o obliekani, nechavam jej priestor na vlastnu kreativitu (ako hovori nas ocinko), snazim sa ju usmernit len v tom zmyslne, aby bola oblecena primerane pocasiu a jemne ju navadzam k tomu, ako co a s cim kombinovat, "aby bola v skolke pekna". Oblecenie do skolky chystame kazdy vecer spolu, ona si sama vytiahne veci zo skrine a naaranzuje na zemi, ako to bude mat. Ak si neda poradit, no co, svet sa nezruti, ked pojde do skolky ako papagaj, hlavne, aby sa citila pohodlne a aby to bolo primerane pocasiu 🙂

evita68
18. mar 2014

@lenkant no vidíš, aké sú rovnaké... ešte ti napíšem, že šaty a sukne do minulého leta ani za svet, neexistovalo.. sme mysleli, že to ani nie je dievča, lebo stále len tričká a legíny... cez toto leto sa to prelomilo až tak, že šaty a sukne by nosila každý deň, dokonca aj doma, nie len v škôlke.. a také najradšej čo sa točia.. ale s tými ich stavmi - to nepochopíme, čo sa to deje, a na čo všetko prídu, čo im všetko vadí.. gumičky do vlasov - presne - ružová na pravý cop, fialová na ľavý cop.. sponky tieto dopredu, tieto dozadu.. tielko zapraviť? nooo, tak radšej nie, 🙂 prežijeme, neboj 🙂

lenkant
autor
18. mar 2014

@evita68 tielko zapravit neexistuje 😀, to by asi radsej neviem co spravila... No fakt som prekvapena...

lenkant
autor
18. mar 2014

@matafen akoze 80% toho, co si napisala sedi aj na nas, len som to do uvodnej spravy nechcela vsetko pisat, lebo by to bolo take dlhe, ze by to asi odradilo aj citat 😀😀

evita68
18. mar 2014

@lenkant no vidíš, že sa ti uľavilo trošíčku na duši? my sme tiež mysleli, že naša je taká jediná 🙂 tak som začala pátrať po nete a zistila som, že takýýýých je.. každé druhé..a vždy sú to deti, čo sú na druhej strane veľmi psychicky vyspelé, len prejavujú svoju osobnosť.. tak si vždy pomysli, že hurá, že riešite len toto.. mrkni na ňu a povedz si : hlavne, že si mi zdravé, dieťa moje :D

lenkant
autor
18. mar 2014

@evita68 veru ulavilo , ked to tu vsetko citam 🙂 Asi viac, ako po odpovedi od dakeho psychologa 😀 Patrala som dlhsiu dobu aj ja, no nejako som nenasla nic extra...Az teraz 😀

lenkant
autor
18. mar 2014

@evita68 A veru tak, aspon, ze su zdrave 😉