Problém s rečou u 5 ročného predškoláka

ivky
7. sep 2020

Ahojte. Syn mal v lete 5 rokov. Od septembra je predskolak. Od minuleho roka sme zacali chodit na logopediu ale p.logopedicka otehotnela, intervencii sme mali málo a teraz ju este nik nezastupuje, vo vedlajsom meste nas nevzali (maju plno). Zufalstvo. Syn nevie vyslovit Š, S , C, Č, Z, Ž, K, G , CH ani Ď Ť Ň. Obcas mu nabehne R.
S takou recou ho do 1.triedy nevezmu. Ak ostane v skolke, bude sa nudit, je mudry, ani zas nechcem aby skoncil v osobitnej/specialnej škole - tam su vacsinou menej inteligentne deti....ak nastupi do beznej ZŠ moze mat problemy s ucenim. ach. co s nami bude?ake su moznosti ? Poradí niekto?

evkamotka
12. sep 2020

Kuzelne citanie od albi ma knizku zameranu na logopedicke cviky/hry, mozno tiez kusok pomoze (Rozmotaj si jazycek)

ullala
5. feb 2022

@ivky Ahoj prosim ako to dopadlo? Isiel nakomiec do skoly ako 6 rocny, alebo ste dali odklad? Moja dcerka ma tiez problem s vyslovnostou, ale dufam ze kvoli tomu nebudeme musiet davat odklad, lebo mimo toho je sikovna.

ivky
autor
5. mar 2022

@ullala ahoj, nastupil do ZS pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou.

ankare
5. mar 2022

@erickatt akú má poruchu reči?

kittykat22
5. mar 2022

@ullala sice mimo autorky. Ale syn dostal odklad. Nechcela som ho, ale v poradni mi povedali, ze by nezvladol prvy rocnik. Deti ktore blbo vyslovuju maju primarne problemy so sluchom, nie s recou. Nakoniec som bola rada, ze v tej pripravke bol. Este stastie, ze som nepocuvala ucitelky v skolke a logopedku, ze by to zvladol. Ako zvladol, ale bol by uplne frustrovany a mal by zle vysledky. Po odklade nastupil a ma stale mensie problemy sluchovo rozoznat tvrde/makke spoluhlasky. Dostal papier a je mu to zohladnene. A to je druhak. Ako blbo pocuje, tak sa snazi rozlisit pismeno a ujde mu polovica vety. Okrem diktatov ma znamkovane vsetko. V triede su deti ktorych mamicky dali dieta do prvaku aj ked mali doporuceny odklad. Prvy mal koli nezrelosti a druhy pre poruchu sustredenia. No a je to zle. Nedokazu plnit ulohy, sustredit sa a maju trojky stvorky v druhom polroku, druheho rocnika. Zial to nezvladaju. Zbytocny stres. Mohli byt rok v pripravke a vsetko by islo lahsie. Ak mas dieta s problemami s recou a dostanes doporucenie na odklad, tak ich posluchni. Ak ti odklad nedaju, v pohode daj dieta do skoly.

erickatt
5. mar 2022

@ankare dyslalia. A teda rychla rec . Ako vzdy vravela jeho pani učiteľka, usta nestihaju mozgu 😀. A teda , mal ,,krivé " zuby nie moc. Ale vďaka tomu mal zvysene podnebie a niektoré hlasky mu fyzicky nesli vyslovit. Ked skončí skolu, moze ist súkromne a sam od seba na logopédiu ak by chcel.

ivky
autor
7. mar 2022

este dopisem ze aktualne chodi syn do tej skoly pre deti s NKS a po pol roku vie vyslovit vsetky hlasky. este si ich musi zautomatizovat lebo samostatne ich vyslovi ale v prude reci vo vetach sa este pozabudne. ucivo maju porovnatelne s beznymi zakladňákmi, len sa prihliada na reč a logopedia je kazdy den ako predmet šity kazdemu ziakovi na mieru - individualny pristup