Problémové dieťa v škôlke

betina1984
26. jún 2012

Ahojky. Chcem sa spytat na vas nazor, pripadne radu. Dcera ma 4 roky, chodi do skolky. Tiez je tam jedno dievcatko 4,5 rocne, ktore robi neskutocne zle, nielen jej, vsetkym 22 detom v triede. Ine doma nemam, len Ema ma pokusala, udrela, postipala, ked sa spytam, kto ta uci plut, stipat, kopat a vyplazovat jazyk, co doma praktizuje na mne, tak uz viem, aku odpoved mozem cakat - Ema. Je to dieta, ktore ma len mamu, zije s nou, s prababkou, praprababkou, a nejakym ujcom, tam ine neni, len kur..., pi..., bitky, nadavky, alkohol a ona to tam vsetko pochyti, ved si to viete predstavit. Mamka s nou nejde na prechadzku, nehra sa s nou, len ju vypusti na dvor a ked robi zle, zderie ju jak hada. Nadava jej. Ona to potom robi aj v skolke. Bavila som sa o tom s ucitelkou, ona povedala, ze sa ju snazia drzat od deti dalej, ze ona jednoducho medzi ne vleti, urobi zle a ide prec. Hyperaktivita jak vysita. Som sa o tom bavila aj s jej mamou, ze sak boli aj u doktora, dal jej lieky, z ktorych bola agresivna. Viem, ze je to vo vychove, ale s tym ja nic nemozem spravit. Vcera napr.moju len tak pokusala. Chcela som poziadat o pomoc kuratelu, ale neviem, ci s tym nieco spravia. Ci urobia nejaku kontrolu a poziadaju o nariadenie dohladu. Uvazujem aj o tom, ze poziadam riaditela skoly, pod ktoru skolka patri, o jej vylucenie zo skolky, pretoze je nezvladnutelna a viem, ze ucitelky by to len uvitali. Preco musi trpiet 22 deti, kvoli jednej?

andrejka1983
26. jún 2012

@betina1984 viem si to živo predstaviť,určite by som sa trápila keby nejaký spratek ubližoval mojmu dieťaťu, ale na druhej strane,mna ako rodiča by sa to zase velmi dotklo keby chceš moje dieťa vylučit zo školky( nech je akekolvek)....musiš vymysliet niečo ine,alebo daj ty dieťa do inej školky, ved isto maš v meste na vyber alebo si z dediny?....ja viem že sa to lahko hovori, ale nemožeš žiadať aby to dieťa dali preč, ma take iste právo tam byt ako ostatne, skorej učitelky by mali viac spolupracovat s rodičmi a vymysliet tak jej aj adekvatny výchovny program. 🙂

betina1984
autor
26. jún 2012

@andrejka1983 byvam na dedine, je tu jedna skolka a som na materskej s dvojkou, takze nemam cas ju prevlakovat do ineho mesta do skolky a dobro mojho dietata mi je prednejsie. To by muselo dat aj ostatnych 22 mam svoje dieta inam.

betina1984
autor
26. jún 2012

@andrejka1983 a ucitelky ju uz neprevychovaju. Citala si ten prispevok co som napisala? V akom prostredi zije? Ked ju mamka nevychova a nema v nej priklad a podporu, ucitelka to nedokaze,

katren
26. jún 2012

@andrejka1983 to co je, ze ma dat dieta inam....tych 22 dalsich ich ma dat tiez kvoli jednemu???? ano, 22 sa lahsie presunie inam ako jedno...mas pravdu....
niekedy mi rozum zastava.... 🙄

renab
26. jún 2012

@betina1984 je to smutné, ale je veľmi pravdepodobné, že s takýmto dieťatkom sa tvoja dcérka ešte v živote stretne. neviem, či je možné takéto dieťa vylúčiť zo škôlky. keďže dochádzka do MŠ nie je povinná, tak možno je tu aj takáto možnosť. na tvojom mieste by som aspoň vysvetľovala dcérke, ako sa má správať, aby s ňou neprichádzala do konfliktu. alebo by som jej odporučila, nech sa tomu dievčatku zatiaľ vyhýba.

betina1984
autor
26. jún 2012

@renab ja jej to prikazujem kazde rano, nech si ju nevsima, ale to dieta si vsima ju. Vcera isla mala domov a ona ju na rozlucku pokusala do ruky. Keby som bola isla ja pre nu, tak mi uleti ruka.

katecameron
26. jún 2012

zo skolky ju vylucit mozu ale co skola? budu chodit spolu do skoily? ona bude ublizovat aj tam tak sa spojte rodicia viacery a robte s tym nieco

betina1984
autor
26. jún 2012

@katecameron ano, su rovnaky rocnik. Uz keby to bola skola, presuniem ju do inej, ale to nic neriesi. Ved budeme s tym nieco robit. Teraz cez prazdniny uz nie, lebo moja bude cele prazky doma. Tak od septembra ak sa nezmeni situacia, bezodkladne to bude riesene

renab
26. jún 2012

@betina1984 a reakcia učiteľky? myslím, že kým má v triede len jedno takéto dieťa, tak by ho ustriehnuť mohla.

katren
26. jún 2012

@betina1984 mne by ta ruka tiez vyletela a potom si moze mamka prist z druhej ruky zobrat, co jej patri 😠

betina1984
autor
26. jún 2012

@renab ale ju sa neda ustriehnut, oni maju na starosti aj ine deti. Ona je ako vychor, vysita hyperaktivita.

betina1984
autor
26. jún 2012

@katren ja som sa bavila aj s jej mamkou a este aj hlas na mna zvysila, ze co s nou ma asi robit?

katren
26. jún 2012

@betina1984 ja viem, len by ju vyfackala zas.... ☹

janka_pn
26. jún 2012

@betina1984 spojila by som sa s inymi rodicmi a ziadala by som aspon docasne vylucenie zo skolky....

betina1984
autor
26. jún 2012

@katren aj to uz bolo. Rozbila hlavicku jednemu chlapcovi, tiez takemu lapajovi a mamka ju tak vydrala az bola modrinova, no co to vyriesilo?

mummy01
26. jún 2012

@betina1984 no ja by som sa spojila s ostatnymi rodicmi,spisala to na papier a ziadala o vyradenie dievcatka.Myslim ze riaditelka ma na to pravo kedze dieta ublizuje ostatnym detom a v podstate sa nevclenilo do kolektivu.podla mna taketo dieta potrebuje specialnu skolku kedze ma zrejme poruchu spravania za co jednoznacne moze prostredie v ktorom vyrasta.A mozno by som takuto ziadost posla aj zriadovatelovi skolky,teda obci....

janka_pn
26. jún 2012

@betina1984 a oznamila by som na socialku, ze je to dieta bite

betina1984
autor
26. jún 2012

Baby ja to dieta aj lutujem. Jej je lepsie v skolke, doma len bitky, nadavky, ziadna starost. Tu sa aspon naje. Ale nenecham si dieta psychicky zmrzacit...

katren
26. jún 2012

@betina1984 veru bitka nic nevyriesi 😠

betina1984
autor
26. jún 2012

@janka_pn ale ja to neviem na 100 percent dokazat, ze je bite.

andrejka1983
26. jún 2012

@katren ....vieš mna v prvom rade zaujima moje dieťa,aby sa mu neubližovalo, a nie 22 druhých duhých deti,oni maju svojich rodičov....takže ak by som chcela a mala tu možnosť, tak by som svoje dieťa dala do druhej školky,prečo nie ( v danom pripade na dedine je to ťažsie to viem )....nikde som nenapísala že ostatní rodičia maju spravit to iste alebo že 22 deti je lahšie presunut ako to jedno 😉 🙂 ...vieš mne sa tiež niekedy rozum zastava ako niekto dokáže šikovne prekrutit slovo toho druheho namiesto toho aby sam navrhol nejake riešenie, slušne a bez napadania 🙂 takže tak

betina1984
autor
26. jún 2012

@mummy01 a vies co je na tom najlepsie, ze pre obec ako VPP pracuje jej mater, ale ja mam tiez svoje paky

renab
26. jún 2012

@betina1984 hovorím to z vlastnej skúsenosti. aj dcéra mala v škôlke dvoch takých chlapcov (boli bratia), ktorí neustále robili deťom zle, kazili im ich "výtvory", bili ich. ale učiteľky to dokázali eliminovať. jednoducho povedali rodičom, že ich deti sú neprispôsobivé (čo teda aj rodičia uznali) a dohodli sa napr. na tom, že budú deti čiastočne separovať. čiže keď boli napr. na piesku, chlapcom vydelili ich územie, kde sa mohli hrať, ostatné deti sa hrali ďalej. v triede mali svôj stôl, na obede tiež sedeli sami. ale robili to len vtedy, keď niečo v ten deň vyparatili.... čiže ráno prišli do triedy, boli s deťmi. akonáhle niečo vyviedli, boli separé. najskôr boli oddeľovaní dennodenne, postupom času sa to zlepšovalo a ku koncu roka boli normálne s ostatnými deťmi.

janka_pn
26. jún 2012

@betina1984 ved to sa nemusi dokazovat, staci anonymne, aj ked sa asi nic neporiesi, mozno sa matka aspon na chvilku spamata.

betina1984
autor
26. jún 2012

@andrejka1983 ale katren to dobre pochopila. To by museli dat aj ostatne mamy svoje deti inde. Ked sa nespojim s nimi, mozno nic nevyriesim, treba nas viac

andrejka1983
26. jún 2012

@betina1984 to ta chapem, na dedine je to tažšie...keby sa našiel nejaký dospelý dobrovolnik ktorý by nanho zvlašť dohliadal,alebo neskušali učitelky zavolat špecialneho pedagoga alebo psychologičku? my sme mali v škole tiež agresivneho chlapca,bral lieky na upokojenie...a jemu najviac pomohlo, ked sme si ho tulili k sebe 🙂 alebo obcas len tak pohladkali po hlave, a pochvalili za každu drobnosť co urobil, tak nam radila psychologička...detom sme vysvetlili že on aj ked sparvi niečo zle musime inak k nemu pristupovat ako vam...netrestat ho, lebo on čakala automaticky na trest, tak ako doma bol zvyknutý...a tak častokrat ostal prekvapený ked sme ho motivovali k dobrým skutkom a nasledne aj vela chvalili 🙂

betina1984
autor
26. jún 2012

@andrejka1983 ale ona nikdy nic dobre neurobila. Niektore dieta sa napr.v skolke pokakalo alebo pocikalo, uz aj sa mu posmievala, aj ked predtym ucitelky uierali rit jej, co bola posrana.ona dobre nerobi. Mala aj lieky a bola agresivna.

katy1979
26. jún 2012

vylucením toho dievcatka jej nepomozete. pekne by sa zacal jej zivot. doma sa k nej spravaju zle v skolke ju nechcu lebo je zla v skole sa to bude len opakovat. co z nej asi tak vyrastie?
Nezaslusi si skor pomoc ako opovrhovanie?
zavolat psychologa do skolky riesit do cez socialku moznosti je vela ale preboha pomahat a nie mu este ublizovat.
Ja rozumiem ze ublizuje ostatným tiez by mi ako rodicovi nebolo vsetko jedno. Ale ak 3-4 rocne dieta dennodenne pocuva ze je zle tak aj zle bude. Chyba jej laska podpora pochvala.

andrejka1983
26. jún 2012

@betina1984 hej rozumiem,ja som tiež mamina aj učitelka zaroven 🙂 len sa to dá aj inak napísat vieš a nie hned takto....ano chapem ta, že ta to trápi...keby sa dá tak nech to dievčatko ma učitelka co najviac pri sebe, ked sa prechádzaju nech ho drží za ruku, ked maju utvorit dvojice nech je učitelka snou vo dvojici...skusit ju proste takto neajko držat od deti,ale nevyčlenovat ju nejako zvlasť z kolektivu, lebo tým len narastie jej agresivita, kedže doma jej davaju pocit že je nechcena aj v školke....ale viem co je to mat take deti v triede,niekedy pridem taka unavená zo školy akoby som robila v bani 😀

anjelicek26
26. jún 2012

@betina1984 - nie nemozes dokazat, ze je bita, ale mozes tam poslat kontrolu, ktora si pozrie pomery doma, porozprava sa s mamou a aj s dietatom a urobia si vlastny nazor. Plus by to chcelo psychologa - pre matku a aj pre dceru.

Vylucit nie je riesenie, ale nechat si tam tyrana 😖 Moja dcerka ako mala hryzla a chodila pre to rok k opatrovatelke, nemala so chut, aby ju oznackovali ako "zle dieta" a ani aby tyrala ostatne deti. Nebolo by to fer. Hryzenie sa stratilo po par mesiacoch u opatrovatelky a do skolky sla az potom. Ako anjelik.