Problémy štvorročných dvojičiek v škôlke

zuzana1207
7. jan 2014

Ahojte žienky,píšem sem zo zvedavosti aké máte skúsenosti so škôlkami. Doma máme 4 r. dvojičky- škôlkarov. Tam počúvame len to aký sú zlý, nepočúvny. Ako často chodia cikať, ako robia zle. menší má problémy s cikaním a v škôlke to učiteľkám strašne prekáža. Neviem čo vlastne chcú od detí? Aby sedeli v kúte, salutovali ako vojaci a počúvali na povel. Kde je potom sebarealizácia detí. Podotýkam, že na materskej som často chodila okolo a videla som ako sa venujú deťom- stoja von s kávou v ruke a klebetia, deti si robili čo sa im zachcelo. Neviem čom si o tom všetkom mám myslieť, alebo sú deti také zlé, alebo sú učiteľky už teké lenivé že sa im tiaži venovať sa deťom, potom od čoho sú v škôlke? Načo to potom robia keď ich to nebaví?
Chcem poznať vaše skúsenosti a názory.

zuzana1207
autor
7. jan 2014

ospravedlňujem omylom som klikla na inú tému fóra.

zaira13
7. jan 2014

@zuzana1207 tak vymen skolky ak nie si spokojná 😉

zaira13
7. jan 2014

@zuzana1207 tak vymen skolku ak nie si spokojná 😉

mokon
7. jan 2014

@zuzana1207 najprv asi taktne upozorni pani učiteľku, ak to nepomôže, tak asi naozaj vymeniť škôlku 😢

jaaty
7. jan 2014

@zuzana1207 ja keby som videla to čo ty, tak ich do takej škôlky nezapíšem. Tiež radím vymeniť škôlku, učiteľky nezmeníš 😝

anexis
7. jan 2014

a myslite ze v inej skolke bude pocut nieco ine? 🙄
v kazdej skolke je to rovnake, alebo takmer podobne...zalezi od ucitelky
my sme mali dve, od jednej som nikdy nic nepocula, druha sa vecne stazovala na syna, stale nieco mala, aj najmensiu prkotinu musela riesit...neviem, mozno len aby rec nestala
nevieme ako je to u autorky, ale ucitelky sa aj snazia alepovat na deti, nejakym sposobom ich nieco naucit, odnaucit ale ak to maju doma veselo dovolene, tak to nema zmysel, tak treba sa zamysliet, ci to nieje tymto smerom
zato ze vidi vonku postavat ucitelky s kavou neznamena ze nic nerobia...
a neviem no, menit kvoli tomu skolku? akoby ich tam mlatili alebo co....vsetko by ste hned len vymienali..tato doba 🙄

billam
7. jan 2014

@zuzana1207 bud rada, že mas škôlku...sú rodičia, ktore sú az do predalo akej triedy doma s detmi...aj s dvojickami.

gaby21
7. jan 2014

@zuzana1207 No asi ťa nepotešim, ale školka je presne o dodrziavani pravidiel a venovanim sa aktivitam, ktore určia deťom učitelky, oni maju totizto na starosti ešte dalšich 15 deti, a vieš si predstaviť ten cirkus keby sa tam všetky začali sebarealizovať? ja ano, zazila som to ako rodič a mala som sto chuti dieťa odtial zobrať, prave kvoli nedostatku discipline.Je to priprava do školy, tam budu musieť tiez obsedieť 45 minut a nielen tak mirnix dirnix sa sebarelizovať. Ja tiez občas počuvam, ze mam nepočuvne dieťa, ale sa to snazim riešiť s diaťaťom, neobvinujem za to učitelky, či si jeden z tych rodičov, ktoreho dieťa je bezchybne a učitelky neskonale hlupe? A dalej, kedze deti musia cely den v skolke dodrziavat pravidla a disciplinu, doobedny vybeh je určeny prave k tomu, aby vybili všetku nahromadenu energiu a mohli sa trochu vyjašiť bez toho aby im do toho učitelky zasahovali, preto len stoja a popijaju kavu. Nehapem tvoj postoj, na jednej strane chceš aby učitelky dali deťom sebarealizaciu a ked im ju daju na detskom ihrisku tak ti vadi ze pri tom piju kavu 😝

billam
7. jan 2014

Oprava: az do predskolskej triedy doma...

maminai
7. jan 2014

@zuzana1207 ahoj na môjho syna sa v škôlke učiteľky tiež stále sťažovali že robí ostatným deťom zle, že ich sáče do chrbta, keď idú von že všetky deti sú už oblečené len on sa odmieta obliecť a to bolo v zime takže kvôli nemu sú všetky deti spotené. Keď som prišla pre neho na obed ani jedna učiteľka neprišla keď som prišla pre syna a chcela som sa opýtať aký bol v daný deň tak len stály pri stolíku a pili kávu ani len nepozdravili. Nakoniec som ho po mesiaci z tej škôlky zobrala dala som ho do druhej kde je 8 deti v triede a som veľmi rada že som tak spravila synček tam hneď zapadol.Vždy keď som pre neho prišla pani učiteľky hneď prišli povedali ako sa synček v ten deň mal čo robil stalo sa že povedali že na obede neposlúchal ale nikdy sa nestalo že by detičkám robil zle. Povedali že je veľmi kamarátsky a rýchlo zapadol do kolektívu veľa krát ho chválili tak na tvojom mieste by som asi vymenila škôlku.

zuzana1207
autor
7. jan 2014

Viem že každé dieťa je iné, len nedokážem pochopiť prečo počúvam len sťažnosti a ani raz som nepočula že by ich pochválili alebo povedali niečo kladné. Doma si kreslíme, staviame, modelujeme z plasteliny a nemám problém aby obsedeli a vydržali. Ja mám pocit že čo sa týka mojich detí tak majú problém zo všetkým.

anexis
7. jan 2014

@zuzana1207 tak sa najblizsie opytaj, ci to len tvoje su take, alebo odchyt na chodbe ineho rodica a opytaj sa, ci aj na ich deti sa stale len stazuju....
inak sa deti spravaju doma a inak v kolektive...moj syn kym bol doma bol anjelik a v skolke sa roztataril...ked ine zacali behat, behal tiez, ked zacali ine vystrajat, pridal sa, ja som to s nim doma preberala niekolko krat, aj kazde rano cestou do skolky prizvukovala, aby pani ucitelky pocuval
oni boli v triede 23... no vies si ty predstavit na jednu osobu tolko deti ked sa zacnu samorealizovat?

svano
8. jan 2014

@zuzana1207 aké opatrenia si robila doma s deťmi? Je najjednoduchšie dať za vinu učiteľkám. Ale ony majú v triede viac deti,nie iba tie vaše a sú zodpovedné za každé dieťa rovnako. Sú tam pravidlá,ktoré musia deti rešpektovať. A ty ako rodič si od toho,aby si im to vysvetlila,motivovala a trvala na dodržiavaní. Čím skôr sa to tvoje deti naučia akceptovať o to jednoduchšie to budú mať neskôr v škole. Držím palce.

h2
8. jan 2014

Ahojte, no neviem, ale môj názor je ten, že je úplne v poriadku, že keď sú deti vonku, učiteľky len "majú dozor". A prečo by si nemali vypiť kávu? Neviem, ako by si si predstavovala, aby sa im vtedy venovali? Veď tie deti majú v škôlke stanovený program už od rána. Tak aspoň, keď sú vonku, nech sa hrajú, ako chcú. To ich majú učiteľky nejako organizovať? Akože Ty choď teraz na šmykľavku a Ty na preliezky... 🙂

gretka2
8. jan 2014

@zuzana1207 V tvojom prispevku si sama sebe odporujes. Tvrzdis, ze: "Neviem čo vlastne chcú od detí? Aby sedeli v kúte, salutovali ako vojaci a počúvali na povel. Kde je potom sebarealizácia detí. " a o par riadkov nizseie: " deti si robili čo sa im zachcelo" . V skolke maju deti aj vychovne a vzdelavacie aktivity, a pri tych by mali spolupracovat, ucit sa pocuvat, davat pozor, a vzdelavat sa primerane ich veku. Co je na tom zle, ked ich napomina. Tym vlastne brania ostatnym detom, aby sa nieco naucili a tak. Viem, ze s dvojickami to urcite nei je jednoduche, ale poznam ich zopar, a mamicky maju tendenciu prilis ich neusmernovat. (netvrdim hned, ze je to vas pripad). A to, ze na dvore ich nechaju vybehat a vyhrat ,co deti velmi potrebuju a aj chcu, a ucitelky piju pritom kavu (ty si v praci nedas?). Sedia na lavicke, alebo stoja opodial a davaju na ne pozor. Nemoze kazda ucitelka stat v jednom momente za zadkom 10-15 detom aby nespadli......
Neviem, ako si to predstavujes ty, ale pripada mi to tak, ze chces ospravedlnit ich spravanie.
Sama mam dost "aktivnu" dcerku (4r).

mamavera
8. jan 2014

@zuzana1207 najprv sa skús porozprávať s učiteľkami, kde konkrétne je problém, potom napíš do témy konkrétnejšie

mamavera
8. jan 2014

@zuzana1207 prepáč, ale v inej téme píšeš, aké sú tvoje deti nezvládnuteľné, prečo automaticky očakávaš, že v škôlke mávnu čarovným prútikom a bude všetko iné?

zajkka
8. jan 2014

Záleží od typu učiteľky,niektorá frfle neustále,niektorá je milá,chváli detičky a len niekedy pohaní.....ale ja si viem povedať svoj názor,kedže tá učiteľka tam má svoje deti.A ozaj,tiež mám 4ročné dvojičky.Jeden je ako medík a druhý pokial neustále doňho hudú aký je zlý,snaží sa byť ešte horší a robí im naschvál,neverili až keď som im to nevysvetlila a porozumela som si s nimi.....ešte som povedala,že druha učiteľka s ním problém nemá a potom sa snažila ho nejako motivovať.Netreba hneď brat deti zo škôlky,ale ticho nebuď,povedz si,že doma s nimi problém nemas

zajkka
8. jan 2014
zajkka
8. jan 2014

@mamavera nieje ľahké mat dvojičky a mat ich zvladnutelne,kto to nezažil,nepochopí.Mne to práve vysvetlila tá druha učiteľka,ktorá už mala vo svojej praxi asi 15 párov dvojičiek a každé boli iné,ale priznala,že je to náročné....sú veľmi prepojené,keď jedného pochváliť o trosku viac,druhý sa oduje,stále súťažia,kto bude prvý vyzutý,vyzlečený ,kto prvý otvorí dvere,kto prví vystúpi z auta atd,atd.....nekonecno,zatiaľ nepomohlo nič,ale chce to čas podľa mna......aj Zuzana musí vydržať a neustále vysvetľovať a chváliť a niekedy aj trest pomôže 🙂

matozazzo
8. jan 2014

Ahoj, je rozdiel mat dvojicky dievcata, chlapcov a kombinaciu dievca-chlapec. Neviem, ake mas ty, nedocitala som sa. Ak su rovnakeho pohlavia, vacsinou si viacej rozumeju a lahsie sa s nimi pracuje aj spolupracuje. Ak su opacneho, vzdy sme doporucili rozdelit ich a aj ked to rodicia zo zaciatku nechapali, vacsinou dievca slo do 1. rocnika a chlapec mal odklad... To moje skusenosti. A necudujem sa pani ucitelkam, pri tolkom pocte deti, ked ma este 4r problem s cikanim... Predpoklada sa, ze v 4r zvladaju vacsinu veci same, k tomu ich treba viest. Pokial je to zdravotny problem, volila by som mensi kolektiv. A pre vsetky deti platia rovnake pravidla, aj vo vychove, vzdelavani, inych cinnostiach. Mna niekedy "odchytia" rodicia s kavou v ruke a nikdy mi nic nepovedali. Ale je to pri volnej hre. Pri aktivitach sa detom venujeme, vtedy cas na kavu ani nie je. Ale ak mas pocit, ze je detom krivdene, opytaj sa priamo pani ucitelky, v com je problem, aby si vedela, ako a co mozes riesit a akym sposobom.

elenita
8. jan 2014

@matozazzo Ja mam dvojicky - parik a teda nerozumiem, preco by mal syncek ist do 1.rocnika az o rok...mozno to bolo specifikum tych konkretnych dvojickovskych parov, ale u nas su obaja sikovni, dokonca syncek sa viac berie citat a pisat ako dcerka...su 5-rocni predskolacia zrovna dnes sme mali sedenie so psychologickou - obom jednoznacne odporuca nastup do kolektivu..
ale teda k veci...@zuzana1207 Ja som mala s mojimi opacny problem v skolke...ako 2-rocni isli do jasliciek, bez problemov, sikovni, zakazdym ich len chvalili....potom v 3 rokoch isli do skolky a to mi povedali, ze su prilis dobri, divni, ako mimozemstania, a pod....akoze nikdy mi nic pekne na nich nepovedali, a to som bola z jasli zvyknuta na iny pristup....potom vysvitlo, ze sa bali uciteliek, doteraz ich neradi zdravia...v dalsich rocnikoch sme chvalabohu mali stastie na milsie pani ucitelky...ale doteraz su tam relativne dobri a posluchaju 😅 Len mu uz na nich nikto nehovori, ze su divni a prilis dobri, tu sa to nastastie vnima ako pozitivum 😝

elenita
8. jan 2014

@matozazzo Teda nastup do skoly - skolskeho kolektivu 😅

matozazzo
8. jan 2014

@elenita Ahoj, samozrejme je to individualne a tiez, kedy sa narodili. Vacsinou som sa stretla s parom dvojiciek, ktori boli letni a chlapci boli viacej hravi... Tam psychologicka doporucila odklad. Ale skor som mierila na to, ze aj z nazorov inych uciteliek mam potvrdene (samozrejme cest vynimkam), ze ak je chlapec - dievca v 1 triede vo vyssom veku uz v skolke (okolo 4.roka), je lepsie ich rozdelit. Doma su spolu, ale v skolke sa akoby brzdili a maju pocit, ze musia byt spolu a niekedy vycitky, ze chlapec sa hra iba s chlapcami alebo naopak dievca iba s dievcatami... Toto sme dost casto riesili.

mamavera
8. jan 2014

@zajkka viem, čo sú dvojičky, máme v rodine 🙂 🙂 🙂 🙂 a v škôlke triede tiež jeden pár momentálne mám 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a nie sú zďaleka prvé. A všetko, čo si písala existuje nielen medzi dvojičkami, ale aj medzi súrodencami, alebo medzi deťmi, ktorých rodiny sa poznajú a trávia spolu voľný čas. Stretávam sa s tým denne. Ja som navrhla porozprávať sa s učiteľkou a napísať konkrétnejšie o probléme, budeme vedieť lepšie odpovedať. Len ma zarazilo, že mamička založila tému - Ako na neposlušné dvojičky, kde opisuje, ako sa správajú doma a teraz tu píše to, čo píše...

elenita
8. jan 2014

@matozazzo No moji su tiez letni 🙂 Az v juni budu mat 6. Ale mozno sme ta vynimka potvrdzujuca pravidlo, u nas je syncek maly filozof, to skor mala lieta ako sarkan 🙂 Kamaratov mali najprv vzdy len spolocnych - vacsinou chlapcov 🙂 , a teraz sa konecne 1. rok profiluju, ze Lucka sa berie k dievcatam a Petko k chlapcom... 😉
Ty si pani ucitelka v MS? 😉

mamavera
8. jan 2014

@elenita t bol pred rokmi taký názor jednej nemenovanej psychologičky - že keď sú dvojičky párik, vždy je chlapec na tom vývojovo vo všetkom horšie. Neviem, kde brala na to podklady, alebo na základe akého výskumu to tvrdila, lebo mne sa to teda absolútne nepotvrdilo....

zajkka
8. jan 2014

@mamavera 🙂 😀)

zajkka
8. jan 2014

@mamavera 🙂 😀) áno,máš pravdu

mamavera
8. jan 2014

@zajkka ďakujem, si milá 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ja nie som učiteľka, ktorá sa na MK vždy a za každú cenu zastáva učiteliek, skôr naopak, už mi tu niektoré učiteľky napísali, že by nechceli byť moje kolegyne....som aj mama, ale tuto som musela napísať, to, čo som napísala.