Pýtate sa 3,5 ročného dieťaťa na názor?

yanka2828
12. júl 2020

Ahojte. Mám 3 a pol ročnú dcérku. Nedávno u nás bola svokra a vytkla mi,že sa malej pýtam na názor. Čo chce robiť,kam chce ísť...napríklad som sa jej opýtala,či chce ísť ku prababke,keď sme sa rozhodovali čo doobeda. Že mladé mamičky toto majú vo zvyku a deti si potom robia čo chcú. Mne to príde prirodzené pýtať sa jej.Ale možno má pravdu. Malá je dosť tvrdohlavá,má obdobie vzdoru. Niekedy aj rozkazujem. Proste podľa situácie. Ďakujem 🙂

syslik81
12. júl 2020

ano pytam sa jej .. co chce jest kam sa chce ist hrat davam jej aj na vyber .. a nieosm mlada mamicka :D dieta ma mat svoj nazor,al zaroven je treba aby ho nemalo prilis casto ... proste je sucastou mojho zivota planujeme spolu hrame sa spolu a aj sa spolu vieme pohadat :D no posledne slovo mam ja ...cie ak ma blbe napady tak navrhnem iny a presvedcim ju ze je lepsi :D

lucia147852
12. júl 2020

Ako v čom. Keď je to niečo čo potrebujem spraviť, vybaviť, ísť oznámim a vysvetlím keď sa jej aj nechce že to treba. Keď je to niečo čo má byt program pre ňu tak sa pýtam. Samozrejme aj to treba korigovať lebo ináč by chcela cely deň kukať tv alebo tak. Tiež má 3,5 roka

simca06022011
12. júl 2020

Áno pýtam sa, alebo dám na vyber. Ald keď potrebujem, tak proste poviem co sa bude robiť...

stanulienkat
12. júl 2020

Ano,pytam sa. Ved dieta nie je nemá vec.

sonicka96
12. júl 2020

Tiež sa pýtam syna na názor ale keď niečo treba naozaj tak to ide aj bez jeho názoru 🙂

jvlo
12. júl 2020

Veci, ktoré tak jednoducho musia byť s deťmi nekonzultujem. Ale bezne sa ich pýtam,čo chcú jesť a dostanú na výber. Alebo či ideme na prechádzku,alebo bike. Alebo či sa im chce ísť tam,alebo inam... prečo nie? Veď ro nie sú cvičene opicky

lenka2710
12. júl 2020

@yanka2828 áno pýtam sa a aj muž sa pýta, bud doobeda keď sa rozhodujeme, že čo budeme poobede, tak sa pýtame aj jej alebo jej dáme pár možnosti, takisto aj keď idem variť, tak sa s ňou radím, že čo by chcela jest 😂 takisto jej dávam na výber aj co sa týka oblečenia, bude mať už 6 a predsa už sa chce aj paradit 😉 vždy chceme vedieť aj jej názor, takisto aj co sa týka hraciek, má právo povedať a rozhodnúť sa, či niečo pozicia alebo nie! Myslím, že je to tak správne, budúcnosť ukáže 🤷‍♀️

sasesoe
12. júl 2020

Osvedcilo sa mi dat na vyber z 2 moznosti

6mia6
12. júl 2020

U nás sa zas veľmi nediskutuje. Už vôbec nie co chcú jest. Je sa to co navarím. V restike si vyberajú samy. Obliekajú si co chcú. Keď niečo chcú alebo chcú ísť niekam normálne nám to navrhnú a potom diskutujeme.
Pokiaľ už je program známy, už nediskutujeme, keby dostali na výber ostanú doma alebo lietajú niekde vonku. Ideme všetci a hotovo.

nikiki29
12. júl 2020

Syn nemá ešte ani 1,5r ale pýtam sa ho základné veci, ktoré môže rozhodnúť... určite mu vždy dám na vyber keď môžem. Ale vždy sú to také veci, pri ktorých je hocijaké rozhodnutie pre neho bezpečné a pre mňa v poriadku. Samozrejme vonku sa ho nebudem pýtať či mi dá ruku na ceste alebo nie, lebo odpoveď “nie” aj tak neakceptujem... vtedy len vysvetlím, že to musíme a hotovo 🤷🏻‍♀️

gir
12. júl 2020

Áno pýtam sa na názor, okrem jedla, spania, tam sa nediskutuje. Svokre odkazujem, že tvoje deti, tvoje pravidlá.

marcellka32
12. júl 2020

Mám 10,12 rocne...čo sa týka jedla málokedy sa spýtam, väčšinou navarim a zjedia, keď niečo veľmi chcú (hamburgery, hranolky) urobím, keď niekam ideme dám na výber len z 2 možností

hettinka
12. júl 2020

@yanka2828 3-ročnej sa určite netreba vypytovať na všetko. Take malé decko si aj tak nevie vybrať. Niektoré veci áno, ale zasa nie diskutovať o každej hlúposti.

sara07
12. júl 2020

3 ročného dietata sa nepytam sa na názor ale dám na výber dve možnosti
na názor čo by chcelo sa pýtam cca od 5 rokov , s tým že dohoda musí byt alebo zhoda lebo pri 3 detoch to musí byt alebo potom hladame kompromis

0silvia0
12. júl 2020

@yanka2828 tiez sa priklanam davat na vyber z dvoch moznosti. Toto je male dieta, hlavné rozhodovanie ma byt na rodicoch, rodicia vedia posudit, co je pre taketo male dieta dobre a vhodne a vybrat spravnu alternativu. Rozhodne jej nedavajte vacsie kompetencie, ako prinalezia jej veku, deti potrebuju mat rodicov ako hlavne piliere, ktore vedia co chcu, ako maju rozhodnut. Male deti mozu rozhodovat o tom, ci si oblecu zlte tricko alebo cervene tricko a ci pojdeme na ihrisko alebo do detskeho kutika. Rozhodovania vacsieho charakteru im nepatria na plecia. To uz je vhodne riesit s teenagermi, kam sa pojde na dovolenku atd.

ajka0207
12. júl 2020

@yanka2828 pýtam sa, ale tiež to mám denne na tanieri u svokrovcov, že ako to robím zle. Podľa mňa moje deti, moja výchova. Oni už šancu mali, ich deti tiež nie sú dokonale.

kvetinka75
12. júl 2020

Podla toho o co ide. Ak sa nieco musi nediskutujeme. A uz duplom nie o takych veciach ze ci ist pozriet babku, dedka, rodinu, ci ist na nakup a pod. Vztahy treba udrziavat a urcite veci spravit.

pininka1
12. júl 2020

Áno pýtam sa ale ako ich mama presne viem čo a kedy sa môžem pýtať. Zo zásady im nedám na výber z 20 možnosti keď majú ísť jest, lebo viem, že by každý chcel niečo iné už z princípu. Naše deti vedia že keď sa pre niečo rozhodnú, tak je to ich rozhodnutie a ja to nebudem meniť. Podľa mňa je často tá chýba vo výchove že dieťa si diktuje a rodič skáče čo dieťa chce. Napr. Z každého jedla odkusne jedno sústo a povie že chce niečo iné. Alebo niekam chce ísť a po 5 minútach že chce ísť inam. Tak na toto som ja krkavci rodič.

asia83
12. júl 2020

@yanka2828 Rovnako. Príde mi neprimerané, aby som dieťaťu prikázala a hovorila, čo má robiť. Chcem, aby aj v budúcnosti sa sama rozhodovala a nie na všetko sa ma pýtala, ešte aj či si môže prdnúť, s prepáčením. No niektoré matky to tak rady. Naučia si tak deti a tie, zvyknuté na to, pýtajú sa stále na všetko mamy a robia tak, ako povie.

patka06
12. júl 2020

áno pýtala som sa na názor ...s čím sa chce hrať, čo bude jesť, kam pôjdeme von ...pokiaľ som nemala konkrétny plán a nešlo o zásadnú vec

spadnutaslivka
12. júl 2020

názor si môže povedať, nie vždy ale podľa toho musím konať :D dieťa sa musí naučiť, že je normálne mať svoj názor, ale musí sa tiež vedieť aj ono prispôsobiť. a to, či chce ísť vo voľnom čase malá k prababke je tá najjednoduchšia vec, pri ktorej si môže sama rozhodnúť a to je super. keď kus podrastie, pochopí, že rodičia nie sú len príkazy a zákazy, ale dialóg.

spadnutaslivka
12. júl 2020

*vyjadrujem sa k dieťaťu, nie k svokre :D ostatní sú vždy tí múdri a dokonalí a len my mamy robíme chyby :D :D :D

kvetinka75
12. júl 2020

@asia83 ale miera musi byt. Mam kolegynu ktorej 8 rocny synacik nie je spokojny rano v druzine tak.mobilizuje celu rodinu kto ho zanesie na 8 hod. Do skoly. A este sa stazuje ze nema.kto lebo vsetci chodia do orace na 7 hod. A tych pripadov by som.mohla menovat kvantum. Co si maly zmyslu to musi byt. Hlavne ze s nim ,,komunikuje,, . A.ked ho po 4 hod vyzenie od mobilu tak jej nadava aka je zla mama. Lebo on si vybral.mobil a nie upratovanie hraciek ktore sam rozhadzal.

asia83
12. júl 2020

@kvetinka75 Samozrejme. Myslela som konkrétne, napríklad či chce copíky alebo sponky. Proste banality. No keď nechce ísť do škôlky, tak i tak ide. A vysvetľujem, veľa. Vážne veci rozhodujeme za ňu, blbosti nech si rozhodne sama. Medzi dvoma, troma šatami, sponky, či si zoberie bábiku alebo nie atď.

sunny8
12. júl 2020

Mňa sa často rodičia nepýtali a musela som robiť veci do ktorých sa mi nechcelo alebo som ich nemala rada. Takže áno pýtam sa svojich detí

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
midka
12. júl 2020

vies, co , do urcitej miery,,si myslim, ze svokra ma trochu aj pravdu,,, vo vseobecnosti je teraz trend veci,, riesit s detmi,,.... vidim to na sebe, v skolke,, v obchodoch,,, ano aj ja sa deti, pytam,,na ich nazor,,, ale teraz ako bola korona,,, nase deti neboli 2 mesiace v obchodoch,, a predstav si,, zvladli to uplne v pohode,, jedli jogurty s takou prichutou ako som vybrala, dzusiky,, detto,, aj oblecenie, zrazu bolo fajn, ake som doniesla,, rovnako hracky, ci casopisy,, vsetko sme zvladli bez toho, aby oni sa museli rozhodovat,, co by chceli,, teda ano, suhlasim,, velakrat rodicia deti zbytocne zatazuju otazkami, ktore zvladnu za nich,, ....

bagre
12. júl 2020

@yanka2828 určite má zmysel sa pýtať na názor dieťaťa, ale nie vo všetkom.
Nesúhlasím ani s jedným ani s druhým extrémom. Alebo inak povedané aj jedna aj druhá strana má svojím spôsobom pravdu.
3ročné dieťa nemôže organizovať deň celej rodine svojím "chcem toto a toto" ale môže vyjadriť svoje želanie alebo nápad, prípadne odmietnutie v istých veciach, veď to nie je kus nábytku v kúte...

euka210
12. júl 2020

v takom veku chcu mat moc a dat im na vyber z 2 moznosti je dobre. Ale niekedy treba aj pocuvat. Ide o to, ked su to dolezite veci...rozhoduje rodic, ak malickosti...moze aj dieta. Pre mna bolo chore, ked si synov spolziak zo skolky mal vybrat na aku ZS chce ist, u nas su 2. Do posledneho dna zapisu nevedel. Ale ja som tusila, ze pojde tam kde moj syn, lebo boli a zatial este stale su velki kamarati.