Režim dieťaťa, ktoré už cez deň nespáva

katka123456
27. sep 2012

Nasa dcerka (3 roky) prestala cez den spavat. Takze teraz je nas stary rezim uplne v troskach 😅 . Hlavne, co ma prekvapilo, ze teraz mi jedava omnoho menej ako predtym. Akoze je to aj logicke, kedze chodi vecer skor spat a rano neskor vstava, tak uz nestihne zjest tolko ako predtym. Len sa bojim, aby jej teraz nieco nechybalo, lebo papava tak 3-4 krat za den, co sa mi zda ozaj dost malo. U nas je to teraz tak, ze v noci spava 12 hodin. Ked vstane, tak sa naranajkuje. vacsinou do obeda uz nic nechce, a vlastne ani nestihne, ked spi dlho. tak potom uz ma obed. na olovrant jedava len obcas, podla toho, kolko zjedla obeda. no a vecer uz je velmi unavena a nervozna, tak ani s vecerou moc vody nenamuti 😒 . Som z toho trochu vykolajena, preto sa chcem trosku inspirovat. Aky mate rezim vy?

bubelko
28. sep 2012

@sofinka333 ten vyssi prispevok bol tebe, len sa mi to spojil nick s myslim - sorry.
a miesto ak ma byt alebo - alebo budeme vsetko ospravedlnovat ....

dejnas
28. sep 2012

moji krpci sú tiež naučení, teda najmä dcérka, že pokiaľ syn spí, musí sa hrať potichu, aby ho nezobudila... častokrát malý zaspí v obývačke a nedá sa preniesť, lebo by sa zobudil... a malá sa pri ňom v pohode dokáže "zabaviť"... kreslí si, stavia kocky, češe bábiky... 😉
ako som už písala, sú reálne škôlky na SK (aj naša napríklad, obyčajná - tj. štátna), ktoré akceptujú individuálnu potrebu detí na poobedňajší spánok... takže, určite sa to dá 😉

digysa
28. sep 2012

@katka123456 V prvom rade si myslim, ze to chce cas..... cas to vyriesi a vas harmonogram sa opat dostane do normalu.
Ak dcerka prestala spat, tak to asi nepotrebuje a je jasne, ze aj ona ma trosku z toho chaos.
Tak, ako aj ty si zmatena z denneho rezimu, tak isto aj ona potrebuje cas na adaptaciu a novy cas spanku a zmenu casu pri jedeni.
To sa vsetko postupne vyriesi....

Na margo toho, ci dieta potrebuje spat do 5 rokov alebo nie.... v podstate tiez nie som ZA liberalnu vychovu ako pise @sofinka333 nechat deti rozhodovat o ich zivote a pritom nevedia, co je spravne a co nie.
ALe s tymto spankom v skolke sme my prezivali muky. Moj syn prestal spavat poobede tiez ako 2 rocny a v do skolky chodil iba na pol dna, cize spanok nemal. Posledny pol rok pred odchodom do skoly som ale zacala robit a on musel spavat v skolke. Bolo to pre neho utrpenie. Plakal a nechcel chodit do skolky..... z dobreho chlapca sa zrazu stal vytrznik, co vyrusuje vsetkych pocas obedneho odpocinku.
Podla mna je to vyslovene tyranie, ak ma dieta nehybne lezat so zatvorenymi ocami 2 hodiny!! NEzelam to nikomu...

Dcera bola este horsia....uz ako 3-mesacna mala iba jeden spanok denne. V skolke to mala lahsie, lebo vzdy zaspala....ale do 11 v noci som ju JA nemohla uspat...koli tomu poobednemu spanku. Dalsi horor....
Teraz maju iba 30 minut relax a mozu lezat s otvorenymi ocami a odpocivat.....konecne chodi spat o 20:30.

Spanko je primarna ludska potreba....to podla mna nema nic spolocne s liberalnym sposobom vychovy.

moon1979
28. sep 2012

@katka123456
môj malý bol do dvoch rokov ukážkové dieťa, dokonca spával 2x denne, hodinku doobeda, dve hodinky poobede, niekedy doobedie vynechal a spal len poobede dve hodnky a večer o 19tej bol tvrdy, no ako udreli druhé narodeniny koniec dobrým časom ... odvtedy mi nespáva, veľmi rád má prechádzky, na ktoré chodíme aj 3 hodiny vkuse, takže priestor na únavu má (kolkokrát ja prídem s natiahnutým jazykom domov) ale jednoducho spať nechce. skusala som aj rozprávky, nezabralo. lahne si na 5 minút a funguje dalej ... lieta po byte a hrá sa ... jednoducho nevyčerpateľný zdroj energie ...
najprv ma to štvalo, lebo fakt do dvoch rokov to bolo všetko ukážkové, mohla som si hodinky podla neho nastavovať no teraz je to len minulosť ... večer chodí spávať okolo 20tej, výnimočné situácie su keď zaspí okolo 19tej to musí byť extra unavený a vonku musí pršať 😀 spáva do rána do pol 7 max ... takže nič moc ...
uvidíme ako sa to upraví keď začne chodiť do škôlky, teraz má 2,5 roka, takže na tomto režime funguje pol roka ...

dejnas
28. sep 2012

@digysa a práve na margo spánku predškolákov - tiež naša riaditeľka vravela, že 5 -6 ročným deťom v škôlke je postupne spánok skracovaný... takže v našej škôlke 2 hoďky nehrozia, maximálne tak hodina... postupne ich privykajú na školu, teda na dobu, kedy už nebudú mať decká možnosť poobedňajšieho spánku 😉

annalena
28. sep 2012

@sofinka333 presne tento argument som cakala 😀 nie, tych 13 deti sa nehra tichucko, hraju sa uplne normalne, kreslia, modeluju, citaju knizku.... kedze sa im ucitelka venuje !!! a tie 3 deti spia v kutiku, ktory je oddeleny, ale zaroven sucast triedy. a ano, predstav si, chodia si tam dobrovolne oddychnut a povalat sa, je to prijemne miesto, pritmie, vankuse, su naucene, ze tam sa musi byt ticho, nekrici sa, nebeha.... a samozrejme tie deti co spia, ukladaju ucitelky cielene, aby sme si rozumeli 😉
evidentne nemas ani ponatie, ako to v skolkach v zahranici funguje 🙄 (hovorim za tie, ktore som videla a tym nechcem ani povedat za na svk je to vsetko zle). u nas v skolke sa ucitelky detom venuju, ani raz som este nezazila, aby ucitelky stali niekde bokom a vykecavali sa ako je to bezne na svk 🙄 vzdy su pri detoch, aj vonku, maju aktivity, cize ziadna ZOO sa nekona 😠
a nie som ani "liberalna" matka, prave naopak, som dost konzervativna, mam pravidla, ale prisposobujem ich mojmu dietatu. preco by som ju mala hodinu drzat naobed drzat hodinu v posteli, ked tam len vymysla....potom ju budit, lebo by spala aj do 17ej a potom nechat do polnoci strasit, ked rano o 6ej vstava? moje dieta spi 12-13 hodin denne aj bez poobedneho spanku. a jasne ze su aj deti, co potrebuju spat poobede 😉 ak by to moja byvala potrebovala, nikdy by som to sama od seba nemenila, len som sa prisposobila jej.
a mna zase ide porazit, ked pocujem, spi naobed, lebo na svk sa poobede spi do 5 rokov....alebo vsetko co je zo zahranicia je zle, len to, co sa uz storocia robi na svk je spravne.... 😀 to na odlahcenie..... 😝 😀
v ostatnom suhlasim s @bubelko a @abbey1 🙂

tot moje posledne odbocenie 😉

spachtos
5. okt 2012

@annalena Chcela by som sa len pre zaujimavost opytat, kolko uciteliek je pri tych 16 detoch?

annalena
5. okt 2012
sofinka333
8. okt 2012

@annalena su sukromna skolka? lebo v beznych skolkach je jedna.... 2 su pocas pobytu vonku a obeda

annalena
8. okt 2012

@sofinka333 nie, je to statna skolka, ale v AT. Tam su v kazdej triede vzdy 2 ucitelky, deti je maxim. 18 na triedu.
Ak je v malej triede vela deti mladsich ako 3 roky (beru od 2,5 roka), tak su dokonca 3.
...ale znova pisem, neporovnavam a niesom fanatik zahranicnych skolok, pisem len fakty..... 😉