Rúška v materskej škôlke

lenka2710
12. okt 2020

Baby sú u vás povinné rúška aj v škôlke?? Ja s tým moc stotoznena niesom, čo vy??

sunnyhoney03
12. okt 2020

vsade v skolke su povinne, tiez sa mi to nepaci to maju aj s ruskom spat? a vtedy sa nemozu nakazit nakazit? uplne nahlavu

oliali
12. okt 2020

@lenka2710 v skolke su len odporucane, nie povinne... moj trojrocny nenosi... drzim palce kazdemu kto by ho chcel primutit 😂

kittykat22
12. okt 2020

"Opatrenie platí od 1. októbra 2020 od 6:00 hod. do odvolania.

Nosenie rúšok v triedach naďalej nie je povinné pre deti do troch rokov veku, pre deti v interiéri jaslí a materskej školy a pre žiakov prvého stupňa základných škôl v interiéri školy v rámci výchovnovzdelávacieho procesu. Deti nosenie rúšok ťažšie znášajú; ak ho však budú na tvári akceptovať, jeho nosenie sa odporúča."

tu mas spravu z ministerstva skolstva

sunnyhoney03
12. okt 2020

@kittykat22 vcera to uz zmenili ze od 3r. v skolke povinne musia

lenka2710
autor
12. okt 2020

A kedy to zmenili, ved ja som pozerala večer správy a hovorili, že pre MŠ len odporúčane

stanislavicenka
12. okt 2020

@lenka2710 dnes u nas v skolke bolo pred triedami vacaich deti napisane, ze ziadaju, aby vstupovali deti s ruskom. Dcera chodi do strednej tried. Pani ucitelke som povedala, see ja ju s ruskom nedam, ze ak to je problem, vezmem ju domov.
Z ministrerstva je dorazne odporucanie, ja to chapem, ale pokial to nie je prikazom, nebudem jej to davat

stanislavicenka
12. okt 2020

@sunnyhoney03 nie je to povinne pre materske skoly

lenka2710
autor
12. okt 2020

Ja už to nestačím ani sledovať, ved pomaly každú hodinu to menia

sunnyhoney03
12. okt 2020

ani ja kazdy nieco ine povie

kittykat22
12. okt 2020

@lenka2710 otazkou je, co v zakone znamena "doporucene". Ci to doporucenie znamena, ze riaditelka ma volnu ruku na urcenie ruska ano/nie, alebo ci je to rozhodnutie na rodicoch. Skus napisat do skupiny pravna poradna na MK. Podla toho co ti povedia, sa mozes rozhodnut ci ma zmysel to riesit s riaditelkou 🤷‍♀️ Som presvedcena, ze nebudes jedina nespokojna mamicka s nariadenim nosenim ruska v MS.

martinka150
12. okt 2020

v nasej nie, iba ak chce rodic aby jeho dieta malo rusko, musi to povedat ucitelke

lenka2710
autor
12. okt 2020

@kittykat22 ved nad tým som presne rozmýšľala, ze ci si môže každý riaditeľ o tom rozhodnúť sám, či teda áno alebo nie! U nás v škôlke že vraj len na chvíľku to majú na tvári , ale teda aký to má význam, keď len na chvílu a ešte k tomu aj jedia aj spia spolu 🤷‍♀️

mon895
12. okt 2020

U nas nemaju zatial a ak ich budu mat povinne necham syna doma. Povinne od dnes su na zakladnej skole - zmena aj na prvom stupni. Ale viem o minimalne 2 skolkach kde maju kamaratky deti ze ruska u nich su povinne lebo sa tak skolka rozhodla

iritka
12. okt 2020

nam dnes ucitelka pisala ze iba deti v najmensej triede nemusia mat, ale strednaci a predskolaci musia. asi ako si riaditelka urci...

1aduliatko1
12. okt 2020

rúška v MŠ sú odporúčané, preto je to na rozhodnutí MŠ.....u nás zatiaľ ráno nekazali mať..uvidím, či budú nové nariadenia. sme malá dedinská škôlka

katulienkax
12. okt 2020

rusko v skole u deti je debilina na ntu - sak pozname ako sa spravaju male deti mozes ich x krat upozornit aj tak su na sebe. To ale tak vyzera ked opatrenia ohladom deti vymyslaju mocipani ktori deti nikdy nevychovavali, alebo su z tych chlapov ktory deti len splodia ale starostlivost nechaju na zeny .,..
A ten nas kadernik vobec vychovaval nejake dieta?

jaron
12. okt 2020

Tu sú oficiálne oznamy. https://www.uvzsr.sk/ Nedeľa, 11. október 2020 20:02
Avšak, kým je to len voľne na stránke, je to iba návrh, definitívne a oficiálne znenie býva vždy vo forme PDF až po schválení vládou (to by malo byť tuším najneskôr do 14.10.2020).
Zatiaľ podľa tohto sa deťom v MŠ rúško odporúča, nie však prikazuje. Podľa tohto by teda rúško nemalo byť oficiálne právne povinné. Avšak otázka je, ako ste už vyjadrili, či má vedenie MŠ právomoc vyžadovať aj prísnejšie opatrenie nad rámec tohto všeobecného a na to odpoveď neviem.

kittykat22
12. okt 2020

@lenka2710 ako co ti k tomu napisem 🤷‍♀️ nema logiku mat rusko v MS ked potom vsetky deti hromadne jedia. Mali ich nechat rozdelenych na spolocnych chodbach a zahrade a nie robit caviky s ruskami 🙄 To ma mrzi, ze mas take starosti.

1aduliatko1
12. okt 2020

napr. aj na 1.stupni boli rúška len odporúčané a u nás riaditeľka kázala nosiť rúška aj týmto deťom...takže pokiaľ je niečo odporúčané, záleží od riaditeľov. tak to teraz platí v škôlkach

kittykat22
12. okt 2020

@jaron to ano. Lenze co znamena odporuca ... ze je to rozhodnutie na riaditelke MS, ci detom nariadi alebo nie to rusko. Alebo sa mylim?

1aduliatko1
12. okt 2020

@kittykat22 hlavne to spanie spoločné je bez rúšok 😀 takže celý pobyt s rúškom je zbytočný podľa mna v škôlke.

1aduliatko1
12. okt 2020

@kittykat22 áno riaditeľka rozhodne

kittykat22
12. okt 2020

@1aduliatko1 mas uplnu pravdu. K tomu nie je ani co dodat.

ajka0207
12. okt 2020

@sunnyhoney03 máš nejakú vyhlášku oficiálnu kde je napísané že to zmenili?

jaron
12. okt 2020

@kittykat22 odporúčanie je jednoducho odporúčanie, nikdy nemôže mať váhu príkazu. Čiže zo strany štátu všeobecne rúška v MŠ podľa tohto návrhu nie sú povinné, stále iba odporúčané, aj keď dôrazne odporúčané. Nikto ti za to nič nemôže.
No a s tým vedením MŠ to je práve ten problém, že neviem, či tú právomoc MŠ má, ak áno, tak smola, vtedy je v príslušnej MŠ rúško povinné.
Napr. aj VÚC Trenčín vydalo prísnejšie opatrenia pre Trenčín nad rámec tých celoštátnych.

rachel36a
12. okt 2020

@sunnyhoney03 nie nezmenili...v skolke ruska povinne nie su, len odporucane

veronikaszabova
12. okt 2020

U nas su odporucane - kto chce da, kto nie, neda.

dzina007
12. okt 2020

u nas su zatial chvalabohu nastavene ucitelky ze kym nebude zakonom prikazane tak im ich nebudu davat... je im luto takto deticky trapit..

kittykat22
12. okt 2020

@jaron ja mam vazne podozrenie ze si z marsu. Ved a o com sa tu cely cas bavime. Ci ma MS tu pravomoc alebo nie. Citas vobec diskusiu?

jaron
12. okt 2020

@kittykat22 neviem, či ty čítaš môj príspevok 🙂
Veď ja ti v ňom neprotirečím. 🙂
Písala, že "Lenze co znamena odporuca" ... "ze je to rozhodnutie na riaditelke MS" ... "Alebo sa mylim?", tak som písal k jednému (čo znamená odporúča podľa mňa), aj k druhému, že neviem, či tá riaditeľka tú právomoc má alebo nemá, podobne, ako to ani ty naisto nevieš.

ckatka
12. okt 2020

U nás nie je a myslím že keby rodičia trvali na tom.ze.nechcu aby to deti nosili tak riaditeľka ma smolu.
Ani učiteľky nenosia...škôlka sa o 8 zamkne a všetci to dajú dole. Pokiaľ by chcela prísť kontrola tak sa musí ohlásiť inak sa do.skolky nedostane. A kým im otvoria, je dosť času ruská nasadiť.