Senzitívna predškoláčka

kamilecka
24. jún 2015

Ahojte,
moja Sarinka je teraz pripravkarka. Je to velmi sikovne a mudre dievcatko. Naucila sa na Vianoce sama pisat a citat ( fakt som ju nic neucila dopredu, proste jej doslo, ze ked si pospaja pismena, tak sa to da precitat, ostala som v soku, ked som prisla do izby a ona si citala knizku ).
Lenze, velmi tazko preziva, ak sa jej nedari, vsetko musi mat dokonale, perfektne. Napr. nieco vystrihuje a o milimeter presvihne a zacne plakat,ze to cele pokazila,ze uz to vyzera zle. Darmo jej vysvetlujem, ze to nieje nic zle, ze bude to aj tak krasne, ale nie...proste sa rozplace a uz s nou nehnem. Alebo chcela napisat pohladnicu kamaratke zo skolky, pise pise a sup pismenko jedno krivo a uz bolo zle.... rozplakala sa,ze to uz je skarede, ze to nemoze take jej dat ....o pol hodinu sa ukludnila a prepisala to, ja som ju nenutila, proste som ju nechala, tak nech si robi ako chce. ( dokonale to bolo na 3x ). Obavam sa ze v skole bude dost casto plakat koli tomu prefekcionizmu, ci ako to mam nazvat.
Uz fakt neviem ako na nu, jej vysvetlit, ze nic nieje perfektne a proste sa to stava. Alebo ako na nu?

bonaqa2013
24. jún 2015

@kamilecka tvoja dcéra je taký typ. Moja je pravý opak. Chodí do prvej triedy a nič ju nerozhádže. Učiteľka je z nej už na prášky. Jej je všetko jedno. Už mesiac si nenosí do školy prezúvky. Príde v sandalkách, učiteľka si myslí že je prezutá a odíde v sandalkách. A nemrkne ani okom...
S tým neurobíš nič. ale upokojím ťa. So staršou dcérou chodi dievčatko čo v 1 tr. pre všetko plakalo. Pre každý nezdar. V súčasnosti chodí už do 3 tr. a už neplače pre nič. Ide to s vekom - už len troška vydržať ...

kamilecka
autor
24. jún 2015

@bonaqa2013 Tak snad to nebude trvat az do 3 tr. 😀
No len nechcem, aby sa jej deti v skole potom smiali, ze je placko. Musime cez prazdniny nejako ju usmernit, alebo pripravit asi na to, ze to v skole nebude 100 percentne vsetko dokonale.

katka.gzd
24. jún 2015

@kamilecka pristup ostatnych deti by som neriesila, deti to tak neberu...ja som mala spoluziacku ktorej mama bola ucitelka v skolke takze v prvej triede bola prvy raz bez mamy a plakavala za nou a nikdy nikto jej to nevysmieval...na prvom stupni este deti niesu zlomyselne..
No a s neuspechmi sa ucime vyrovnavat vsetci...nikoho netesi ked sa mu nedari, jedine co by som riesila je ako sa ventiluje...ked je nestastna z niecoho co sa jej nepodarilo, nepresviedcala by som ju o opaku...ma na to vlastny nazor ktory nezmenis, ked uznas, ze chapes ze je nestastna ale povies jej ze vzdy to moze skusat odznova, myslim, ze sa skor zmieri a ukludni...nezdar netreba zakryvat, skor ukazat, ze to nieje koniec sveta..vzdy mame druhy pokus, vsetko sa da napravit... A potom v skole pre znamky to iste..nebude to vzdy 1ka, ale aj 5ka sa da opravit...myslim, ze to by mohla byt cesta ako na nu...perfekcionizmus z nej nedostanes ale mozes jej pomoct sa s tym vyrovnat lahsie

kamilecka
autor
24. jún 2015

@katka.gzd ved toto je hovorim stale, nevadi ze sa nepodarilo, treba vyskusat zasa. Nadychnut sa vydychnut a s novou silou na druhy pokus... ale ona sa utne ( tym myslim to, ze kym prejde na druhy pokus, tak jej to trva asi 15-30 minut kym sa odhodla )

kamilecka
autor
24. jún 2015

Nechcem ju koli tomu tahat za psychologickou.... snad ju to prejde.

katka.gzd
24. jún 2015

@kamilecka tak uz len vekom...cim mladsie dieta, tym horsie zvlada emocie a hlasnejsie ich ventiluje...nemyslim ze ste pripad pre psychologa.. Ona sa nauci ukludnit... A je super ze ako pises potom do toho dalsieho pokusu ide, ze sa na to nevykasle... Za to by som ju chvalila... Bude z nej super cielavedoma ziacka

sedem
24. jún 2015

@kamilecka mam doma to iste 😉 riesime to tak,ze malej na prikladoch vysvetlujeme,ze nie vsetko musi mat perfektne,ale ak sa bude snazit a pracovat na sebe,bude sikovnejsia a bude sa zlepsovat...napr.jej hovorim,ze ked bola babo,nevedela vobec chodit,postupne to skusala,ucila sa a pritom aj padla obcas,ale tym,ze sa nevzdala a skusala to,naucila sa chodit bez problemov 🙂 trosku to obkecam a este sa aj zasmejeme nad tym zbytocnym placom 😉

jolinka
24. jún 2015

aj moja taka bola v prvom rocniku, pred skolou ju bolela hlava, brucho z napatia, ucitelka mi hovorila ze sa jej ruka trasie nad riadkom aby to dobre napisala, nezniesla inu znamku ako 1 v ziackej, ...ale kazdym rokom bola viac v pohode, dnes je stvrtacka, nehovorim ze ma vsetko na haku, ale hodne hodne zlavila. 😉 aj dvojka je dobra znamka, priklad co nevie, preskoci, ide dalej, je spokojna ze ma dobru znamku nemusi to byt hned plny pocet bodov. 😉 Minule mali nejake projekty o hlavnom meste a nasom meste, ten prvy mala ako na vystavu, ten druhy uz doslova odflakla..vsak nemusi byt zakazdym najlepsia.

este sa moze kludne stat, ze ju budes na druhom stupni nahanat do ucenia a nutit prerobit ulohy .

gocka
24. jún 2015

Mam doma tiez jednu taku. V sucasnosti uz konciacu tretiacku. Nie je to uz take zle ako v prvej triede, kde sme prelepovali, prepisovali, gumovali neustale. Ale neuspech sa stale nenaucila zvladat, napriklad na hadzanej, kde sa prestava dari, tak ma tendenciu utiect z ihriska... Ale v skole to nie je az taka zla vlastnost - vie, ze ak neuspech nechce, tak pochopila, ze musi na sebe viac pracovat. V skole sa pri obcasnych neuspechoch aj rozplace, deti sa uz v tomto veku vedia posmievat. Zial vedia jej aj zavidiet, preto to nema v skole lahke, ale nejako to zvladame. Nemyslim, ze ju to prejde, je to typ povahy. Pri neuspechoch najviac pomahaju historky o tom, ako sa mne v nejakych stuaciach nedarilo, napr. ked prinesie dvojku, tak som jej vykladala, ze ja si pamatam, ako velmi som chcela mat v ziackej celu stranu jednotiek, ale nikdy sa mi to nepodarilo, lebo tri riadky pred koncom strany BAC, dve dvojky za sebou. Nejake utesovanie, vysvetlovanie velmi nepomaha, musi na to prist sama.

kamilecka
autor
24. jún 2015

@sedem vidis, to je dobry napad, jej to vysvetlit na prikladoch ... dikes, vyskuuusam.
@jolinka U nas asi bude prvy rocnik rovnaky, to jej sklamanie z neuspechu je dost silne,tak si tym prvym rocnikom trochu budem musiet pobojovat

kamilecka
autor
24. jún 2015

@gocka toto, ze ona nespusti hystericky plac,ale taky tichy, je taky tichy trpitel, skloni hlavu a uz place, potichucky. Hoc kedy ani nezbadam, ze place. Az ked sa jej na to opytam, vtedy spusti a zacne, ze sa jej nedari ....

jolinka
24. jún 2015

@kamilecka ja na svoje deti pouzivam tiez nejake konkretne historky z mojho, muzovho ci ich zivota... Mam 4 deti, kazdy je na nieco ine dobry...tak mam dost prikladov.

Napr. starsia pride s tym ze ona to a to nevie dokonale nakreslit, ze nema talent ako mladsia /ktora chodi na zus/ ...tak jej vysvetlujem, ty si zasa dobra na jazyky, vies sa dobre vyjadrovat, rychlo behas ze predbehnes aj chlapcov a tvoja sestra toto nedokaze. Nemozeme byt vo vsetkom perfektni a dokonali, lebo by nas to velmi zatazovalo 😉

Takisto pri nezdaroch im hovorim...ze aj chyby su dolezite, kazda nas moze nieco naucit, posunut nas dalej...tak ako dieta sa uci byciklovat, kazdy pad, kazda strata rovnovahy, uci jeho telo zlepsovat riadenie bycikla.. podobne aj so strihanim, pisanim a podobne. Keby sme sa rodili s tym ze uz vsetko vieme dokonale...stratili by sme vela radosti z ucenia a ze na nieco prideme sami. 😉

kamilecka
autor
24. jún 2015

Takýto papier mala na nástenke v apríly ...predpríprava na školu v školke

jolinka
24. jún 2015

@kamilecka sikovnica... 🙂 tieto deti potrebuju vela lasky, prijatia len tak, ze su nase. Za ich snahou o dokonalost sa casto skryva neistota "budete ma mat radi, aj ked urobim chybu?"

Moja napr. chodila za mnou stale, a budes sa hnevat, ked donesiem dvojku? Ja jej...vobec nie preco. Moji rodicia nas nikdy netrestali ani sa nehnevali na zlu znamku. Ano vycitali nam, ked videli, lenivost alebo lajdackost, ze sme na nieco mali, ale odflakli to...ale samotna znamka ak je to tom, co ty dokazes pri najlepsej snahe, aj keby to bola styrka, nie je dovod na hnev. 😉

kamilecka
autor
24. jún 2015

@jolinka ....nikdy na nu nekricime, netrestame. Nikdy som od nej nevyzadovala nieco dokonale.... ved ani pisat a citat, som ju neucila, sama sa to naucila, netlacila na nu,ze toto musi ...proste je to skolkarka, tak nech sa hra a nie uci. Hodim s nou dnes rec pri hrani, mozno jej nieco vrta v hlavicke makovicke 🙂

jolinka
24. jún 2015

@kamilecka ja ti verim, 😉 ja som mala tiez taky pocit, ze si snad ucitelka musi mysliet, ze na nu doma tlacime a nutime ju do vykonov ci co 🙄 🙄

bonaqa2013
24. jún 2015

@kamilecka len aby si nebola prekvapená a netrvalo to do 5tr. 😝

bonaqa2013
24. jún 2015

@kamilecka ako že pekne, isto je šikovná, ale ja mám 4 deti a čo dieťa to iné. Syn vedel v škôlke čítať, písať, počítať. učite%lky mi vyčítali že prečo ho to učíme. ale my sme ho to neučili. Deťom v škôlke čítal knižky. V prvej triede vedel všetky hl. mestá Európy. V súč. má 20 r a šikovný je stále. Ďalšia dcéra vedela tiež čítať v škôlke ale už len čítať. A tá ďalšia už ani to. Čo decko to iné.....

kamilecka
autor
24. jún 2015

No to hej, moj syn je presny opak, vsetko ma v pazi, ale pokial sa dobre uci a ma dobre vysledky, neriesim.

miselkawm
24. jún 2015

Pomozes jej empatiou. Skus sa vzit do toho co preziva ked sa jej nieco nepodari. A tak s nou aj vtedy komunikuj...napr. Pisala si to tak dlho a toto pismenko ti nevyslo. Tolko si sa snazila mat to uhladne...atd. az kym ti nepritaka...ano mamina alebo len odpovie hm. Potom uz nebudes musiet nic ani hovorit ani ponukat riesenia. Proste jej bude stacit, ze si pochopila ako sa vtedy citi.