Sexuálna výchova v škôlkach

luciana157
8. feb 2016

Maminky pisem sem pretoze ma zaujima ci aj vaše deti su v skolke nejakým spôsobom oboznamovane so sexuálnou výchovou alebo tym ako pridu deti na svet.moja dcerka (5 a pól roka) mi dnes povedala ze v skolke maju knihu ktorú si listujú a su v nej nahi muž a zena a ako sa vyvíja bábätko od bodky po veľké babo...malinka to takto podala nakolko vyraz spermia nepozná.zostala som zarazena nakolko som nečakala ze ozaj take nieco pride aj do škôlok po neúspešnom referende.vobec ma nezaujima názor matiek ktoré chcú otvorené tomu ze budu vštepovať svojim deťom od útleho veku do hlavy veci na ktoré maju este cas.ja svoj názor na to vytvorený mam,len ma zaujima ci je toto uz v škôlkach bežne.dakujem za každú jednu odpoved.

lanugo
9. feb 2016

@dominikav123 moj syn sa ma tiez pytal ako sa mi dostalo babatko do bruska.Poveda som mu, ze sa s tatinkom lubime a pusinkujeme ked nas nikto nevidi a potom je z toho babatko.A chcel vediet ako vyjde von.Tak som mu povedala, ze pojdem do nemocnice, budem silno tlacit a vytlacim ho.Pytal sa ci cez zadocek, povedala som, ze nie.Cez kacenku.Bol spokojny s odpovedou, pomodlili sme sa a siel spinkat.

0silvia0
9. feb 2016

@lanugo odpadnem... že kačenka 😀 😀 😀 To som fakt ešte nepočula 😀 😀

horana
9. feb 2016

U nas v skolkach kde moje deti chodili sa s tym nestretli, vobec.
Ja by som ani nebola proti, ale moje deti to vobec nezaujimalo, sami sa na to nepytali, ja nervozna, nakolko z diskusii na nete na podobnu temu sa uz davno mali. Dokonca som sa im ja nanucovala uz v skolskom veku s takymi knihami, kupila som po dlhsom hladani velmi peknu a decentnu, len velmi jemne a konturivite zmakcene obrazky a videla som ze nezaujem, tak som to nechala tak.
Asi im to budu musiet vysvetlit spoluziaci, lebo aj ked o tom zacnem rozpravat tak len hmmm, a vidim ze im po rozume beha uplne nieco ine a toto je tema pre nich nieco na urovni danoveho priznania, take ze no dobre mami povedz si a podme uz stvarat cosi zaujimave.
Btw: moje deti tak isto nezaujima napr. pravda o Jeziskovi/Santovi, podla mna to uz davo vedia, ci uz sami na prisli, ci uz v skole sa hovorilo ale doma vyzaduju nech to hrajeme, sice to tak rovnonepovedia, ale naznakov v chovani je dost ze si tuto iluziu aj sami pred sebou chcu zachovat.
Ja mam takych co chcu zit v rozpravke ako dlho je len mozne...

ivana_t
9. feb 2016
Používateľ ivana_t je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ivana_t.

@0silvia0 to si este nepocula? :D ved to je bezne 🙂

0silvia0
9. feb 2016

@ivana_t fakt som to v živote nepočula, v našom regióne sa to asi nepoužíva 🙂

0silvia0
9. feb 2016

@horana inak ja si túto tému pamätám zo svojho detstva. Moja mama je ten typ, ktorý nemá problém s nahotou, je schopná bez ostychu rozprávať o intímnostiach a témy plodenia a množenia boli jej špecialitkou. Ale my deti sme neboli schopné tento bezostychový štýl komunikácie a vždy keď mama začala s touto tematikou, kričali sme mama už nám to nehovor a rýchlo sme zdrhli aby sme to nemuseli počúvať. Mňa oveľa viac bavilo rozoberať tieto témy s kamoškami a pod rúškom tajomna. Mamin polopatistický štýl mne osobne ani mojej sestre absolútne nevyhovoval. Takže presne ako hovoríš, dávkovať tieto informácie vo vhodnom čase a vtedy, keď to dieťa chce počúvať a štýlom, ktorý dieťa je ochotné akceptovať.

sardinka335
9. feb 2016

@0silvia0 suhlasim...moja mama je asi ,,sestra tvojej,, 😀 a teda ten je polopatistický štýl mi prišerne vadil...ona to pokazila hned na začiatku lebo mna to nezaujimalo a ona to detailne rozoberala...ako dnes to beriem tak, ze myslela to dobre, ale zial zle to vypalilo. Skor suhlasim s tým ze pripraviť na to deti hned ako sa pytaju...okolo tých 4 -5 rokov pripadne ked mamina čaka babo tak je vhodne o tom načrtnut debatu ale primerane veku a vyspelosti dieťaťa. Začať mu tam rozpravať intimnosti nepovazujem tiež za šťastne rozhodnutie.

lanugo
9. feb 2016

@0silvia0 presne, suhlasim, davkovat len tolko, kolko dieta chce vediet.Ani viac, ani menej.Moja mama ma raz nervozne zavolala do kuchyne (mala som 11r.) zavrela dvere a opytala sa ma ci viem co je menzes.Povedala som vystrasene.ÁNO. Tak dobre.Tym to skoncilo.A veru velmi mi to chybalo, aby sme o tom babsky pokecali.Bohuzial to bol velky zlom v mojom zivite a uz som sa na nu nikdy si ziadnou intimnou otazkou neobratila. To je prave opacna situacia

horana
9. feb 2016

@0silvia0 Asi to tak bude, moja mama sa sice nepriducirovala, ani nepolopaticktila 🙂 ani nic take, ale ja som vlastne tiez tie veci sa radsej dozvedela sama, od spoluziakov, sama z knih co som si neskor sama zohanala a pod. nieco som vycitila...tie poucania dospelymi akokolvek cool vedene mi vzdy prisli trapne a nepatricne. Cele detstvo az do puberty ked som uz aspon teoreticky vedela co a ako, som si nepripustala sexualitu mojich rodicov a ani nechcela pripustat,bolo mi lepsie aspon zdanie ze oni su skratka rodicia, skor mi na nich sedela taka neurcita asexualna predstava, nez ze by mi mali byt mentori v tychto veciach, to som brala ako fuuuj..napriek tomu som sama sklzla k podobnym pokusom...a vidim ze jablka nepadli daleko od stromu a moje deti na tom budu zrejme rovnako. 😠
Ja obdivujem tie deti co sa pytau rodicov, nechaju si vysvetlit...to u nas nefunguje dako ...
Ale kedze mozem konstatovat ze mne to vlastne nakoniec nechybalo a vsetko com som potrebovala som nakoniec vedela a aj tu zodpovednost tak nejak v pozadi som nasala, nikdy problemy nemala v sex. zivote, tak hadam to nie je take kriticke ze by ich bolo do toho treba tlacit.

luciana157
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luciana157
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luciana157
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lanugo
9. feb 2016

@luciana157 tusim uz si sa minimalne raz rozlucila, ci? 🙂 Zakladas temu: "Chcem pocut vas nazor, ale len v pripade, ked sa zhoduje s mojim" Hlavne, aby si ty temu rozvodu nezalozila v blizkej buducnosti, aj to sa moze stat🙂, hlavne ked si taka prajna v tomto pokazenom svete moralky🙂))) Apropo, ani jeden moj prispevok nebol adresovany tebe ale inej diskutujucej.Vies, ked nechces pocut ineho nazor ( vlastne toto uz urcite necitas) , tak nazakladaj diskusiu.Je to jednoduche

lanugo
9. feb 2016

@horana presne, kazdy jedinec je nastaveny inak a rodic ked chce pomoct, najlepsie spravi, ked to bude respektovat

zitaje
9. feb 2016

Ja som samotny akt vysvetlovala svojim detom v predskolskom veku tak, ze ocko s mamou sa lubia a niekedy sa tak silno objimaju, az jedna ockova spermia prejde do maminho brucha, tam sa stretne s maminym vajickom a z toho vznikne babatko. Dokonca spociatku bolo rozpravanie o tom, ze jedna ockova bunka prejde do maminho tela. Nepytali sa na to, ako, ale co je to bunka, spermia.
Starsia dcera si to nejak poskladala sama, mladsia bude mat 8 a tusim jej zacina vrtat v hlave, akym mechanizmom to cele prebieha.
Zijeme na dedine, mame zvierata, spolieham sa na jej zaujem o zivot (a rozmnozovanie) zvierat 😅 teraz uplne vazne, myslim si, ze si to nejak da dokopy.
Drobec to este neriesi, kedze siroko-daleko nijake babatka nemame.

hankaop
9. feb 2016

@lanugo toto som zazila skoro presne. Plus moja mama chodila a stale rozpravala nieco o tom najcennejsom. To bolo cca vsetko. Urcite takto nebudem vychovavat svoje deti.

Teraz na vianoce sme dostali fajn knihu od slovenskej autorky, vola sa Cesta na svet a isto ju par krat pouzijem

zitaje
9. feb 2016

A k povodnej otazke:
@luciana157
dcera je sice uz druhy rok zo skolky prec, ale som si skoro ista, ze nijaku taku knihu v skole nemali a ani sexualny akt nijak neriesili. Na druhej strane vsak musim povedat, ze ked isla dcera do skolky vo veku 3,5r., bola uplne v obraze, az do takych podrobnosti, ze napr. na tele zeny je taky maly otvor, ktory sa vie zvacsit, ked sa chysta babatko narodit a pod. Myslim si, ze je dolezite tuto temu vcas podchytit. Necudujem sa, ze vam tu mnohym bolo trapne bavit sa o sexe s rodicmi v puberte. Ale aj mne osobne ako mame bolo vcelku lahke a zabavne vysvetlovat tieto veci svojim malickym detom. Zobrali to uplne prirodzene, ved ono to prirodzene aj je - samotny sex deti zas az tak nezaujima, takze nie je vobec potrebne zameriavat sa zrovna na akt pocatia. Staci od momentu, ked sa stretne spermia s vajickom 😉 deti vacsinou zaujima skor to, ako vylezu z vrucha.

sense
9. feb 2016

@lanugo uz som pocula rozne vyrazy ale kacenka este nie...😂

lanugo
9. feb 2016

@99zuzula prosim ta, co je nuna?🙂

99zuzula
9. feb 2016

@lanugo presne to co tvoja kacenka ...teda treba makcene: ňuňa ☺

elise
9. feb 2016

@timea7 suhlas.
@luciana157 zakladne veci ze je rozdie medzi detmi ze su chlapci, dievcata nie je zle ked sa vysvetli aj primerane veku povie ako sa vyvyja babatko v brusku, ked som cakala dceru so synom sme to preberali a ukazala som mu ako vyzera babo v brusku. V skolke nehovoria urcite nevhodne, potom je uz na tebe ako zareagujes a ako dovysvetlujes doma svojmu dietatu co brali v skolke, povies svoju verziu, dieta by malo dostat vzdy pravdu primerane veku ale predskolaci na bociana neveria a tiez by si neuspejes vcielkou ( no su aj vynimky)

lanugo
9. feb 2016

@99zuzula umrem😆

abbey1
9. feb 2016

@luciana157 Už ste to dnes prebrali v škôlke s učiteľkou? Teda videli ste už aj tú inkriminovanú knihu?

sashulla
9. feb 2016

Tvoj prispevok nebol az tak jednoznacny, ako vravis v nasledujucich prispevkoch. Nepise sa tam, ze sa vyslovene pytas na knizku. Napisala si to tak, ze ine zeny reagovali skor na tu nahotu a vyvoji babatka. Keby si prispevok postavila inak tak by si nemala taketo odpovede. Vies, to je hra so slovickami. Pises ,ze: ,, Maminky pisem sem pretoze ma zaujima ci aj vaše deti su v skolke nejakým spôsobom oboznamovane so sexuálnou výchovou alebo tym ako pridu deti na svet." Tu nie je nic o knizke, ale pises o nejakom sposobe. Dalej: ,,moja dcerka (5 a pól roka) mi dnes povedala ze v skolke maju knihu ktorú si listujú a su v nej nahi muž a zena a ako sa vyvíja bábätko od bodky po veľké babo...malinka to takto podala nakolko vyraz spermia nepozná.zostala som zarazena nakolko som nečakala ze ozaj take nieco pride aj do škôlok po neúspešnom referende.,, Tu vyslovene sa ziada Ti povedat, ze co je nenormalne na nahote, bodke a vyvoji babatka, ved ma dcera 5r??? Dalej . ,,vobec ma nezaujima názor matiek ktoré chcú otvorené tomu ze budu vštepovať svojim deťom od útleho veku do hlavy veci na ktoré maju este cas.ja svoj názor na to vytvorený mam,len ma zaujima ci je toto uz v škôlkach bežne." Tu si vyburcovala asi vela zien a zadefinovala si sa do konzervativnej grupy, a este slovo referendum k tomu dosti pridalo . Zial, tvoje dalsie prispevky, kde pises ako to mnohe zeny nepochopili, a ze ti ide o knizku, vobec nie su z prispevku jasne, priam naopak. Ak by som Ti mala napisat na Tvoj prispevok tak by to bolo ako pisali mnohe zeny. Ale nebudem, len som Ti chcela povedať, že veľa žien Ti napísalo preto tak, lebo si tak postavila príspevok. A nie netrávim nad týmito litaniami ani 10 minut. JE ctrl ctrl V.

timea7
10. feb 2016

@luciana157 Spýtala si sa učiteľky na tú knihu? Videla si ju? Spýtala si sa, akým spôsobom deťom rozprávala o počatí a či vôbec? Alebo veľa kriku pre nič?

danielagloss
2. mar 2016

Deti by mali vediet ako prisli na svet 🙂

lula26
3. mar 2016

Výraz "cudzí človek" na učiteľku v škôlke sa mi zdá až príliš... Vzhľadom k môjmu zamestnaniu boli deti s učiteľkou v týždni viac, ako so mnou. Boli to učiteľky, ktoré mi vedeli povedať, ako sa moje deti v priebehu dňa cítili, čo , a či papali, ako prežili deň. Pre mňa vôbec neboli cudzí ľudia.
@luciana157