Šikovné septembrové dieťa a jeho posledný rok v škôlke

susik77
12. apr 2015

Ahojte,

mam 5.5 rocnu dceru, myslim, ze je bystra ale nie genius, pozna vsetky pismenka, ma dobru logiku a pamat. Je narodena na zaciatku septembra, uvazovala som ju dat do skoly v necelych 6, teda tento rok od septembra, ucitelky mi to nedoporucili, ze je detska.
Ona sa rada hra, zo vsetkeho si robi srandicky, rada napodobuje.
Rada kresli, je velmi empaticka, ma vela kamaratok, ale je dost hanbliva pred cudzimi. Z tych veci co ma ovladat do skoly vie vsetko, len sa potrebuje vyhrat.
Podme si poradit, co sme na tom podobne, ako rozvijat tieto deti, ked pojdu este dalsi rok do skolky a do skoly nastupia v cerstvych 7.

susik77
autor
12. apr 2015

Myslim, si, ze je to aj preto, ze je mladsia - benjaminek. a mozno aj mojou vychovou - ze si ju proste uzivam,. Je velmi mila, ( zaroven aj dost chytra), vie ako zalichotit 🙂 aj pre svoj prospech casto. Ja jej to prajem ten dalsi rok v skolke, ona je tiez rada, ale pride mi velmi sikovna a rada by som ju aj trochu rozvijala - najradsej hrami, vyletmi, pripadne tvorenim...Verim, ze ucenie ju bude v skole bavit. Uz ma naslapnute na citanie - vie povedat prvu , druhu, predposlednu a poslednu hlasku v slove, niektore jednoduche slova vie rozhlaskovat cele, jednoduche aj precita, mama, eva, ema...Riesi logicke ulohy pred skolakov od 6-7 rokov, plava, lyzuje, tancuje, hrame sa doma hry s anglictinou...
Ale nechcem ju systematicky ucit. Skor by som sa chcela inspirovat, co robia , alebo robili ostatni s detmi v takejto situacii ten dalsi rok v skolke od 6 do 7 rokov...

katrinka8
12. apr 2015

@susik77 - ahoj, len som sa chcela opýtať, prečo si ju chcela dať skôr o školy? Ja mám o rok mladšiu dcérku od Tvojej a tá je zase júnová. Tiež je, ako píšeš, o svojej, celkom šikovná, pozná písmenká, vie aj niečo napísať, má veľký dar reči.. Ale na druhej strane je nesmierne hanblivá. Za posledný rok v škôlke sa to síce zlepšilo, ale stále má problém komunikovať s deťmi (aj v škôlke so "svojimi").
Preto mi napadlo, pri Tvojej otázke, že vlastne Tvoja dcérka asi nepotrebuje nejaké špeciálne rozvíjanie, len sa naozaj potrebuje ešte vyhrať, ako si napísala. A dozrieť na školu, čo sa tej hanblivosti týka (ako naša). A zase ja si myslím, že radšej patriť v triede k tým starším, ako byť najmladšia. Keď uvážiš, že by nemala ešte ani 6, keď by nastúpila, a boli by tam deti, ktoré už majú 7. To je dosť veľký, jeden rok, v zrelosti, čo sa takých malých detí týka. Za ten rok, kým pôjde do školy, sa určite toho ešte veľa zmení. Ja by som jej dala čas. Hovorím to aj preto, lebo vidím na našej, že ako sa skoro naozaj každý mesiac posúva napr. tá jej hanblivosť k lepšiemu. Pred dvoma mesiacmi som rozmýšľala, že kvôli hanblivosti do školy nepôjde ani o 2 roky, a dnes si už myslím, že o rok už bude super. Proste potrebuje ten čas 🙂 A inak, aj moja sa volá Terezka 😉

susik77
autor
12. apr 2015

@katrinka8 🙂 Ahoj, dakujem z prispevok. No, oni su 3 velmi dobre kamaratky, vsetky septembrovky v skolke. Tie dve idu. Teri je skor taka, ze sa neprezentuje, sko akokeby vzhlizi, hlavne k tej jednej, kamaratky na zivot a na smrt 🙂 Ucitelky beru moju malu, ze je primerana na svoj vek. Ja ale myslim, ze ked pride do 1. triedy, uz bude citat plynule, pisat pisanym - uz teraz stale chce aby som jej nieco napisala - pisane slova a ona to opisuje. Pocita zatial na prstoch. Chce sa vyrovnat starsej dcere - , kt. je teraz prvacka.
Tak aby ju potom skola nesklamala, ze nic sa tam nove nenauci. Uvazujem jej nieco pridat, mozno ZUS - flautu, kedze ma dobru pamat...

susik77
autor
12. apr 2015

@katrinka8 : este mi pride, ze ma super dramaticky nadanie - pozera animovanu rozpravku a vsetko zopakuje od slova doslova aj s interpretaciou...sa na tom zabava 🙂 . Ale na verejnosti ani muk...Ale mozno je to take normalne u deti v tomto veku 🙂

timea7
13. apr 2015

@susik77 tú flautu ti schvaľujem, dieťa sa prostredníctvom hry na flautu naučí veľa ďalších vecí, na flautu hrajú už deti v MŠ a ak sa bude prezentovať vystúpeniami na verejnosti, posilníš aj jej sebavedomie. Podľa tvojho opisu je šikovná, ona len skrátka potrebuje dozrieť, poskytuj jej dostatok podnetov zo všetkých oblastí, ktoré ju zaujímajú, nechaj ju vybaviť samú nejaké veci, aby bola smelšia - v obchode ju pošli niečo vypýtať od predavačky, pošli ju s niečím k susedom....možno by som aj dramatický krúžok zvažovala, ak má na to nadanie, ako píšeš.

jolinka
13. apr 2015

my sme davali starsej dcere odklad, narodena koncom augusta, u nas bola tiez skor ta psychicka nezrelost, neistota, hravost nez vyslovne vedomosti, akurat kresbu mala este nezrelu ako mladsie deti.
Ale chcem povedat, ze psychologicka odporucila, ak uz ma dieta ostat o rok dlhsie v skolke, aby ten rok nebol len opakovanim predskolskej pripravy, to co uz dieta vie, dookola tie iste basnicky a pesnicky a zosity...Treba ho zatazit niecim novym , novou aktivitou, kruzkom prip. zmenou kolektivu. 😉 ktora dieta donuti sa rozvijat dalej a nestagnovat.

U nas to vyriesilo stahovanie do noveho bydliska, pre dceru uprostred roka nebolo ine miesto, nez v madarskej skolke 😉 Manzel sice hovori po madarsky ale 5,5 rocna dcera vedela len par slov povedat a o stipku viac rozumela...Takze prisla do noveho kolektivu, musela sa naucit novu rec, samozrejme kopu novych basniciek, pesniciek, ine predskolske zosity, nove kamaratky... Za rok hovorila plynule dalsim jazykom, vyborne ju to nastartovalo, dozrela, stala sa sebavedomejsou, dnes je stvrtacka so samymi jednotkami 😉 😉 🙂 🙂

susik77
autor
13. apr 2015

@jolinka : Ahoj Jolinka, si Ta pamatam, sme sa bavili v inej diskusii 😉 Som riesila starsiu dceru, ta mala problemy, teraz je prvacka a v pohode, ma tiez same jednicky 🙂

Tiez prave si myslim, ze nechcem aby sa nudila buduci rok, ked uz vsetky tie predskolacke veci vie, preto uvazujem tu flautu. Ked bude ako ja a ked sa nauci citat, tak mozno sama bude vyhladavat veci na citanie. Ja som tiez vedela citat v predskolskej, aj Verca....

Este zvazujem nej. novy sport, to jej celkom ide...teraz sa uci plavat...v zime sa naucila lyzovat...

jolinka
13. apr 2015

@susik77 jo, a este aj na gymnastiku sme ju dali. 😉

Flaufa je super, aj novy sport a este to skombinovat s nejakou vedomostnou aktivitou, zase aby nebola pretazena, len do tej miery aby mala z toho radost. Nemate nejaky kruzok typu hrava anglictina prip. nemcina, alebo nieco na motoriku keramika a pod.? alebo si spominam ze u nas niektore zusky v ramci tanecnej maju aj dramaticky odbor, Katika napr. chodila na tanecnu, kde robili kadejake etudy, cvicili jazykom jazykolamy, predvadzali na hudbu kratke scenky a pod.

My sme v tej situacii neboli nadseni zo stahovania a hladania novej skolky, ale nakoniec to bolo vyborne riesenie pre dceru, v starej skolke sa v kolektive ani neuchytila, nemala extra kamaratky, bola jedna z najmladsich a "velke" predskolacky ju vylucovali.. 😒 A keby mala opat to iste opakovat co predchadzajuci rok, asi by len gulala ocami, tak to mala vsetko nove. 😉

susik77
autor
13. apr 2015

@jolinka : Ona chodi uz teraz 2. rok na anglictinu, keramiku, vsetko ma v skolke 😉 . Inak, skolku maju luxusnu, riaditelka mlada, realizuje sa, maju kazdy druhy tyzden nejaku akciu, raz za mesiac divadlo, rozne tematicke dni, naposledy mali zaujimavu temu - cely mesiac mali multikulturny, rozpravali sa o CR, Prahe, a dalsich narodnostiac, o detoch co chodia u nich do skolky, kreslili si vlajky a tak...Maju aj enviromentalnu nauku, projekty, nieco z Montessori...

jolinka
13. apr 2015

@susik77 tak to ma super,,, ...myslim ze aj s tou flautou a dalsim sportom plus vlastnym zaujmom o citanie, prirodzene dozrie na skolu bez akychkolvek problemov.

Nasa stara skolka bola tiez enviromentalna ale toto bolo jej jedine plus 😒 bola som rada ze su vela vonku za kazdeho pocasia, deti otuzovali., blizko skolky bol aj les, tam chodili vela, plus tvorili z recyklovanych materialov, mali kadejake vstupy s poziarnikmi, zdravotnikmi a pod..... ale kruzky poslabsie 😒

Nova skolka mala anglictinu, mimo chodila Johi na gymnastiku, zo skolky vela vela chodili do divadla a na kulturne akcie, zase boli menej na dvore 😕 Ako ja som za aktivity, ale netreba dieta nasilu ustvat aby sa to nepreklopilo do rezignacie. To co si vymenovala jej podla mna bohate staci na rozvoj, urcite bude v skole jedna z najsikovnejsich 😉 😉 🙂 🙂

susik77
autor
13. apr 2015

@jolinka : v ramci skolky mali na jesen, ze chodili do solnej jaskyne, v zime mali tyzden lyziarsky vycvik a od marca im zacal plavecky...Akurat mala je trdielko trochu, co ma tu najlepsiu kamaratku, tak chce byt stale s nou...Teraz napriklad chodi na plavanie este mimo skolky so mnou, plavala uz v hlbokej vode, skakala, a pekne dychala do vody. Doma mi hovorila, ze: Mami, nehovor to pani ucitelke, lebo by ma preradila do lepsej skupiny a ja chcem zostat s mojou kamaratkou v tej slabsej 🙂 .
Ale v tej slabsej maju len taku predplavecku vychovu...tak neviem...

susik77
autor
13. apr 2015

@jolinka : Jj, tiez si myslim, ze bude medzi najsikovnejsimi 🙂 . Ona si este pekne da vsetko vysvetlit, to je velke plus 🙂

jolinka
13. apr 2015

@susik77 dokonca si myslim ze by zvladla skolu aj od septembra, keby boli vsetky deti tak pripravene a vyvenovane 😉 😉

susik77
autor
13. apr 2015

@jolinka : no, ked som uvazovala, ze by som ju dala teraz od septembra, ucitelka mi povedala v skolke, ze keby sme intenzivne teraz makali, ze to da...Ona sa tak v tej pozornosti posunula ze uz sama si pyta ulohy, ked napr. Verca robi ulohy, tak malej dam predskolacke plus logicke hratky, a este ma hravu pisanku - kde si pise a dokresluje tie obrazky grafomotoricke...

susik77
autor
13. apr 2015

@jolinka Ale zase v skolke ma tolko kamaratok, co pojdou s nou este buduci rok do predskolskej, ze je uplne v pohode, ze tam zostane 🙂

timea7
13. apr 2015

@susik77 keby si sa rozhodla dať tvoje dieťa do školy už tento rok, bude dobrá, no o rok, bude výborná a to je rozdiel. Rozmýšľaš veľmi rozumne, určitých prípadoch odklad nástupu do školy neschvaľujem, ale v prípade tvojej dcérky je opodstatnený, potrebuje len nabrať sebavedomie a to sa za rok udeje.

susik77
autor
13. apr 2015

baby, inak vcera mi mala predvadzala mostik dozadu, neni to nebezpecne? rozmyslam, ci ju v tom mam podporovat, naviac, ked pediatricka mi teraz hovorila, ze je hypotonicka a ma skoliozu...

timea7
13. apr 2015

@susik77 mostík radšej nie...vysvetli je prečo, ukáž na nete kostru človeka a zase sa zabavíte a ona sa všeličo nové dozvie

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 : no, v podstate to ani odklad nie je, kedze je septembrova 🙂 tiez si hovorim, ze potom bude mat aj vyhodu, keby chcela ist na 8-rocne gymnazium, pripadne asi im skor skonci druzina, ze sa bude vediet o seba skor postarat ako o rok mladsia...

avanti
13. apr 2015

Ahoj, tiez sme sa uz bavili v inej teme - na temu sikovne septembrove dieta - co s nim, kedze mame obe deti rovnako stare. My teda zvazujeme ten nastup od septembra, len okrem uz absolvovanych testov zrelosti, musi este prejst intelig. testami koncom aprila.
Samozrejme, ze som tiez rozmyslala nad tym, co s nim, ak by teda v septembri do skoly nesiel. V skolke maju vytvarnu a anglictinu - tak by som urcite vyuzila to, kedze by odpadla logistika. A chcelo by to prenho aj nieco pohybove - aspon 1x do tyzdna - nejake vseobecne pohybove hry. Na druhej strane hra aj sach, uz som ho par krat nechala na sachovom kruzku so starsim synom so suhlasom trenera - vidim, ze by ho to bavilo - len netusim, ci aj skolkarov mozu regulerne zapisat do kruzku, ktory prebieha na ZS.
Myslim, ze uvazujes spravnym smerom - treba ju rozvijat v oblastiach, ktore ju bavia - ona potom ziska vacsi prehlad a ked bude vacsia, bude uz schopna vyselektovat, co ju bavi povedzme viac, comu by sa blizsie chcela venovat, co zase menej a co ktora oblast obnasa.

timea7
13. apr 2015

@susik77 ozaj, to mi nedocvaklo....takto po ránu 😒 ...veď ona ani odklad nemá 😉

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 : musim zkonzultovat s ortopedom, aky sport by bol pre nu dobry...dlho chodila na tanecnu pripravku, ale moc ju to uz nebavi...neviem, ci s tymito predpokladmi telesnymi ju davat na gymnastiku...Este je aj vysoka velmi na svoj vek...5.5 roku ma 124 cm.
Teraz chodi na plavanie...to sa jej zatial celkom paci.

timea7
13. apr 2015

@susik77 plávanie je určite super 🙂

susik77
autor
13. apr 2015

@avanti : ja som tiez uz milionkrat uvazovala, ci je nadana...podla mna sa skor moze pohybovat niekde okolo 125 IQ...z tych znakov nadanych je akurat precitlivela na vone...casto jej vsetko smrdi...a strasne prieberciva...
je to dost blbe, ked napr. robim avokadovu pomazanku, zalezie na poschode, zatvori dvere aby nic necitila...

janinah
13. apr 2015

@susik77 len vás čítam,....moje dcéry sú už dospelé,ale jedna "krivšia ako druhá" čo sa držania tela týka,no,preháňam,ale modelky to nie sú čo sa chôdze týka....doteraz ľutujem,že som na ne v školkarskom veku viac netlačila,aby seriozne tancovali či plávali,boli by na tom s chrbticou lepšie..aj susedkina zhrbená dcéra vysoká sa vytiahla na krásavicu v dramatickom krúžku,tam ich režiserka cepovala ako stáť,sedieť....zo športv sa neodporúča nič jednostranné ako je napr. tenis

susik77
autor
13. apr 2015

@avanti : inak, najradsrj by som ju dostala na dramaticky kruzok, podla mna ma nadanie. Ona je taky "kasparek". Stale potrebuje robit srandicky, aby sme si ju vsimali. Raz pozerala na pc cd-cko-video-dopravnu vychovu - take animovane. A potom perfektne toho policajta napodobovala, vsetko od slova doslova, interpretaciu, uzasne 🙂 Ale ked jej poviem, ze ju zoberiem na divadelny kruzok, tak povie ze nechce, ze sa hanbi...ze len keby som tam bola s nou...mozno skusim s nou skocit na ukazkovu hodinu 😉

horana
13. apr 2015

Tak vam zelam nech za rok vyspeje, nakolko moj je teda stvrtak, hravy bol pred nastupom do prvej triedy a hravy je doteraz! Prijde zo skoly, vysype hracky z krabice, figurky a pod. a hraje sa. 🙂 Pritom vysledky v skole vyborne. Keby som sa mala rozhodovat s terajsimi skusenostami tak sa rozhodnem skor podla nejalepsich kamosiek, to robi v zivote vela.
O hamblivosti je tiez otazka, sama som bola uplne ze hambliva az do dospelosti, dokonca ma rodicia prihlasovali na vselijake kurzy asertivity, chodila som k psychologicke a nic, ziadna zmena. Bola som taka povaha, skoly som sa skratka prehanbila. Napravila som sa az prichodom deti, pri ich obrane a za ich prava sa zo mna temer zo dna na den stala levica, samu seba som nepoznavala, asetrivita nabehla sama od seba, silna a prirodzene.

Inak k tomu rozvijaniu - hlavne ju neprerozvijajte, naco jej bude plynule citanie a pisanie, ked bude v triede kde sa pojde podla ziakov co este nevedia ani jedno pismenko? Bude len stagnovat. Detto anglictina, pojde pekne s ostatnymi od uplnych zaciatkov, prilis vedomosti julen zbrzdi. Kym ostatne "slabsie" deti nabehnu na tempo ucenia, tie co su popredu budu stagnovat a nudit sa. Predsa len by som asi este hodila rec aj s inou psychologickou co si mysli o tomto aspekte. Dnes su odklady v mode, resp. tu to ani nie je odklad, ale ked je moznost vacsina psychologov voli radsej predlzovanie detstva, je to modna vlna. Len nie vzdy ku prospechu samotneho dietata.

avanti
13. apr 2015

@horana - si to vystihla. Aj ja sa toho bojim, nakolko sme toto "prerozvijanie" absolvovali uz so starsim decembrovym synom. Nieze by sme zamerne chceli, on sam sa do nemoty vypytoval, chcel, logicky odvodzoval suvislosti....teraz mam pocit, ze 1. trieda je velmi lahka...pretoze je "prezrety".
A preto mam teraz taku dilemu, ci umoznit mladsiemu septembrovemu ist skor, alebo nie...mam dojem, ze by bol v septembri akurat dozrety, cakat dalsi rok sa mi zda predlho, keby to bol aspon pol rok. Pred 2 tyzdnami som zazila situaciu, ze ho chcel starsi iniciativne naucit aj niektore male tlacene pismenka (velke uz vie). A stredny mu krici, to ma neuc, to sa chcem naucit v skole - vtedy som si uvedomila, ake to je dolezite, ponechat dietatu tu radost spoznavat veci, ktore patria do skoly, skole....

avanti
13. apr 2015

@horana - este mi napadlo ohladne tej hravosti, aj na mladsieho to p. ucitelky v skolke vravia, ja si vsak tiez myslim, ze to patri k nemu a o rok sa bude hrat takisto.
Nikdy by som napriklad nepovedala, ze mi starsi syn z druziny bude nosit tolko predretych, roztrhanych a spinavych nohavic - ovela viac ako zo skolky 🙂. Lebo vsak sa hraju na koberci s Legom a Sevou, pri futbale vonku treba radsej zabranit golu a padat, nez ratovat nohavice 😀. Tiez pride domov a ked nejde na kruzok, hra sa so strednym bratom a teda nema najmensi problem pohrat sa aj s najmladsim take tie jednoduchsie hry vhodne pre 3-rocne dieta 🙂 .

susik77
autor
13. apr 2015

@avanti
@horana : Ja sa bojim toho, že Teri už bude všetko do školy vedieť a bude mi odmietať chodiť do školky, že chce byt radšej so mnou doma...Už teraz to robi...
Inak, dalsie, co som si vsimla: od tych odkladovych chlapcov, s ktorymi sedi vraj v skolke pri stolceku sa uci vselijake hlupe basnicky...na to ma najlepsiu hlavu...