Šikovné septembrové dieťa a jeho posledný rok v škôlke

susik77
12. apr 2015

Ahojte,

mam 5.5 rocnu dceru, myslim, ze je bystra ale nie genius, pozna vsetky pismenka, ma dobru logiku a pamat. Je narodena na zaciatku septembra, uvazovala som ju dat do skoly v necelych 6, teda tento rok od septembra, ucitelky mi to nedoporucili, ze je detska.
Ona sa rada hra, zo vsetkeho si robi srandicky, rada napodobuje.
Rada kresli, je velmi empaticka, ma vela kamaratok, ale je dost hanbliva pred cudzimi. Z tych veci co ma ovladat do skoly vie vsetko, len sa potrebuje vyhrat.
Podme si poradit, co sme na tom podobne, ako rozvijat tieto deti, ked pojdu este dalsi rok do skolky a do skoly nastupia v cerstvych 7.

jaruska8
13. apr 2015

Ahoj,
@susik77 Cvičíte na skoliózu? Podľa mňa majú deti narodené v septembri výhodu. Určite by som ju nedalvala do školy skôr. Ale otestovať ju môžete. V podstate sa testom, ak sa rozhodneš ju dať do školy skôr, nevyhneš. Mala som takúto žiačku- je veľmi šikovná, ono sa to postupne vyrovnalo, no v niektorých momentoch bolo vidno, že je mladšia, no ona bola dosť výrazný typ. Taká zlatá potvorka.😊

avanti
13. apr 2015

@susik77 - mna oslovil tento clanok a citat od p. psychologicky Dibarborovej:

"Za rok zbytočne strávený v škôlke sa mnohé "jesenné" deti naučia abecedu, začnú čítať, písať a v škole sa potom nudia. No a kto sa nudí, ten sa snaží zabaviť, vyrušuje ostatných a učiteľka s ním má problémy," povedala Dibarborová.

Lebo toto som zazila so starsim synom - posledny rok v skolke bol len o staznostiach p. ucitelky, ze sa zle sprava spolu s dalsimi chlapcami s odkladmi - s odstupom casu sa na to divam tak, ze ti 3 "2007-ckovi" uz mali davno drat prvacke lavice. Ja som nechcela byt za blbu, ze tlacim decembrove dieta prilis skoro do skoly a hold potvrdilo sa to, co pise p.psychologicka - prvy polrok v skole slovne vyrusoval, putal pozornost...snazil sa zabavit ostatnych....mali sme problem, nie s ucenim, ale spravanim... a tak su vo mne ulne prirodzene obavy, aby tak nedopadol aj druhy syn a to nacasovanie toho prirodzeneho "hladu" po vedomostiach bolo naozaj spravne.

susik77
autor
13. apr 2015

@jaruska8 : Ahoj, ideme tento tyzden ortopedovi, prave sa o chcem spytat co mame cvicit. A ake sporty moze robit, ona sa rada hybe.
Jj, aj moja je taka zlata, vie nas dostat, kam chce 😀. Paci sa mi velmi, ze logicky premysla, obcas sa jej az z hlavy pari, ked chce vymysliet ako si nieco presadit pre seba, nejaku vyhodu 🙂

susik77
autor
13. apr 2015

@avanti : to aj ja uznavam, viem, ze mala tak dopadne, kedze uz zacina citat rok a pol pred nastupom do skoly. lenze ake je riesenie? moja nie je nadana, takze tam ju cpat nebudem, je sikulka, rada sa hra...ma vela kamaratok...
Inak, ja som tiez n tom bola podobne: v skolke mi doporcovali odklad, bola som aj casto v nemocnici, kde som sa naucila v predskolskom veku citat, v prvej triede som citala uz ako dospela chodila som do kniznice. Ucitelky ma neznasali, stale si mamu volali do skoly, ze vyrusujem.
Prvy stupen ma nebavil vobec, mala som jednicky, dvojky...
Na druhom stupni uz same jednicky, zacala ma skola bavit, jazyky, chemia, biologia, chodila som na olympiady...potom som sla na vyberovu strednu skolu a na univerzitu.
To bolo za socializmu, teda ten prvy stupen. Teraz ako je internet mi pride, ze ak deti maju zaujem, mozu informacie zhanat na webe, je to jednoduchsie sa ucit aj mimo skoly. A prip. sa dohodnut s ucitelkou, ze keby dieta uz vedelo dobre citat, aby si mohlo citat na citani potichu svoju knihu.
Viem, ze u nadanych deti je to ine, to by len sedeli v lavici a robili si cely cas svoje 😀

susik77
autor
13. apr 2015

@jaruska8 : A ako si to s tym dievcatkom robila? Mala svoje ulohy naviac? Ako sa ucitelia pozeraju na taketo deti?

janinah
13. apr 2015

@avanti tá nuda v škole a vyrušovanie bola mne psychologičkou vysvetlená ako socialna nezrelosť,prosto dieťa nevydrží "sedieť na zadku" a dávať pozor čo sa deje v škole....teda dieťa potrebuje na školu byť zrelé emocionalne,socialne a intelektuálne....s tým posledným nebýva problém,ale tie prvé dve zvyknú zaostávať....a tiež veeeeľa záleží od učiteľky v 1. triede ako dieťa ohodnotí a podchytí

avanti
13. apr 2015

@janinah - mas pravdu, je mi jasne, ze zrelost je dana viacerymi oblastami, nielen rozumovo-intelektualnou, aj toto prave zvazujem pri druhom synovi, snazim sa ho vnimat z viacerych stranok, nielen z toho, co vie, ale aj ako sa sprava k ostatnym, nakolko je smely, nesmely, ci vydrzi pri nejakej aktivite 15-20 minut a podobne.

Pri starsom synovi - ano, je mozne, ze este socialne potreboval dozriet, to je asi fakt od dietatu k dietatu, pretoze sustredit sa vedel, aj obsediet pri nejakej aktivite velmi dlho uz od utleho veku, toto je dokonca jedna z jeho charakteristich crt doteraz.

janinah
13. apr 2015

@avanti aj môj obsedel dlho...ak ho niečo bavilo..ak nie,tak neobsedí doteraz napr.pri slovenčine akoby mal klince na stoličke..... 😉

rybka1978
13. apr 2015

ja mam starsiu dceru decembrovu vlastne silvestrovu, a dala som ju do skoly skor v jej pripade o 4 mesiace, boli sme na psychologickych testoch zistili, ze ma vyssie IQ, nakoniec navrhli nech sa sama rozhodnem, ci jej dam - nedam odklad. Nedala som, dcera bola vzdy medzi najlepsimi. Ma 15 rokov a chodi na strednu skolu prvy rocnik, na polroku ciste jednotky jedina z triedy, navstevuje stavebnu priemyslovku a chysta sa na vysku katedra architektury. Mladsia dcera je konec oktobra a tu som skor nedala darmo bola tiez sikovna, poznala cisla a pismena ale bola dost velky neposed. Ako rodic urcite poznas svoje dieta a spravne sa rozhodnes ci dat alebo nedat do skoly. Je aj moznost vratit sa spat do skolky ked nestaci to dieta, len neviem psychicky ako to na neho bude vplyvat, ze sa tam musel vratit.

avanti
13. apr 2015

@janinah - ved prave, aj ja mam dojem, ze je to tym, ci ho to bavi, alebo nie, resp. ci nieco uz vie, alebo este nevie. Napriklad z ucenia pisanych pismenok ma vyslovene radost (lebo sme ho to predtym ani neucili, hoci sa dozadoval), z citania malych tlacenych pismeniek ( nikdy nezabudnem, ako si pred 3 mesiacmi 1x precital sam nahlas clanok o dinosauroch, skoro vyskakoval od radosti). V slabikari vzdy pozera dopredu, co sa budu ucit dalej, ake pismenko. Na dvojhodinovom sachovom kruzku obsedi bez problemov, ako aj na 4-hodinovom sachovom turnaji... 😉.
No napriklad matika si viem predstavit, ze ho nudi - lebo on uz je pri nasobeni, davno rata cez desiatky a stovky, takze to celorocne prvacke spocitavanie a odpocitavanie do 20 asi prenho moc nie je, ale co uz, musi sa vediet prisposobit aj ostatnym.

susik77
autor
13. apr 2015

@avanti : U starsej dcery podobne, pismenka sa naucila v 4.5 roku vsetky behom 2 tyzdnov. v 6 rokoch zacala spajat do slabik, beho toho roku v pripravke sa naucila sama citat, aj male pismenka, vobec sme sa jej nevenovali, ani sa to neucili. Pisat som ju neucila, neprislo mi to spravne. Teraz v prvej triede sa vytesuje ake pismenka sa ucili. Dokonca chcela, aby som jej kupila atramentove pero, ze chce okrasne pisat 🙂 . I ked ma aj to gumovacie...

susik77
autor
13. apr 2015

A starsia dcera si pise v skole rozpravky - robi si take knizky, kde si vymysla pribehy aj si ich ilustruje 🙂

katrinka8
13. apr 2015

@susik77 - neboj sa, to sa jej môže ešte aj počas leta zmeniť tá hanblivosť. Našej sa to veru mení - momentálne sa mi doslova zdá, že deň odo dňa je smelšia. Aj pomaličky začína rozprávať pred cudzími, aj po viac ako roku zakývala susedovi (na ňu je to velikánsky pokrok, keďže ona nebola schopná naňho pomaly ani pozrieť ešte pred 2 týždňami - dnes mu sama od seba zakývala).
Ale ako vravíš, tá flauta by jej mohla byť super - keby moje deti boli nadané na nejaký hudobný nástroj, bola by som rada. A zase si myslím, že aj v škôlke majú pre takéto deti nejaký trochu iný prístup, ktorým roky nevychádzajú - teda v tom poslednom ročníku. Že im dajú možno nejaké náročnejšie úlohy a pod. - keďže sú už druhý rok v predškolskej triede...
Čítam priebežne, tak idem ešte dočítať 😀

timea7
13. apr 2015

@susik77 nedovoľ jej to, v žiadnom prípade, do škôlky ju nechaj chodiť pravidelne. Hlúpe básničky sa učia všetci veľmi dobre a radi 😝 , čo nestihnú v škôlke, dobehnú v prvej triede, všetci sme tým prešli. Čo sa týka tej hravosti, tam by som až taký problém nevidela, ide skôr o to, či je ochota hru zanechať a robiť niečo iné, akú dlhú dobu je dieťa schopné sa sústrediť, či sa nechá vyrušovať pri nejakej činnosti a ak je nesmelá, tak ako si písala, ten rok jej veľmi pomôže.

timea7
13. apr 2015

@katrinka8 máš pravdu, že sa s týmito deťmi pracuje inak, učiteľka má vypracovaný plán pre ich rozvoj a nie je pre ňu problémom riešiť s deťmi to isté, ale v rôznych stupňoch obtiažnosti, učiteľky vo vekovo zmiešaných triedach to tak robia denne. A aj keď sú v triede deti rovnakého veku, nikdy nie sú všetky na rovnakej úrovni, takže by som sa neobávala, prípadne by som navštívila detského psychológa.

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 No, ona sa rada necha vylakat ku hre, teda bolo to tak na zac. skol. roku ako mi hovorili. Teraz akonahle starsia dcera ide robit ulohy, tak aj Tereza chce svoje 🙂

timea7
13. apr 2015

@susik77 tak je to super 🙂

katrinka8
13. apr 2015

@timea7 - no to bola len moja domnienka, že to tak asi funguje 😀 Dcérka bude snáď o rok zase zrelšia, tak možno nebude treba riešiť odklad, ale synčekovi zle vychádzajú roky, on je novembrový, čiže ten určite bude o rok dlhšie v škôlke, čiže sa nás to týkať bude, ale až tak za 5 rokov 😀

timea7
13. apr 2015

@avanti treba to posudzovať silne individuálne, každé dieťa je iné a že bude vedieť čítať a písať v prvej triede? No to vie teraz bežne veľa detí, je na učiteľke, čo s tým urobí, nikdy nebude mať ani v prvej triede deti na rovnakej štartovacej čiare.

lauricka
13. apr 2015

@susik77 pride mi ako normalne dieta, ten rok mimo skoly jej urcite neuskodi, moze chodit do zaujmovych kruzkov a detskych klubov, dnes uz byva ponuka siroka.

susik77
autor
13. apr 2015

@lauricka : ano, vsak to aj bude. Len skor sa zamyslam, co bude robit v skole, ked sa to dovtedy vsetko nauci, co budu mat v prvom rocniku...starsia dcera ma okrem nej este 2 spoluziacky co vedeli citat, pisat aj citat vedela len 1.

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 : No, podla mna s tym nebude robit nic, sme v meste, v triede ich bude okolo 35. mozno aj 40. Budeme radi, ak nas nahodou neposlu do inej mestskej casti, mame tu kriticky nedostatok miest ☹ . Takze indiv. pristup bude 0.

timea7
13. apr 2015

@susik77 prosím? V prvej triede neexistuje 35 až 40 detí ani náhodou. Maximálny počet žiakov by mal byť v prvej triede 22 detí.

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 : u nas je asi vynimka, riaditel zahlasil, ze bude 35 deti. Kopec rodicov normal. deti kvoli tomu zvazuje dodatocny odklad.
Je velka kriza, potrebuju o 2 triedy naviac, co teraz nemaju a ked nestihnu pristavbu do buduceho skol. roku, vraj budu musiet zabezpecit, aby deti z nasej mest. casti jazdili do inej...

timea7
13. apr 2015

@susik77 neviem, či by mu niekto takúto výnimku povolil, nechce sa mi tomu veriť,ale s tým nič nenarobíš. Neviem, ako ďaleko máš do iných škôl, ale zažila som mladú učiteľku na ZŠ (chodila som tam na AJ), ktorá mala na dedine v prvej triede 16 detí, bolo úžasné ju sledovať. V druhom ročníku prebrala s dvomi deťmi dva ročníky, deti boli mimoriadne šikovné a ona mala na to pri takom počte detí čas a priestor. Mamička jedného z tých detí mala u mňa v triede dieťa, viem to od nej. Samozrejme, že nie je bohviečo vláčiť ráno dieťa 40 minút do školy a poobede späť, ale ak by ste nemali až tak ďaleko a mali by ste na školu dobré referencie, stálo by to za zváženie.

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 : to je urcite super, nasa skola je inak velmi dobra, moc ju nechcem davat inde, vzhladom na to, ze starsia dcera uz chodi sem...
Je to na figu, vybrali sme si zlu dobu na rodenie deti...skolky babyboo, skoly, to iste budu stredne aj VS...

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 : Vychadza mi to, ze proste sa jej budeme venovat co najviac my, rodicia. So skolou problem mat nebude, skor jej budeme davat nove impulzy, rozsirovat obzor, jazdit na vylety...

jolinka
13. apr 2015

@susik77 no ten pocet deti v prvej triede 35az 40 mi pride strasny 🙄 🙄 🙄 Ved nas starsi syn Michal, mal teraz zapis, bolo ich 28 deti a otvaraju dve triedy po 14 deciek, ktore nebudu spajat ani vo vyssom rocniku. Aj teraz maju piatakov, 2 triedy po 13 deti 😉 😉 😉 To su luxusne pocty. Druhacka Kati je v triede s 24 detmi a uz to povazujem za vela, aj ona sa stazuje ze deti velmi hucia, jej celkove vadia zvuky 😒

timea7
13. apr 2015

@jolinka môj syn bol ako prvák v triede s počtom detí 16, v druhej triede ich bolo 15, no poráda, ešte aj učiteľku mal úžasnú, ale v druhej jedno dieťa prepadlo, takže triedy zlúčili a v tretej ich bolo 30 😠

lauricka
13. apr 2015

@susik77 zeby sa sama naucila pisat, citat, pocitat? Ak ma zaujem, tak jej mozete odpovedat, ale neucte ju to zbytocne. To nie je nic nezvycajne, ono sa to aj tak viacmenej strati casom v skole, ze mala nejaky naskok na zaciatku. Urcite nebude jedina. Takych deti je dnes uz dost. Mnohe z nich to maminky nadriluju, netusim preco a mnohe su proste zvedave a sa pytaju na cisla a pismenka. Ubehne to ako voda, aj ta skola.