Škôlkári od septembra 2014

Ahojte rodičia budúcich škôlkárov ,
ak tu ešte nie je podobná téma na diskusiu, chcela by som ju založiť. A podeliť sa s Vami o príprave našich budúcich škôlkárov . Viem, že je času dosť, veď ešte takmer rok, ale môžeme sa už teraz - hlavne my rodičia, na ich odchod do "veľkého" sveta pripraviť 🙂 . Poradiť si aj ohľadom zápisov do škôlky, prípadne poradiť ako dieťa odnaučiť od plienok, motivovať k rozprávaniu alebo aj od dudlíka odnaučiť.

Budem rada, ak sa pripojíte k tejto diskusii.
h2
15. sep 2014
@meluela 😞 Tak toho som sa presne bála, keď som písala, že neviem, či táto rada pomôže. Ale chcela som aspoň nejako poradiť, lebo dostala len dve rady, buď zostať doma, alebo si nájsť opatrovateľku. Ak by mohla zostať doma, asi by sem nepísala a ak je problémom, že je dcérka príliš naviazaná na mamu, tak nejaká cudzia teta opatrovateľka to asi nevyrieši. 😞
meluela
15. sep 2014
@h2 mozno aj ta opatrovatelka by bola predsalen lepsia nez skolka, lebo sa moze dieta naviazat na jednu osobu (asi by to chelo par spolocnych dni v trojici), kym v skolke na to nie je cas pri tolkych detoch. A niekedy sa zda ze sa neda ostat doma a ked sa clovek niektorych veci a planov vzda, tak to ide .. i ked vo vacsine pripadov to nejde
h2
15. sep 2014
@meluela Ja keď som musela dať malého do jaslí, tak som z toho bola na nervy, cítila som sa ako najhoršia matka na svete, asi to aj kolegovia v robote na mne videli, snažili sa ma utešiť a jeden mi rozprával o chlapcovi, ktorý nechodil vôbec do škôlky, prvý raz išiel od mamičky, keď bol prvák na ZŠ a bola to s ním čistá katastrofa, plakával ráno, nezvládal sa prispôsobiť a bol aj furt chorý. Takže dieťa to asi potrebuje prekonať a keď to neprekoná ako 3-ročné v škôlke, tak si ho to počká a asi čím neskôr, tým horšie. 😞
Neviem, ja by som asi radšej nešla do práce, než mať opatrovateľku, dieťa bude takisto izolované od kolektívu a naviazané na jednu osobu až na to, že tá osoba nebudem ja. A z finančného hľadiska sa to asi ani veľmi neoplatí.
svatava74
15. sep 2014
@noccikalili daj malej este cas, ukludni sa...ale bude to dlhsie trvat...vas vek je na zaskolkovanie najhorsi....popros p.ucitelku nech si ju zoberie osobne od teba, nech si s nou sadne na zem , na kolena, nech sa zahraju....proto hovorim, ze dat dieta v 3 rokoch -+2 mesiace do skolky, je najvacsia hlupost z pohladu psychiky dietata...su na nas najviac naviazane a nechapu preoc maju ist od nas prec.....mam syna august 2010...minuly rok som chcela aby isiel do skoly, ale nevzali nas...a bola som rada...teraz zacal ako cerstvy 4-rocny velky chlapec, plakali sme kazde ranko 5 dni, kym si nenasiel kamarata....uz spinka a bez placu....
cize sks ju zoznamiz s nejakym dietatkom v skolke v triede....daj jej cas a popros ucitelky z eootrebuje viac casu a viac lasky a dotykov a pohladenia....cas to urobi....ak si ju nemozes nechat pri sebe, musis to prekonat ako matka...viem co prezivas....slzy rano na krajicku...podobne.drzte sa a ver jej, ze to da...uistuj ju , ze sa vratis poobede po nu...ze ju lubis... 😉 date to...mas malu sikulku iste doma
tetka_betka
15. sep 2014
Ahojte, no môj malý nastúpil 2. septembra do škôlky a už od 5. septembra je doma chorý. Teraz pojde zajtra po dlhom čase a som zvedavá ako to zvládne, keďže prvý deň to bolo úplne v pohode ale potom v ostatné dni sme išli do škôlky "na fleku" a s plačom... 🙂
noccikalili
15. sep 2014
@h2 ja som jej to presne takto vysvetlovala asi mesiac pred školkou ale nic...kazdy den mi vravi ze ma lubi a prosi ma nech ju neopúšta,, ze ona iz bude dobra ze nechce nič nech nic nekupujem len nech som snou 😢 vtedy my srdce ide puknut , a to ze som dostala taku pracovnu ponuku ktora sa mi uz viac krat urcite nestretne :-\ som z toho vsetkeho velmi zufala :-\ pritom ona je super mudre hrave dieta, miluje kolektiv, vie vise 50 basniciek, riekaniek, rata do 10, pozna tvari...atd...proste som mislela ze ona bude skolke ta ktora tam bude viest kolektiv a nakoniec toto 😢
@poppy1
@meluela
siska53
15. sep 2014
@meluela suhlasim s @h2 cim neskor,tak to moze byt horsie..sama som nemohla chodit do skolky..a v case,ked som zacala do skoly chodit,mama so sestrou este boli doma..tiez som si aj poplakala a aj choroby si ma pockali...

No nas ma ist zajtra 1.x...nepaci sa mu,ze bude bez maminky...uvidime,ako to prebehne..
h2
15. sep 2014
@noccikalili Tak skús inú taktiku, buď pred ňou akože aj Ty smutná, že musíš ísť do práce, že sa Ti tiež nechce, aby vedela, že to nie je Tvoje rozhodnutie, lebo chceš, ale proste musíš (ja viem, že si jej to už vysvetlila), napríklad mne sa raz syn hrabal v peňaženke a našiel tam svoju fotku, tak som mu povedala, že to tam mám preto, že bývam v práci bez neho smutná a aby som neplakala, tak sa pozerám na jeho fotku, keď už nemôžem byť s ním. Proste aby vedel, že to tak je preto, že to tak byť musí a nie preto, že rodič už nechce byť so svojím dieťatkom. Je to ťažké obdobie a je to veľmi, veľmi smutné, ale musíme to len prekonať. 😞
natalia66
15. sep 2014
Ahojte, môj malý išiel tiež teraz do škôlky, je narodený 16.3.2012, zajtra má 2,5 roka. Podala som si prihlášku do dvoch škôlok hneď v prvý deň 15.3. V jednej mi už 17.3 prišiel list, že ho neprijímajú a v druhej mi prišiel list po mesiaci, že ho prijímajú. Bol naviazaný len na mňa a manžela. Prvé 3 dni bol v škôlke len do 10 hod. Preplakal celý čas a plakal najviac zo všetkých. 4 deň sme skúšali do dvanástej, znova preplakal. Bola som prekvapená, že v piatok večer, keď som mu pred spaním hovorila, že v sobotu a nedeľu nejde do škôlky, trval na svojom, že musí ísť, až keď som nepovedala dobre, zaspal. Po víkende zas bol len do 12 hod. a plakal, aj sa sem tam zahral a začalo sa to lepšiť. Na 6 deň bol celý deň, nechcel spať poobede, ani toľko už neplakal. V ďalšie dni už to bolo lepšie, dokonca sa mu nechce ísť zo škôlky. Takže naše deti nás môžu prekvapiť.
cabellera
15. sep 2014
Ahojte, ja som bola pripravena na prvy den v skolke asi na vsetko, ze to bude horor, plac, ze nebude chciet ani len do miestnosti. Cely august som ju pripravovala, ze bude skolkarka, ze tsm bude bez nas, bude tam spinkat ( doma vyse 2 mesiacov na obed vobec nespava), ze tam budu ucitelky a bude sa ucit a hrat.

Do skolky sme isli s malou dusickou, no to co sa udialo by sme ani len vo sne nevidelu 🙂. Dosli sme do skolky, mala rozbeh do triedy, v topankach, volam za nou, halo, nemas papucky, ona len dobehla, aga aha papucky, papucky, obula.....a uz jej nebolo. Zostali sme stat ako obareny, ani pusa, ani fotka, ani nic, dieta nam uslo do skolky 😃
Tak nam kazala riaditelka dojst okolo dvanastej, aby nebola v strese pred spanim, no uz o pol mi volala, ze mala je uplne v pohode a zostane spinkat, ale, ze mame dojst pred tretou, aby cely den nebol vela. Dosli sme teda o tretej, zbadala nas, zamavala, zosmutnela, ze sa chce este hrat, tak sme sa vybrali na nakup a doslu o stvrtej, ani to nechcela ist 🙂

Uvidime ako bude dalej, teraz lezim pri nej, mame horucky, vydrzali sme to cele dva tyzdne 😞

Mala je zaciatok augusta
meluela
15. sep 2014
@siska53 @h2 nieco ine je bezny smutok prve dni a totalny problem s adaptaciou, ktory moze trvat aj mesiace, roky. Doteraz som sa nikde nedopatrala, ci si dieta "zvykne" alebo skor "dorastie". Z mojej vlastnej skusnosti skor dorastie, mne to trvalo dva roky. To co bolo predtym desive sa zrazu dalo vydrzat. Dalsia vec je ked sa k tomu vsetkemu este prida vysoka chorobnost. Tiez je otazka ci dieta musi byt neustale chore alebo imunita musi dozriet vekom a stacia jej k tomu bezne infekcie (a nepotrebuje denne skolkarske davky stafylokoka v mixe 25 vzoriek soplu, pripadne hnisavu anginu a sarlach k tomu). Prve co sa ma pytala imulogicka bolo preco som vobec dala dieta so jasiel (takmer trojrocne) a pytala sa to velmi nechapavo. Takze tie laicke zavery ktore pocuvam na ihrisku ako dieta proste musi v skolkarskom veku chytit kazdu chorobu, pojest tonu antibiotik a co tam nejaka ta hospitalizacia a hura bude vdaka tomu zdravsie uz pustam tam kam patria 😉
Nie je to lahke rozhodnutie vzdat sa niecoho ked tam ta moznost volby je, o to tazsie je to pre matku aj ked sa rozhodne dieta v skolke nechat .. ked je zena v situacii ze bez toho platu idu na ulicu tak to urcite preziva vnutorne inak a lahsie sa uz pri tych vsetkych starostiach od toho odosobni kedze nema inu moznost nez ked ide "iba" o moznosti buduceho zamestnania/kariery, skolu a pod.
h2
15. sep 2014
@meluela Ja viem, písala som, že dieťa si tým prejsť musí, ale nemyslela som to tak, že musí dostať každú chorobu, je strašné, že deti v škôlkach sú tak často choré, nemysli si, že nemám výčitky, keď je môj synáčik chorý, mám pocit viny, že ak by bol len so mnou doma, bol by zdravý. Ale takto sa to nedá brať, veď potom by som ho nemala dať ani do školy, mohla by som ho učiť doma, no ale neviem, keď bude puberťák, tak to s ním asi na rande nepôjdem. 🙂 Človek je tvor spoločenský, nemôže žiť v izolácii.
Áno, môžem si povedať, že moje dieťa ešte na škôlku nedorástlo a ja, ako obetavá matka dám výpoveď v práci a aby sme mali z čoho žiť, predáme máš veľký dom so záhradou a pôjdeme do malého bytu na sídlisku, moje dieťa sa namiesto vlastnej záhrady bude hrať na ihrisku, kam chodia všetky tie nakazené deti zo škôlok, predáme auto a budeme chodiť autobusom, kde na nás budú kýchať a kašlať všetky vekové kategórie, alebo teda v záujme dieťaťa nebudeme chodiť ani na tie ihriská, ani nikam inam.
(Keď si to tak po sebe čítam, vyznieva to dosť útočne, ale tak som to nemyslela, ja chápem Tvoj postoj, ale jednoducho žijem v tomto svete a musím hrať podľa jeho pravidiel. Alebo nemusím, ale chcem. V záujme svojho dieťaťa.)
siska53
16. sep 2014
@meluela nikto netvrdi,ze dieta ma byt stale chore...to je aj zo stresu(aj dospeli z toho byvaju chori),aj preto,lebo rodicia sa boja byt s dietatom doma,lebo zamestnavatel...
No ja som na mojom aj vlani videla,ze nie je to az take dobre pre neho,ked je so mnou doma..len male deti,mokedy rovesnik,ja som sa mu vonku nemohla velmi venovat kvoli malej...a on bol cely stastny,ak natrafil na rovesnika...ja dufam,ze tie place ho prejdu,lebo v skoke to bude mat tazsie,preto som rada,ze nastupil,lebo na rok uz bude predskolak a tam sa uz budu venovat inym veciam..a radsej nech ho teraz zaclenia do kolektivu,lebo v predskolackej triede nebude dobre,ak bude revavat...
Teraz hysacil,ale ked ho odviedla,som plac uz nepocula a ani pri vyzdvihnuti..len mal uplakany vyraz. No mal tam 2kamosov z ihriska plus i kamosku,akurat nas sused-kamos nebol,tak hadam pochopi,ze aj kamosi su tam bez maminiek a vlastne by bol celu zimu a aj viac bez nich...
Ja sa tiez tazko adaptujem medzi novych ludi,ja ho chapem...no uz by ani pre mna,ani pre neho nebolo dobre,aby bol este doma...bude to pre mna tiez tazke,ked mi o pol roka skonci materska,ja do prace medzi ludi,ktorych nepoznam,lebo len traja(z toho 1nadriadena) su tam z povodnych,teraz ako mala bude znasat skolku,ta na vyber mat nebude,minimalnr na cast tyzdna bude musiet byt dakde umiestnena...nastastie si mozem dovolit ten luxus byt na materskej 3roky..
brady1
16. sep 2014
@noccikalili chodila si s nou na adaptačne? moja ma dva a zajtra prvy krat ostava cely den a vdaka tomu adaptačnemu sa nebojime je v pohode.
noccikalili
16. sep 2014
@brady1 no veľmi nie asi 3 krát sme boli
gallina
2. okt 2014
ako obliekate detičky do škôlky v tomto období?...... a v škôlke čo majú oblečené?.....
siska53
2. okt 2014
@gallina tricko s dlhym rukavom,sveter/mikinu a taku lahku bundu s kapucnou,siltovka/capica,nohavice. V skolke sa prezlecie do teplakov. Co nosi von,ci teplaky alebo tie nohavice,neviem. Ucitelky len otvoria dvere,poslu mi ho,tak netusim... A teda ani neviem,ako to v skolke prebehlo. Len utrzky od neho.

Začni písať odpoveď...

Odošli