Škôlky v Banskej Bystrici. Vaše skúsenosti s nimi

alysea
18. mar 2007

Ahojte mamicky. Blizi sa obdobie zapisov do materskych skolok a my sa nevieme rozhodnut, ktora skolka bude pre nasho Petka najvhodnejsia. Chcem Vas preto velmi pekne poprosit o vase skusenosti so skolkami s ucitelkami, ako sa venuju detickam, ake cinnosti vase deticky v tej ktorej skolke robia. My sme s Foncordy, takze skolok je tu neurekom, ale pocuvame same negativne skusenosti. Vopred vam dakujem za vase prispevky. pa

bbtina
3. sep 2013

No myslím že každý si môže vyjadriť svoj názor, ambície boli dobré hlavné nech sa naplnia ale, veľa rodičov sa rozhodlo že ich detí nenastúpia práve z tých dojmov ktoré boli po prezreti priestorov, mne osobne tam chýbala taká ta duša detstva, ktorú nový nábytok nenahradí, napr spať v izbe kde sú na stene kachlicky to by sa nikomu nepáčilo, stačí jedna fototapeta a hneď je to milšie, neviem ja si potrpim na detaily nielen na funkčnosť

monikavalentinka
3. sep 2013

jasne, kazdy ma pravo na svoj nazor, ale tiez je potrebne, aby sa veci uviedli na spravnu mieru...V skolke Dracik je schvaleny prevadzkovy poriadok NA VSETKY otvorene triedy, nic sa dodatocne schvalovat nemusi - ako v jednej z mala novovzniknutych sukromnych skolok (minimalne dve uz fungujuce ho schvaleny urcite nemaju .) Co sa tyka kvalifikacie, o tom jasne hovori zakon 437/2009 (a podla neho staci aj stredna pg skola), no pani ucitelky v Draciku maju stredoskolske aj vysokoskolske vzdelanie, takze vlastne su viac ako plnohodnotne...Co sa tyka hotovych veci hned, urcite maju ci mali ostatne skolky vsetko hned hotove? nemyslim si... vo vacsine skolskych zariadeni sa priebezne veci dorabaju, prerabaju a dracik nie je vynimkou... nazor rodica je dolezity, treba si ho vypocut, no rodic by sa mal zamysliet nad tym, co je naozaj dolezite pre jeho dieta... skola dracik je institucia, kde si svoju pracu pani ucitelky robia poriadne a rodicia su spokojni a novootvorena skolka ma ambiciu fungovat rovnako. detaily sa samozrejme dotahovat budu, medze sa nekladu ani iniciativnym rodicom 🙂 (tak ako v skole, ked sa nieco robilo, vedeli mnohi skveli rodicia prilozit ruku k dielu a vysledky stali za to🙂)

monikavalentinka
3. sep 2013

... a este jeden detail - hygienou schvalena kapacita skolky dracik je 71 deti, no momentalne ma do 60 deti a dalsie aktualne nebere, hoci zaujem je.. prave kvoli tomu, aby nepraskala vo svikoch... prispevky o jej preplnenosti su myty...

dorrottka
3. sep 2013

@monikavalentinka S tým uvedením vecí na pravú mieru súhlasím, tiež ma hnevalo ak niekto napísal, že nemáme povolenie ne prevádzku - ja som to len vysvetlila aký je postup a aj som napísala, že o uvedenie priestorov budete žiadať RUVZ - ale už ste to urobili. Osobne pracujem systémom, že ma nezaujíma čo robí vacsina v BB, lebo presne to nechcem, preto ten názor - aj ked je jasné, že stále je pre deti čo nakupovať, dokupovať. Názor a dojem rodiča je ale stále dôležitý a treba to rešpektovať, každý má právo ho vyjadriť alebo žiadať. Ale podľa príspevku vyššie to vyzerá, že im vyjdete v ústrety. Tak teda veľa spokojných detí aj rodičov.

monikavalentinka
3. sep 2013

ano, snaha vyjst v ustrety rodicom je draciku vlastna...ak niekto otvori skolku s poplatkom 22 eur, zainvestuje vlastne zdroje do vybavenia piatich tried, tak je jasne, ze o biznis mu nejde...aj ja zelam ostatnym skolkam spokojne deturence a spokojnych rodicov, no hlavne zelam kazdej zdravy konkurencny boj bez zbytocneho spochybnovania a ociernovania. (diskusne fora su dvojsecna zbran...niekedy su tam uzitocne info, inokedy anonymita dava priestor na nepravdivu kritiku.. a negativne hodnotenia su ako mor, siria sa neuveritelne rychlo a ludia su nachylni im uverit a este k nim cosi pridat... kiez by to tak bolo aj s pozitivnymi ohlasmi🙂 (presvedcila som sa o tom nie raz, posledne islo o nemocnicu, na ktoru bolo dost negativnych ohlasov a z vlastnej skusenosti viem, ze to rozhodnte tak nie je.. plus mi prislo zvlastne, ked sa o odbornosti tamojsich lekarov bavia respondentky, ktore nestudovali medicinu...)

dorrottka
4. sep 2013

@monikavalentinka Ano, súhlasím s Vami. Co sa týka konkurenčného boja a očierňovania - ak ste to mysleli priamo na mňa tak sa Vám ospravedlňujem ked to tak vnímate. Nepotrebujem podobným spôsobom získavať deti a rodičov, máme ich dosť. Len som reagovala na príspevky, vždy som vyjadrila názor, že sa možno situácia za krátky čas zmení, prípadne som vysvetlila postup ako veci fungujú /napr co sa týka povolenia/ a ked ste nieco dovysvetlovali vy - dala som veci naporiadok, aby nevznikali bludy - aspon si myslím. Ano, fora sú fóra, ale verte mi, že aj pozitívna reklama sa šíri veľmi rýchlo a netreba na to ani fóra. Takže sa ešte raz ospravedlňujem za seba hoci si stojím za názorom, že tiež mám právo sa vyjadriť bezohľadu na to či mám alebo nemám vlastné zariadenie. Budem veľmi rada ak v budúcnosti budem aj ja môcť Vašu školku odporúčať - mimochodom už som to v pondelok ráno aj urobila/, lebo my miesto nemáme a býva blízko Vás) a tá maminka Vám aj volala. Viaceré mamičky by Vám potvrdili, že ked mi volali ohľadom umiestnenia dieťaťa a nemali sme miesto vždy viem povedať dalsie možbosti, takže z mojej strany sa ešte najskôr môžte dočkať spolupráce v tomto smere /aj ked viem, že ju neočakávate) ak budem vedieť, že sa naozaj všetko splnilo a fungujete výborne. Osobne sa už k tejto téme nebudem vyjadrovať, ešte raz sa ospravedlnujem.

sekina
4. sep 2013

@monikavalentinka no napísali ste to síce pekne, že to máte papierovo v poriadku, ale o škôlke samotnej si urrobí človek mienku a o jej pánoch, keď vstúpi do arreálu školy, teda aj škôlky, kopec neporiadku, skla, grafity a nechcem hovoriť, čo všetko sme tam našli pri prechádzke s mojím synom, je osobne by som tam dieťa nedala, lebo toto prostredie a hlavne, ako sa o neho starajú nie je vôbec vhodné pre škôlku, škôlka budovy je popísaná grafitmy, nevkusné plagáty s motívom dráčika nalepené na oknách, mreže na oknách a jedáleň nad triedami, zamyslel sa niekto nad tým, že, ako tam budú deti búvať, keď nad ich hlavami budú dupotať deti zo školy..samozrejme prajem zriaďovateľom nech urobia nejaký zázrak a nech to dajú čoskoro do poriadku a nech pre detičky zabezpečia zdravé prostredie, lebo na prvý dojem to tam vyzerá katastrofálne

sekina
4. sep 2013

@dorrottka mne sa veľmi páčilo, že ako majiteľka škôlky sa k tomu vyjadrujete, už viem o akú škôlku sa jedná a viem, že s vami majú mamičky aj detičky len tie najlepšie skúsenosti...🙂

aritmetika
4. sep 2013

Monikavalentinka je zriadovatel MS Dracik? Vy ste sa prestahovali so skolkou na Mladeznicku? Najprv ste " akoze" sidlili na Slnecnej 34 a volali ste sa Kralovstvo deti a uz ste sa prestahovali na Mladeznicku? Aku ma vlastne MS Dracik spojitost s Kralovstvom deti a p. Matysovou?

dorrottka
4. sep 2013

@aritmetika Myslím si, že absolútne žiadnu.

dorrottka
4. sep 2013

@sekina Ja som len reagovala na prispevky mamičiek, ale to sa zrejme v BB nesmie. Pani to pochopila ako konkurenčný boj, no ja si to absolutne nemyslim, nakolko my máme jasličky a staráme sa naozaj o maličké detičky.. Len ma mrzí, že to pani nakoniec tak napísala. Ale za ospravedlnením si stojím.

bbtina
4. sep 2013

@danabanana tak deti sú zatiaľ spokojne, zvládajú to v pohode aj z jednej aj druhej strany, ono keď sa to ustali všetko tak to bude v pohode

dorrottka
4. sep 2013

@bbtina Tak som rada, ved ktovie, možno im aj ja o tri roky zverim svoje dieťa - aj preto ma to zaujíma. Takže ešte raz, nezvádzajme tu slovné naťahovačky a poďme si za svojim cieľom, ktorý máme spoločný - perfektne sa starať o deti. 😀

monikavalentinka
4. sep 2013

@dorrottka Nemyslela som priamo na vas, myslela som to vseobecne hlavne na tych, ktori spochybnovali kapacitu MS, ci velkost, hygienicke predpisy, atd. Ak sa to niekomu nezdalo, bolo vhodne prist za vedenim, opytat sa ako to naozaj je, ci pytat si protokol z hygieny. Miesto toho sa od dalsich osob dozvedam, ze ktosi nieco na konikovi spochybnuje, precitam si to a naozaj... o stranu, ci dve dozadu pise, ze sa jedna respondentka o tom bavila v ostatnych skolkach a vsetci krutili hlavami, ze ako sa to draciku mohlo povolit. NORMALNE! Pytam sa pani, ktora o draciku diskutovala v inych skolkach, odkial vedela, kolko metrov stvorcovych maju triedy a teda aku moze mat naozaj kapacitu, ked sa teda s „fundovanymi“ nad tym pohorsovala? Ludia nevedia skutocnosti a fakty - v tomto pripade cisla ale samozrejme bez nich postavia kritiku ako hrom... Co sa tyka konkretne Vas, dakujem, ak ste rodicom ponukli aj nas ako alternativu, vazim si to, moze to fungovat obojstranne (ale musim sa priznat, ze neviem, ktora skolka ste vy 😒 ) co sa tyka spoluprace, sme otvoreni vsetkym, ktori chcu „hrat fair play“..vy mate pravo sa vyjadrit, ja tiez a obe sme ho proste vyuzili, aby veci jasnejsie boli a myslim, ze je to v poriadku🙂

vinea9
4. sep 2013

l

vinea9
4. sep 2013

Ahojte no pekne sa to rozbieha pridám sa aj ja dracik je uplne v pohode o deti je tam postarane na profi úrovni, mám tam aj skolaka aj skolkára a sme velmi spokojní. Deti maju bohatý program a chodia domov spokojné a hlavne unavené 😉 . To ze to nevyzará (priestori) ako v gyčovej rozprávke az tak nie je doležité, ale vidno ochotu p. riaditeľky komunikovať s rodičmi čo nieje úplne bežné, nehrajú sa na nejakých nadludí a vidno ze to s detmi vedia a podla toho so vyberajú aj učiteľov, sú tam väčšinou mladý , neznudený detmi ucitelia, A co sa týka vzťahu s kralovstvom detí-p.matysová ich mš nemáju nič sploločné. Skolku aj skolu mozem odporúčať a nemenila by som

dorrottka
4. sep 2013

@monikavalentinka Dakujem, naozaj nemám v úmysle zvádzať s nikým slovné boje. Ono sa aj tak každé zariadenie prezentuje svojou prácou. S kritikou treba počítať, je to aj dobre ked sa k tomu človek správne postaví, myslím si, že do určitej miery to môže usmerniť k zmenám, ktoré iní považujú za nevyhnutné. Budem naozaj rada ak budeme mať v BB ďalšie zariadenie, v ktorom pracujú kvalifikovaní ludia a robia si svoju prácu poriadne, lebo ja NAJMA za odbornosť veľmi bojujem, pretože práve tieto deti, ktoré dostávame do starostlivosti my teraz - budú tými, ktorí budú viesť spoločnosť, štát keď my budeme postaršie dámy 😀 a potom už bude neskoro búchať si hlavu, že sme ich mali vychovávať a vzdelávať inak. Som veľmi rada, že sme si to vysvetlili. Všetko dobré.

monikavalentinka
4. sep 2013

@sekina
@sekina ... 1. Cochvila budu mat deti MS samostatne oplotene ihrisko na travnatej ploche (pozn. cochvila zanena max 2 tyzdne), zvysny areal je v rezii gymnazia, na to dracik vplyv (zatial) nema 2. Neporiadok sa priebezne upratuje, no buhuzial priebezne aj vznika, podstatne bude, ze deti nepridu do kontaktu s nim ked sa doriesi ihrisko)... 2.grafity na fasade – to je urcujuci ukazovatel kvality vychovnovzdelavacieho procesu? Snad nie... 3. Nevkusne plagáty s dracikom – no vam sa mozno zdaju nevkusne, niekomu mozno nie... asi by to nepadlo dobre tym nasim snazivim skolacikom a pani ucitelkam, ktore ich s radostou malovali (skuste si predstavit, ze vase dieta nieco nakresli a nejaka ina mamina by to nazvala nevkusom – asi by ste nebola nadsena...) 4. Mreze na oknach maju z bezpecnostnych dovodov uz mnohe skolky na nizsich podlaziach (casto sa vykradaju...-skolu nam cez znizene podlazie vykradli dva krat, prisli sme o dataprojektor a notebooky)-to sa v skolke nestane a deti mreze velmi nevidia, kedze maju zaclony v triedach.. 5. V skolke pod jedalnou NEPOCUT absolutne nic, dnes VSETKY tie nase male kuriatka spinkali, nikoho nic nezobudilo.(a tiez treba povedat, ze jedalen nie je telocvicna, velke deti tam pridu, najedia sa a odidu, viacmenej civilizovane, ziadne skakanie, dupanie,atd.) 6. Prioritou bol interier, exterier priebezne podla moznosti 7. Niekedy je prvy dojem klamny... deti sa uz tesia na kuzelnika, ktory pride v utorok, od buducej stredy maju CELOROCNE k dispozicii vyhrievany relaxacny bazen, kde zacneme so zakladmi plavania ... prioritou pre nas je kvalitna a pestra cinnost za dostupne ceny a takych si prajeme aj rodicov - ktori ocenia, co vsetko ich drobcov naucime..

vinea9
4. sep 2013

Ahoj Dorotka otázka na teba, ake máš ty sk zariadenie, lebo sa veľmi zaujímavý o dracika, máš tam deti Ked hodnotis, alebo tvoje skúsenosti sú second hand?

monikavalentinka
4. sep 2013

@aritmetika
@aritmetika Nie som zriadovatelka, som riaditelka (MS a ZS). Nie sme Kralovstvo deti a pani Matysova nijako nefiguruje v nasej MS.

monikavalentinka
4. sep 2013

@vinea9 DAKUJEME, dufam, ze to tak zostane stale🙂)

aritmetika
5. sep 2013

@dorrottka spojitost cisto jednoznacna http://web.uips.sk/script/webreg.exe?DRUHSK=0&P...
Preklep to urcite nie je.

dorrottka
5. sep 2013

@aritmetika tomu vobec nerozumiem priznam sa, ja som nespochybnila jedálen alebo že by škola nebola v Sieti škol, neviem prečo ste to poslali práve mne.

monikavalentinka
5. sep 2013

@aritmetika mila aritmetika, spojitost je ciste chybna. ak uz nieco taketo zistujete, hladajte radsej na strankach ministerstva skolstva, nie uips - stranka informacii a prognoz skolstva. ale aby vasa zvedavost bola uplne ukojena, tak tu je popis veci, ktore sa diali: kedze na zaradenie novej skolky do siete potrebuje zriadovatel rok a pol, rozhodli sme sa ist rychlejsou cestou. Dohodli sme sa s pani Matysovou, ze nam prevedie svoje zriadovatelske prava (cize sa akoby vzdala svojej skolky), jej zriadovatelske prava boli prevedene na Borisa Šaba. Ten následne žiadal o zmenu sídla zo Slnečnej 34 na Mládežnícku 51. - prikladám PRAVOPLATNE rozhodnutie o zmene, aby ste uz prestali neustale pochybovat

monikavalentinka
5. sep 2013

@aritmetika v prvom odstatvci je jasne, kto ziada zmenu sidla - boris sabo - zriadovatel, ktory bol predtym zmeneny z jany matysovej a v dalsi odstavec hovori o tom, ze sa ministerstvo meni sidlo na mladeznicku 51.Takze plati to, co som predtym hovorila - pani Matysova NEMA nic spolocne s MS Dracik.

sis1
5. sep 2013

Ja mam zo Sukromnou skolou, ako aj s ucitelmi a vychovavatelmi len dobru skusenost. Su to mili a pracoviti ludia, ktori sa snazia aby deti nieco vedeli a aby ich to aj bavilo. Skola ma vela mimokruzkovych aktivit a kazdorocne plavecky aj lyziarsky kurz a to pre vsetky deti, co ja nesmierne ocenujem. Deti treba viest k sportu, hlavne ked my rodicia ich nemozme (zdravotne dovody). Vedenie skoly nie je take ako na vacsine inych statnych skolach, ze urobit si povinne papiere a aktivity a dovi dopo. Tym, ze je to sukromna skola, riaditelka a ucitelia vynakladaju maximalne usilie pocas vyucovania a aj velakrat po vyucovani, kedy by mohli ist domov a venovat sa svojim detom. Vzhladom k tomu, ze riaditelka je ta ista osoba aj v materskej skolke verim, ze bude mat len dobre ohlasy a uz teraz sa tesim ako si tam dam svoje dieta. Na zaver uz len snad..Drahi rodicia uvedomme si, ze vsetci chceme najlepsie pre nase deti a tak namiesto kritizovania a intrigovania by sme mohli nas cas vyuzit uzitocnejsie ...napr. pomoct zlepsit okolie (napr. aj ihrisko a areal sukromnej materskej skoly ) v ktorom nase deti ziju, pokial my musime pracovat.....

monikavalentinka
5. sep 2013

@aritmetika to, co ste objavili, je 100% PREKLEP uponahlaneho uradnika nie velmi dolezitej institucie. ak cosi chcte tvrdit, zistujte to na ministerstve skolstva.

sekina
5. sep 2013

@monikavalentinka ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď, ja som vám chcela načrtnúť len môj názor a názory ľudí na ktorých pôsobí podobne, ako na mňa tá škôlka odstrašujúcu, hociktorá štátna škôlka pôsobí vábnejšie, ako tá vaša, chýba tam niečo milé, detské, niečo na čo, keď sa človek pozrie malo by to na neho pôsobiť príjemne a mal by tam aj chuť vstúpiť...ak plagáty maľovali detičky s učiteľkami majú visieť niekde na nástenke, pôsobili by určite lepšie, ako na takejto škaredej budove, viem, že oprava fasády by bola nákladná, no možno by stačilo tie grafity premaľovať na bielo...neporiadok je hlavne v okolí vašej školy a škôlky pri kameňoch takže vyhovárať sa na gympel je zbytočné...samozrejme vzdelávanie neviem posúdiť vy si urobíte reklamu sami, či už negatívnu, alebo pozitívnu no mohli ste sa na začiatok školského roka pripraviť trochu lepšie a urobiť si dobé meno hneď na začiatku a to aspoň vyriadením dvora, lebo to sa nestalo...a veľa rodičov ste sklamali a nepresvedčili a svoje detičky odhlásili...vašou zatiaľ jedinou devízu je cena, ste možno jediná šanca pre rodičov, korí si nemôžu dovoliť inú súkromnú škôlku, tak nesklamte ich dôveru...

sis1
5. sep 2013

@sekina mohli ste prist pomoct aj vy, ci uz len zbieranim toho bordela o ktorom hovorite, ja ako rodic som bola...mozno podla vas vela rodicou bolo sklamanych, ale vacsina rodicov s ktorymi sa stretavam je spokojnych na cele so mnou...takze vas poprosim ak ste nespokojna vy, hovorte za seba nie za vacsinu..ja za seba hovorim, ze som spokojna a velmi....

vinea9
5. sep 2013

U