Škôlky v Banskej Bystrici. Vaše skúsenosti s nimi

alysea
18. mar 2007

Ahojte mamicky. Blizi sa obdobie zapisov do materskych skolok a my sa nevieme rozhodnut, ktora skolka bude pre nasho Petka najvhodnejsia. Chcem Vas preto velmi pekne poprosit o vase skusenosti so skolkami s ucitelkami, ako sa venuju detickam, ake cinnosti vase deticky v tej ktorej skolke robia. My sme s Foncordy, takze skolok je tu neurekom, ale pocuvame same negativne skusenosti. Vopred vam dakujem za vase prispevky. pa

flover
8. mar 2010

ahojte vsetci pisem svoj nazor na viacere vase otazky...
jilemnickeho su nevyhodou male triedy skoro polovica oproti klasickym skolkam a tiez ze spavat chodi jedna skupinka do 2.budovi cize prebiehaju v pyzamach a bundach v zime...
Na salgoterianskej je vraj dobra riaditelka ktora sa naozaj snazi a kontroluje ucitelky-o jej snahe svedci vyroc.zprava. Maju dopravne ihrisko a kolobezky a amfik to nemaju asi nikde.
Mne sa velmi pacila skolka v skubine, vekovo zmiesane triedy a alternativ.pristup a priroda naokolo. Rozpravala som sa s ucitelkami, nechavaju individualny priestor na rozvoj dietata. Pouzivaju prvky Waldorf.pedagogiky, tiez aj skolka L Saru.Taka alternativnejsia je vraj aj v Lazovnej.
skolka v tajove existuje? myslela som ze je zrusena...
drzim vsetkym palce nech nas vezmukam chceme..

jajkalajka
9. mar 2010

Flover ďakujem, ujasnili sme si, čo je pre nás najlepšie vďaka tvojej odpovedi. Ešte raz vďaka. pekný deň prajem. 😉

adide
9. mar 2010

Ahojte maminky,
dneska sme boli na zapise na Jilemnickeho ulici, skolka dopredu nevydavala prihlasky, len v den zapisu t.j. dneska/ vraj aby nebol nikto uprednostnovani..../, bola som tam rano o 7.45 a bola tam maminka, co priniesla uz vypisanu, potvrdenu prihlasku od lekara, vraj stiahnutu z internetu...prislo mi to strasne nefer, to sme si mohli stiahnut z netu vsetci a nie utekat rano do skolky po prihlasku, potom k lekarke po potvrdenie a zase spat...nebola tam pani riaditelka, myslela som ze to cele prebehne aspon mini pohovorom, mala som nejake otazky, ktore zostali nezodpovedane...zaujimalo by ma, ake mate skusenosti vy?

smary
9. mar 2010

adide ja som bola na Jilemnickeho dnes rano uz o 7.15, zapisali nas (a to sme uz boli stvrti v poradi, hoci zapisovat mali az od 8.00), dali nam prihlasku a o 8.15 som ju tam uz priniesla vyplnenu a potvrdenu (to som bola 12-ta s vyplnenou prihlaskou), ta pani sa vyjadrila, ze ak dieta ma do septembra 3 roky, tak sa nemam bat, zeby ho nevzali...a ked to pride aj postou budu tam aj blizsie informacie o prvom rodicovskom a podobne...z jej pristupu som mala celkom dobry pocit...

sue
19. mar 2010

Smary,tak to sme sa museli stretnúť 🙂 my sme zapísaní 13.ty v poradí 🙂 mňa sklamalo to, že neprevádzajú ani v jednej škôlke pred zápismi. Inak prístup sa mi tam páčil...

Adide a to s tými prihláškami - všetky škôlky majú rovnakú prihlôášku a v niektorých (napr.v Hornej ul.) dávali prihlášky vopred, takže si ju tam kľudne mohol hocikto vyzdvihnúť a doniesť už vypísanú...

Na tom, že sa rodič snaží dostať svoje dieťa do škôlky nie je nič nenormálne, nenormálne je, že pracujúcim rodičom nemusia dieťa do škôlky vziať.... nenormálne je to, že my rodičia sa bijeme o to,aby nám deti vzali...a malo by to byť naopak - škôlky by sa mali byť o naše deti - tým by sa zvyšovala ich úroveň, ktorá je katastrofálna... potom sa čudujeme, čo za deti vyrastajú, keď denne trávia minimálne 8hodín v takých priestoroch...

flover
20. mar 2010

velka pravda Sue, ze tento baby boom vobec nenuti skolky zlepsovat svoju kvalitu....nuz musime to len brat ako to prichadza.. a do karat nam nehra ani nova vyhlaska, ktora znizuje pocet deti na triedu myslim o 2 deti...co je samozrejme pozitivna zmena smerom k nasim detom a ku kvalite ale uz dosledky nikto neriesi.....aj ked som pocula ze mozno tak urobia v sasovej ...co sa tyka prihlasok aj man napadlo okopirovat si prihlasku ale vacsina prihlasok mala v hornom rohu peciatku -takze som usudila ze to nema vyznam. no drzme si palce...

flover
20. mar 2010

este dolezite rada pre vsetkych ma napada...ak by sa stalo ze by vam nevzali dieta do skolky, prip. ze by ste boli nezamestnane, netreba sa ist hlasit na urad ako nezamestnana ale da sa poziadat o predlzenie materskej dovolenky (az do 6 roku zivota a to nielen so zdravot.dovodou dietata) Samozrejme ze vam stat nebude vyplacat matersku resp. rodic prispevok ale bude vam platit odvody...(len neviem presne ktore, myslim ze dochodkove urcite)ked som bola na urade soc.veci a rodiny kazali mi ist na zdravot. poistovnu sa informovat...takze si usetrite cestu...neviem vsak ci mozeme mat v tomto prip. prijem...viem, ze mamicky kt.zacali poberat matersku (rod.prisp) v roku 2007 pracovat este mozu aj na dohodu aj na zmluvu lebo spadame pod zakon c.218 ale ci je tomu tak aj pri predlzenej materskej to musim zistit, ale myslim ze logicyk ano.
drzim palce vsetkym

sue
21. mar 2010

Flover, to áno, lenže čo keď niekto pracuje už rok? Ja si myslím, že miesta v škôlke by malo byť podľa toho koľko sa detí narodí - tak ako to bolo za socializmu... vtedy nehrozilo, že by sa nejaké dieťa nedostalo do MŠ... pretože počet tried, učiteliek a podobne sa plánoval tri roky vopred - hneď ako sa deti narodili... rodičia potom už len prišli na zápis, kde zistili a zaznamenali čo už všetko deculo vie atď...

sue
24. mar 2010

Ahojte...prišla Vám už niekomu domov odpoveď, že Vás prijímajú do MŠ?

alienka
25. mar 2010

Sue, nam este nic neprislo 😒

sue
27. mar 2010

Nám už hej... že nás neberú ☹ takže nemám ani potuchy čo idem robiť 😔 asi prenajať byt, odísť z práce, vrátiť sa domov k dieťaťu a nasťahovať sa k starým rodičom...

zabullka
27. mar 2010

Milé mamičky, budúce mamičky.
Pripravujeme pre vás a vaše bábätká kurzy plávania a cvičenia v okolí Banskej Bystrice približne do 10km od centra. Kurzy sú vedené pod odborným dohľadom fyzioterapeutky.
Kurzy plávania- 100 eur/mes., 8 lekcií- 2x./týždenne
Celková doba plávania je ohraničená na dobu 1 hodina a 30 minút, ktoré sú približne rozložené takto:

* 15 minút – pred zahájením lekcie
* 45 minút – trvanie lekcie
* 15 minút – saunovanie
* 15 minút – aklimatizačná doba
Prvé kurzy otvárame v septembri 2010 a preto vás už chcem teraz poprosiť kto by mal záujem keby ste sa hlásili na túto mailovú adresu
plavaniecviceniesbabatkamibb@gmail.com

kamelia24
28. mar 2010

Mne prisla odpoved, teda rozhodnutie, ze nas neprijali. Dcerkabude mat v sept.2,3 roka, ale je samostatna-ziadne plienky,ziadne cumle, dobry recovy prejav. Neviem, co idem robit. Kamoska mi poradila Harmoniu na Slnecnej ulici, ale ina kamoska ma velmi zle skusenosti.Tak uz 2 mesiace chodim okolo a sledujem.Chodia tam aj mladsie deti a vazne sa obavam , ze je to iba taka uschovna deti. Hoci tam maju svoj program, materska skola to nie je.
Personal ktory tam pracuje sa o deti asi velmi nestara. Deti na skolskom dvore placu a nikto si ich nevsima,neprihovora sa im.Tie pracovnicky su divne, iba stoja, nehraju sa s detmi, jedna ma dokonca aj walkman na usiach.Nahoda to to urcite nieje, tento moj dojem nevznikol na zaklade jedneho dna. Nechapem ani ako mozu chodit na vychadzku mimo arealu s tak malymi detmi a po ceste, kde chodia auta. Vyzera to dost nebezpecne. Obavam sa, ze je to tym, ze v centrach robia ludia bez patricneho vzdelania. Aj tu vraj pracuju zeny, ktore boli vychovavatelkami na SOU.Naozaj potom tazko mozu organizovat cinnost malym drobcom. Bola som aj Kralovstve deti, ale tam nemaju volne miesto.
Poradte mi, ak viete o niecom.

ellin
29. mar 2010

Ahojte, tak nam dnes volali z Druzby ze nas neprijali, ja som davala prihlasku aj na Novu ale ani tam nas neprijali. Dcera bude mat 3 roky v jan.2010 - a bolo mi povedane ze deti narodene v 2008 vobec nebrali a udajne ich nebrala ziadna skolka v BB. Vraj odbor skolstva v BB rozhodol ze sa nebudu otvarat ziadne nove triedy v meste aj napriek velkemu poctu deti. Pred par rokmi ked bolo malo deti tak sa zmensil pocet tried v skolkach ale teraz uz nie su peniaze na to aby ich znova otvorili. Dost ma to nahnevalo - ale staznosti na odbore skolstve nam asi tiez nepomozu.
A v sukromnych zariadeniach to je asi naozaj tak ako pise Kamelia a este si treba aj pripravit aspon 280 euro mesacne.

macrela
29. mar 2010

Ahoj Kamelia,
nuz neviem ci si pozorovala spravne pani ucitelky, ale ten opis mi na nich naozaj velmi nesedi 🙂
Moj syn chodi do Harmonie uz od septembra 2009 a poviem uprimne, bude mi velmi luto, ze od septembra t. roku ide do "velkej" skolky...
Absolutne nepovazujem Harmoniu za odkladanie deti! Maju uzasny program a sefky sa staraju vymyslat mnozstvo kadejakych aktivit...kazdy tyzden maju nejake zameranie (napr. minuly tyzden to boli Sedmikrasky), pricom kazdy den je venovany nejakej inej aktivite, napr pondelok - oboznamovanie sa s novymi slovami, v utorok maju hudobnu, streda je "mravna vychova" 🙂, stvrtok-vytvarna a v piatok-telesna)...Moj syn tam chodi strasne rad, nechce odtial odist domov a co viem z rozpravania inych rodicov deti, ktore tam chodia, je to rovnako...! Ja osobne sa dost zucastnujem roznych aktivit, ktore tam maju, napr vozenie sa na ponikoch (vzdy sa vypytam z roboty), a pod...a som velmi rada, ze sa mi podarilo vybavit pre nich aj Canisterapiu, kde pani terapeutka prisla do skolky so psikom a deti ani nevediac ako sa vlastne zucastnovali akejsi terapie...nesmierne ich to bavilo a vydrzali tak vyse 1hod! A planuju to robit kazdy mesiac!
A ze deti placu...no iste, ze sa to stava ale nemyslim si, ze by ich nechali plakat bez povsimnutia...treba si uvedomit, ze ich tam maju min 15 a teda, ked som tam raz s nimi bola vonku, poviem uprimne - toto by som nerobit nevdela...ved povedzme si uprimne kolkorazy mame co robit s jednym dietatom, a nie to este s tolkymi, ktore kazde bezi na inu stranu, kazde ma nejake ine poziadavky, atd...a to nevravim o obliekani ked idu von, hlavne v zime a pod...chce to svatu trpezlivost a ja som ani raz nepsozorovala, ze by boli tie ucitelky nervozne!
Co sa tyka uciteliek, su 3 (plus tam chodi aspon na pol dna jedna z majiteliek), pricom jedna ma dokonca vystudovanu Pedagogicku fakultu (Mgr.) pre 1. stupen!
To, ci tam niekto chodi s walkmanom neviem posudit, ale zatial sa mi nikoho takeho nepodarilo zahliadnut (v jeden den chodime neskor do skolky, kedze chodime so synom na plavanie a vzdy prichadzame v case, ked u vonku)...
Iste, nic nie je na 100%, ale ja osobne mozem Harmoniu len a len odporucit...
Osobne som nepocula vela chvaly prave na Kralovstvo deti...svedci o tom aj nesmierna cirkulacia uciteliek tam a dokonca aj osobna skusenost - zaobchadzanie ucitelky s detmi, ktore som videla na vlastne oci...

Inac...v tom objekte sidlia viacere subjekty, okrem Harmonie a Kralovstva aj ocne sanatorium a rehabilitacne, takze castokrat su deti vonku tak na striedacku a niekedy sa tam aj stretnu (cize pre nezainteresovaneho sa da tazko odhadnut, ze odkial su) 😉
Ja som mala zlus skusenost s detmi z toho ocneho sanatoria, ktore sa tam nahanali s nejakou obkladackou v ruke a ucitelky sa na ne len prizerali....sama som ich musela upozornovat... 🙄

A aku konkretnu zlu skusenost mala tvoja kamoska s Harmoniou?

slimakova
30. mar 2010

Ahoj Macrela, to vazne je v Harmonii 15 deti? Pozerala som ich stranku, pocet deti tam nie je uvedeny a ani pocet tried. Neviem si dobre predstavit deti od 6 mesiacov v jednej triede s detmi 3-rocnymi. To su uplne rozdielne potreby. Tie starsie deti musia byt unavene, ked mladsie placu, vyzaduju si uplne iny rezim. Vobec to nie je ziadna vyhoda a ten pocet deti ma teda sokuje. Za tie peniaze dam dieta sukromnej opatrovatelke. Ved to je pomaly ako v mestskych jasliach. Maly ma 2 roky, na skolku ma cas, kym pojde do skoly.Nic nam neutecie, este sa dost nastresuje v zivote.

macrela
31. mar 2010

Ahoj slimakova!
Ano maximalny pocet deti, ktore tam maju je 15 a trieda je len 1...myslim, ze ten pocet je uplne v poriadku, hlavne, ked si predstavim statne jasle, kde je pocet min 20 deti a max 2 ucitelky...Tu je ich 15 a v podstate skoro pocas dna su na nich 4...!
A to ze su tie deti spojene...? Mozno aj ja som sa na zaciatku zamyslela, ze ako sa to da zladit, ale ...da sa...Tento trend, spajanie deti, napr aj v skolkach (3-6 rocne deti spolu) je coraz castejsi...Co sa tyka najmensich deti, mali tam do dnes najmensieho 8 ci 9 mesacneho (dnes na par hodin priviedli mensie dievcatko)...a kedze je tam taky pocet uciteliek aky som napisala vedia tie deti zladit...je urcity program, a kazde dieta sa zapoji podla svojich schopnosti...mensie deti, ktorych ten program logicky nemusi natolko, alebo na tak dlho zaujat su v opatere jednej z uciteliek a pod...rozhodne nesedia, ci nelezia niekde pohodene v kute...! Takouto integraciou sa deti navzajom ucia - starsie deti tahaju mensie a zaroven sa ucia im pomahat, byt ohladuplni, atd...a myslim, ze to funguje...
Nuz a z vlastnej skusenosti ti mozem povedat, ze rozhodne za tu sumu, ktoru tu platime (215EUR plus strava) nezaplatis opatrovatelku na 20 pracovnych dni v mesiaci po 8 hod do dna... 😉 To by musela robit za 1,30EUR na hodinu a to asi taku nenajdes 😉 Opatrovatelky v BB beru cca 3EUR na hod, ak nie viac...a ani neviem aka dobra opatrovatelka nezastupi kolektiv, kamaratov, vzajomne hry, ucenie sa... 🙂 Ked som bola este so synom doma, nikdy sme nechodili na pieskovisko "hrat sa s kamaratmi"...akosi sa mu to neziadalo...ale teraz, ked sme v Harmonii je cely stastny, ked rano ide do skolky a zbada kamaratov 🙂
Ako som uz pisala, som velmi rada, ze mozeme navstevovat Harmoniu, do dnesneho dna nemozem na cely personal, ani na atmosferu tam povedat krive slovo...a ako som uz tiez spominala, myslim, ze sa tam zdrziavam pomerne casto a aj mimo klasickeho vyzdvihnutia a odovzdania syna ucitelkam, kedze ma to dianie tam intenzivne zaujima a snazim sa "zapajat" sa do ich aktivit, cize ich mam dost pod "drobnohladom 😉

A ak sa smiem spytat, ty planujes dat syna do skolky az tesne pred navstevovanim skoly, cize v cca 5 rokoch...? 😕

alienka
1. apr 2010

ahojte 😉
Macrela, no z Tvojho opisu ta Harmonia vyzera velmi dobre a funguju aj pocas prazdnin?

macrela
2. apr 2010

Ahoj Alienka,
Harmonia pokial viem funguje stale, teda aj pocas celych prazdnin (letnych)...Oni su zatvoreni len pocas sviatkov a tusim boli este mimo 30.12. lebo robili nejake super komplet cistenie... 😉

sue
2. apr 2010

AHoj Ellin, to máš presne tie isté informácie ako ja... a nás tiež neprijali ☹ tiež neviem čo idem robiť, keďže už dávno pracujem....

lubi22
2. apr 2010

Ahojte 🙂

Sue do 3 rockov by to mohlo byt pre Teba v poriadku aj v sukromnej skolke, vacsiu cast nakladov na skolku (az do vysky rodicovskeho prispevku) Ti preplatia, no urcite o tom vies, problem je po 3 rockoch, tam uz ziadny prispevok nie je a vsetky naklady na sukromnu skolku clovek znasa sam.

Neviem ci niekto mate skusenost - oproti hotelu Lux v tych bytovkach je na spodu nejake sukromne opatrovatelske centrum pre deticky, nepamatam si presne, ako sa vola, ale ta pani hovorila, ze maju deticky do 4 rockov. Neviem vsak podrobnosti.

Alenka Andrejko pojde kam do skolky? 🙂

sue
2. apr 2010

Lubi to ja veľmi dobre viem. My chodíme teraz do súkromnej škôlky. Do januára 2011 kedy bude mať 3 roky nie je problém. DO škôlky štátnej by za normálnych okolnodtí nastúppil v septembri 2010... ale taktoto bohužiaľ nie je možné + samozrejme by sa mi neoplatilo chodiť do práce a platiť za súkromnú škôlku takmer 300eur mesačne...

lubi22
2. apr 2010

Sue predpokladala som, ze tu moznost tiez vyuzivas, napisala som to iba preto, lebo som sa stretla uz viackrat s maminkami, co o tom nevedeli 😉 Niektore skolky beru aj od januara, alebo este jedna moznost - mestske jasle, tie maju deticky tiez aj starsie ako 3 roky, maju tam viacero deticiek tak starych ako Tvoj syncek o rok. Ale tam je tiez poradovnik, no neviem, aky dlhy.

sue
2. apr 2010

Lubi, mestské jasle majú od januára 2010 prípis, že nesmú brať deti staršie ako 2,5roka nakoľko je veľmi veľa detí. Tie čo tam teraz už sú, tak tie môžu dochodiť do 4rokov veku,ale nové sa prijímať nesmú.

TO mám tiež zistené tento týždeň---

lubi22
2. apr 2010

Tak snad sa Ti podari daco vymysliet, zelam vela stastia 😉

sue
2. apr 2010

Lubi, ďakujeme 😵 si milá 😵 niečo musíme vymyslieť... však ho nemôžeme na rok zamraziť... 😅

ellin
2. apr 2010

Sue, do ktorej sukromnej skolky chodite? A ako ste spokojní?
Ja som tiez bola v mestskych jasliach asi pred mesiacim a o ziadnom pripise ze nemozu brat deti starsie ako 2,5 roka mi nic nehovorili - ja som dufala ze tam mi malu mozno zoberu - ale asi sa to zmenilo. No fakt neviem co budem robit ked mi skonci RD a budem musiet ist do prace. Pocula som ze do skolok neprijali okolo 100 deti v podobnom veku ako nase deticky.

re
4. apr 2010

Ahojte,
chcem sa podelit o svoje skusenosti so skolkou na Hornej,dcerka chodi posledny rok (nastastie),synator je momentalne v strednej triede,ma chodit este 2 roky,ale p.riaditelka ho odmietla preradit do predskolskej triedy,na ktoru samozrejme zatial nema narok,lebo mu zle vychadzaju roky. Na tom by nebolo nic,keby ho v strednej triede nenechala ako jedineho a vsetci kamarati,s ktorymi sa hraval,presunie do predskolskej.Samozrejme jej nesedia pocty,tak musela niekoho vybrat (hoci nie je sam,ktoremu zle vychadzaju roky). A aby to nejak zdovodnila,oboznamila ma s tym,ze moj syn je uplakany,precitlively,zaostava,nezapaja sa do cinnosti,slovom je socialne zaostaly. To bola pre mna riadna novinka,kedze dovtedy o niecom takom ani zmienky.Direktivnym sposobom mi oznamila,ze je to definitivne a ak sa mi nepaci,mozeme zo skolky odist. Mna ako rodica to pravdaze nenechalo lahostajnym,pretoze p.riaditelka je nielenze afektovana,ako tu niektore maminy pisali,ale ona sa sprava,ako keby jej ta skolka patrila a dobreze si z toho nerobi rodinnu firmu. Ja som sa do toho trosku obula a teraz mam obavy,ze sa p.riaditelka zacne navazat do mojho maleho,takze akurat zvazujem dalsie kroky.Asi nie je normalne,aby v 21.storoci vladla v predskolskom zariadeni osoba takymto autokratickym sposobom a hulakala na mna na chodbe len preto,ze som od nej o polovicu mladsia.Nehovoriac o tom,ze jej vypozorovane odchylky u mojho krpca budeme konzultovat aj inde a som velmi zvedava,ci sa potvrdia. Viem,ze tam boli taketo problemy aj predtym,a to nekomentujem ine detaily typu,ze rodicovske byva 1x rocne,kde sa hovori vzdy to iste-precita sa poriadok skoly a povie sa,kolko mame platit.Na to,ake referencie tato skolka este prednedavnom mala,je to na velmi slabej urovni a pristup p.riaditelky je viac nez zastaraly,prirovnala by som ho k skolkam za socializmu.
To su moje postrehy ...

alienka
4. apr 2010

Macrela, vdaka za info 🙂.

Lubka, dali sme si prihlasku do Radvane na 28cku, tak snad ho zoberu 🙂.

Sue, skus sa informovat na Tulskej alebo na Novej, tam zvykli bravat aj v priebehu roka, aspon ako alternativa do sept. 2011. Ale myslim, ze v septembri este budu dake presuny medzi skolkami, vsetky deti nenastupia, tak sa este dake miesta uvolnia.
Drzim palce.

sue
5. apr 2010

Ellin, mne to pani riaditeľka hovorila minulý utorok. Inak bola veľmi veľmi milá a ústretová. Hovorila, že prakticky 15 rokov mali problém s naháňaním detí, že u nich boli detičky do 4 rokov veku a teraz môžu mať max. 2,5 roku veku. Že detičky čo im tam chodia, tie už nechajú dochodiť aj do 4 rokov veku ak to budú rodičia chcieť, ale inak u nich môžu deti chodiť len do 2,5r. podľa nejakého prípisu.
Re, o tomto som presne na Hornej počula... samé zlé správy a to isté o personále na Novej 😖