Škôlky v Banskej Bystrici. Vaše skúsenosti s nimi

alysea
18. mar 2007

Ahojte mamicky. Blizi sa obdobie zapisov do materskych skolok a my sa nevieme rozhodnut, ktora skolka bude pre nasho Petka najvhodnejsia. Chcem Vas preto velmi pekne poprosit o vase skusenosti so skolkami s ucitelkami, ako sa venuju detickam, ake cinnosti vase deticky v tej ktorej skolke robia. My sme s Foncordy, takze skolok je tu neurekom, ale pocuvame same negativne skusenosti. Vopred vam dakujem za vase prispevky. pa

lucinka1104
7. sep 2011

@zuzana.zup ja llen tak lebo ja zase naopak zhanam dieťatko ktoré by som opatrovala v BB a nosila ako spoločnosť aj moju Timi spo sebou LUky mi bol včera v škôlke druhý krát prvý den vyrehotaný reval cca 25 min po tom ako tam bol dve hod a včdera katastrofa oči mal až opuchnuté plačokm ked som ponho prišla my mame školku hned oproti domu o to je to ťažšie lebo je naokne a tužobne hladí domov

lucinka1104
7. sep 2011

@zuzana.zup a skušiš mi zistiť ked my byvame na Očovej či by bolo možné že by mi ho vzali do školky kde maš aj ty malú vraj sa to nedá ked mame vlastnú školku ale čo v tom prípade ked ja začínam o cca 2 mesiace robiť v bb kto mi ho tu da do škôlky a vyzdvihne to su zase zakony

lucinka1104
7. sep 2011

@zuzana.zup a tvoja dcerka ma koľko? Ved rispevok od štatu sa da žiadať len pre deti do 3 rokov nie?

zuzana.zup
7. sep 2011

@lucinka1104 Podla mňa by ti zobrali dieťa aj do tejto škôlky, lebo je to súkromná. Im nezáleží na tom odkial je dieťa, nič také nezisťovali.........Pre deti od troch rokov je tam už len poločná suma mesačného poplatku. Moja mala ma dva roky a dva mesiace takže do štátnej/mestskej škôlky by ju ešte nezobrali, tka preto ju musím dať do sukromnej, kde berú aj menšie deti........

lucinka1104
7. sep 2011

@zuzana.zup ja by som mal u chcela dať do toho jonathan puding do podlavíc len mi to asi nevidá tak zhanam opatrovateľku.....ide my skôr o synčeka toho chcem jednoznačne do škôlky tato naša ja taká obyčajná neaktívna ale zase blízko......len je do 16, 00 a ja bude,m robiť do 17, 00 asi ešťe je všetko vo hviezdach lebo na jeden pohovor mam ešťe len isť a to čo mam iste je od januara a to od 7, 00 do 15, 00 a tým pado,m by sme to stihli ešťe uvidíme teda syn by platil 150 Eur či viac

zuzana.zup
7. sep 2011

@lucinka1104 jonathan puding sa mi tiež páči, len ja to mám velmi daleko od práce a nemám auto tak by som to nestihla obehať....... synček by platil asi 115 plus strava, teda tak som to pochopila, lebo do troch rokov je 230 a potom je polovičná sadzba (teda tak mi to riaditelka povedala)

lucinka1104
7. sep 2011

@zuzana.zup dakujem to mi pri plate 320 eur aj tak nevidá

mama2811
14. sep 2011

Ahojte, prosím Vás o radu. Minulú jeseň sme sa prisťahovali do B. Bystrice a zobrali nám 2 deti do MŠ na Tulskú (do triedy mravčeky a včielky). Viete mi poradiť, aké sú tam učiteľky (či sa venujú deťom...v mravčekovej je Jarka a nejaká nová Majka a vo včielkovej Alenka a Hanka). Ďakujem Vám.

kamelia24
19. sep 2011

Nepocula som o Tulskej nejake negativa,kolegyna tam mala deti, bola celkom spokojna, ale to bolo pred troma rokmi.
Navštevujeeste niekto z vás súkromnú školu Kráľovstvo detí na Magurskej? Docitala som sa, ze odtial beriete svoje deti. My by sme chceli nastupit od novembra, ale teraz neviem....poniektori dobre informovani rodicia uz deti odhlasuju.Ze skolka je zriadena na cierno, nikto o nej nevie ani hygienik. Strava je nevhodna pre male deti. Ako to zistim,opytala by som sa majitelky, ale ta mi urite nepovie pravdu.

slimakova
21. sep 2011

Ako nechapem, co riesis Kamelia 24. Chodte s rodicmi rovno na vec. Zavolaj na hygienu a aj na mestsky urad, ved priestory su skolske, musia o tom vediet. Strava pre deti musi byt ina, dieta sa nemoze stravovat ako dospelak. Vies ake vazne dosledky ma len taky vysoky prijem soli. Moze vazne poskodit oblicky a to uz nehovoriac o inom, nutricna hodnota potravin.... Ktovie kde a ako to tam dovazaju a uskladnuju, kto to vari.... . teraz mam na mysli mikroorganizmy, crevne infekcie. Asi este nemaju rodicia skusenost so salmonelozou, listeriozou...Neprajem nikomu.Ked budu mat ich deti bolesti, vycerpavajuce hnacky, az krvave, horucky, celkovu slabostou, malatnostou,mozno sa rozhybu.

rybka08
27. sep 2011

@lucinka1104 pozri si na strankach mesta, sekcia skolstvo kontakty na MS, mas tam e-mailove adresy a skus napisat, ci nemaju volne miesto, ak ano, urcite ti synceka zoberu.

miskap
27. sep 2011

@mama2811 Aj mne dcérka chodí do mravčekov. Zatiaľ sme spokojní, rada tam chodí a učiteľky si chváli. Počula som, že Jarka je prísnejšia, ale to je dobre. Ak má zvládať toľko krpcov, nemôže byť priveľmi benevolentná. Chválili si ju aj za pitný režim, vždy dáva deťom pravidelne piť, niektoré učiteľky na to zabúdajú. Hlavne nech sú spokojné deti. Mne malá povedala, že pani učiteľka poslúcha 😉

kamelia24
28. sep 2011

Tak som to zistila. Sukromna MS Kralovstvo deti na Magurskej 16 nema povolenie od regionalneho hygienika na prevadzku. V minulosti tam boli na kontrole a zriadovatelka dostala pokutu. I napriek tomu prevadzkuje matersku skolu a jasle dalej. Materska skola a skolska jedalen nesplna poziadavky hygieny. Takze je to pravda, ide na cierno. Velka odvaha a nezodpovednost. Takymto ludom mam zverit dieta?

luciabah
30. sep 2011

ahojte
my navstevujeme sukromnu skolku v podlaviciach a sme tam uz druhy rok a sme velmi spokojny. mala tam zacala chodit ked mala 22 mesiacov, isla do triedy zelenych jablcok... to su deticky do 2,5 roka, mozu mat plienku, cumlik...proste ako jaslicky. teraz je v triede cervenych jablcok, to je od 2.5 do 4.5. plienku cez den nema od 18 mesiacov ale na spinkanie mala aj cumlik a aj plienku a stacilo sa dohodnut v skolke s pani ucitelkami a aj oni nam dopomohli aby sme nemali ani cumlik a ani plienku na spanie. sme velmi spokojni s ich pristupom k detickam.
a ano, platime mesacny poplatok vyssi ako v inych skolkach, ale nosime tam len pyzamko a papucky a zubnu kefku. ine doplatky nemame, ani perinky a obliecky domov oprat, ani uteracik. maju tam ich oblecenie, takze nemame na tricku celodenne menu. 😀
mozem povedat, ze sa nam bude tazko odchadzat ☹

dobraskolka
10. okt 2011

@kamelia24 dobre, ze su aj take mamy ako si ty Kamelia. S tym stravovanim na Magurskej 16 to vyhovuje iba detom ZS.Ta vyvarovna je skolska jedalen, ale nie pre predskolske deti. Je to prinajmensom divne, ze tam este tu skolku a jasle nezatvorili. Stravovanie v takychto zariadeniach podlieha prisnym predpisom a co je hlavne ma obsahovat vsetky vyzivne latky. Prax vsak ukazuje, ze ak ma majitel takejto skolky, ci jasiel znamych, a vraj ma, lebo robila v nemocnici a hygienikou ma pod palcom, tak moze porusovat predpisy.Tie ucitelky , co si pisala ze odisli, tam nie su aj preto, ze majitelka tak ako nedopriala im , nedopriala ani detom.Nahlasuju menej stravnikov ako v skutocnosti maju a tak sa detom neujde dostatok ovocia,ci maska..., lebo to musi rozdelit medzi skutocny pocet deti. Rodicia pravdaze zaplatia aj zato, co ich dieta nespapa a nikdy nevidi. Ta nova ucitelka tam nezmeni nic, lebo je to rodinkarstvo. Ktovie, ako by to vadilo jej, keby sa niekto zahraval s jej detmi.

hilaris
18. dec 2011

mamickam v Banskej Bystrici odporucam sukromne jaslicky za super cenu s fantastickym pristupom. Akurat som im predala moj surodenecky kocik 🙂 volaju sa Paradabb

dorrottka
28. dec 2011

www.paradabb.sk 😀 😀 😀

mamusa1
29. dec 2011

Mamicky,odporucam vam, nikdy neplatte v sukromnej skolke, ci jasliach pausalne poplatky majitelovi v hotovosti. Posielajte ich vzdy na podnikatelsky ucet majitelovi, resp. zriadovatelovi zariadenia. Mame velmi zle skusenosti.Financne prostriedky v takychto zariadeniach vzdy chybaju,idu vsade len nie detom. Chodili sme do sukromneho zariadnia a majitelka nam pri kazdej prilezitosti pripominala aky nedostatok financii ma skolka.Neskor se to pochopili a vobec sme sa necudovali, lebo od rodicov vyberala peniaze v hotovosti a tak si peniazky minala na sukromne ucely. Ak chcete teda, aby zariadnie, kde chodia vase deti prosperovalo, aby vase deti boli spokojne,zaujimajte sa kde idu vase peniaze a ako su vyuzite. Nam sa to stalo v MS,ktora dostavala aj dotacie od mesta, bola zaradena v sieti materskych skol.

dorrottka
30. dec 2011

@mamusa1 Ahoj, chodili ste na Magursku ´16? No, bohužial, takýto podnikatelia kazia meno ostatným, ale osobne si nemyslím, že je to tým, že ste platili v hotovosti, ak ste teda chodili tam - tam to bolo jedno ci na účet ci v hotovosti. Viem o tom svoje. Nie vsade financie chýbaju a nie vsade sa minaju mimo detí, len bohuzial v BB také súkr zariadenie je. Viem, že osobná skusenost velmi ovplyvnuje a tazko sa uz potom verí dalsím. Ja len bojujem za to, ze nie vsetky zariadenia v BB tak fungujú.

dorrottka
30. dec 2011

@zuzana.zup tak to je sila, ale ako poznam pani majitelku - bývalú, co mala Kráľovstvo, ani ma to neprekvapuje. Ucitelkam, ktoré tam pracovali dodnes nevyplatila mzdy za jul, august - ved naco? Ako sa Vam páci v Milaciku? Nechcete prist k nam do Radvane?

slimakova
30. dec 2011

@dorrottka Ta majitelka Kralovstva nie je byvala,ved stale existuje, len je na Magurskej 16. Ani vyplaty zamestnancom, ani mestu za prenajom priestorov, preto sa prestahovala, asi ide zatat dalsiu sekeru. Ano, nie je to tym, ci plati rodic v hotovosti, alebo na ucet, ale v Kralovstve davala majitelka kazdy mesiac ine cisla uctou, ale ziadny na jej meno ,rodicia si to overovali v banke. Hotovostne peniaze na ucet nechodili a mohla sa tvarit, ze nic nema, tak nic neplatila.Okrem toho dostavala na mzdy peniaze od statu ako kazda statna skolka. Ak chce obchadzat zakony, mohla by to robit aj sikovnejsie. Poznam odtial mamicky, tiez vedia o tom svoje, hracky biedne, hygienicke potreby vzdy chybali a platili 230ecok..... Ale dufajme, ze to jedina sukromna skolka v BB kde majitel mysli iba na seba. Neviem, preco chce u nas kazdy za rok zbohatnut a na ukor druhych, v tomto pripade aj deti.

dorrottka
30. dec 2011

aj ja pevne verim, ze je to jedina sukromna skolka v BB. Pracovala som tam totiz /v Sásovej/, takže naozaj vsetko viem. Nejde mi ale do hlavy preco B. bystricania za to nadalej platia. Niektorí nemaju na vybermlebo v septembri zapisat dieta inde je v BB tazke,ale pravdepodobne prichadzaju aj noví. Mne je to jedno, nech sa jej darí, ale svoje výplaty by sme už konecne naozaj chceli-no pani majitelka si mysli, ze ked sme odisli - vraj sme jej MY pokazili meno a preto vraj nema. Ale to nas nezaujima, my sme tam boli, bola aspon spokojnost rodicov s nami uckami,aspon co viem. Naozaj sme mali super deticky so super rodicmi -nikto z nas nemohol za podmienky, ktore pani podnikatelka vytvarala. Takze, ja som ju nemienila branit, len som vyjadrila svoje nepochopenie za co ludia v BB platia.

slimakova
1. jan 2012

@dorrottka Myslim, ze sa nemusite obavat, ze ste zriadovatelke Kralovstva pokazli meno. Pokazila si ho sama a to vedia nielen rodicia, ktorych deti tam chodili, ale ja ludia na skolskom urade v bb (mam tam sesternicu). Zanedbala uplne vsetko, nema ani dokumentaciu skoly, ani riaditelku.
Kvalitni zamestnanci tam uz tazko budu robit a ona vedie zariadenie neodborne, skolku drzali len ludia co tam pracovali- odborny personal. Vdaka vam zarabala, ona nema pedagog. vzdelanie , moze iba opatrovat deticky je zdravot.sestra. Moje dieta tiez malo chodit do Kralovstva, nastastie v BB sa vsetko dozviete rychlostou svetla, tam kde zamestnanci nedostavaju svoje platy, tam to nikdy nemoze dobre slapat. Rozhodne to musi rusit pracovnu atmosferu a deti to citia. Neviem si to predstavit, lebo som dostavala vzdy svoju mzdu nacas, ale ak zamestnanci riesa tieto zakladne veci, je to strasne. Ak nevetie, kedy a ci vobec dostanete svoju mzdu (kto chce robit zadarmo ?), potom sa neda normalne venovat detom. Nemali ste ju v tom vobec podporovat.
My chodime do statnej MS a tam riaditelke zalezi, aby vsetko fungovalo, nevyhyba sa problemom. Urcite nie su vsetky statne dobre, to nie...., u nas to zatial ide. Mame rodicovske zdruzenia, pytame sa na vsetko, rodicia nenechavaju nic na nahodu. Asi k nej chodia rodicia, ktori nemaju velke skusenosti s predskolskymi zariadeniami, alebo nemali sancu porovnavat skolku s inymi, alebo kaslu na to, hlavne ze to maju blizsko, aj taki su. Prepacte, ale mne sa to tam na skolku vobec nepodoba. Prazdne velke triedy, zachody daleko, skolsky dvor ziadny, pre mna to je jasny signal.....

Preto si zelajme v novom roku 2012, aby nase deti mali len same dobre skolky, ci jaslicky. Aby v nich ucili ludia, ktori su naozaj odbornici a praca ich naplna a aby dokazali nasim detom rozdavat lasku a pohodu.

tatiana75
1. jan 2012

blizi sa marec a ja zacinam taktiez uvazovat o nejakej skolke. viete mi nejaku odporucat? hlavne v sasovej 🙂 🙂

dorrottka
1. jan 2012

@tatiana75 myslím si, že v Sásovej máte vsetky skolky velmi dobré. Osobne som tiez za statne skolky, napriek tomu, ze ja mam teraz uz aj svoje vlastne, ale to su jaslicky. Ked je dieta malicke /do 3r/ potrebujem podla mna iné podmienky nez ponukaju bezne skolky - je rozdiel dieta 15 mes a 3r, aj ked tým nechcem povedať, že by 3r deti nepotrebovali super podmienky, to samozrejme nie. Som ale presvedcená o tom, že skolky v BB sú ok, podliahaju dozoru skolskeho uradu - to je nesmierne dolezité, aby sa na deti len nedozorovalo,ale aby sa aj správne rozvíjali. Viem o tej na Magurskej 14 -to je státna, nie sukromna, ze je ok, ale to je skor podla adresy bydliska.

dorrottka
1. jan 2012

@slimakova Vo všetkom máte pravdu, len ja mám aj tak pocit, že info v BB sa šíria asi pomaly. Ja som tam tu skolku rozbiehala-aj ked si pani majitelka iste mysli, ze to jej jej zásluha, že spociatku sa budovalo dobré meno a deticky nam pribudali a rodicia boli fakt spokojní-tiez sme vedeli spolu komunikovať, vsetko vyriesiť. Ucitelky sme boli mlade, no nadsené a myslím si, že na m2 aj výnimočné, lebo sme pracovali z nicoho a napriek tomu deti chodili radi a robilo sa tak ako v skolkach státnych, len s rozdielom, že my sme si pomocky a vsetko co bolo treba vyrábali, resp. prinášali svoje vlastné - co skolky inak bezne majú. My sme výplat mali vzdy nacas, mozno s meskanim 3-4 dní, to ona vedela, ze neprídeme do roboty ak nedá výplatu. To, že neplatila faktúry a dlhy tak narastali sme sa dozvedeli len ku koncu ked sa o to intenzívne zacal zaujímať moj manžel, lebo mne už islo totálne na nervy, že do skolky chodili kontroly a JA som sa musela hanbit za vsetko to čo majitelka oklamala, naslubovala, nesplnila, prekrocila dovolené. Na meste manzelovi hned spustili dlhé story a bolo. M sme este riadne odpracovali leto a rozhodli sme sa definitívne odísť po slovach majitelky, že skolka JE zaradená v sieti skol - a su vsetky povolenia a kontroly dopadli velmi dobre - porpitom ja som priamo od lusi zo skolskeho uradu vedela, ze to dopadlo viac nez zle. Tak sme teda odisli, ale ani nie kvoli platom, ale najma kvoli tomu, ze sme mali nahlasené malé deti do jaslí a ked som si predstavila zospovednosť, ktorá nám z toho vyplývala, ze sme mali byt niektoré casy s detmi v jasliach po samej.....tak to sme si povedali, ze si nezoberieme na svedomie, ze sa detom nieco stane. Ked sme odisli my, vadsina detí odisla. No a výplaty nam nedala len za leto, lebo vraj my mozme za to, ze jej odisli deti a nemá. No, to je nadlho. Ja som sa do BB vydala a dodnes nechápem ci rodicia fakt nevidia, ze v tej skolke nic nie je. Ked tam bol nejaký didaktický materiál - bol moj vlastný, ktorý som do skolky priniesla. Dokonca aj podlahová guma v celej skolke je nasa - zaplatil ju moj manzel v snahe pomoct, aby tam bolo krajsie a hlavne cisté prostredie - slubovala ju zaplatit, no dodnes to nie je uhradené, používa to normálne akoby jej to patrilo. Manzel to už bude riesit sudnou cestou,ked sa inak nedá. Osobne ma to vsetko strasne mrzí, do BB som prisla z BA a nieco podobné som este nezazila, aby v tak malom meste mohlo nieco takto fungovať-resp. nefungovať. Momentálne mám ja svoje jaslicky, kde sama rozhodujem o tom co detom doprajem a zatial Vam poviem, ze som nieze nic nezarobila, ale som len v minuse. Investovala som do vybavenia cca 3000eur a stále nieco nakupujem. Nemám jasle kvoli zbohatnutiu,ale kvoli tomu, ze to je práca, ktorá ma baví a mám na to hlavne predpoklady /odborné aj financne, lebo nechápem ako sa dá zacať podnikať s nulou alebo dlhmi/, prax a myslím si, že aj prirodzené danosti, lebo byť ucitelom je poslanie. Takze tak. Dlho om váhala, ci sa do tejto diskusie zapojiť, ale už to fakt nedokazem v mozgu spracovať, že aj napriek tomu, že sa pravda o tej skolke prevalila v lete 2011 a ona este stále funguje a prevádzkuje nieco co by sa skolkou nazyývat nemalo.
Aj ja prajem vsetkým detom, rodicom a tomuto mestu,aby tu boli len same dobré skolky s kvalifikovanými ludmi, ktorým pojde o rozvoj detí, lebo tiež plánujem raz /hádam v dohladnom čase/ mať konecne aj svoje vlastné dieťa a tiež ho budem chcieť niekam potom umiestniť.

bobocka
1. jan 2012

@dorrottka o tej magurskej som aj ja pocula ,ze je ok.je mi to aj najblizsie,no rada by som mala info od viacerych mamiciek,ktore tam deticky maju.predsa len ked ma skolka den otvorenych dveri,tak sa rodic toho vela nedozvie,v ten den vedia byt vsetky ucitelky supervysmiate a mile a skolka krasne upratana a tip top.napr na skolku na sitnianskej ci tatranskej ci ktora ulica to je(tam kde je aj mc mamina),tak na tu skolku som veru dobre nepocula.od matiek.moj drobec ma 27mesiacov,teda otazka materskej skolky je pre mna momentalne aktualna a po pravde sa toho desim. ☹ keby som mala peniazky navyse a skolka happy hippo by mi nebola tak odruky,tak maly pojde nastopro tam.ma to moja kamaratka a je to tam skvele.fakt vrelo odporucam kazdej maminke,ktora sukromnu skolku zvazuje 🙂

mamkastanka
3. jan 2012

@dorrottka Ja som v tej skolke bola a je vidiet, ze tam nic nie je. Pripomina mi to krizove centrum pre opustene deti, alebo skolku pre asocialnych rodicov. Tej majitelke musi ist iba o peniaze a ucitelkam tiez, je to az nebezpecne tam.Ako ma ucitelka ist s malym dietatom na WC,, ked je sama, ci ho posle same na wecko.Ak ho doprevadza, teda ide s s nim, s kym su tie ostatne deti? Ako moze ucitelka pri takom pocte deti davat pozor na bezpecnost drobcov, ked schadzaju kazdy den z trietieho poschodia, ved to maximalne narocne. Ved vonku sa chodi kazdy den, to musela byt riadna nezodpovednost.Na tieto otazky mi pani ucitelka len dvihla plecami.Majitelka s falosnym usmevom zavadza. Ked nema peniaze, nemoze zabezpecit pracovnu silu, ktora doplni chybajuci stav. Ved to su male deticky.

dorrottka
4. jan 2012

Tak, zapájam sa do diskusie znova, aby pani majitelka mala radost - dakujem tej z Vás, ktorá v "dobrej" voli vraj tieto príspevky samej pani majitelke preposiela.... Dnes pani majitelka vysvetlila mojmu manzelovi, ze ja tu /asi teda/ píšem VSETKY negatívne príspevky pod roznymi menami /asi teda/ a tak znevazujem ju, jej prácu a jej MENO. Tak, pani majitelka - tvoje meno je známe už dávno, to len my sme ta nepoznali a uzatvorili s tebou pracovný pomer, co dnes povazujem za chybu. Nebudem sa tu natahovať o mene - pani majitelka si veci vzdy po svojom vysvetlovala.....kto s nami robil vie, ze by si mi mala vdacit za to, ze tá skolka v dobrom mene fungovala vdaka mne a ostatným ucitelkam. To je zaujimave, ze ani ucitelka zo Slnecnej na teba nemá pekneho slova.... Stačí sa spýtať na Mestskom úrade BB, Skolskom úrade ... Mozem pani majitelku upokojit, za ja tu písem len pod jedným menom - mám roboty vyše hlavy a nemám cas na podobné zúfalstvá.

minuska1
4. jan 2012

@dorrottka nechapem tento primitivizmus...toto je tema, kde mamicka hlada co najlepsie recenzie, aby vybrala pre svoju ratolest to najlepsie z najlepsieho.podla mna kazdy milujuci rodic chce ziskat co najviac informacii a automaticky vyhladava porady na tieto temy, ktore su podla mna velmi ucinne.Takisto to riesim tymto sposobom, momentalne vyhladavam pre svoju dcerku tu najlepsiu skolu v BB. a tak nechapem vytrete kravy ( prepacte za vyraz) ktore sa dokazu spustit na uroven obycajnej chudery, ktora je zakomplexovana.Inac to neviem nazvat, reagujem na prispevok dorrottky. A vobec si z toho nerob tazku hlavu. Informacie v BB sa siria dost rychlo.