Škôlky v Banskej Bystrici. Vaše skúsenosti s nimi

alysea
18. mar 2007

Ahojte mamicky. Blizi sa obdobie zapisov do materskych skolok a my sa nevieme rozhodnut, ktora skolka bude pre nasho Petka najvhodnejsia. Chcem Vas preto velmi pekne poprosit o vase skusenosti so skolkami s ucitelkami, ako sa venuju detickam, ake cinnosti vase deticky v tej ktorej skolke robia. My sme s Foncordy, takze skolok je tu neurekom, ale pocuvame same negativne skusenosti. Vopred vam dakujem za vase prispevky. pa

danabanana
18. apr 2013

Ahojte ,koho zobrali na Šalgotariánsku alebo do Dráčika?

danabanana
18. apr 2013

@takyna ahoj známej tam chodí dieťa a je spokojná.......

zaba87
14. máj 2013

Ahojte, nemáte náhodou niekto skúsenosť so súkromnou škôlkou Kreativ na hornej striebornej? Máme 25 mesiacov a chcem ho dať do škôlky. Ďakujem

hasehenrieta
12. jún 2013

máte niekto prosím skúsenosti s jasličkami Harmónia na Slnečnej ulici v BB?

takyna
13. jún 2013

@zaba87 kamaratka tam mala syna, chvalila si, ze maly kolektiv deti, a za cely cas co tam bol nebol chori 🙂

tinushka123
25. jún 2013

pozná niekto jasličky GIOIA v Sásovej? potrebujem vedieť názor, skúsenosti resp. nejaké iné v sásovej....

takyna
25. jún 2013

@tinushka123 viem , ze idu v rudlovej sa otvarat nove jaslicky od septrembra

martinasusu
25. jún 2013

@zaba87 uz ste dostali nejake informacie o skolke Kreativ na Hornej Striebornej? Tina

zaba87
28. jún 2013

Už sme tam aj 2týždne chodili ale potom sme dostali zápal stredného ucha...takže teraz už druhý týždeň nechodíme, a budúci týždeň budeme ešte doma, ale celkom sa mi zatiaľ páčilo...

filmushka
29. júl 2013

Ahojte baby. Ja mám taký problém, že nášho syna zobrali do škôlky na profrsora saru, čo sme veľmi radi.
Ale nestihli sme rodicko v july a teraz majú do konca augusta prázdniny. Tak vôbec neviem
Čo a ako. Mňa šlo poraziť, keď som sa to dozvedela... To je tak, keď to mal manžel na starosť... Poraďte
Prosím.Dakujem.

bbtina
28. aug 2013

Ja neviem, vcerajsie dojmy z Dracika, jedna katastrofa..nedokoncene priestory, nedotiahnute detaily, ziadne oplotene ihrisko pre deti, v spalni nasekane postele jedna na druhej, podlahy bez koberca....dufam ze sa to rychlo napravi

katrin31
28. aug 2013

@bbtina no bolo to hrozne.a teraz mam velku dilemu ci tam mame dat.ak ho dam tak iba na skusku a aj to kvoli kokektivu.ani len hracky nekupili a kazde dieta si ma doniest 2 hracky.to je sila.a nechapem preco tam nedali koberec.a nasekat 43 posteli do jednej triedy to je moc.a tie akoze skrinky?kde si tam daju tie deti veci?atd.atd...prislo mi ti iba tak narychlo zbuchane..som sklamana

bbtina
28. aug 2013

@katrin31 no ja som bola este potom za riaditelkou, takze oni budu veci dokupovat priebezne z tych rezijnych nakladov ale ved aj tak. myslim, ze bude dobre ked este prvy den kazdy za svoju triedu vypichne tie nedostatky, lebo je ich naozaj dost, ani kryty na radiator nie su dostatocne ohoblovane

sekina
30. aug 2013

@zaba87 Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o skúsenosť so škôlkou Kreativ, chcem tam dať malého a počula som aj taký názor, že detičky majú malé porcie jedla, chodia domov hladné a celkovo je tam málo hračiek....chcem sa opýtať aj na prístup učiteliek a celkovo či ste spokojná, vopred ĎAKUJEM

adkasmolka
2. sep 2013

@sekina aj mna by zaujimalo info o nich.

sekina
2. sep 2013

@adkasmolka no mohol by sa nám niekto ozvať a napísať nám svoje skúsenosti so škôlkou Kreativ v BB... 😉

dorrottka
2. sep 2013

@bbtina hm, priebežne? Ja som osobne zažila takú súkromnú školku v BB, kde sa mali veci kupovať priebežne....pracovala som v takej. Po tejto skúsenosti som si otvorila svoju vlastnú, akurát, že ked som otvárala - mala som nakúpené všetko a postupne som ešte dokupovala a dodnes kupujem - chvalabohu nie len to čo deti nevyhnutne potrebujú, ale to, čo si s p ucitelkami myslíme, že je pre deti vhodné, stimulujúce a najma rozvíjajúce. A veru bolo to a aj stále to je veľmi, veľmi veľa peňazí. A to nemáme žiadnu dotáciu od štátu. Osobne si myslím, že keď chce niekto v tejto sfére podnikať, musí hned investovať vlastné peniažky, dotácia im pride až po pár mesiacoch a tá bude viac menej určená na platy zamestnancov, nájom - aspon pokiaľ ja viem, možno sa mýlim. Nosiť si do škôlky 2 vlastné hračky... Tolko postelí v triede...to hádam nie? Veď to je potom spálňa zriadená asi na štadióne, lebo zákon predsa ukladá presne m2 na všetky miestnosti pre deti v MŠ, od toho sa odvíja počet. Držím Vám palce, snáď sa to naozaj zlepší!

adkasmolka
2. sep 2013

@sekina no mohol!!! Inak v stredu tam idem na prehliadku, tak aspon podam info o obhliadke 😀

bbtina
2. sep 2013

@danabanana no ahoj a tvoje postrehy z Dracika sú aké? Či ste ani nenastúpili? Myslím že viacerí boli sklamaní.

Kocky rozmýšľam môžu vôbec fungovať keď je tam tak veľa detí na taký malý priestor? Keď nemajú oplotenie? A aj učiteľky v malých triedach by mali mať ešte aj doplnkové vzdelanie, či nie?

danabanana
2. sep 2013

@bbtina Ahoj syn tam nenastúpil.Nebola som na rodičku.Takže neviem posúdiť.Máš nejaké info.Celkom ma to zaujíma.

katrin31
3. sep 2013

@bbtina no ja som bola aj v inych skolkach a vsade nad tym krutili hlavami..ze ako im to mohli dovolit..tak neviem..a neviete kolko tam chodi deti?

bbtina
3. sep 2013

@katrin31 tak vy tiež nechodite? My sme dnes prvý deň tak uvidím keď pôjdem vyzdvihnúť

dorrottka
3. sep 2013

@katrin31 v praxi to funguje tak, že majitel skolky poziada Regionalny urad verejneho zdravotnictva - hygienikov a uvedenie priestorov do prevádzky. O to požiada možno hned, možno o dva, tri týzdne, mesiac....., ale to urobiť musí, resp. mal by. Hygienici pridu na ohlásenú kontrolu, budu pozerať priestory, počítať miestnosti, metre štvorcové v každej osobitne a podľa toho dajú strop kolko detí tam môže byť. Zákon ukladá presne kolko musí byť miesta v herni na 1 dieťa, koľko v jedálni, v spálni... Dajú odporúčania, ktoré by mali splniť. To by ale asi v praxi znamenalo zriadiť dalsie triedy alebo spálne čo je finančný náklad. Po nejakom čase to prídu skontrolovať. Co už hygienici nedokážu ovplyvniť v súkromných zariadeniach je nábytok, hračky - viac menej v tom je voľnosť, aj ked samozrejme všetko by malo spĺňať hygienicke a bezpečnostné požiadavky. Preto sa divím nad tým, že každé dieťa si ma priniesť dve hračky, lebo to by sa do zariadení vobec nosiť nemalo, lebo vlastne hned na začiatku si prinesie každy z domu kopu bacikov práve na tých hračkách. Hračky majú splnať požiadavky edukačné, estetické a hygienicke - mali by byť umyvateľné alebo prateľné - o dezinfikácii hračiek a praní sa vedú osobitné záznamy, resp. mali by sa. Takže oficiálne povolenie zatial este nemajú aj ked hygienici sú informovaní a vedia od majitela skoly ze takuto skolku otvoril. Teraz ostáva len čakať či splní všetky podmienky, v akom čase alebo nie. Cas ukáže, len ja osobne si myslím, že deti tam chodia TERAZ a malo to byť všetko super hned, aspon ja by som si to pre svoje dieťa prialla a nie časom a postupne. Ktovie, možno sa to pár dní tak stane.

sekina
3. sep 2013

@adkasmolka budem veľmi rada🙂

sekina
3. sep 2013

@dorrottka Prosím Vás a o akú škôlku sa jedná, myslím tu vašu...môžte mi prosím vás napísať aj do IP....Vopred ďakujem🙂

katrin31
3. sep 2013

@dorrottka presne tak..ked na to nemam aby som to spravila poriadne tak to nema vyznam pretoze jej tam nikto chodit nebude..alebo len velmi malo deti a to jej to neutiahne..ale my sme spokojni tam kde sme..inak jej svagrina otvorila v sasovej tiez skolku a ta je ovela lepsia..aj ked este ani ta nie je super ale da sa

dorrottka
3. sep 2013

@sekina Bohužiaľ (ale pre nás našťastie) sme obsadení. My nie sme v sieti škol, tak ten poplatok je vysoký- čerpáme Príspevok na starostlivosť o dieťa. Mám dvoch zamestnancov a málo detí, preto vyššia suma, aby sme mohli kupovať kvalitné veci pre deti, prenájom, mzdy. Mať školku nie je zlatá baňa, ak teda dávate peniaze tam kde majú ísť - u mňa je to skôr o tom, že je to práca, ktorú zbožňujeme /aj s p ucitelkami) a hlavne - spokojnosť rodičov svedčí o tom-, že si ju aj vieme robiť. Jasličky mám naozaj ako niečo čo ma - nás napĺňa, a najma aj preto, aby som si mala o rok, dva kde dať aj svoje dieťa. V BB je ale taký trend, že rodičia si za svoje práva málo bojujú, často sa boja ozvať, hoci je to normálne. V BB je zariadení dosť, stačí si len vybrať aj ked je pravda, že za tu cenu nie, lebo vadsinou nie sú zaradeni v Sieti škôl, lebo to je tiež o tom, že sa musí majiteľ spoliehať na štát - kedy pošle dotáciu a koľko....ale zas pre rodičov je to cenovo prístupnejšie, to zas ja chápem.

dorrottka
3. sep 2013

tu je aktuálny článok o materských školách http://www.skolskyportal.sk/clanky/ako-sa-dotkn...

monikavalentinka
3. sep 2013

Zdravim vsetky maminy diskutujuce o skolke DRACIK..V prvom rade skolka ma povolenie od hygieny - schvaleny prevadzkovy poriadok, sedia aj metre stvorcove.. kto by bol zvedavy na protokol o kontrole, riaditelka vam ho na poziadanie poskytne. V druhom rade KAZDA JEDNA PANI UCITELKA je kvalifikovana (co nie je vysadou vsetkych sukromnych MS) - kto chce vidiet ich doklady o vzdelani, su k dispozicii u vedenia. Tie doklady "su platne" aj pre pracu s detickami od dvoch rokov, cize ziadne ine vzdelania pani ucitelky nepotrebuju. Nedotiahnute detaily- co konkretne? Nedokoncene priestory? - v nedokoncenych priestoroch by hygiena neschvalila prevadzkovy poriadok predsa... Co sa tyka ihriska - prave sa na tom pracuje, do dvoch tyzdnov bude hotovy oploteny priestor. V tejto suvislosti jedna vec - povodna kapacita skolky bola 28 detí v dvoch triedach, no po enormnom zaujme na zapise sa otvorili dalsie tri triedy - nepredvidany naklad, a tak kazdy rodic spolu s rozhodnutim o prijati dostal aj vyhlasenie, v ktorom mohol poskytnut MS svoje 2% z dane, aby sa vsetko dobudovalo co najlepsie (rodica by to z jeho rozpoctu nestalo ani cent..). reagoval 1 rodic... co sa tyka podlah, dovod je hygienicky, vela deticiek je alergikov a koberce su skvele ubytko pre vsetky mozne zvieratka..predpis hovori, ze koberce v MS sa maju tepovat kazdy tyzden, co vieme, ze nik nedodrziava, takze je ovela lepsie dat podlahu, ktoru kazdy den umyje pani upratovacka. Pokial deti sedia na zemi, maju jeden vacsi tkany koberec- pratelny a na nom este pouzivaju vankusiky, ci podsedaky, ktore im doniesli rodicia. Co sa tyka spalne, je tam 43 lehatok, no pouziva sa cca30. Bolo kupenych viac kusov... (mimochodom videl niekto spalne v mestskych MS? asi nie, lebo tam jednoducho rodica ani nepustia...) Co sa tyka hraciek, nie je pravda, ze by sa ziadne nezakupili, len ich je menej ako v zabehnutych MS (v kazdej triede cca 20 hraciek). To, ze si deti mali doniest dve hracky, co je na tom zle? Kazde dnesne dieta ma nadbytok hraciek, ak si dve doniesie do skolky, urcite doma chybat nebudu...Co sa tyka bacilov na nich, no, ono ich asi nie je viac ako na samotnych detoch, ktore prichadzaju do kontaktu v triede. Ktora mamina pri cca 3 rocnom dietati sterellizuje hracky po kazdom pouziti, ci zapozicani kamaratovi?Asi ziadna.... Ale samozrejme donesene hracky na poziadanie skolka operie, ci umyje, staci povedat vedeniu. Co sa tyka krytov na radiator, su vyrobene z gulatiny.....Co sa tyka skriniek, je to normovany nabytok pre MS (vid stranka nomiland)...Vsetky triedy su cerstvo vymalovane, nove zachodiky, umyvadielka, novy nabytok stoliky, stolicky, skrinky, perinky, obliecky, nepremokavy chranic na matrace(aby neboli precurane ako v inych zariadeniach) vsetko uplne nove - a MIMORIADNE nakladne.. Ak niekto povie, ze je to narychlo zbuchane, tak nevie o com hovori.. Skolka bude fungovat hlavne z dotacii MS SR rovnako ako zakladna skola, ktora tam uz existuje sedem rokov a je plna spokojnych rodicov . Pokial bolo nieco prislubene, vzdy sa to v skole dodrzalo a takto to bude fungovat i v MS, cize investovat (aj) do hraciek sa urcite bude. Pri cene 22 eur skolka ponuka nadstandardne sluzby. Ak niekto potrebuje vyssi standart, musi ist do skolky, kde zaplati niekolkonasobne viac (a je otazne, ci to "viac" aj dostane, v bb boli rozne kauzy, napr. deti v skolke za cca 200 eur mesacne mali plesnivy chlieb na desiatu, ktory pripravovali pani ucitelky...to sa v draciku nestane, kedze vsetky jedla zabezpecuje hygienou kontrolovana jedalen.)... Potrebne je este povedat, ze hodnotit instituciu po dvoch dnoch je predcasne...A zabudlo sa este na to najdolezitejsie- ci sa tam paci a bude pacit deturencom...

dorrottka
3. sep 2013

tak vidíte - máte tu vysvetlenie. Ja som len reagovala na príspevky. Co sa týka prevádzkového poriadku a povolenia, zvyčajne to tak býva, že sa o to žiada neskôr. Ale je fajn, že je schválený, ale ak sa budú otvárať ďalšie triedy - musí sa schvaľovať nový, ale tak to si zrejme dajú naporiadok. O kvalifikovanosti učiteliek v súkromných školkach v BB - to je pravda, málokde pracujú kvalifikované. Pre mňa osobne je kvalifikovaná ale IBA taká, ktorá má Strednú pedagogickú školu a k tomu VS. A bohužiaľ, pravda je aj o zlej stave v zariadeniach za veľa peňazí.... Treba ale rešpektovať aj názor rodičov, ktorí majú pripomienky. Za názorom, že by malo byť všetko hotové hned si stojím, ale verím, že vznikne zariadenie, v ktorom si ľudia budú prácu robiť poriadne a deti a ich rodičia budú spokojní.