Škôlky v Banskej Bystrici. Vaše skúsenosti s nimi

alysea
18. mar 2007

Ahojte mamicky. Blizi sa obdobie zapisov do materskych skolok a my sa nevieme rozhodnut, ktora skolka bude pre nasho Petka najvhodnejsia. Chcem Vas preto velmi pekne poprosit o vase skusenosti so skolkami s ucitelkami, ako sa venuju detickam, ake cinnosti vase deticky v tej ktorej skolke robia. My sme s Foncordy, takze skolok je tu neurekom, ale pocuvame same negativne skusenosti. Vopred vam dakujem za vase prispevky. pa

sekina
9. sep 2013

@sis1 nemá 😉

rodicia98
9. sep 2013

@sekina neda mi nereagovat ja ako rodic , ktoreho dieta navstevuje ms od septembra a zaujima sa o tuto problematiku cca od monentu ked dieta aj rodic uz ma akotake poznatky a skusennosti s konkretnou ms a do vtedy som konik len citala a nereagovala na prispevky, tak preto registracia teraz ( a prezradila spm velke tajmstvo 😝 ) preco ja.
Ale nic v zlom, chcem sa spytat sekina ci mas v draciku dietatko a nazory zdielas z vlastnej skusennosti, alebo ich mas sprostretkovane. Dakujem

vinea9
9. sep 2013

@rodicia98 ok zajtra ma prist kuzelnik, tak my prideme rovno ma predstavenie okolo 8:30 v ms

rodicia98
9. sep 2013

@vinea9 ok , tak zajtra v ms: heslo "sekina" 😀

sekina
9. sep 2013

teším sa z vašej súdržnosti a prajem vám, aby vám to stretnutie vyšlo...a možno sa nakoniec aj zoznámite... 😀 PS hovorí vám niečo rovnaký štýl vyjadrovania v texte?...asi nie.. 😀

sekina
9. sep 2013

@rodicia98 k tomu sa vyjadrovať nebudem, ale myslím, že tento boj o povesť Dráčika by sa mohol aj skončiť ...čo poviete dámy, alebo dáma?

bambulafesanda
9. sep 2013

chcem sa zastať sekiny,lebo moja kamoska tam tiez nedala syna lebo ju to zariadenie na prvy pohlad neoslovilo,len tolko

monikavalentinka
9. sep 2013

@sekina veru, ze vy by ste uz mohli prestat sekina... kto ma rovnaky styl vyjadrovania? vsekto, co vam clovek poradi - vid moj prispevok, chcete pouzit vo svoj prospech, hoci to ozaj nepasuje? pozrite si slovosled, pouzite vyrazy, ci ine VYRAZNE odlisnosti tych kont, co reaguju a zisitie, ze ste mimo... a opakujem, nikoho sme neobtazovali tym, aby sem prispel, je to vlastna spontanna iniciativa rodicov a NIE sme to my - hoci vase trapne spochybnovanie napriek vasim slubom stale neskoncilo - PROTIRECITE SI, slubili ste, ze ste skoncili a stale reagujete...

mladeznicka
9. sep 2013

@monikavalentinka Pisali ste, ze ste riaditelkou MS a mna by zaujimalo, ako su v skolke rozdelene deti do tried, ci su zmiesane, teda ake skupiny su vytvorene. Kolko deti navstevuje MS medzi 2-3 rokom a kolko ich je max. v triede a ci beriete aj s plienkami. Taktiez ma zaujima, ci aj deti v tomto veku platia iba 22 eur. Je este mozne prihlasit sa do MS? V ktorej triede ucite Vy? Dakujem.

monikavalentinka
10. sep 2013

@mladeznicka dobry den, tychto drobnych detureniec je uz max., ale cena plati aj pre ne rovnaka, podmienkou je odplienkovane dietatko (pripadne na spanie vieme dat plienku, ale cez den by uz malo vediet fungovat na zachod, pripadne nocnik). deticky su rozdelene do tried podla veku, najviac vsak mame prave tych mensich, takze v poslednej triede je to troska mix predskolakov a par mladsich. tych mensich je v jednej triede cca 10, tych vacsich je okolo 16. ja konkretne neucim v ziadnej triede, to prenechavam sikovnym a kvalifikovanym pani ucitelkam 🙂 (moja aprobacia je filozofia - telesna vychova pre druhy stupen zs, stredne skoly a vdaka phd doktoratu mozem ucit filozofiu aj na vysokej skole). tu sa venujem len manazovaniu skolky a skoly. snad sa stretneme a verim, ze budete patrit k nasim spokojnym rodicom🙂

svetlomuska
10. sep 2013

dobry vecer, chcela by som tiez reagovat na temu MS Dracik. Moja dcerka navstevuje tuto skolku tiez od septembra a hoci si este len zvykame na skolkarsky rezim /rana su vzdy s placikom/, musim pochvalit pristup pani ucitelky. A to je pre mna to najdolezitejsie.....co sa tyka toho, ze dietatko si ma doniest so sebou 2 hracky a hygieny: my nosime kazde rano ine 2 hracky a poobede si ich berieme domov, je to zaujimave aj pre moju dceru, aj pre ostane deticky, lebo kazdy den sa mozu hrat s niecim novym a hracky si deticky medzi sebou poposuvaju. A vobec v tom nevidim ziadny problem z hladiska hygieny - deti su uz dost velke na to, aby sme ich my matky dokazali uplne odizolovat od vsetkych moznych nastrah co sa tyka bacilov a pod..a dake zaklady imunity tam uz predsa su a stale sa musi budovat.....co sa tyka dvora a cistoty na nom - tiez som sa osobne o tom s pani riaditelkou bavila, ze to nie je ziadna slava, ale na druhej strane, povedzme si otvorene, ze toto je vec celej spolocnosti v ktorej zijeme a tvorime ju - je to proste v nas nevazit si veci druhych a mat k nim aj taky pristup. Bohuzial skolsky dvor je verejny priestor, kde sa dostane kdekto a nie je vobec nic ojedinele vidiet tam vencit psikov dospelymi ludmi, posedavat tam pubertiakov a pod. Ale pokial ma pamat neklame, tato vec je problemom xy rokov vsetkych skolskych a skolkarskych dvorov, ci uz oplotenych alebo nie. Zacneme si to uvedomovat az ked sa nas to osobne dotyka...co sa tyka samotnych tried - su zariadene ucelne, vsetko je nove, ciste a pokial ma niekto na to vyhrady, ze tam nie je citit "clovecinu", tak odporucam pobudnut s detickami rano dakych 10 minut v triede a hned zistite ako sa tie triedy rozziaria, ked su tam deti....🙂 ja sa nebudem tajit tym, ze sa s pani riaditelkou osobne poznam, sukromne tak aj pracovne, a mozno prave preto mozem citlivejsie posudit, co vsetko obnasa takyto "projekt", kolko energie, casu, penazi a nadsenia treba do toho vlozit, aby to mohlo fungovat a hlavne prizvukujem vsetkym rodicom, ze MS je na starte, na zaciatku a este sa len zacina uberat svojim smerom a nezalezi len od vedenia skolky, ale aj od nas rodicov, ako to bude pokracovat dalej....tak namiesto anonymneho vypisovania tu, co nie je dobre, pekne, vkusne a hygienicke a pod. radsej mili rodicia oslovme vedenie, cim a ako mozme pomoct....a ked i napriek tomu ma niekto vyhrady, nastastie je tu plny "skolkarsky" trh inych zariadeni a staci si najst len to vyhovujuce i ked si myslim, ze poniektorym nikdy nic nebude vyhovovat dostatocne ak dokazu hoc i z nepodstatnej malickosti urobit vazny nedostatok......Tana

katrin31
11. sep 2013

@svetlomuska ja nechapem preco vam vsetkym tak vadi ze sme vyjadrili svoj nazor..moj nazor je ze nam skolka v takom stave ako je teraz nevyhovuje..to je vsetko.povedali sme to aj na mieste pani riaditelke.ja drzim pani riaditelke palce nech sa skolka pekne rozvija a nech funguju a nech su hlavne spokojne deticky. Nas odradilo hlavne to tretie poschodie..keby to bolo v tej budove kde je jedalen tak by sme ho prihlasili ale na tretie poschodie nie, uz len ked si predstavim zimu..oblecu ich do kombinez a overalov, pojdu von, predpokladam ze hned pojdu na obed..tam ich vyzlecu, napapaju sa a zase ich musia obliect aby isli do triedy..vyslapu zase na tretie poschodie a tam ich zase musia vyzliect.a to je vela aj na dospeleho..a bolo to planovane na jednu ucitelku 22 deti..tak uz len toto sme si nevedeli predstavit..ale ako som uz napisala, drzim pani riaditelke paste a postupne bude mozno skolka super, ale momentalne sme si zvolili lepsiu alternativu pre nas.

svetlomuska
11. sep 2013

@katrin31 mne nevadi ak si niekto povie svoj nazor, kazdy mame na to pravo......tak isto som si ho vyjadrila aj ja.....a samozrejme ak niekto nie je spokojny, chvalabohu ma tu moznost to povedat /a je chvalihodne, ak to povie osobne a neskryva sa za anonymitu fora, co pisete je aj vas pripad/ a moze si vybrat alternativu, ktora mu vyhovuje najviac....viem, ze v statnych skolkach je cca 24 deti na jednu pani ucitelku a tiez si to neviem predstavit, ako to moze jedna zena zvladnut.. 😨 Takze vsetkym rodicom prajem, aby boli spokojni so svojim rozhodnutim a aby ich deticky boli v skolkach spokojne a co najmenej chorlave..... 😉

katrin31
11. sep 2013

@svetlomuska ale tie deti min. papaju v triede,nikam nechodia do jedalni a obliekaju ich iba raz ked idu von a raz ked idu dnu ich vyzlecu..ale to je iba taky maly priklad preco sme sa rozhodli pre inu skolku, toto je v draciku podla mna dost velke minus, ta jedalen mimo budovy a mohli by to nejako doriesit napriklad ze by im jedlo doniesli do triedy..ale to je uz na kompetentnych.

monikavalentinka
12. sep 2013

... Dracik je aktualne NAJLACNEJSIA skolka pre deticky vo veku od DVOCH DO TROCH rokov - v mestskych skolkach poplatok za taketo deturence bude 50 eur mesacne...

http://bystrica.sme.sk/c/6929857/poslanci-schva...

rodicia98
14. sep 2013

Zatial je to ok nech to aj tak vydrzi a nerozumiem preco mestske ms idu vyberat pre deti do 3rokov 50€ a vy nie ked mate na dieta este menej penazi ako statne. ???
Ak to bude s poplatkami v draciku ako deklarujete, tak dole klobuk a asi umlcite aj neprajnikov.

cayrez
17. sep 2013

Ahojte kocky,
poprosila by som hadky bokom.. Nie ste predsa deti, ale dospeli inteligentni ludia, alebo sa mylim? 😉

Chcem Vas poprosit o naozaj aktualne informacie z prvej ruky ohladne MS v BB. Aj sukromne skolky a skusenosti s nimi poprosim.
O co sa mi jedna? Moj syn bude mat v novembri 3 roky a bol k 2.9.2013 prijaty do jednej MS tu v BB, ale absolutne nie som spokojna s ucitelkami, s pristupom k dietatu a podobne. Riesila som to porozpravanim sa s oboma ucitelkami z tej danej triedy, bez vysledku. Moje dieta je od septembra uz 2. krat chore a nie je to tym, ze by mal slaby imunitny system, alebo nejedol dostatok ovocia, ci zeleniny, ako mi mnohe maminy poznamenali. Ucitelky boli upozornene, ze moj syn je hyperaktivny, i ked na to nemame priamo papier od lekarky { no mam pocit, ze ho dodatocne vybavim}.

Tak a teraz babo rad. Za vsetky reakcie Vam budem vdacna. 🙂

cayrez
17. sep 2013

Nikto nic? ☹

rodicia98
18. sep 2013

@cayrez my mame dieta v ms mladeznicka dracik sme tam spokojny tiez je moje neposedne, ale pri dobrom prrograme a hlavne bohatej cinnosti ho zatial zvladaju to ze je tvoje chore nezufaj, teraz je take soplave pocasie je to aj u nas. Zavolaj p.riaditelke ( 0905338447-dovolim si dat mobil je aj ne web)a minimalne sa s nou porozoravaj , mozno ta to posunie v rozhodnuti

cayrez
18. sep 2013

@rodicia98 Dakujem, ale myslim, ze som si uz sama vybrala. Mladeznicku mame uuuuplne mimo, takze to by som ani neriesila z casoveho hladiska.
Nuz a co sa tyka choroby. Ide o to, ze maly nezvykne mavat zelene hlieny = teda bakterialny zapal, az neskor ked vyslovene prechladne to byva tak raz, dvakrat do roka. Urcite nie kazdy tyzden a pol. Dalsia vec je mat ciry soplik a zeleny husty hlien.
Ide o to, ze ak si dieta nebudete vsimat ani doma a nebudete sa on starat, resp. mu date najest a tym to pre vas hasne, tak tiez bude stale chore. Preco?
LEBO v provom rade same sa nevie poriadne obliect, zakasat, ani si stiahnut svetrik na krize. Same si neumyje poriadne ruky tak ako skolaci a dospeli. Same si nevie utriet ritku bez toho, aby sa nezamazalo, alebo aby si ju vobec poriadne utrelo. {z hygienickeho hladiska ked si zle utrie ritku, zle umyje ruky, tak potom vsetko, coho sa chyti je potencionalne infikovane bakteriami z fekalii. Vsetky hracky, pisacie potreby, vsetky veci, jedlo, co chyti do ruk. Toto VAM PRIDE AKO NORMALNE a vhodne prostredie?} Ked dieta nechate v spinavych veciach, ktore malo vonku a uspinilo ich tak, ze ho nechate sa valat a robit si co sa mu zachce, potom aka hygiena je vnutri a naco sa vobec prezuvame, ked to, co ostane na topankach prinesie do vnutra na obleceni. Nehovoriac o tom, ze prestalo prsat a ideme von do mokreho okolia. Alebo vcera prsalo, dnes je vsetko mokre, ale ideme von, ved deti su ako dospelaci a vedia, co je pre ne dobre. Samozrejme, nechajme ich same sa hrat a neupozornime ich na ziadne ich konanie. Nuz a na zaver len cakajme, ze kedy konecne tie deti uz budu chore, lebo toto nase zaobchadzanie s nimi k nicomu inemu nevedie. Nehovoriac o tom, ze ohrozujeme zdravie vsetkych deti a aj svoje, kedze prichadzame s nimi do styku. Alebo pani ucitelky uz pre istotu tie deti ani nechytaju? Kedze vedia, co vsetko mozu roznasat?
ANO JE TO VSETKO NECHUTNE, ALE JE TO TAK!!! Tak sa mile maminky zamyslite nad tym, preco je Vase dieta chore, kde ste vy, ci skolka urobili chybu, uvedomte si ju a odstrante ju. Ako raz povedal jeden moj velmi dobry znamy a samozrejme velmi inteligentny clovek zaroven : " Dieta trpi len chybou a vinou rodica." Tu to plati o vsetkych, ktori sa o deti staraju ci doma, alebo v nejakom zariadeni, ci predskolskom, alebo skolskom.

rodicia98
19. sep 2013

@cayrez davam len suhlas je to presne o ludoch a ich pristupu

rodicia98
24. sep 2013

Vcera sme boli v skolke a sme prijemne prekvapeny ako ste rychlo stihli to detske ihrisko, deticky sa nevedia vyskakat na tramposke , dufam ze este tam vyrasu aj nejake preliezky, hojdacky. Ospravedlnujem sa ze sme neprisli pomoct, ale boli sme pn.

shpirti
30. sep 2013

Ahojte 🙂 Potrebovala by som od vás radu ako je to zo škôlkami v BB? Voľné miesta, kde sa mám informovať, od akého sú veku... Od 1. novembra by som sa mala presťahovať do BB, buď Fončorda alebo Uhlisko a mám 2 drobce, staršia dcérka má 4roky a mladšia 1,5 roka. 🙂 Vôbec BB nepoznám a neviem, ako to tam chodí! Vopred vám ďakujem 😅

sis1
30. sep 2013

@shpirti ahoj my mame deti v ms mladeznicka a sme tam veľmi spokojný, je to sice súkromná mš, ale poplatky porovnateľné so štátnymi. Majú dosť aktivit (šport, jazyky, výlety) Sú tam aj nedostatky, ale tie flexibilne odstraňujú. Pre mňa je však najpodstatnejšie, že malý oblúbil p. učiteľku a do školsky sa teší. My ked sme hladali ms, tak nám umožnili stráviť jeden bežný deň v ich mš a to nas presvedcilo,dam aj kontakt na p. riaditeľku 0905338447, dúfam, že som pomohla

shpirti
30. sep 2013

@sis1 Ďakujem, určite sa na to pozriem! Môžem sa opýtať presnejšie na cenu? A od koľkých rokov berú? 🙂

rodicia98
30. sep 2013

Pridavam sa k teme , mam tam aj ja dieta v celku skolka ok, ucitelky v pohode, mlade, ochotne a aj sa usmeju a deti nie su ich nepriatelia 😎 . Platime mesacny poplatok 24€, a 1,70 denna strava. Paci sa mi aj program pocas dna vsetko pekne rozrvrhnute, ma to myslienku. Priestory su sice dost stare, ale triedy su urobene, vsetko nove( nabytok, postielky, postelne pradlo).Deti beru cca od 2. Rokov to je obrovsky benefit oproti ostatnym. Tak zhrniem, my sme zatial spokojny

cayrez
1. okt 2013

Ahojte,takze mame druhy den full za sebou. Mozem povedat, ze maly mi odtial vobec nechce odist domov. Mam problem ho dostat zo skolky a tiez vecne mi rozprava, ze nechce byt chory, lebo chce ist do roboty. Taktiez mal zatial pekne poutieranu ritusku a vzdy bol pekne prezleceny do veci na von {mal v nich piesok} a nasledne naspat do veci na hranie {dnes mal opacne oblecene teplacky} :o} Mal prezlecene tricko, pretoze si zamocil rukavik a bol prezleceny do nahradneho tricka plus mikinka. Bohuzial sa sam vyzuva a nehresia ho za to, ale najblizsie pripomeniem kocke na "vratnici" :o}. Maly stale tiez spomina, ze chce obedovat v robote a ze spinkal {doma mi spat nechce}. Zatial sa vraj hrava sam, ale kedze takto pravidelne do kolektivu nechodil, je to normalne.
Rozprava aj casti nejakych riekaniek, ci pesniciek... ale na toto on nie je hlavicka. A tiez mi vobec nechodi usopleny, ani mu dokonca netecu sopliky. V starej skolke by bol uz chory a opat zasopleny. Musim povedat, ze som zatial velmi, velmi spokojna, pretoze vcera ked sa lucil s ucitelkou, tak ju bezal objat, dal jej pusinku na licko a ako bezal ku mne, tak jej krical "lubim ta".
Staru skolku nazyva zlou robotou a dnes rano mi dokonca povedal, ze zla teta ucitelka krici, robi krik. Tak som len vyplestila oci. A to sme len okolo prechadzali autom.

Takze zaver je, ze dieta stastne a zdrave a ja spokojna, velmi spokojna. Stoji to za tie peniaze a sukromnu MS Kreativ na SNP16 plne odporucam.

maminkaa78
7. okt 2013

Ja mam 2,5 rocne dieta v cumlikove od jeho 1 roka a som maximalne spokojna. Kazdodenny pobyt vonku, domaca strava, pestri program, domacke prostredie a laskavy pristup. Je to, co som hladala a v tomto centre Aj nasla.

kocka14
7. okt 2013

@maminkaa78 ahoj ja mam 1,5 ročného synčeka, chcela by som ho umiestniť do nejakého centra. chcem sa informovať aka je tam cena, kolko majú detičiek, kolko je tam učiteliek a či majú volné miesta 🙂

maminkaa78
7. okt 2013

@shpirti Ahoj ja odporucam cumlikovo pozri stranku. Da sa s nimi na vsetkom dohodnt Aj na cene