Škôlky Waldorf a Montessori v KE. Máte skúsenosť?

impka
12. okt 2010

Ahojte, máte niekto/rá deti v týchto škôlkach v KE? Aké máte skúsenosti?

bodka70
12. okt 2010

@impka , moja Kajka chodila 4 roky do waldorfskej škôlky v Košiciach, ja som bola (a myslím že aj Kajka 😉) maximálne spokojná. Závisí však veľa od toho, čo ty ako rodič od školky očakávaš. Myslím že napríklad montessori škôlka sa od waldorfskej dosť podstatne líši, v niektorých veciach si až odporujú. Spoločné majú hlavne to, že obe rešpektujú individualitu dieťaťa, vekovo zmiešané triedy a podporujú kreatívnosť a tvorivé myslenie u detí.
Waldorfská škôlka je však myslím rodinnejšie založená, dbá na to, aby režim v škôlke sa čo najviac podobal režimu v rodine, je viac zameraná na citovú a zmyslové prežívanie dieťaťa, na umelecké činnosti, na kolobeh prírody, sviatkov...
Majú tam predstavu, že deti sa učia hlavne napodobovaním a príkladom - že netreba tlačiť deti do nejakých činností, stačí aby mali vhodný vzor, ktorý by mohli napodobovať - v škôlke v podobe učiteľa, ktorý pred ním niečo robí, vytvára a deti sa zapájajú. Netlačia na intelekt dieťaťa, podľa nich deti, ktoré majú pevný základ v citovom a zmyslovom vnímaní, samy začnú v určitej dobe - ako nadstavbu na to - intelektovo viac rozmýšľať. Podporujú voľnú hru detí, aby deti medzi sebou trénovali vzťahy, schopnosť rozhodovať sa, fantáziu.
Sú tam len veci a hračky z prírodných materiálov, nie sú tam jednoúčelové hračky (na gombík), deti sa hrajú aj s kúskami dreva, gaštanmi, šiškami, majú tam drevené domčeky...Deti si tam samé pečú chlebík, koláčiky na vianoce, vyrábajú si darčeky pod stromček, masky na karneval... Je toho veľa, ťažko to len tak stručne opísať, veď skús sa tam ísť pozrieť 🙂.
Montessori škôlka škôlka už od začiatku podporuje hlavne intelekt dieťaťa, sú tam hlavne didaktické hračky, logické hry, hlavolamy , aj bábiky sú tam hlavne na "výučbu" starostlivosti o dieťa.

bodka70
12. okt 2010

posielam zopár foto ešte zo začiatkov waldorfskej škôlky pred 4 rokmi

luciaanna
12. okt 2010

Ahoj @bodka70, mala by som zopár otázok, kde v KE nájdem waldorfskú škôlku? (pozerala som na nete, ale nič konkrétne som nenašla) A aké sú tam podmienky na prijatie dieťatka? Teda koľko musí mať rokov (či by zobrali aj dvojročné bábo), či môže/nemôže mať plienočky, koľko sa tam platí....A nemajú detičky potom problém s prechodom a adaptáciou v normálnej škole? Ďakujem 🙂 .

bodka70
12. okt 2010

@luciaanna , waldorfská škôlka v Košiciach je na Terase - štátna škôlka Zuzkin park 2 - jeden pavilón má prenajatý táto škôlka. Oficiálne má názov Detský klub Studnička - i keď funguje v režime bežnej škôlky. Nie je zaradená do siete škôlok na Slovensku a teda ani nedostáva žiadne príspevky od štátu. Funguje len na príspevkoch a školnom rodičov a sponzorov (je zaradená do siete waldorfských škôlok a škôl v Europe).
Neviem aká je tam aktuálna suma - my sme tam skončili tohto roku a platili sme 140,-eur mesačne aj so stravou, Kajka už chodí do školy (bežnej - štátnej). Kajka s tým nemá žiaden problém, ak nepočítam to, že sa v škole trocha nudí, je to pre ňu v škole príliš jednoduché 😉.
A čo sa týka podmienok, nemajú tam žiadne podmienky, závisí od dieťatka, či škôlku zvládne v takom veku, akurát že za dieťa mladšie ako 3 roky platíš trošku viac. Našej Kajke tam v pohode dávali prvý rok na poludňajší spánok plienočku a robili jej mliečko do fľašky 😅, krabicu s mliekom som im tam doniesla. Mali tam aj chlapčeka s celiakiou, tomu nosila mamka špeciálnu múku, aby si tiež mohol s deťmi piecť chlebík. Na adaptačnom pobyte tam môže rodič ostať s dieťatkom dokedy to bude potrebovať, kľudne aj celý deň a na zopár mesiacov.
Jediné čo je problém, že o škôlku je dosť veľký záujem, momentálne je tam plný stav (zháňajú väčšie priestory), je tam poradovník, takže treba sa informovať čím skôr.

bodka70
12. okt 2010

Ešte som chcela doplniť k tým financiám. Tým, že waldorfská škôlka nedostáva príspevky od štátu na dieťa, tak v prípade, že tam dáš dieťa do 3 rokov, neprídeš o rodičovský príspevok. Mnohí si to tak aj na začiatku spočítali, že sa im to oplatí. Keď napr. dáš 2-ročné dieťa do škôlky, prídeš o rodičovský (čo je dnes 164 alebo 256 eur a od nového roku bude jednotne 190eur) a k tomu musíš zaplatiť štátnu škôlku - čo je cca 30-40 eur mesačne aj so stravou.
Ak dali dieťa do takejto škôlky, zaplatili síce okolo 140,-eur mesačne za celodený pobyt, ale o rodičovský nepríšli a k tomu už nemali ďalšie výdavky so škôlkou.
Takže tam na začiatku boli niektoré deti, ktoré ešte nemali 3 roky, za pár mesiacov ich tam učiteľky "vypiplali", bol to pre ne menší stres ako v bežnej štátnej škôlke, zvykli si na škôlkarský systém a potom od 3 rokov "šupajdili" do štátnej škôlky. 😉 . Preto tam potom trochu zvýšili príspevok na tie mladšie deti.

impka
autor
13. okt 2010

@bodka70 vdaka za reakciu, my mame tiez kamaratov, co maju vo waldorfskej skolke dceru a su tiez veeelmi spokojni. Nam sa paci tiez tento pristup, ale pocula som od jedneho kamarata,ze aj montessori je fajn, ale o tom vela neviem.... bolo by super keby sem zasla nejaka mamicka, co tam mala dietky....

impka
autor
13. okt 2010

@luciaanna myslim, ze este nemaju funkcnu stranku. inak kukni na http://www.iwaldorf.sk/. My sme nasmu synovi rezervovali miesto dopredu, ked zaplatis zalohu asi okolo 30 eur, miesto by ti mali podrzat. Zajdi tam a popytaj sa. Pravda je, ze to uz maju na niekolko rokov (takmer?) plne.

luciaanna
13. okt 2010

@impka, @bodka 70, ďakujem za info 🙂 , žiaľ, asi som sa spamätala dosť neskoro ☹ , malú chcem dať do škôlky (jaslí) od budúceho roka (apríl-máj), to bude mať dva rôčky. Máme síce rezervované miesto v súkromných jasličkách, ale toto sa mi pozdáva ešte viac. Možno sa skúsim informovať a uvidí sa, zázraky sa predsa občas dejú 😉 .

luciaanna
13. okt 2010

@impka, a to vážne máte rezervované miesto už od teraz?? (malý má dva mesiace?)
No, asi som fakt zaspala dobu 😀 .

impka
autor
13. okt 2010

@luciaanna ano 🙂 my tam mame totiz kamarata ucitela a tak sme sa takto "predcasne" o tom s nim bavili a odporucil nam miesto si zarezervovat. Ja by som na tvojom mieste nehadzala flintu do zita, mozno este miesto bude, napokon hladaju vacsie priestory, takze bude aj vacsia kapacita. drzim palce 🙂

bodka70
13. okt 2010

@impka , tak to potom poznaš Viktora, však? 😉

impka
autor
13. okt 2010

@bodka70 ano, poznam 🙂

bodka70
13. okt 2010

@impka , Košice sú malé 😀

impka
autor
13. okt 2010

@bodka70 tak veru. my byvame s Viktorom a Nataliou na jednej ulici 🙂

bodka70
13. okt 2010

@impka, aj my sme kedysi na tej ulici bývali, v prenajatom byte -keď bola ešte prvá dcérka maličká, sú tam krásne starobylé byty - aj u Viktora sme boli -má podobný byt, ako sme mali my. Mám na tie časy krásne spomienky, škoda že sme tam nemohli ostať 😒. Teraz bývame na Terase vo vlastnom, je to tiež pekný byt, ale panelák s tehlovým bytom s kachľovou pecou - to sa nedá porovnať.

impka
autor
13. okt 2010

@bodka70 no my bohuzial byvame v poslednom baraku v tej zastavbe a ten nema take krasne vysoke stropy :( taky by som chcela aj ja, stacil by mi aj mensi bytik s vysokymi stropmi a balkon keby mal. Inak sa tu dobre zije. Ja som tu len rok a pol, ale uz sa tu citim ako doma 😎

impka
autor
15. okt 2010

Tak co? je na MK nejaka mamina, co ma dietko v Montessori skolke v KE, alebo aj inde na Slovensku alebo v Cechach?

marhulka88
28. jan 2011

ahojte tiez by ma zaujimali skusenosti rodicov ktori maju deti v montessori skolke...my sme vcera jednu navstivili a mam absolutne zmiesane pocity a mam pocit ze ten system je proti prirodzenosti dietata...hra na koberceku len s jednou hrackou resp. s jednym typom hracky (podla mna sa hrou u dietata rozvija fantazia,predstavivost a to co som pocula v montessori skolke mi pride neprirodzene...moje dieta ked sa chce hrat s vlacikom a sucastne legom a babikami tak mu neprikazujem aby najrpv ukocilo hru vlacikom a nasledne zacalo hru babikami..atd) tiez som mala pocit ze skolka je pripravena pre malych vedcov a nie pre deti...ako tu uz bolo napisane skor didakticke pomocky ako hracky co mi pride zvlastne aby sa moje dieta zaoberalo od troch rokov vylucne studiom a hra je odsuvana bokom...moje dieta sa proste rado hra a o detstvo by som ho nerada pripravila....
neviem ci to dobre chapem tento montessori program ak je tu niekto so skusenostami s takouto skolkou rada si precitam ;)
dakujem

majka_drobka
24. feb 2011

marhulka88, neboli ste nahodou na Potočnej?

ala31
8. mar 2011

Ahoj marhulka88, ja som ucitelka v montessori skolke. montessori pedagogika je alternativna pedagogika, kde sa kazdemu dietatu ucitel venuje individualne a je zalozena na principoch jej zakladatelky Marie Montessori. tato pedagogoika ma 5 zakladnych zloziek: prakticky zivot, zmyslova vychova, jazyk, matematika a kozmicka vychova. deti sa v tejto skolke nehraju s hrackami, ale pracuju s roznym materialom. pokial je tvoje dieta velmi hrave, asi je lepsie ho dat do tradicnej skolky. v montessori pedagogike sa kladie doraz na koncentraciu dietata. kazde dieta je individualne a podla toho sa k nemu aj pristupuje. deti sa ucia napr. v ramci praktickeho zivota starat sa o seba, o prostredie, v ktorom ziju ako je napr. zametanie, starostlivost o kvety, umyvanie stola, stolovanie, umyvanie ruk, prelievanie, presypanie, cim si deti cvicia koncentraciu, motoriku, a pod. dalej je tam zmyslova vychova. je tam velmi vela materialu ako je ruzova veza, hnede schody, cervene tyce, kde sa dieta uci rozlisovat dlzku, uci sa pojmy ako dlhy, kratky, tenky, hruby, uci sa farby, odtiene farieb a pod. v ramci jazyka, zalezi ci je vyuka v skolke na anglicky alebo slovensky jazyk, dieta sa uci pismena, pomocou obrazkov , predmetov a pohyblivej abecedy tvori slova, uci sa ako spravne drzat ceruzku, je to vlastne nacvik na pisanie. v matematike sa zasa nauci cislice, neskor sa nauci pocitat. je to vsetko formou hry, kde si dieta ani neuvedomuje, ze vie pocitat no a v ramci kozmickej vychovy sa uci o prirode(zvierata, rastliny) takisto o roznych krajinach (nieco ako zemepis a pod.)je to velmi zaujimave. kazda pomocka a praca s nou je zamerana na vek dietata, to znamena ze trojrocne dieta hned nebude vediet pisat ani citat,ale postupne az do siestich rokov sa to vsetko nauci. je to velmi zaujimave. neviem ake su skolky v Kosiciach aj ked som sama z Kosic, momentalne som vsak v zahranici a ucim v jednej Montessori skolke. u nas na Slovensku sa to este len rozbieha, ale pokial sa najdu dobri ucitelia, myslim, ze to ma velky vyznam. co je na tejto pedagogike vyborne, ze si dieta vie vsetko ohmatat, ze to nie su len abstraktne veci prenho a je velmi dobre pripravene na vstup na zakladnu skolu. ak by si mala nejake otazky, rada zodpoviem. urcite si o tom vsak treba aj nieco precitat a ist sa pozriet do Montessori skolky, mozno ta, ktoru si videla, nebola ta spravna, pretoze nie vsetky Montessori skolky su Montessori skolky. castokrat maju iba takyto nazov, ale s montessori pedagogikou nemaju nic spolocne a niekedy ani rodicia presne nevedia co to ta montessori pedagogika je. prajem vsetko dobre 🙂

andika25
9. mar 2011

Ahoj ala 31. Veľmi ma zaujímajú tvoje skúsenost s Montessori školkou-mám nápad, že by to mohlo ísť aj na Slovesnku, no zatial len skúmam, zbieram informácie. Sama som učiteľkou, rada by som otvorila M. škôlku na západnom Slovensku. Podľa teba je to aký nápad, čo sú prvé kroky? S pozdravom A.

ala31
11. mar 2011

ahoj andika25. je to vynikajuci napad. urcite treba najst vhodne priestory a prostredie pre deti. j by som si osobne vybrala nejaky rodinny dom s velkou zahradou, aby to bolo take rodinne prostredie. mne sa velmi pacila jedna Montessori skolka vo Viedni, na nazov si nespominam, ale moze ti to zistit a napisat. je to skolka pozostavajuca z dvoch domcekov v obrovskej zahrade. v kazdom domceku bola zvlast miestnost na prakticky zivot, zmyslovu vychovu a pod. na pat deti bola jedna ucitelka. podla toho, co chceli deti robit, podla toho chodili do miestnosti. v Kanade, kde ja pracujem, mame triedu, kde v otvorenych policiach je material z praktickeho zivota, zmyslovej vychovy a pod. trieda je obrovska, takze je tam priestor na vsetko. urcite si budes musiet zistit ake vsetky dokumenty si budes musiet vybavit na zalozenie takejto skolky, aby splnala normy, ktore s tym suvisia (hygiena, priestory a pod.) netusim, kde sa to vybavuje, ale asi niekde na odbore skolstva.takisto si myslim, ze je fajn vytvorit si internetovu stranku.sprav si nejaky plan sluzieb, co vsetko by si v tej skolke chcela mat. napr. tu v Kanade sa mi paci, ako je zabezbecena bezpecnost deti s alergiami. je tu velmi casta alergia deti na mlieko a mliecne vyrobky a vlastne vsetky potraviny, ktore obsahuju mlieko. clovek by ani netusil, kde vsade sa moze mlieko nachadzat. tieto deti maju inu stravu, takze sa rodicia nemusia bat, ze sa ich detom nieco stane. niektore skolky su na nieco zamerane, napr. tanec, hudba, vytvarna vychova a pod. takze asi tolko. ak by ma este nieco napadlo, napisem ti. pekny dnik prajem. Ala

impka
autor
22. jan 2012

@marhulka88 montessori pedagogika je v porovnani s waldorfskou skor zamerana na intelekt. ale to je len hruby rozdiel. nie som na to odbornicka, ale zda sa mi, ze je tu viac zameranie na vedomosti, zrucnosti, intelektove porozumenie. kdezto vo waldorfe ide skor o porozumenie prirodzenosti dietata, respektovanie jeho vyvinovej urovne, teda napr. aj toho, ze hra (lubovolna a podla vole dietata) je zakladny sposob jeho zivota v takomto veku. waldorf akoby menej chce dieta vtesnat do nejakych dospelackych vymyslov, ked to mam tak priamo povedat a snazi sa skor vychadzat zo samotneho dietata, dat mu priestor, respektovat jeho tempo a zameranie, no skratka, je toho vela a je to vsetko zaujimave. aj montessori je zrejme v pohode celkovo, ale je to trochu ine a viac na intelekt zamerane. iva

talianka1
20. feb 2012

@marhulka88
Ahoj,
citam dnes Tvoj prispevok ohladne montessori skolky. Ako si sa rozhodla? Dali ste maleho do takejto skolky? Prave v tychto dnoch riesim nieco podobne a velmi by si mi radou pomohla. Ak sa da, mozeme si aj napisat mail, alebo zatelefonovat. lucia.talianova@centrum.sk

liana81
5. mar 2012

ahojte neviete mi náhodou poradiť? ☹ Neviem čo mám robiť, nastupujem do práce v júni a preto sa budeme sťahovať do Košíc, bola som na zápisoch v škôlkach a všade je plný stav 😨 😨 😨 Kde to sme? Kde ja ju mám teraz dať, čo mám robiť, neviete mi niečo poradiť?

liana81
5. mar 2012

@ala31 Ahoj, v ktorej škôlke si učitelka? V KE niekde?

zajaciq
28. apr 2012

ahojte, je tu niekto , kto ma aktualne dieta vo Waldorfskej skolke v Kosiciach ? 🙂 😉 😎

bodka70
4. máj 2012

@zajaciq , ahoj moja Kajka tam chodila, ale už chodí do školy. Ale ak by si potrebovala kontakt na učiteľky alebo nejaké bližšie info o škôlke, kľudne sa pýtaj. 😉

ivka144
4. máj 2012

@zajaciq Ja tam mam momentalne maleho. Preco?

zajaciq
5. máj 2012

@ivka144 ahoj, no ze ci majú od septembra miesto resp aspoň od marca, mam uz jeden kontakt na učiteľku,tak sa skúsim budúci týždeň ozvať. Páči sa vám tam ? Koľko stojí školné aktuálne, môžeš aj ip ak nechceš tu. Ďakujem