Skoro 5 ročné dieťa v škôlke vôbec nekomunikuje

jaroska
22. sep 2015

Ahojte!Moja dcéra navštevuje druhý rok materskú školu.V decembri bude mať 5 rokov,no v škôlke vôbec nekomunikuje s nikým.Najprv som si myslela,že sa len hambí,no v škôlke jej ešte hlas nepočuli.Rozpráva od jedného roka,doma sa jej ústa nezastavia 🙂 Učiteľky hovoria,že sa do všetkého čo robia zapája,s každým sa hrá,cvičí atd.ale to všetko bez jediného slova...Básničky sa takisto naučí,lebo ich počuje od ostatných detí a potom mi ich doma recituje 🙂 Učiteľky mi hovoria,že to nevadí,že určite sa to zmení.No ja sa obávam,čo bude,až začne škola a ona nebude ešte ani vtedy chcieť prehovoriť...Takisto,ked stretneme niekoho,koho ona nepozná a prihovára sa jej,tak len prikyvuje hlavou(tak ako v škôlke).Zlepšilo sa to o toľko,že ak stretneme kamarátov zo škôlky,tak sa im pozdraví,ale len potichu-"popod nos" 🙂 Cítala som o diagnoze "Elektívny mutizmus" a myslím si,že je to možno náš prípad...Rozmýšlam nad návštevou psychologa...Máte,alebo mali ste niektorá z Vás tento istý problém???Ako ste ho riešili?Dakujem za každú odpoved 😉

dai
22. sep 2015

@jaroska navstiv psychologa - ono to moze byt cokolvek...

veronikazadana
22. sep 2015
Používateľ veronikazadana je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od veronikazadana.

a neskusila si sa porozpravat s malou? ze preco je taka v skolke? co jej vadi? alebo sa to spytat nejak nezainteresovane pocas hry, aby to nebrala ako vysluch, a ako nieco strasne? skusila by som takto .. a ucili ju v skolke rozne ucitelky, alebo tie iste? a pripadne by som tiez zasla za psychologom, lebo v skole by to nebola teda ziadna vyhra pre nu ... ked je sikovna, ale ma nejaky blok v sebe..

jaroska
autor
22. sep 2015

@veronikazadana do škôlky sa vždy teší,rada tam chodí 🙂 Aj som sa jej pýtala,či sú pani učiteľky dobré,ale má rada všetky.Učia ju tie isté,ktoré aj vlani,vieš,my sme na dedine,tak tu ani nie sú rozdelený,že najmenší,stredný a veľký.Sú všetci spolu,akurát sú dve triedy-slovenská a madarská.Takisto som sa jej opýtala,že či tam nie je nejaké "zlé"dievčatko alebo chlapec,ale že nie...

rubinka
22. sep 2015

@jaroska - ani ked sa hrá s deťmi v školke tak ani nemukne? Keby jej trebalo na zachod alebo niečo iné tak ako to da najavo?

jaroska
autor
22. sep 2015

@rubinka nie,ani vtedy nemukne 🙂 A ked potrebuje cikať,tak už p.učiteľka vidí,že má skrčené nohy-ako ked Ti už veľmi treba a vtedy ju pošle,alebo idú všetci spoločne.Tiež som sa divila,že sa nepociká,aj som vlani povedala učiteľkám,že neviem,či sa ona sama od seba bude pýtať na WC.Ale oni s nimi viackrát idú a jej povedali,že ked potrebuje,tak sa ani pýtať nemusí,nech vstane a ide 🙂 Vlani mala také papuče s prackou,ktorú bolo treba zatlačiť pri obúvaní.Raz ked sa vrátili z prechádzky,nevedela si ich zapnúť,tak si ich len obula a tak vošla do triedy.neskôr začala plakať.Učiteľky si nevedeli predstaviť čo sa jej stalo-pýtali sa,či ju niečo bolí,či jej niekto ublížil,no na všetko len krútila hlavou,že nie.Naraz zdvihla nohu a ukázala im,že nemá zapnuté papuče 🙂

bodka70
22. sep 2015

Podľa popisu to vyzerá na selektívny mutizmus - daj si do vyhľadávača a preštuduj si o tom niečo, poprípade vyhľadaj odborníka. Podľa mňa je najvyšší čas to riešiť, lebo je možné, že to bude pretrvávať aj v škole, čo by bol väčší problém.

bodka70
22. sep 2015

teraz pozerám, že si o tom už čítala, a áno , vyzerá to na to - tu na MK ti ťažko poradíme, poprípade vyhľadaj skupinu deti s poruchami komunikácie.

rubinka
22. sep 2015

@jaroska - takisto odporúčam riešiť to neni to asi ok aby dieťa rok ani nemuklo to fakt prvýkrát počujem. 😕

bibistec
22. sep 2015

ja by som toho psychologa kontaktovala a to cim skor lebo ak nic tak aspon ta ukludni ale ak ma ozaj problem tak ho treba cim skor riesit

jaroska
autor
22. sep 2015

@bodka70
@rubinka
@bibistec dakujem Vám 🙂 Neviem,ako by komunikovala u psychologa-pravdepodobne nijako 🙂 Ale taký psychologovia už asi musia vedieť ako komunikovať s takýmito deťmi.Obávam sa hlavne tej školy,kde to bez komunikácie nejde.Teraz sa horko-ťažko pozdraví jednej tete,ktorá býva na našej ulici,ale nikomu inému spomedzi dospelých.Ked som to počula,veľmi ma to potešilo,je to akýsi krok dopredu pre mňa(tešila som sa,ako keby som ju počula prvýkrát vysloviť nejaké slovo) 🙂

jaroska
autor
22. sep 2015

@bodka70 a existuje taká skupina,ktorá sa zaoberá poruchami komunikácie?Ak o nejakej vieš,daj mi prosím vedieť,dakujem 😉

felycity
23. sep 2015

ja by som pre istotu navštívila detského psychológ, nie je to žiadna hanba, radšej teraz ako keby vám to malo narobiť problémy počas školskej dochádzky

bodka70
23. sep 2015
jaroska
autor
23. sep 2015

@bodka70 dakujem 🙂 Jaj,to je diskusia...ja som myslela,že či nie je založená nejaká skupina,kde si mamičky poradia ohľadom tohto 😉

vergilius
28. okt 2015

ahoj, skus sa obratit na diagnosticke centrum euspe v ZA, ktore riesi aj komunikacne problemy pomocou terapii INPP a Benaudira