Soplíky a vylúčenie dieťaťa zo škôlky

danculik
16. jan 2014

Ahojte mamičky. Chcela by som od vás počuť Váš názor. Stalo sa nám toto. Máme 2,5 ročného syna ktorý navštevuje materskú školku. V pondelok ráno išiel do školky ako vždy. Mal trošku soplík, ale žiadna katastrofa. Keď prišiel manžel po neho do školky poobede tak mu povedala učiteľka, že ho vylučuje zo školky lebo má sople. A ešte ho odovzdala pocikaného. Tak na druhý deň som šla s ním k lekárke, že teda že je "chorý" že ma soplíky, nech ho prezrie. Doktorka ho prezrela , povedala, veď je zdravý, že či kvôli soplíkom sa vylučuje dieťa zo školky? Veď mu nič nie je. Tak som v utorok bola s ním doma, nechala som ho pre istotu ešte aj v stredu. Doktorka mi dala papier pre školku, že je zdravý, že može ísť do školky. Dneska ráno keď som ho priniesla do školky, tak ma išlo poraziť. V šatni boli minimálne 3 deti, ktoré soplili a kašľali. Ako som vošla do triedy učiteľka ma už vítala zo slovami, "už ste dravý?"..poprosím Vás papier. Do mňa vošli nervy, za prvé už len pre tie deti v šatni ktoré mali sople, kašľali...a tie do škôlky môžu ísť. Po druhé ma dožrali jej reči či sme zdravý. Tak som na učiteľku začala, veď on ani chorý nie je, neviem prečo ho vylučujete kôli sopľom, máte papier od lekárky že mu nič nie je. Proste vymenili sme si zopár viet, dosť som bola vytočená aj ja aj učiteľka.A keď som jej povedala, že ho odovzdali pocikaného, tak len povedala, veď nemôže chodiť za všetkými deťmi a skúsať ich že či nie su pocikané. Že tu nemá len 1 dieťa. Tak som jej na to povedala, že poobede o 16-tej tu má len dve deti a to naše a ešte jedno chlačiatko. Tak akú celú triedu? Tak potom ostala ticho a povedala, že ona tam vtedy nebola...Proste s tými sopľami ma tak vytočila že až. Takú výmenu názorov som nečakala...Teraz sa bojím toho, že keď dneska prídem po syna do školky, v akom bude stave. Určite ho nechá sedieť celý deň pri okne len aby nachladol...proste ja sa neviem sustrediť ani na pracu...lebo stale myslim na to, co tam s nim robi. Ešte som sa nezabudla opýtať učiteľky, že prečo stále len náš syn...prečo tie ostatné deti, čo majú sople neposiela domov?..prečo má v triede sopľavé deti?...tak len zahovárala ...že pani ovládajte sa...a nezvyšujte na mna hlas...už som sa proste nedala...totiž to je to tá istá učiteľka ktorú mala aj dcéra keď chodila do školky a tiež na nás skúšala rôzne páky..a teraz to začala pri synovi praktizovať tiež. Teda sa o to pokúša...len teraz neviem, ci som zareagovala dobre..ale jednoducho mi už pukli nervy...ako by ste to riešili vy a ako by ste sa vy zachovali v takejto situacii? A este jedna otazka..kedy je podla vas dieta naozaj chore? Chodi vase dieta ked ma trosku soplikov do kolektivu? Dakujem pekne.

evelynm
16. jan 2014

@danculik , nuz rodicia a pani ucitelka by si mali navzájom doverovat a spolupracovat, aby to bolo v prospech dietata.
Podla toho, ako to opisujes, si z môjho pohladu komunikovala zbytocne ostro a utocne, mozno sa to dalo miernejsie. Pani ucitelka nie je tvoj nepriatel. ale ak pises, ze ste s nou mali nejake potiaze uz aj pri dcerke, zrejme tvoj postoj a vztah k nej suvisi s predoslymi skusenostami a preto reagujes prudsie.
teraz sedis v praci a trapis sa, co je s tvojim chlapcekom... to chapem, ale prave preto, ze pani ucitelka je zena, ktorej svoje dieta zveris na dlhu dobu pocas dna, pokusila by som sa najst s nou spolocnu rec. Ak mas nejake vyhrady, radsej ich ries skor, postupne, nenechaj veci v sebe vriet, lebo potom, ako pises, ti pukli nervy a konflikt bol na svete.
Neverim, ze by si dovolila tvojmu dietatku zamerne ublizit tym, ze ho posadi k otvorenému oknu, to urcite nie. skus sa s nou dnes, zajtra normalne porozpravat, kludne jej povedz aj o svojich pocitoch, o tom, ze ti zle padlo, ked vas vylucila z skolky a ty si tam na dalsi den videla soplave deti. Skus ale v klude, skor tak, aby sa pokusila ta pochopit. Drzim palce.

raduska12
16. jan 2014

Ahoj aj moja má momentálne soplíky , keď som po malú prišla v utorok do škôlky tak mi p. učiteľka povedala , že bola doobeda mrchavá a má sople... Poobede v Tescu som stretli druhú učiteľku tak manžel hneď že čo bolo tej našej malej doobeda a ona , že nič veď sa krásne hrala takže teraz neviem čo tým chcela učiteľka dosiahnúť jedna či druhá ... Nechala som si ju včera aj dnes doma kvôli tým soplom , ale nie kvôli učiteľke , ale za to , že je teraz tvyšená chrípka a nechcem aby sa jej to zhoršilo nedaj bože nakazila detičky ... ale inokedy chodí aj ked má trochu sople to len teraz je také chrípkové tak som radšej ostala doma .,.. možno tým mamičkám čo doniesli choré deti aj niečo povedala ale asi ju od ignorovali (aj u nás sa to stáva v našej triede) ...

dadushe
16. jan 2014

@danculik Úplně chápu, jak tě to muselo dožrat. Zase je fakt, že paní učitelka má právo po tobě chtít zprávu od lékaře, že je dítě schopné návštěvovat MŠ (a to fakt až do absurdní buzerace, což doufám, že není váš případ), podle mě měla vyžadovat pouze ten papír a zdržet se diagnóz. Já bych skočila k doktorovi hned a druhý den bych ten papír učitelce vrazila pod nos. K druhým rodičům....pokud opravdu nevíš, jak to s jejich dětmi je (jsou to tvoji známí, kamarádi), rozhodně bych nepoužívala argument "oni jdou do MŠ nemocné a my lítáme se soplem", protože ty děti můžou mít na to papír od doktora stejně jako ty nebo jsou třeba alergické, prostě nevíš co v tom je, nemusí to být zrovna zasedlost učitelky. Rozhodně ti syna nikdo u okna sedět nenechá, tomu nevěřím, neumím si prakticky představit, jak dítě udržet na jednom místě navíc v takovém kolektivu plném podnětů🙂 Pokud to nechceš dopracovat do nějakého velkého konfliktu, radši to zkus řešit s odstupem a chladnou hlavou, já už bych to nerozpitvávala a nechala tentokrát plavat, pro příště bych to řešila pouze přes doktora. 🙂

xenicka13
16. jan 2014

Toto skúšala jedna učiteľka aj na mna, zavolali, že mala ma horúčku, mam ísť pre ňu, išla som tam s teplomerom a žiadnu horúčku nemala, proste na mne sedela tá učiteľka, potom som jej povedala, že ked mi bude preplácať potvrdenie od dr, neni u nás zadarmo, tak jej ho budem nosiť, a zázračne odvtedy stačilo moje prehlásenie, že je zdrava, takze sa treba aj ozvať, aj nahlas

siska53
16. jan 2014

@danculik tak..teraz rozmyslam,co je lepsie..ak ucitelky nutia rodicov nedavat ani s obycko soplikom,alebo to,co zaziva kamoska,ze tam,ucitelky nechaju deti so zelenymi soplami a kaslom napchane liekom proti horucke...kamoska kvoli tomu stale,robi krik a ziadna zmena..
v jednej starej knihe zo 60.rokov bola foto s popisom,ze ucitelky samy kontrolovali a rozhodovali,ci je dieta sposobile na skolku podla zdrav.stavu. Ci to tak bolo aj v realite,neviem.
a chapem tvoje obavy,tej istej kamoske sa stalo ako jaslickarke,ze ju nechali nahu na balkone (vtaj-to mi rozpravala uz davnejsie). Dost vtedy prehladla..:((
ale verim,ze vo vasom pripade sa tak nestane..ak uz vie rozpravat...
ja by som so slabym soplom,ak je inak dieta ok,do skolky poslala,ak by som uz bola pracujuca a nemala ho komu zverit.
inak by som si ho nechala doma,kvoli tomu,aby neschytal este nieco horsie a nenakazil mladsie dieta. (tak som to vyriesila,ked chodil 1,5mesiaca do skolky)

stanislavao
16. jan 2014

soplik, neni len obycajny soplik, ale je tam bacil a mozu to dostat aj dalsie deti. v zivote som nemala s ucitelkou ziadnou ziaden konflikt, ani v sucasnej, ani v byvalej skolke. ja nechapem zeny, co robite. iste ze moze byt aj v ucitelke chyba, ale su to zeny, co robia ucitelky X rokov, vedia, ako sa mozu a ako nemozu spravat. podla mna je chyba v rodicoch. niektory su tak namysleni, povysenecki a hraju sa na neviem koho, ze asi je chyba uz tam, ze nedokazete s ucitelkou normalne komunikovat.
pokial nemate v ucitelke doveru, preco tam davate dieta? preco si nenajdete skolku, kde budu ucitelky podla vasho gusta? najlepsie je tu vo fore nadavat, ked sa druha strana nema ako obhajit.

danculik
autor
16. jan 2014

@evelynm ..myslim si ze som nereagovala prudko, len ta pani ucitelka to skusa od zaciatku na nas rodicov odkedy ju poznam a to je uz 5 rokov, ked k nej dcera chodila do skolky tak som sa drzala...snazila sa to riesit vsetko s chladnou hlavou...ale teraz uz to bolo moc...

danculik
autor
16. jan 2014

@dadushe ...ahoj ja som jej ten papier doniesla...ma ho tam rovno pod nosom...inak som ho do skolky doniest nemohla len s tym papierom...akurat ze za taky papier sa aj plati...a doktorka na mna pozerala ako na hlupu, ze co chodim zo soplom k lekarke...

danculik
autor
16. jan 2014

@xenicka13 tiez si myslim ze sa treba ozvat....lebo bude skusat este ako dalej zajde...ako som spominala podobne a aj ine finty skusala predtym na nas...poznam tu ucitelku uz 5 rokov kedze mala aj dceru v triede...a su na nu ustavicne staznosti, nevie sa chovat....proste uz som sa musela ozvat...lebo ked sa neozvem tak neviem kam by az zasla...

danculik
autor
16. jan 2014

@stanislavao ..akoze ja neviem z ktorej si ty planety...ale nepoznam rodicov co si vyberaju skolku podla uciteliek.Pracujuci clovek je rad ze mu zoberu dieta do skolky a nie to si este vyberat ucitelku. A som rada, ze skolku mam na sidlisku kde byvame.
A to ze ma taku ucitelku lebo sa otvarala iba jedna trieda...a rovno dostala tie ucitelky. Zaujimave je aj to, ze jej kolegyna co s nou je v triede sa ani slovkom nestazovala na nic...asi to bude aj pristupom k detom a rodicom od danej ucitelke. Jedna pristupuje tak a druha tak.A to ze je ucitelka uz X rokov...nezanamena ze je dobra ucitelka. Mozno je tam protekcne....neviem ale staznosti su na nu neustale. A taktiez co sa tyka sopla....to ked decko raz zasopli, alebo zakasle, uz je bacilonosic? a drzat ho v inkubatore?Vies kolko bacilov na nas ciha kazdy den a kolko ich mame na sebe???

dahra
16. jan 2014

Ja osobne "neznasam", keď má môj syn nádchu. Píšem "neznášam", lebo mám postarané o prácu - niekedy odsávam aj každých 10 minút prvé 2-3 dni. A neznášam tie nechutné zvuky okolo - funenie, smrkanie, chrochtanie, však viete. Proste mi je to protivné už, keď sa to mňa týka. Krpec strašne reve, keď ho nútim fúkať si nos, pýta sa len k vysávaču. (Posledne si sem-tam dá povedať, trošku už spolupracuje, ale čistý nos po jeho snahe nie je, tak ešte stále doriešim vysávačom). Nepáči sa mi posmrkávanie, nepoužívam kvapky do nosa (len na noc, aby sa ako-tak vyspal, u seba nikdy). Takže vždy keď sa mu spustila nádcha, nechala som ho doma. Niekedy aj týždeň. Uňho trvá nádcha cca 10 dní. Však by tie učiteľky porazilo, mňa doma tiež len pri predstave ako tam funí a soplí dakde pri jedle, pri hre, deťom pri spaní. Takáto vodnatá nádcha z prechladnutia dá najviac práce, keď potrebuje čistiť nos tak raz za 2-3 hodky, vtedy si vydýchnem a poviem, že ok, dobre, choď.
Ja som mala dobré učiteľky, viackrát som ich videla, ako mu nos utreli, alebo ho zakasali, alebo učesali, prezliekali deckám tričko, ked mali zamočené rukávy, alebo boli poliati od jedla. Nikdy mi nepovedali, ze by som ho mala nechat doma, proste keď mal nádchu, mne to nedalo. Musela som ho mať pod dozorom.
Ale závisí aj aká nádcha - sesterkin syn máva takú chronickú, dlhodobú, alergickú, tak to si ani neviem predstaviť. Ten by snád bol týždeň v školke a tri doma.

danculik
autor
16. jan 2014

@dahra ale ja nehovorim ze ma nadchu....!! ja hovorim o tom, ze ma soplik...to znamena za mu vysiel sopel tak 2x...nie ze mu vkuse tecie z nosa a nevie dychat...to nie...len ma sem-tam soplik....

danculik
autor
16. jan 2014

JA hovorim, ze moj syn nema nadchu...len mu vysli sopliky 2x....a kedze ma 2,5 roka tak mu ich ucitelka utrela....a uz hned ze je chory.....hovorim nie je prechladeny...ani nesopli tak, ze mu to tecie vkuse z nosa...

zuzanna427
16. jan 2014

Včera som dala do škôlky zdravé dieťa bez kašľu, sopliku, teploty...dnes máme Atb. Chodia tam usoplene, ukaslane deti, polovica matiek tých deti sedí doma....bez práce, príp.na MD. Nenechajú si ich doma ani keby čo bolo. Nepoviem nič, ked je to doznievajuci kašeľ, ale ked tam nosia choré deti má poráža. Ja som teraz na ocr s malým a oni vegetuju doma a decko v škôlke. Už raz škôlka fungovala tak, že na chodbe stala učiteľka a dieťa kt.kaslalo, soplilo otočili domov. Malo by to tak fungovať všade.Kým má dieťa papier od Dr, že je zdravé, nepoviem ani slovo(viď tvoj prípad)

lorela
16. jan 2014

@stanislavao Chyba nemusí byť len na strane rodiča, ale aj na strane učiteľa. Je to tiež len človek...

@danculik Tiež mám pocit, že si reagovala neuvážene, hoci rozumiem, že si cítila krivdu. O to silnejšiu, ak si s učiteľkou mala nezhody aj v minulosti.
Predpokladajme, že medzi tebou a učiteľkou je len problém v komunikácii. Volila by som rozhovor. V kľudnom tóne by som jej vysvetlila, ako vnímam a vidím situáciu ja, povedala by som svoj názor, a že si vlastne, celkom prirodzene, chránim svoje dieťa... A hlavne by som zdôraznila, a to hneď na začiatku, že ťa mrzí vzniknutá situácia, že tvoje reakcie boli možno prehnané a preto by si rada túto napätú situáciu medzi vami vyriešila a úprimne ťa zaujíma aj jej názor a
postoj. Bola by som slušná, nezvyšovala hlas a snažila by som pochopiť a vnímať všetko čo povie učiteľka. Prípadne bez emócií hneď reagovať alebo vysvetľovať, pokiaľ bolo niečo z jej strany zle pochopené.
Ak by ani tento, podotýkam slušný, rozhovor neviedol k zmieru, zvažovala by som konzultáciu s riaditeľkou škôlky. Ale to až ako poslednú možnosť.

stanislavao
16. jan 2014

@lorela samozrejme, moze byt aj na strane ucitela. nevylucujem to. aj ucitel je len clovek. len mam pocit, ze rodicia chcu uz vzdy hadzat vinu len na ucitela. vzdy je vinny kazdy okolo len nie ten dotycny, koho sa to tyka.

danculik
autor
16. jan 2014

@lorela ...chcem ti povedat neviem ako dokladne si citala moje prispevky...ale podotykam ze som napisala uz viac krat ze tato pani ucitelka mala v triede aj moju dcerku...a pri nej som sa snazila na zaciatku vsetko slusne vyriesit, vela krat som ustupila ucitelke...dcera je uz v skole...a teraz nastupil syn do skolky...a zacala skusat co si zasa moze dovolit....a ako prepac, ale stacilo mi ja si po hlave nenecham skakat..

A este dodatok...raz ma tak vyprovokovala tato ista pani ucitelka este pri dcerke, ze som zo skolky odisla s placom....pustila sa do mna koli tomu, ze dcerku chcem dat cez leto do skolky ked je otvorena nahradna trieda....vtedy sa tak pustila do mna ze az....tak je trosku na zamyslenie sa nad spravanim sa ucitelky...a este na margo tych prazdnin podotkla, ze aj ona chce mat volno..pritom mesiac bola skolka zavreta...a druhy mesiac sa v nahradnej triede ucitelky striedali....tak o com tocila??a ja si za skolku platim ako slušny občan..

danculik
autor
16. jan 2014

@stanislavao ...nehadzem vinu na ucitela...ale na jeho spravanie sa.....tu ucitelku by ste museli zazit co ona si dovoli k rodicom....povedat...ako skusa na rodicov rozne finty....

sirinka
16. jan 2014

@danculik neda sa preradit ho napriklad k vacsim detom? Ja by som o tom hovorila s riaditelom skolky. Osobne priesvitny sopel povazujem za beznu sucast detskeho zivota, pokial sa dieta citi dobre a je plne energie, neriesim...

quaxi
16. jan 2014

@danculik cokolvek chces riesit s ucitelkou, nech to riesi tvoj manzel 😉 Rozdiel v spravani uciteliek ku matkam a ku otcom je priepastny. Ku chlapom si zdaleka nedovolia to, co k zenam, chcu sa pred nimi vytiahnut a vyzerat dobre, tak su omnoho ochotnejsie... Hlavne ked chap spravi z ucitelky blbu, ze vas poslala zbytocne ku lekarke, tak si nabuduce dobre rozmysli, ci vas tam znovu posle 😉

adkasmolka
16. jan 2014

@quaxi súhlasím s tebou. Ja som rázny typ a len tak sa nedám odpalkovat. Akonáhle treba riešiť niečo citlivé alebo nedajbože niake nezhody ohľadom zdravotného stavu syna( kde by mna roztrhlo od nervov) posielam za ucitelkami muza. Až zasinam ako menia správanie pri ňom a celé sú Vysmiate.. Aaachhh 😀

jankagun
16. jan 2014

ja s tebou suhlasim,reagovala by som tak isto.cim viac budes k ludom milsia(myslim tym takych,kt.uz si nieco dovolili voci tebe),tym viac si budu dovolovat aj do buducna.aj ked netvrdim ze je to u vsetkych tak.
este by som reagovala-jedna mamina tu dala komentar,ze ten kto si vybera skolku podla ucitelky je asi z inej planety.akoze preco? ja tiez vyberam aj podla uciteliek,nedam svoje dieta do skolky,kde su mlade baby co si spravia "rychlokurz" ucitelstva resp.vychovavatelstva,vacsinou nemaju deti,su nervozne,netrpezlive,arogantne a ukricane na tie deti.bohuzial v niektorych skolkach sa toto skutocne deje.a ja teda moje deti hocikomu nedam...ale to je moj nazor,a ubezpecujem,som z planety Zem 🙂

janka2501
17. jan 2014

@zuzanna427
ano malo by to byt tak, ale teraz mi prosim povedz ked ma mala kase, ktory nieje bakterialny, vsetky vysledky su negativne, a mala stale kasle...a ja s nou doma zial nemozem ostat ani na RD, ani na predlzenej RD...co ma taka mama asi robit?

zuzanna427
17. jan 2014

@janka2501 ked je kasel neinfekcny,lekar vystavi potvrdenie a podla mna moze ist do kolektivu.

janka2501
17. jan 2014

@zuzanna427
presne toto stale riesim, mala ma obdobie ked nekasle to je len asi tak 2 tyzdne, potom ma kasel ze povies ze ma pomaly zapal nejaky, utekam k dr a tam vsetko ok, tak ide do skolky aj s papierom.. a vcera to iste, ze mala kaslala a zobudila ostatne deti, ale nic jej nieije...ja s nou nemozem utekat k dr kazdy tyzden na odbery a vytery...je tam nova pani ucitelka, tak riesi veci co este nepozna, no neviem ci vobec bude ochotna chciet spoznat tento problem....

zeytin
17. jan 2014

Ak je to tak, ako píšeš, určite by som vymenila škôlku...

lacikagr
17. jan 2014

Mňa čaká škôlka od septembra... Už teraz mám nervy keď počúvam aké choré deti tam chodia! Mám kamarátky ktorým deti chodia do škôlky a je to vraj jeden kolotoč škôlka - choroba-škôlka-choroba... Keď prezliekajú deti v šatni tak jedno smrká, druhé kašle.... Ja teda neviem, ale do škôlky by mali isť iba zdravé deti. Akonáhle sa na dieťati prejaví nejaká choroba, malo by byť izolované od kolektívu. Aj moje keď bude, nebudem vystavovať chorobou iné deti, však sme matky a vieme aké je to keď je dieťa choré! Robila som v jednom soc.zariadení, akonáhle bolo dieťa choré tak išlo na izolačku a bolo tam až pokial nevyzdravelo.
Ísť so soplíkom k lekárovi je úplne bezpredmetné, všetci vieme že je to z prechladnutia, žiadne lieky iba kvapky soplíku trošku pomôžu, ale... soplík môžu chytiť ostatné deti, ja osobne by som s pocitom, že moje dieťa nakazilo iné... nemala by som dobrý pocit!

danculik
autor
17. jan 2014

@sirinka no neda sa...lebo ma len 2,5 roka a taka trieda tam je len jedna...pockam do Septembra...otvoria sa dve triedy s 3-4 rocnymi tak ho tam asi preradim

danculik
autor
17. jan 2014

@lacikagr a zober si to z druhej strany, myslis si, ze ostatne matky tiez budu tak pristupovat ze joj ma soplik rychlo domov, nebudes v skolke,nakazis ine deti....a ked matka ktora chodi do prace aj manzel..starych rodicov nemaju...si myslis ze budu kazdy druhy tyzden doma s dietatom lebo ma "len" soplik?...myslis ze kazdy rodic takto pristupuje....a este jedno ...dobre budes doma s dietatom lebo ma soplik nechces aby nakazila ine deti..myslis ze sa takto zachovaju aj ostatne matky? lebo budu mat "zly pocit" ze nakazia aj druhe deti?...nie kazdy rodic si moze dovolit byt doma SO SOPLIKOM