Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

mateson
11. okt 2010

@mateson mám ho v FB.

bejby29
11. okt 2010

@mateson - dufam, ze sa nenahnevas, co si cakala? Hodit do placu nazor, ktory je niecim prinosny pre obidve strany, tak to ano, ale hodit do placu totalnu blbost - akoze je v poriadku, ze deti jedia 5x do tyzdna fast food, muffiny, fish fingers, hranolky a podobne debiliny - to by som bola radsej ticho 😉 😉 To mi pripada tak, ze niekto tu chce nieco povedat za kazdu cenu byt zaujimavy 😝
A nie sme v 16. storoci, aby sme niekoho upalovali ( to len tam mimochodom )

mateson
11. okt 2010

@bejby29 maggi povedala svoj názor. To sa snád v diskusii može či nie? To že je to pre teba totálna blbost neznamená že aj pre nu. čo keby tu o tvojom názore niekto povedal že totálna blbost? Ja som nepovedala že s jej názorom suhlasim až si to pozorne čitala, ale že ocenujem jej odvahu povedat uplne niečo iné ako vačšina. A ver tomu ako poznám jej životnu filozofiu tak vobec nechce byt za každu cenu zaujimava. My dve sme sa už v jednej teme pochytili. Ona je svojská osobka ale určite nie blbá.

maggie2
11. okt 2010

@bejby29 ak narážaš na mňa, tak som nehodila do placu blbosť, len tak medzi nami OK? Existuje dosť najnovších vedeckých štúdii, ktoré potvrdzujú že fastfood pokiaľ nie je výlučný tak nezaškodí a naopak, niekedy ovocie a zelenina vďaka chemikáliám a pesticídom vedia narobiť alergie a škodiť zdraviu. Opakujem neuznávam extrémy, vrátane úzkostlivého dbania o zdravú výživu, ktorá nakoniec vôbec nemusí byť taká zdravá ako sa prezentuje. Vedela si napríklad, že konzumácia grapefruitu v kombinácii s uživaním niektorých liekov môže spôsobiť dokonca smrť? Nikdy netreba napríklas deťom v chorobe dávať zapíjať lieky citrusovými džúsmi, takisto zeleniny vedia reagovať.

bejby29
11. okt 2010

@maggie2 tak posli mi link na tie studie, chcela by som si ich precitat.. 😉

maggie2
11. okt 2010

@bejby29 ak Ti nerobí problém nemčina, môžem ... v pohode ... prišiel mm, tak neskôr v IP, ak máš záujem

bejby29
11. okt 2010

@maggie2 ani najmensi problem, zijem vo Viedni.. 😉

smejkaa
11. okt 2010

@filipal vdaka skusim. my mame velmi radi spenat, ale takto som este neskusala.

mateson
11. okt 2010

@maggie2
@bejby29 dajte vediet ako to dopadlo 😉

maggie2
11. okt 2010

@bejby29 tak sme susedy 😀

juliagregor
11. okt 2010

zaujímavá diskusia 😉
som rada za našu škôlku a že nemusím riešiť anjeličkove problémy...stravu by som nosila
fastfood moje deti nepoznajú a ani dlho nespoznajú...vysmážané majú radi - kurací rezník z prs im spravím, ale nie každý deň, ale raz za mesiac áno...

dnes mali na obed špagety a môj si vypýtal duplu 😀, na raňajky pomazánka drožďová a olovrant si nepamätám, ale dnes a zajtra majú ovocný deň, učiteľky nakúpili ovocie a spravili im ovocné taniere...
súhlasím s názorom, že deti rýchlo preberajú zlé návyky

bejby29
11. okt 2010

@maggie2 - pocula si niekedy o Michael Moore a jeho kritike na Fast Food??

mateson
11. okt 2010

@juliagregor vysmážat sa v školke ani nemože .Nie je to povolené v predpisoch. Ak robíme pre školu rezen pre školku robíme dusené. špagety maju uspech aj u nás 🙂 máme vo štvrtok.

maggie2
11. okt 2010

@bejby29 Samozrejme že poznám Michaela Moore-a, on sám nevyzerá, že by sa zdravo stravoval 🙂

juliagregor
11. okt 2010

@mateson to som nevedela, ale ved to nevadí, môj má rád napr. slovenskú ryžu, ale doma mi ju nezje ...asi v škôlke ju lepšie spravia 😎

evabb35
11. okt 2010

V našej škôlke vysmážajú. Asi raz za tri mesiace. /Kuracie prsia, šišky..../

@maggie2 ešte musím doložiť, že v predaji je často ovocie a zelenina v zlom stave /napadnuté plesňou, nahnité/. Často sa stane, že idem kúpit ovocie či zeleninu a odídem s prázdnymi rukami. Niekedy kúpim v peknom stave a do druhého dňa sa už objaví pleseň. A to je jedno kde kupujem. Spočiatku som chodila do maličkých zelovocov, ale aj tam predávajú plesnivé. Dokonca ani trhovníci sa nehanbia predávať nahnitú zeleninu.

evabb35
11. okt 2010

Nechápem takých obchodníkov. Čo chcú zbohatnúť na plesnivej zelenine a nahnitom ovocí?

bejby29
11. okt 2010

@maggie2 obezita nemusi byt len zo zleho stravovania.. Niekedy to moze byt aj chorobou, napriklad stitna zlaza, atd.. Ale to je jedno, nepytala som sa ako vyzera, ale ci poznas jeho kritiku na Fast food...

maggie2
11. okt 2010

@bejby29 poznám všetky jeho kritiky, živí sa tým

mateson
11. okt 2010

@evabb35 priznám že šišky robíme aj my. Na fašiangy. Tak isto ako na zelený štvrtok musí byt špenát a na škaredu stredu nesmie byt maso. je to malá dedina a velmi si potrpia na tieto tradicie. A predpisy odporučaju prisposobit sa regionalnym zvykom 😉 U nás v piatok neexistuje na obed maso, musí byt niečo pečené. Myslím buchty, žemlovka a pod. Ja som tiež takto vyrastala takže mi nerobí problém to rešpektovat.

maggie2
11. okt 2010

@evabb35 vidíš to máš zajedno, plesnivá zelenina v obchode je už buď taká stará, že jej ani nastriekanie už nepomáha a to je veľmi škodlivé lebo plesne sú vlastne huby a vylučujú toxíny, čiže z plesnivej zeleniny sa môže človek priotráviť, a pri krásnej lesklej zelenine a ovocí, zas je odôvodnené podozrenie že je nastriekaná všetkými možnými konzervantmi. Ostáva nám BIO, kde sú zase vysoké ceny a spoľah len na poctivosť obchodníka, že sa jedná ozaj o bio. 😠

vroni
11. okt 2010

U nas v skolke nastastie varia dobre - a normalne. Pouzivaju biopotraviny, snazia sa pomerne zdravo varit (nie vyprazane veci, hranolky a podobne), ale zase mavaju obcas na olovrant nutelovy chlieb alebo babovku. Desiaty mavaju len ovocno/zeleninove (surove) a k tomu nejake chlebove tycinky (vacsina deti chodi do skolky na deviatu, takze pauza medzi desiatou a obedom nie je prilis dlha, po chlebovej desiate nevladali decka obedovat) Na pitie maju vodu, malinovky ani caje im nerobia. Nie som fanaticky zastanca zdraveho stravovania, ale fastfoodove obedy (rovnako ako studene obedy) by ma privadzali do zurivosti. Nie ze by sme este nikdy neboli v McDonalde alebo u cinana. A nasa ozruta ma v styroch rokoch zavaznych 14 kil na 103 cm, takze do obezity ma tiez daleko 😀 Ale fastfood kazdy den (alebo skoro kazdy, ked zaratam vikendy) by som si rozdodne pre dieta neprosila. Asi ako Jamie Oliver 😀 😀 😀
Ale ja som lahko vybusny material, mna by vytocil uz aj predpis zakazujuci nausnice, ani by sme sa k obedu nedostali. 😝 😀

maggie2
11. okt 2010

to je už fakt smiešne aby sa človek hanbil priznať že dieťaťu občas dá šišky či hranolky, veď je to normálne. Hlavne že MacDonaldy, pizzerie sú plné, čokoládovne robia s cukrovinkami obraty v závratných výškach. Ak dieťaťu nedoprajete občas fastfood alebo sladkosti, v okamihu keď bude schopné si kúpiť niečo samé, tak tomu prepadne, lebo sa bude snažiť dopriať si všetko to, čo mu v detstve odopierali, treba v dieťati vypestovať zdravý vzťah k jedlu a nielen jednostranne trápiť ho nemastnými neslanými jedlami.

mateson
11. okt 2010

@evabb35 mne dnes doviezli broskyne a dobré dve kilá boli nahnité. Neskutočné niekedy čo chcu obchodníci predat. Klasika su šalatove uhorky. Bez hanby pošlu do mš uhorky aké su tak na skrmenie sviniam. S dodavatelmi musí mat človek hrošiu kože a prerezaný jazyk 🙂

maggie2
11. okt 2010

@vroni tie náušnice sú kvôli bezpečnosti, pedagóg sa nepotrebuje navyše popri zodpovednostiach, ktoré má, vystavovať riziku zodpovednosti za natrhnuté ušnice spôsobené pri hrách

titkovamiriam
11. okt 2010

😀 😀 😀 😀 vid moje foto z vikendu 😀 😀 😀 jasne ze sa obcas prejdeme do fastfoodu co objedname pizzu 😀 😀 😀
aj sladkosti kupujem.ani jedno dieta nemam obezne co sa neda povedat o mne 😅 /no to je tema o inom/.preventivky zvladame lavou zadnou .decka maju vela pohybu-najstarsi je jokey,kulturista-stredny buduci kinolog a stolnotenista 😀 a marek zacina s gymnastikou a tancovanim v skolke 😀
urcite chce kazda mama pre svoje deti len to najlepsie 🙂

maggie2
11. okt 2010

@mateson no vidíš, a to je to, čo dokážeš rozoznať voľným okom. Mnoho vád ktoré má ovocie a zelenina voľným okom ani nerozoznáš, iba labákovým rozborom, na ktorý nieto priestoru. Hotové fastfoody ako zmrazená pizza obstáli v porovnaní s čerstvými šalátmi veľmi dobre, to nehovorím, že deti majú jesť pizzu, snažím sa iba ozrejmiť, že niekedy sa veci nezdajú

mateson
11. okt 2010

@maggie2 suhlasím 😉 Preto si myslím že školské stravovanie je pre deti dobré. Maju zo všetkého. ja beriem každý názor ktorý tu bol napísaný. O tom je diskusia. Možno je pravda že ja na to pozerám z tej druhej strany. Jediné čo ma tu opravdu ale opravdu neskutočne naštvalo bol príspevok na strane 3 kde jedna mamička napísala že deti jedia v školke odpad. Nepametám si kedy ma čo naposledy tak vytočilo.

maggie2
11. okt 2010

@mateson samozrejme aj ja súhlasím. Stále si stojím za tým, že pri školkarskom stravovaní je najdôležitejšia hygiena, zdravotná nezávadnosť potravín a výber takých jedál kde je minimalizované riziko otráv, bakteriálnej či parazitárnej nákazy, či riziko zadusenia: napr.(zabudnuté) kôstky v ovocí. Takisto nesmú jedlá v škôlke rýchlo podliehať skaze. Pokiaľ dieťa má pestrú stravu rozloženú do celého dňa nie je problém. Šišky ani rezne a ani hranolky pokiaľ to nie je neustále nepredstavujú problém

jonatanka
11. okt 2010

som mama dvojiciek ktore v septembri nastupili do skolky sledujem ich jedalnicek, k obedu maju bud kompotik alebo cerstvy salatik, mrkvovy, z cervenej cvikly a pod, natierky maju rozne tvarohove,sunkove, ovocie takmer kazdy den, masko hovadzie, kuracie,nic vyprazane este nemali, nase dvojky nemaju zo salatmi alebo natierkami ziadne problemy, maju ich aj doma pravidelne, zajtra na ranajky ich caka uz bryndzova 😉
ale je tam vela deti, co im takuto stravu odmieta, nie su na to naucene, radej si daju nejaku capinu a zapiju to sladkou vodou 😝
chudak tie kucharky vyhadzuju tolko jedla lebo im to deti nechcu, nikto ich to nenaucil jest
to je taky strasny problem spravit doma nejaku pomazanku a ponuknut ju na ranajky dietatu?