Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

filipal
4. okt 2010

@renab 🙂 🙂 🙂
vidis a my sa tu trapime....

renab
4. okt 2010

@filipal Ja som toho názoru, že všetko sa má jesť s mierou a hlavne jedlo sa má pripravovať s láskou. Aj to najzdravšie jedlo, keď je pripravované so zlosťou, môže viac uškodiť ako pomôcť. Pred 17 rokmi si myslím mamičky až tak všetko neriešili ako dnes. Čo život priniesol, tak sa žilo. Bolo to také prirodzenejšie. Teraz študujú kopu časopisov, píšu a informujú sa a neviem, či je to až tak dobré.

filipal
4. okt 2010

@renab inac tomu verim, ze jedlo treba pripravovat s laskou.
energia sa prenasa do jedla. ked sme zlostne, nahnevane, mali by sme sa vyzurit do vankusa a nie to "vrazit" do jedla. 😅

suem
4. okt 2010

@filipal
@renab tiez mam niekedy pocit, ze uz sme tu detsku vyzivu prespekulovali. Nie zeby som do 1r. dietata tisla cokoladu a salamu, ale detailne studovanie kazdeho jedla, porovnavanie odporucanych hodnot, uz mi pride privela... akoby sme vyrabali problem, aby sme mali co riesit. 😒 😅

renab
4. okt 2010

@filipal 😉

renab
4. okt 2010

@suem Veru, tento čas by sa dal využiť zmysluplnejšie. A keby to bolo len o tom študovaní, ale poznám mamičky, ktoré sa tým tak zožierajú, že ani nemajú čas na nič iné (ani na svoje deti)

titkovamiriam
4. okt 2010

ja som robila v sobotu na ranajky tvarohovu pomazanku a marek ze v skolke je lepšia.
čo sa tyka zubov starsi chalani mali mliecne stolicky do 15r,michalovi prvy zub vrtali ako 14rocnemu.Milan by bol mozno tak isto keby mu zuby neznicil fixny strojcek na zuby ☹

dadis
4. okt 2010

@suem
@renab
uplny suhlas 😉

reisi
4. okt 2010

renab, akoze sa cele dni zozieraju, rozmyslaju nad zlozenim jedla,citaju dlhokanske studie a tym padom sa potom nestaraju o deti??? Tak? Detiska hladne, smadne....To mi pride hyperbolizovane ale zase na odlahcenie diskusie sa to hodi 😀 😀 😉

renab
4. okt 2010

@reisi Nie je to až taký extrém, ale najskôr štúdium, potom vzájomná diskusia a aj tvrdšia výmena názorov, obviňovania, čo ktorá robí zle a druhá lepšie ........ a deti sú kde? Večné porovnávanie "lepších" a "horších" mamičiek a to ešte nespomínam porovnávanie detí. Na to ja nemám žalúdok. Keď sa rozhodnem, že moje dieťa bude jesť hoci aj na Silvestra zemiaky s mliekom, tak to predsa nemusím riešiť a rozoberať s inými. Akoby neboli iné a vážnejšie problémy.

renab
4. okt 2010

Aj minulý rok v škôlke na rodičovskom to bolo otrasné. Ja tie matky niekedy nechápem. Netvrdím, že všetko, čo v škôlke varili, bolo v súlade s mojimi predstavami. Ale keď niekde chodí 300 detí, tak by sa tie kuchárky museli potrhať, aby vyhoveli každému. Chcela by som ich vidieť, či tak vyvárajú aj doma, každému členovi rodiny osve. Tie pripomienky ma niekedy dvíhali zo stoličky. Keď mám zdravé dieťa a nemá žiadne diétne problémy, tak sa buď prispôsobí, alebo bude hladné. Do kuchyne chodí často hygiena, takže tá strava je naozaj pestrá a nie každému všetko chutí. Ale som toho názoru, ako tu už písal niekto vyššie, že pre mnohé deti je to to najzdravšie, čo kedy jedli a budú jesť.

suem
4. okt 2010

@renab Jaaj rodicka, tie ja milujem. A najvacsie usta tam maju tie, ktorych deti zakladne veci typu: pozdravit, podakovat, umyt ruky po WC naucili ucitelky v skolke. Normalna mama, ked ma poziadavku, tak ju predostrie slusne, ale milujem reci: malo pestra strava, detom nechuti, a ak sa veduca jedalne opyta co by tam napr. chceli tak: palacinky, buchty, pizzu to maju moje deti radi. No dovi, diskutuj s takou osobou. 😖

titkovamiriam
4. okt 2010

suem 🙂 presne tak-co ma najviac kedy v skolke zarazilo ze deti nevedeli kusat-vsetko im doma mleli!!!!!alebo vyrastali na detskych vyzivach a prvy cely uvareny zemiak alebo ryzu uvideli v skolke 🙂 a cudovali sa 😲

renab
4. okt 2010

@suem A ešte viac sa mi páči, keď sa mamička spýta, či môže poslať pizzu dieťaťu na obed, lebo ono také žbrndy neje. Hoci desať minút predtým počula, že do jedálne môžu prinášať stravu len deti s dietou a musia to mať potvrdené od lekára. Kde je nejaký ohľad na druhých?

bejby29
4. okt 2010

@juliagregor - nesuhlasim s tebou.. Precitala si si niekedy, ako sa pestuju bio potraviny? Asi nie, vsak? Poslala by som ti par odbornych clankov, ale su v nemcine a anglictine. Je tam presne specifikovane - teraz poviem len v skratke - aka voda sa ma pouzivat, zvieratam sa nesmu podavat rastove hormony a ATB, atd.. Napriklad tu v Rakusku je to prisne kontrolovane a verim, ze aj v inych statoch.. A nie je to ziadny modny vystrelok, jednoducho navrat k prirode.. Ale to je uz na inu temu, ako si povedala. Preto su tie potraviny aj o dost drahsie ako obycajne. Neviem ako si to predstavujes, ze to je, ale ze si tam niekto nalepi - bio - len tak pre srandu? Nechapem. Bio firmy musia splnat urcite podmienky pre to, aby mohli mat certifikat bio.. Urcite su tie potraviny neni uplne "ciste" - to sa v dnesnom prechemizovanom svete ani neda dosiahnut, ale urcite su "cistejsie".

Dalej tu pises, ze davas svojim detom vsetko - toto je predsa tema o tom, ako zlepsit stravovanie v skolkach a ty tu napises, ze aj tak davas vsetko. Tak ja uz fakt nechapem..

juliagregor
4. okt 2010

@renab 😀 dobré...
mne bude dnas Maťo ale hladný, na obed mali halušky s vajcom ...ide na krúžok, tak musím ho dotlačiť 😎
u nás už mávajú aj cereálie na raňajky, a učka mi hovorila, že tretina detí to vôbec nezje...

suem
4. okt 2010

@titkovamiriam Myslim si, ze ak dieta nevyrasta na fast foodovej prip. restauracnej strave, ale klasickej varenej domacej - aj ked ma nedostatky - nemoze mu nic dolezite chybat, alebo poskodit. Zo skolkarskej stravy sa zase nejako nevzrusujem. Ranajkujeme spolu doma, tym padom desiatu v MS len zobne, caj ma svoj. Obed je problem - nejedlik, olovrant papa a nestazuje sa. Veceru papa doma. Myslim, ze mnohe veci sa daju doma dohnat ak sa mi strava skolke nepozdava. 😉

juliagregor
4. okt 2010

@bejby29 a čo nechápeš?, že dávam deťom zeleninu, ovocie, mäso, strukoviny, ryby a atd...,
že poznajú nátierky, džemíky ...., biele pečivo, tmavé pečivo, cereálne guličky...ved nemusím byť "bio" a ani vegetariánka, aby som sa stravovala dobre...
ja sa tu nechcem hádať...

filipal
4. okt 2010

@renab no ano....diskutujeme...ale nakoniec preto sme na koniku, aby sme si pokecali nie? 😉
obcas k nejakej konfrontacii musi prist...to by nebolo prirodzene, keby mali vsetci rovnake nazory.
pokial je diskusia slusna, tak nas to moze len obohatit a niekam posunut... 🙂 🙂

ked bol moj syn maly, tak este ziaden konik ani internet nebol, tak som sa mu mohla v klude venovat. 😝 😅
ja napriklad nie som zamerana len na jedlo. chodili sme casto do prirody, na bicykel a venovala som sa synovi az nadstandarntne...vo vsetkych smeroch.
mam uz taku perfekcionalisticku povahu. nechcem sa tym porovnavat, ani vyvysovat...ja jednoducho inac nemozem.
podla mna to, ako matka svoje dieta vedie je zavisle hlavne od toho akym vyvojom presla, co ju ovplyvnilo....

suem
4. okt 2010

@bejby29 len by ich tak aj skutocne mali pestovat, a to by som verila mojej babke, alebo mame nie velkopestovatelovi. Niektora bio-zelenina, je taka pekna, az pochybujem ze je bio 😉

renab
4. okt 2010

@bejby29 To stravovanie v škôlkach tiež spadá pod kontrolu hygieny a v našom meste je tá kontrola určite na dobrej úrovni. Mám to z prvej ruky. Všetky školské stravovacie zariadenia musia dodržiavať nejaké normy a sú kontrolované. A tomu, že niekto v dnešnej dobe neverí na nálepky "bio" sa vôbec nečudujem. Nálepke "bio" úplne dôverujem len keď je z mojej záhrady. To čo píšu odborné články je jedna vec a skutočnosť je vec druhá. Tak to aspoň u nás na slovensku chodí. A to, že má firma certifikát, ešte tiež nemusí nič znamenať. Každý na to môže mať svoj názor.

filipal
4. okt 2010

@suem
bio potraviny su velmi prisne kontrolovane, ver mi. je velmi narocne ziskat certifikat. moj kamarat ma bio-obchod a casto niektorym vyrobkom aj odoberu znacku.

filipal
4. okt 2010

@renab
samozrejme, ked si niekto vie dopestovat sam bez chemie, alebo ma od babky vajcia je to idealne, ale v mestach uz tuto moznost ludia nemaju.

renab
4. okt 2010

@filipal diskusia je v pohode 😀 , to, čo som mala na mysli ja, sa však na diskusiu moc nepodobalo.

bejby29
4. okt 2010

@suem - ked je to tak, ako hovoris, potom by mal kazdy nalepku "bio" a platila by si napriklad za vajcia o 2 eura viac ako za "obycajne".. Bio pestovatelia zvycajne nie su obrovske koncerny..

suem
4. okt 2010

@bejby29 Pritiahla si to riadne za vlasy, ale necham tak 😉 Ty mas svoj pohlad na vec, ja svoj 🙂

bejby29
4. okt 2010

@suem - to iste si myslim ja o tebe, s tou babickou. Tiez necham tak. 😉 Vsetko vec nazoru 😉 😉

suem
4. okt 2010

@bejby29 vyvaruj sa takychto vyjadreni. Ja som nepisala co si myslim o tebe, ale o bio potravinach, tak bud taka laskava a neutoc na moju osobu. Aj tu sa to musi zvrtnut na osocovanie? 🙄 😠

bejby29
4. okt 2010

@suem, - prepac, ak som sa ta dotkla niecim, ale prva si zacala ty, ze pritahujem veci za vlasy, ja som si len povedala svoj nazor.. To bola len reakcia na tvoj prispevok.. Nemienim sa tu s nikym hadat, ale ked niekto nieco povie na moju osobu, je normalnou reakciou obranit sa, nemyslis?

filipal
4. okt 2010

@suem nerozumiem? bejby ti len napisala, ze keby si mohol dat kazdy znacku bio a vypytat si vyssiu sumu, tak by to urobil....fakt to nie je lahke...
nezda sa mi, ze by utocila na tvoju osobu. pekne ste si vymienali nazory.