Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

dadis
2. okt 2010

@bejby29 viem si predstavit, ze by vsetko pre deti bolo z biopotravin, ale problem je v dostupnosti a cene...ja som detom davala bio vacsinou do roka a teraz, ak je v obchode k dispozicii, aj ked priznam sa, ze kura kupujem len biio, kvoli chuti...
inak na skolkarskej strave sme vyrastli aj my a neboli sme tucne ani nezdrave deti...a vdis to aj v skolke, este som sa nestrtla s tym, ze by nejake dieta zo skolkarskej stravy zacalo neprimerane priberat, alebo naopak chradnut...pri doplneni kyslomliecnych a ovocia, budu nase deti zdrave...

bonaquaba
2. okt 2010

coze dvojicky, tak to mas doma riadnu dovolenku 🙂 , a inac ako to zvladas, lebo ja ma 4 rocneho chlapca a 2 rocnu Nelku a teraz cakame tretie a neviem si predstavit ako budeme fungovat, este ze oni dvaja uz su v skolke, tak aspon doobeda sa budem moct malemu venovat.My so stravou mame teraz dost problem, boli sme v NOrsku cez leto a maly jedol vsetko co som navarila, ale akonahlae sme prisli sem na SR, tak nic doma nechce jest, ze mu to nechuti, tak ja som uz zufala, ze ako a co mamm varit, aby to vobec zjedol, tak aj vyhadzujem jedlo, lebo ja cely hrniec polievky sama s Nelkou nezjem a uz treti den to tiez jest nebudeme a zase nejake sackoviny ja varit nebudem. A potom je mi luto, ze vyhadzujem jedlo, tak teraz mu robievam take ze krupicu alebo zemiaky s kyslym mliekom alebo dam do ruy zemaky, ale uz neviem ako mam varit aby to vobec zjedol.

dadis
2. okt 2010

@bonaquaba Matko chodi do statnej, mesacne plati okolo 12,50€ tusim + stravne 1,13/den, bola som pozriet aj sukromnu skolku tu pri nas...to bolo 250€ na pol dna, tusim 350/den + strava (3€/den, na pol dna si uz nepamatam)

juliagregor
2. okt 2010

@bonaquaba už dobre...u nás vyhrávajú zapečené jedlá, zmiešam zemiaky cestoviny, brokolicu, polejem bešamelom a idú sa pozabíjať 😀 a ryby milujú
karbonátky mleté mäso (aké ste zvyknutí, bravčové, hydinové, sojové, k tomu brokolicu, karfiol), zmiešať a upiecť v trube na plechu na pečiacom papieri..
je to pre neho veľká zmena ..on si zvykne...no idem deti hore...pekný deň

mamavera
2. okt 2010

@bonaquaba súhlasím a nie len s názorom na stravu, ale aj na obsah vzdelávania v MŠ v zahraničí 😝 Samozrejme nemožno všetky hádzať do jedného vreca. A ešte keď sa vyjadrím k strave v MŠ, v našej je dostatok zeleniny aj ovocia, ale deti ho nejedia, presne tak, ako tu už niekto písal, pretože nie sú z domu k tomu vedené. Keď sa detí spýtam, čo majú radi - hranolky, hamburger, špagety s kečupom, brumík, Kinder somariny, ktorými ich ohuruje reklama (mimochodom reklamu, kde ponúkajú sladkosti, najmä plné mlieka by som zakázala). Urazte sa alebo nie, ale 90% detí frčí na pár druhoch jedál, ktoré maminy stále točia, lebo im dieťa nič iné nezje. Čítam to tu v iných témach. A potom čakajú od nás, že sme kúzelníčky. Maminy, ktoré sa snažíte o zdravú stravu vašich drobcov, dávate im úžasný dar do života. Držím vám palce, ak sa vám len niečo podarí zmeniť na stravovaní detí v MŠ, aj to je prínosom.

bonaquaba
2. okt 2010

@mamavera uplne suhlasim

bejby29
2. okt 2010

@mamavera - velmi pekne si to napisala.. Ja varim kazdy den nieco ine, mam desiatky knih varime pre deti a snazim sa nevarit dookola to iste.. Moje deti zjedia vsetko, co navarim, aj ked predtym som mala boj s dcerou, ale ako zacala chodit do tejto novej skolky, zacalo jej chutit.
Aj ja vam drzim palce, maminy, co sa snazite o zmenu..

juliagregor
2. okt 2010

@mamavera súhlasím s tebou...tuším najväčší problém majú deti s tým chlebom a pomazánkami....deti sú zvyknuté viac na rohlíky a ten chlieb im nechutí (u nás doma je to naopak, na raňajky bežne pol chleba padne) a videla som ako to deti odhadzujú a napína ich to....

môj ale nezje už kaše, už mu to učky ani nedávajú, lebo jednu raz povracal... 😝

juliagregor
2. okt 2010

ale aj tak som presvedčená, že strava detí je teraz oveľa lepšia, ako sme mali my...teda aspoň si myslím ....

ale BIO ozaj nekupujem, to by sme nevyžili...

mamavera
2. okt 2010

@bonaquaba bejby29 ďakujem. Vytáča ma, keš sa mi maminy sťažujú, že im dieťa nič iné ako hranolky po príchode z MŠ nezje. Pôjde si ich vari samé urobiť alebo kúpiť?!? Dieťa zje len to, čo mu je ponúknuté a čo vidí jesť svojich najbližších. Obrovskou dávkou trpezlivosti, motiváciou sa to zmeniť darí, ale zďaleka nie vo všetkých prípadoch 😒 tri roky sa trápime, aby po nástupe do základných škôl nabehla väčšina detí na systém-ráno nič, na desiatu sladkosť v školskom bufete pre istotu zaliata sladkým nápojom, na obed si polievku nenaložia, druhé pobabrú ( úprimne povedané ani sa im nedivím - väčšinou mäso, zemiaky +UHO - univerzálna hnedá omáčka ), celé popoludnie nič, večer doma hlúposti...A možno by to nebolo až také nemožné - preškoliť všetky vedúce jedální a vypracovať nové normy nestačí. Keď tie jedlá budú na jedálnom lístku, to je málo. Deti by mali byť vychovávané k zdravému životnému štýlu, do ktorého zdravá strava patrí. Veď niektoré maminy nevedia, čo by malo ich dieťatko jesť. Možno by stačilo zrušiť v školách bufety a automaty na sladkosti a sladké nápoje. Je mi jasné, že deti majú možnosť kúpiť si ich inde ako v škole a všetky maminy nemajú (naozaj nemajú?!?) čas robiť deťom desiatu, ale keď by neboli sladkosti tak ľahko dostupné, možno by sa hodil aj banán...utópia?

mamavera
2. okt 2010

@juliagregor je to o tom, čo som písala, keď dieťaťu neponúknem biele pečivo, tak ho nebude ani pýtať. Aj keď sa s ním presťahujem do Brazílie, bude si musieť zvyknúť na tamojšiu stravu a nebude mať k dispozícii všetko to, čo tu. Najlepšie je ani nezačať s tým, čo nechceme, aby v budúcnosti konzumovalo. Veľmi dôležitý je príklad. Keď sa budem večer nažgávať parížskym šalátom a zalievať ho colou, ťažko bude dieťa jesť zeleninový šalát s celozrnným rožkom. Maminy, ja som strašne rada, že ste aké ste, že na nepridáte k stádu, ktorému je jedno, čím vaše deti v MŠ kŕmia, aj keď to väčšiniou nie je až také tragické, ale škvarková nátierka a slanina ma dvíhajú z kresla 😝 😝 Na druhej strane navariť chutne a zdravo z tých mála peňazí, ktoré za stravu platíte je ťažké, to musíte uznať aj samé. Je ťažké zostaviť jedálny lístok, aby bol vyvážený a aby deti tie jedlá aj jedli. Keď si spätne prečítate príspevky, názory sa dosť líšia, ťažko vyhovieť všetkým.

bonaquaba
2. okt 2010

@mamavera urcite by som zrusila vsetky tie automaty na sladkosti, pretoze tu o nic ine nejde len o biznis niekomu a nahradila by som to nicim, pretoze co ma dieta co do skoly nosit koruny, jednoducho rodicia nech mu pripravia desiatu den predtym, alebo neje pecivo kupia a nemusia riesit a davat dietatu koruny, aby si neco kupilo na desiatu.A samozrejme polovica rodicov vie, ze si za tie peniaze aj teak len hluposti kupi

filipal
2. okt 2010

@dadis mohla by si citovat literaturu, ktora uvadza potrebu masa 4 krat z 5 dni ako zdrave?
si veduca skolskej jedalne?

filipal
2. okt 2010

@dadis uznavana potravinova pyramida z ktorej vychadaju nasi vyzivari je.: obiloviny, zrniny, strukoviny, cerealie (chap tak, ze si to zlahcia ako biele pecivo a chlieb) pritom by to mali byt celozrnne vyrobky!!! cerealie, celzrnne kase, jogurty obohatene o vlakninu.
v mensom percentualnom zastupeni maju byt zelenina, ovocie a az na vrchu - cize najmenej maju byt mliecne vyrobky, maso, vajicka...
maso predovsetkym chude, biele, dostatocne zastupene ryby kvoli omega kyselinam.

filipal
2. okt 2010

najvacsia tragedia je, ze zial sa v tom nevyznaju ani rodicia, doma sa stravuju nezdravo a zle stravovacie navyky prenasaju na svoje deti, co sa odrazi na ich zdravi. preto su tito rodicia spokojni aj so stravou v skolkach. ta hrstka pokrokovych to ma potom tazke...ano v usa a uk je stravovanie este horsie. typu hamburger, hranolky a ine fasty...ja sa skor inspirujem skandinaviou a stredozemim.
nevylucujem uplne maso, ale volim kvalitne (ziadne udeniny) hydinu, ryby, ktore bohato postacia 2 krat do tyzdna vratane vikendov. nakoniec nasi predkovia maso tiez castejsie nejedli. to prislo az s komunizmom.

filipal
2. okt 2010

@mamavera skolka, o ktorej rozpravas je svetlou vynimkou! a to vdaka osvitenym zamestnancom ako si ty!
vy vlastne vychovavate aj rodicov.....

reisi
2. okt 2010

mamavera, si jednotka! Presne taketo nazory, takyto pristup by som velmi privitala i v nase skolke!

titkovamiriam
2. okt 2010

veru tie automaty su des bleeee ani ja s nimi nesuhlasim,aspon tie kavove uz zmyzli-aspon u nas

daducha
autor
2. okt 2010

Ahojte,
tak vdim ze sa ozivila tema, zakladala som ju dost davno, tak napisem co je nove v nasej MS.Po rozhovore s ucitelkami na rodicovskom som vybojovala aby detom davali miesto bieleho peciva celozrnne,tmave,grahamove aspon na striedacku.Olovranty ostali katastrofalne min 3x do tyzdna pecivo s maslom,inak bud vyziva alebo krupica a pod.Este sa podarilo vybojovat aby detom na olovrant nedavali tycinky typu KOko a pod.To je podla mna absolutny des dat dietatu ako jedlo dna sladku tycinku.
Co sa tyka desiat,tak tie su celkom fajn, vzdy nejaka natierka a konecne aj zelenina.Obedy su klasika slovenska, pramalo maju spolocne so sucasnym trendom zdravej vyzivy.Minimm strukovin,ryb,zeleninovych jedal, zato mäso okrem piatka alebo pondelka stale.Deti nepotrebuju mäso tak casto, aj nasa detska lekarka ho odporuca tak 2x do tyzdna.Pekne mi to prirovnala ku zubom-podla toho kolko mate ocnych zuboch v pomere ku ostatnym, tolko mäsa by ste mali jest-su len 4 😉 .Ovela hodnotnejsie bielkoviny su v soji,tofu a pod.Ja napr. neviem pochopit, preco miesto spagiet s kecupom nemôzu urobit uplne jednoduchu omacku z paradajok s cesnakom a bazalkou.A hned je to o niecom inom.
Lenze pretlacit takuto stravu je v skôlkach prakticky nemozne,väcsina rodicov s nou je spokojna a dobre ze mi nevynadali ked som bojovala aspon za celozrnne pecivo.Deti proste jedia to, co maju doma a aj ucitelky hovorili,ze zeleninu s chlebika davaju dole
☹ .Moje deti,hlavne mladsi je v nej nalozeny od mala a nema s nou ziadny problem.
No a za uplne zle povazujem liat do deti kazdy den mlieko.Mlieko povazujem za velmi skodlive zvlast u deti,malemu davam caj a ucitelky vedia ze mu ho nesmu dat.Bohuzial uz neviem zabranit tomu aby ho nejedol aj v jedle,to by bol niekedy hladny cely den ☹ .
Najviac ma mrzi, ze nemôzem malemu nosit ovsene alebo ryzove mlieko z domu,je v tetrapaku,nevidim dôvod preco by ho nemohli mat v chladnicke a naliat ked maju ostatne deti klasicke.Vraj kôli hygiene 😠 ,no aka uz nakaza z toho hrozi 😠 .
Myslim, ze by sa s tym dalo vela urobit,mozno by stacilo zvysit stravne na 1,40 islo by to.No to by aj veduca skolskej jedalne musela nieco o zdravej strave vediet 😉 .
Viem, ze môj nazor nebude zdielat kazdy,berte to prosim ako môj nazor,no povazovat sucasnu stravu v MS za zdravu je 😒 .
Velka sranda este len nastane ked do skôlky pôjde mladsi.Je alegricky na bielkovinu krav.mlieka a speci dietnu skôlku mame v KE jednu,aj to na druhom konci mesta.No a beru tam hlavne tazke pripady alergikov,co nas maly nastastie nie je.Tak asi budem musiet na hygiene bojovat o vynimku môct nosit jedlo do skôlky.

bejby29
2. okt 2010

@daducha - takych mamiciek, ako si ty, by malo byt viac.. Ja napriklad mam jednu knizku, vola sa to Coole Jause, v nemcine, ale su tam take receptiky do skolky ako kuskus s hruskami a podobne.. Bez cukru, len s kvapkou medu, co je pre mna velmi dolezite. Ja cukor volam biely jed a mlieko - to je na dlhu diskusiu.. Tiez som neni jeho zastancom.. Ja mlieko pouzivam na domacu mliecnu ryzu akurat tak, ale tam davam aj maliny, borievky a jahody. A zas len s medom.. Moje deti dostanu cukor len velmi malo, ak vobec - pouzivam domaci med 😉

zitaje
2. okt 2010

@daducha Ja mam pocit, ze ak ma dieta nejaku potravinovu alergiu, je to v istom zmysle "vyhoda", aspon clovek ma cim argumentovat. Moje deti ale nemaju ziadne zjavne diagnozy, alebo len take alternativne, a s tymi v skolke asi nepochodim. Ja by som najradsej malej davala stravu so sebou, ked pojde do skolky, kedze aj tak budem varit kvoli starsej (do skolskeho klubu ani na obedy do menzy nechodi), ale je mi jasne, ze to je uplna utopia.
Mna este vytaca caj so sirupom - vraj neosladeny caj deti nevypiju 😠 Neverim tomu, ze by si deti nezvykli, ze v skolke sa pije voda / nesladeny caj, a doma uz cokolvek, co im rodicia daju.

sonula44
3. okt 2010

@daducha Ahoj čo sa týka nosenia stravy tak je to možné aj bez akéjkolvek výnimky
od hygieny aspoň v NR .U nás stačí ak prinesieš potvrdenie od obor. lekára
že má dieťa dietne obmedzenie a môžme nosiť stravu a sú povinný to zohriať.

reisi
3. okt 2010

daducha, je nas tu zopar s podobnymi nazormi ako ty, mozno sa to ozaj nakoniec pohne a predsa sa aspon nieco v skolskych jedalnach zmeni. Ale velmi to bude zalezat od nas rodicov. Ako budeme bojovat za zdravu vyzivu. Ja si casto pripadam ako sektarka ked zacnem hovorit svoj nazor na stravovanie v jedalnach, tak to ma vacsinou burlivu negativnu odozvu. A vacsinou ma presviedcaju, ze je vsetko v najlepsom poriadku. A presne ako tu pisala filipal, ze vela rodicov proste nema ani paru co je zdrave, nemaju informacie a vyhlasuju scestne nazory este spred 30-rokov ako zdrave a detom prospesne...

mateson
3. okt 2010

@daducha nedá mi a zasa sa zapojím. čo sa týka rýb, ja ich možem v každej podobe a doma aj často robím. No v školke je stým neskutočný problém. Trufam si povedat že 8O percent detí ryby neje a všetko pojde do odpadu. To ma potom ani nebaví písat na jedálny ked viem že to nejedia. Bohužial výchova z domu. Zeleninu na chlebíkoch to jisté. čo sa týka mlieka v tomto s tebou uplne suhlasím. Ja si tiež myslím, že liat do detí každý den tolko mlieka je nezmysel, bohužial mám svoje predpisy a normy ktoré som si nevymyslela ja. A ked príde kontrola tak ich stále zaujíma mlieko a priznám sa že párkrát so za to bola aj zvozená. Teraz sa to snažím troška obíst tým že dávam viacej jogurtov, actimel a tak. Ale zasa v rámci fin. možností. A ešte ten čaj. Zasa je to tak, že niektoré deti radšej nebudu pit ako by to mal byt nesladený čaj a lebo voda. Potom to doma doženu.

mateson
3. okt 2010

@mateson pre ukážku dodám. Tento týžden priniesla jedna mamička detom do školy desiatu, že ju ráno zabudli. Budova bola už zamknutá tak zaklopala na kuchynu že či im to možeme dat. Má v škole dve deti. A toto bola desiata. Jogurt, dva rohlíky, Jupík jahodový, siesta čokoláda, a velké chipsy.

filipal
3. okt 2010

kocky, vidim, ze ste sa tu zisli s podobnymi nazormi, tak sa mozem konecne priznat. 😅 ja som uz pocala syna ako vegetarianka (aj jeho otec bol vegetarian) a bola to hroza, co som musela vytrpiet vycitiek. vysvetlovala som, ze nie je vobec spravne, aby som ako tehotna zrazu zacala konzumovat maso, ze to moze sposobit skor problemy...
syna som kojila 1,5 roka a pridavat som zacala rastlinne mlieka a ine potraviny podla knizky od mudr. Bukovskeho - vegetarianske dieta. v tom case som bola velkou priekopnickou, ale kedze to bolo tak skoro po revolucii, ludia (aj lekari) boli tolerantnejsi a nerobili mi velke problemy. synovi robili pravidelne odbery a mal vzdy ukazkove vysledky. mala som to stastie, ze v Ba vtedy fungovala vegetarianska skolka (a dokonca statna!) ked syn koncil zrusili v nej nadriadene organy vegetariansku stravu ako nezdravu....ako rodicoia sme vela bojovali, chodili do nej deti (aj lekarov, vyzivarov a pod), ktore v zivote nejedli maso a oni im ho chceli jednoducho od dalsieho dna davat....bol to boj s veternymi mlynmi!
dali nam radu, ze si mame zalozit sukromnu skolku, ze stat nebude podporaovat taketo projekty. nepocuvali ziadne argumenty, ze strava je vyvazena, bielkoviny nahradene a deti su vo velmi dobrom zdravotnom stave. (dokonca podla uciteliek boli pokojnejsie ako bezna populacia)
syn zacal jest maso az pred pubertou (ale do dnes nejedol cervene maso, nechce ho, tvrdi, ze to ja som na pricine! 😅 ), ale tak ako pisem, len hydinu a rybu, maximalne 2 krat do tyzdna. prospieva psychicky aj fyzicky, intelektom dokonca vynika. 😝 😀 nepije alkohol ani nefajci....ale to je uz skor jeho povahova crta.... 🙂
pisem to nie ako radu k stravovaniu, len ako zaujimavost a pre vasu informaciu. 😵 😵 😵

bejby29
3. okt 2010

My napriklad vobec nejeme bravcove maso. Ryby a hydinu ano, ale tak trikrat do tyzdna. No a sem tam v sobotu alebo nedelu spravim hovadzinu. Vsetko kupujem ale bio a tu to nastastie nie su az take palky. Mame v strave vela strukovin, ovocia a zeleniny, ja ku vsetkemu struham bud mrkvu s jablkom alebo robim vselijake kombinacie z jahod, borievok a malin, alebo zeleninove salaty.. Dalej u nas funguju take potraviny ako quinoa, goji berry a pod.. Dalo by sa o tom diskutovat vela.. Omacky vobec, akurat tak pre manzela. Ja stravim v kuchyni velmi vela casu, niekedy ma to aj stve 😉 No a zo Spanielska som si zvykla robit vsetko na olivovom oleji 🙂
Je pravda, ze nase deti su ochudobnene o tak vela, najma v skolke je to uplna katastrofa... Ja mam stastie na dobru skolku nastastie, ale predtym mi bola Nathi v jednej a tam bola vecne chora.. Nepacila sa mi strava a prostredie tak som hladala alternativu (je to pravdaze lahsie vo velkom meste, to uplne chapem).
Kocky, drzim vam fakt velmi palce, bojujete za vybornu vec.. 😉

bejby29
3. okt 2010

@filipal - si obdivuhodna zena.. 😉 V tej dobe a uz takou priekopnickou zdravej vyzivy, to sa urcite len tak nevidelo! 😉 Ja mam dodnes napriklad absolutny odpor k varenemu mlieku, mliecnym polievkam a pudingom - u nas to proste neexistuje - a "dakujem" za to skolke.. Este dodnes si pamatam, ako nas tam na silu dzgali hnusnymi gebuzinami typu nejaky pofiderny puding s kozou na vrchu - brrr, az ma trasie pri pomysleni, ze by to robili mojim detom..

juliagregor
3. okt 2010

ahojte,
nie som taká alternatívna ako vy 😉
zastávam názor, že deti majú jesť všetko v množstve a stave, ako sú schopné spapať....a stráviť
mäso nevylučujem, jeme všetko, mlieko u nás ide viac ako voda, chalani ho majú veľmi radi, jogurty kupujem už len kilové a všetko vo veľkom...acidka litrové a pod....
ja bio potravinám neverím, ale zeleninu si pestujem a našich na záhradke...síce nie je pekná, ale chutná....
používam na striedačku olivový a klasický olej, maslo a aj rastlinné tuky, ....
varím všetko bez výnimky... mäso, cestoviny, zemiaky, ryža, strukoviny, sladké, slané...zeleninové, ovocné šaláty, ....
chlieb ponukam svetlý aj tmavý a rovnako aj pečivo...nechcem nič vynechávať
varím aj to, čo neľúbim...a jednu vec fakt neznášam, a to je med..a deťom ho dávam do čaju
sladkosti im tiež dám, ale tak normálne, pokrájam jablčko, dám im ho do misky a ked ho spapajú dám im aj kusok čokolky alebo horalku...

v škôlke je Martin dobrý jedák, spapá všetko a majú celkom dobrú stravu...a čo im nedajú uvarím doma...

mateson
3. okt 2010

@juliagregor podla mna to najlepšie čo tu zatial bolo k tejto teme napisane. totalne suhlasim 🙂