Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

bejby29
11. okt 2010

@maggie2 - tak to je fakt v poriadku - nabeh na diabetes, obezitu a pod. ochorenia spojene so zlym stravovanim 😕 Same cukry a tuky - to je to prave pre detske telicko 😠

titkovamiriam
11. okt 2010

1kg fig
1kg cukru
1 citron
1 drievko vanilky
Postup.Umyjeme figy a olupeme,do hrnca dame vodu a cukor asi liter vody aj s citronovou štavou. Nech povrie, pridame figy varime kym nebude mat hustotu medu ale penu pocas varenie vyberame. Este horuce dam e do flias a pozatvarame

alebo

1,4kg kryštálového cukru
1,5kg zrelých fíg
2,5dl cerveného vína
1 lyžicka mletej škorice
Štava z jedného citróna
1 balícek želírovacieho prípravku
Kulinársky postup:
Odložíme asi 5 lyžíc cukru. Figy pokrájame na väcšie kúsky, vo velkej mise ich zmiešame s cukrom,
vínom a škoricou. Prikryjeme gázou a dáme do chladnicky na 12 hodín. Želírovací prípravok zmiešame so
zvyškom cukru, pridáme citrónovú štavu a figy. Zmes nalejeme do misy z jenského skla, prikryjeme
vekom a varíme 15 minút. Ešte raz premiešame, nalejeme do fliaš a okamžite ich uzatvoríme

anjelicek26
11. okt 2010

@maggie2 - je to tvoj nazor, kazdy mame vlastny, ja som sa snazila aby pekne papala - a ona jedla vsetko bez vynimky, ovocie, zeleninu, mäsko, prilohu, nemala s tym problem a odkedy je v skole vymysla az strach, nic jej nechuti. Je mi to velmi luto, lebo mali sme k vsetkemu taky pozitivny vztah, nebala sa ochutnat nove veci, teraz je prve slovo fuj... nie som zaryto proti sladkostiam ci hranolkam, ale prosim pekne do tyzdna ich maju dva razy a to kazdy mesiac v roku! Ved si to spocitaj! Tocia presne 20 jedal... ja ani neviem, co sa na to da povedat :(

maggie2
11. okt 2010

@bejby29 trochu preháňaš s tým nábehom na obezitu, pokiaľ dieťa má váhu v norme, netreba sa znepokojovať. Hranolky, burgery, muffiny, milkshake & Co. pokiaĺ je to len jden krát denne neuškodia.

maggie2
11. okt 2010

@anjelicek26 nejde o môj názor, je to fakt, a chcem Ti iba pomôcť aby si sa neznepokojovala, neslané, bez chuti, nechutí nikomu, ani deťom

bejby29
11. okt 2010

@maggie2 - mas svoj nazor, ja si zas na druhej strane myslim, ze kazdy den je to az prilis vela, raz za cas ano, ale kazdy den?? Nerobis si ty nahodou srandu?

dadis
11. okt 2010

@anjelicek26 skus porozmyslat, co by bolo najlepsie, 2 roky je dost dlha doba...mozno sa tvojim detom upravi rezim tak, ze ked pre nu pojdes na obed do skolky, tak poobede budu spat spolu...ja to mam tak...mne mala spi este 2x, 1x doobeda a potom ked pridem s malym poobede zo skolky, sa naje a spat idu spolu... tiez mame skolku dost daleko, ked je pekne chodim s nimi peso rano aj na obed...

reisi
11. okt 2010

anjelicek26, ale ona je vynimocna a nie za exota ci divnu! Stav sa , ze tie nausnicky jej spusta bab zavidi!!! Neboj mala bude priebojna a svoje si vybojuje.Je v niecom ina, no a co?! To jedlo skus , mozno by jej zohriali, ak ti to teda za to stoji. Viem ake je to byt ina a odlisovat sa, mam to pri dcere, je tiez najmensia , papa uplne inak ako vsetci a tak ako som sa bala, ze to nezvladne, ona to proste vsetkym nandala...

anjelicek26
11. okt 2010

@dadis - ona je tam od 08:45 - 15:15 povinne, nemozem ju zobrat na obed domov... ak by som ju na obed vyzdvihla, tak ju do hodiny musim odviezt nazad...

anjelicek26
11. okt 2010

@reisi - v stredu mam termin vecer z jej ucitelkou, tak hodime rec aj na toto, ci by jej prihrievali... v skole sa da chodit na obedy napr. utorky a stvrtky, je taka moznost... tak v pondelok by mohla mat zvysok od nedele a v stredu by som varila pre nu, v piatok varim aj tak drahemu, lebo v praci nema, tak aj jej, to by snad slo... len vediet, ci jej to zohreju...

No a v skole ma kopuuuu kamaratov, kazdy sa chce k nej ist hrat, aj ju k sebe pozyvaju, rano uz na nu cakaju na parkovisko a chcu s nou ist do skoly.. je az moc popularna momentalne... ale maminky robia komentare na nausnicky - lebo je to proti skolskym predpisom...

dadis
11. okt 2010

@maggie2 ja neviem, mozno by jeden krat za den skutocne neuskodili, ale comu skutocne uskodia? ten navyk, ze taketo nezdrave a "chutne" sa podava namiesto beznej stravy na obed, ktora sa moze zdat oproti tomuto "fadna"...a tie anglicke deticky bohuzial nevyzeraju, ze by im takato strava neskodila 😝 😝

bejby29
11. okt 2010

@reisi - krasne si to napisala!
@dadis - ano, Oliver je v tomto velmi dobry, je to odbornik a vie, kde zle stravovanie vedie.. Ale to vedia vsetci, kto sa tym viac zaobera, vsak Maggie2? 😀

maggie2
11. okt 2010

@bejby29 nie nerobím si srandu, ale s tým zdravým stravovaním sa to už všade príliš preháňa.

filipal
11. okt 2010

@titkovamiriam
figovy dzem som jedla kupeny a bol vynikajuci!!! na buduci rok hadam bude mat otec vacsiu urodu a vyskusam.
jedla som aj gastanovy dzem a to je tiez super pochutka!

@maggie2 mozno si tu len chcela rozprudit diskusiu, nie?

maggie2
11. okt 2010

@filipal nie nechcela som rozprúdiť diskusiu, len opakujem, že dieťa má niekoľko jedál za deň. Ak jedno jedlo denne tvoria hranolky, milkshake, burger, nuggets, alebo muffins a to 20 x do mesiaca, pretože cez víkend je doma, tak to nie je žiadna tragédia

reisi
11. okt 2010

maggie2, mne sa po precitani tvojho prispevku, taaak vytocili mihalnice, vdaka, dnes si ich nemusim natacat 😀

maggie2
11. okt 2010

@bejby29 Oliver je možno dobrý kuchár ale nie je vedec. Stravovacie návyky pestujú rodičia a škôlka ich 1 jedlom denne 5 x v týždni nie je spôsobilá narušiť, pokiaľ rodič ostane konsekventný pri stravovaní doma

filipal
11. okt 2010

@maggie2 najhorsia je skryta obezita. vela tuku v krvi, vysoky cholesterol...strava vazne ovplyvnuje zdravotny stav dietata. nemyslim, ze sa to dnes prehana so zdravou stravou. podla mna este stale chyba osveta.
samozrejme, prispieva k tomu aj nedostatok pohybu, sedavy sposob zivota....naozaj je to vazny problem a je to v bohatych krajinych...nakoniec este mozme byt rady, ze u nas vacsina ludi nema peniaze na to, aby kupila chipsy dietatu kazdy den.
ale poznam take mamicky.....

maggie2
11. okt 2010

@reisi pokiaľ by si vedela, aké prísne zákony ohľadne prístupu k deťom sú v zahraničí, tak by si pochopila, prečo sa deťom ponúka to, čo im chutí. Pretože pedagogický pracovník v predškolskom zariadení, nesmie nijako vyvýjať neprimeraný nátlak na dieťa aby niečo konalo proti svojej vôli, hlavne pokiaľ ide o jedenie. Dieťa je v škôlke neprípustné nútiť jesť. Preto je normálne, že sa podávajú jedlá ktorými sa "zavďačia" a deti ich rady skonzumujú. Nejedná sa predsa o vyložené sladkosti, burgery, pommes a nuggety´predsa tiež obsahujú zeleninu, mäso a výživové látky, sú len upravené na spôsob aby každému chutili.

maggie2
11. okt 2010

@filipal vypichla si problém v podstate a to je nie fastfood raz denne ale kombinácia výlučne fastfoodu s nesprávnym životným štýlom - nedostatok pohybu, vysedávanie detí doma pred TV, žiaden pohyb. Opakujem ak dieťa konzumuje počas celého dňa len fastfood je problém, ale raz za deň, aj to len v pracovné dni, to problém nie je

filipal
11. okt 2010

@maggie2
to co opisujes je kaloricka bomba. su to prazdne kalorie, ziadna hodnotna vyziva.....
ked uz kuracie mäso, tak urcite nie vysmazane, malo by byt prirodne upravene, k tomu zeleninovy salat, celozrnna ryza s hubami, alebo s kukuricou....podla mna by to deti zjedli.
a ako dezert - dulovy syr! 😀 😀 (to trochu spasujem...lebo ho chcem urobit, tak si studujem recepty, viem, ze je to nerealne...)

dadis
11. okt 2010

@maggie2 evidentne s tym narusenim stravovacich navykov anjelicek problem ma...ved jej prestala doma jest navarene, pyta si hranolky atd...tiez si nemyslim, ze na SR je v skolkach strava taka zla, aby vybudovala u deti zle stravovacie navyky, ale to o com pise anjelicek, je prilis "silne kafe" na to, aby nad tym iba kyvla rukou...keby u nas takto deti jedli, tak ich do skolky nedam, ved ich predsa nechcem prezit...

luciask
11. okt 2010

@anjelicek26
Ja tiez zijem v zahranici a dcere balim obed do skoly( a nielen dcere ale aj manzelovi). Niekedy je to teple jedlo, niekedy studene. Teple jej davam do termosky(predavaju take siroke s hrdlom), tak jej obycajne pripravim cosi z predoslej vecere(bud polievka a k tomu polku chlebika, alebo masko so zemiakmi). Vzdy jej pribalim flasu vody, nejake to jablcko, ci ine ovocie, alebo tie minimrkvicky, uhorky, salat. Myslim, ze ak skola povoli jedlo z domu, tak by si mohla skusit. V dcerinej triede nie je jedina, co si jedlo nosi.
K tym nausnickam, aj my mame v skole zakazane visiace nausnicky, ci okruhle, vlastne povolene su len take, co su ako tie nastrelovacie nausnicky. Takze nosime take a take kruzky co ma, tie nosieva povacsine v lete, ked nie je skola.

maggie2
11. okt 2010

@filipal huby by som deťom jesť vôbec nedávala

reisi
11. okt 2010

maggie2, ja si myslim, ze viem az nad ramec toho co mam vediet! Len by bolo dobre, keby si i ty vedela a potom poucovala ...koncepcie su rozne ....len niekedy si ich niekto i zle vysvetli a tiez , ze niektore koncepcie su blbost 😝
Ale na to mame v hlave rozum...

maggie2
11. okt 2010

@luciask náušnice sú zakázané z hľadiska bezpečnostného (možné natrhnutie ušnice pri hre a pod. za ktoré je nakoniec zodpovedný pedagóg)

bejby29
11. okt 2010

@maggie2 Oliver mozno neni vedec, ale vie o jedle urcite viac ako niektori vedci.. Dobre, povedzme, ze on je len "obycajny" kuchar a nie vedec a potom preco bojuje za dobre stravovanie v skolkach a v skolach? Ci len tak z nudy? 😝 Myslim, ze sa velmi mylis. On vidi realitu a to je stupajuci pocet obezity u malych deti a teenageroch.. A vidi hlavne to, kam vedie zle stravovanie od utleho veku.

anjelicek26
11. okt 2010

@maggie2 - no teoria dobra, prax horsia... ak dieta, teda aspon to moje, papa v skole nieco taketo, tak to ocakava a vyzaduje aj doma. A ked nedostane, tak odsunie tanier, ze jej to nechuti a slecna skoncila. Saska ma 4 roky, 96 cm a 14 kg a ze nebude jest, si vazne nemozem dovolit. Doteraz papala krasne, na to aky bola drobcek... a taketo jedla nam ku stastiu nechybali, jedla pekne do radu, co bolo na stole.

A tu poslednu vetu o "vyzivnosti" fast foodu nemyslis vazne... ako keby to normalne jedlo nesplnalo... len fast food ma k tomu este riadnu davku tukou a cholesterolu 🙄

filipal
11. okt 2010

@maggie2 no, mozno huby nie....to mi len tak napadlo, ze nejako ozivit ryzu....ale ja som synovi huby davala - tak cca od 4 rokov....obcas...

inac naozaj kazda krajina je specificka....vo Svedsku zase maju velmi zdravu stravu v skolach, v skolkach...a zadarmo.
teda, plati ju stat. ale uz v susednom Norsku si deti nosia stravu z domu....
ono je tazke zit v tej ktorej krajine a bojovat....to uznavam...

maggie2
11. okt 2010

@reisi nepoučujem, chcela som len povzbudiť anjelicek, že to stravovanie vôbec nie je tragédia, nie je pravdou že sa jedná o čisto kalorické bomby, výživovú hodnotu tie jedlá stále majú, hoci isto nie takú ako v iných "zdravších" jedlách