Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

trixi
9. okt 2010

@zitaje ja tiez nemam rada lizatka, Matko ich ani nevie jest a nema ich rad, otvori si ho, a povie: Toto nelubim. Ja som na Matkove narodky pre kazdeho kupila v Tescu male voskovky (6 ks v balicku), mali ich v akcii za par centov, balonik a k nim som pridala lizatko, to okruhle, zasa mali v akcii v baliku po 10 ks, bez chemikalii, s ovocnou stavou Chuppa Chups, a to preto, lebo si myslim tak ako @mateson ze su deti, ktore lizatka maju radi a rodicom to nevadi. A tie ktore lizatka nemozu, nepapaju tak sa mohli potesit z tych voskoviek a balonika. Predtym som sa pytala pani ucitelky, co sa dava na narodeniny a odporucila mi lizatka, ze to mozu vsetky deti. Minule dostali od ineho dietatka taky keks, ktory by som si ja tiez nikdy nekupila a nezjedla, ale vobec ma to nehnevalo, pretoze viem, ze Matko to nelubi, ani to nezjedol, nechal pre mna a ja som to dala tatinovi, ten spapa vsetko 🙂 A tiez jedna mamina doniesla tortu, bola vyborna, ked som prisla pre neho, tak pani ucitelka mi podala tanierik s kuskom torty, lebo Matko ju nechcel. Nema rad sladke.
@libka1 nie si nahodou z PN? Lebo aj v Matkovej skolke mali natierku z trescej pecene 😉

filipal
9. okt 2010

@mateson
podla mna je lepsie doniest susene ovocie, doma upeceny kolac (pernik s medom, alebo nieco zdravsie)
lizanky, ktore obsahuju umele farbiva, mozu vela detom vadit a ako sa maju citit tie, ktore ich zo zdravotnych dovodov nemozu? aj obcerstvenie moze byt aspon trochu zdrave...

@libka1 na tom pondelkovom jedalnicku je zdravy tak akkurat olovrant 😉
pecene buchty sice detom chutia, ale su z bielej muky, plno bieleho cukru....
to uz radsej makove, alebo tvarohove sulance, mak je zdravy, obsahuje vela zeleza a vapnika, tvaroch bielkoviny a vapnik a sulance su zo zemiakoveho cesta, ktore je tiez vyzivnejsie.
gulasova polievka pre male deti vobec nie je vhodna.
ta natierka z trescej pecene....no....asi su v nej omega 3 mastne kyseliny, ale ta specificka chut...neviem, ci je to vhodne do skolky....
to mas asi pravdu Libka, ze rodicia by zvysenie stravneho neodsuhlasili, ani keby to slo....
ale vsimni si, co ludia kupuju, sladke zbrndy - malinovky, cigaretky....na to im nie je luto dat peniaze...
a zda sa mi, ze ti najchudobnejsi, fajcia najviac....

@zitaje
aj ja si myslim, ze skolka by mala byt vzorova co sa tyka stravy. nemala by sa vyhovarat, ze deti zeleninu aj tak nezjedia....nemozu sa predsa prisposobovat zlym navykom vacsiny rodicov. pamatam si, ako sa robil sociologicky prieskum, pytali sa deti, co mali na veceru....vacsina mala parky.....

wanda007
9. okt 2010

mateson, nesuhlasim s tebou takmer s nicim,... etiopia, kapitalizmus, lizanky
trochu iny pristup by to chcelo

wanda007
9. okt 2010

ak dieta nechce jest zdravu stravu, pretoze je naucene zrovna na tie parene buchty a gulas, tak je najvyssi cas na zmenu. A skolka by mohla byt vynikajuci nastroj.

libka1
9. okt 2010

@trixi HC, tu natierku budeme mat v pondelok 😉
@filipal ja sa tych co to neodsuhlasia nezastavam, ja len konstatujem ze to je fakt 😉
s tym obedom problem nemam, buchty doma nepeciem, pokial si ich da raz za cas v skolke, vobec mi to nevadi 😀 sulance neviem ci im robia, budem sledovat 😀 s natierkou z trescej pecene nemam najmensi problem, evke chuti 😉 a gulasova polievka, no to neviem aka je, ale da sa urobit aj vhodna pre dieta myslim 😉 ja tiez doma robim gulasovu z malicko hydinoveho masa, vela zemiakov, trochu zeleniny, bez zbytocneho korenia a dovolim si povedat ze je vhodna pre deti...
@wanda007 snivajte s nami 😀 uz vidim ako zastup drobcov sedi pri stole, zdesene hladi na varenu brokolicu a potom sa to vsetko odnasa smer smetny kos... za svoje deti sme zodpovedny my, preto nechcime nech nas skolka supluje 😉 ucelom skolky nie je deti vyhladovat, ale naucit ich pestro sa stravovat...

libka1
9. okt 2010

ja sa chystam na toto ked bude mat evka sviatok: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=19370, no ano, ide tam cukor 😅

dadis
9. okt 2010

u nas mali v piatok sosovicovy privarok...a vraj takmer nikto ho nejedol...teraz neviem, sosovicovy privarok doma nerobim, tak neviem, ci ho ma Matko rad, ale sosovicovu polievku miluje...mozno sa im nepodaril, alebo davova psychoza tiez funguje 😉

mateson
9. okt 2010

@wanda007 moj syn napríklad vobec nemá rád lízatko a ked ho niekto prinesie tak ho nezje. Ja ich nekupujem. Je uplne jedno či niekto prinesie balonik lebo lizatko. Dietatu to nie je nutene. Je dobrovolne či si zoberie či nie. Tak nechápem čo vás práve na tomto tak vzrušuje.

mateson
9. okt 2010

@filipal v školskej jedálni sa z každého pripraveného jedla odkladaju vzorky na 48 hodín. Ked tam budu deti jest doma upečené koláče aký to má potom význam. Dá sa povedat že skoro v každom koláči su vajcia. Každé jedlo ktoré obsahuje vajcia musím zapísat do tabulky HCCP. Myslíš že ked budu problémy pojde hygienička k tej mamičke ktorá priniesla koláč a lebo za veducou šj.

mateson
9. okt 2010

@wanda007 ak máš zaujem prepošlem ti receptury povolených jedál, normy, stravné limity jednu kuchárku na 65 detí a TY mi za to pošleš super jedálny na týžden. Po týždni Ti poviem ako stojíme finančne a kolko bolo odpadu.

mateson
9. okt 2010

@libka1 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

adoracion
9. okt 2010

ahojte nevie niekto co mavaju deti na jedenie v skolkach myslim nursery v anglicku? coskoro to caka moju a chcela by som vediet ze co a jak, dakujem...

mateson
9. okt 2010

@wanda007 ani ja s tebou nesuhlasím. Chcelo by to troška realneho pohladu na vec.

reisi
9. okt 2010

a ono by to chcelo i uplne inu koncepciu stravovania...aaa veru kto je spokojny nech chvali a kto nie je nech hlada alternativu no nie?! 😀 Mne muz uz rok hovori ,najdi si priestor a otvor si sukromnu skolku, zafinancujem... nebojte sa vzdelanie mam 😀 Mozno uz pri druhom dietati nebudem musiet riesit zdrave stravovanie 😀

mateson
9. okt 2010

@reisi chod do toho!

libka1
9. okt 2010

@reisi s tym suhlasim, kto je nespokojny nech hlada alternativu 😉 preco s tym vahas ked mas taku moznost? ja by som sa do toho pustila 😉 aj ty budes spokojna lebo budes mat uplne pod kontrolou stravu dcerky a predpokladam ze najdes aj rodicov co si priplatia, lebo maju podobny nazor ako ty... nie je ich sice vacsina, ale su taky. samozrejme zalezi aj od toho kde sa nachadzas...

filipal
9. okt 2010

@mateson to som nevedela, ze sa nemoze do skolky doniest domaci kolac.....my sme nosili a nikdy nam to nikto nevytykal....v skolke u mojho syna boli take zvyky, volali to hostinka. rodicia nosili ovocie, oriesky, zeleninku a na sviatok nieco na spestrenie.... ale bolo to teda uz dost davno, mozno sa odvtedy normy sprisnili...

@reisi to by bolo super! 🙂

evabb35
9. okt 2010

@juliagregor čo dávaš do toho bešamelu pri zapekaných jedlách /naposledy som pripravovala také zapekané pred 16 rokmi 😨

lula26
9. okt 2010

S tým nosením jedla do škôlky; ono je to milé, kým sa nič nestane (salmonela a pod.). A hygiena si "posvieti" len na vedúcu ŠJ. Takže sa im nečudujem, že majú námietky.

juliagregor
9. okt 2010

@evabb35 na liter mlieka dám 4 lyžice hladkej muky, ktorú rozmiešam do hladka, prevarím, osolím, trošku muškátového oriešku, chuťovo musí byť dobrý, čím sa dlhšie varí, tým je menej cítiť muku...inak dávam namiesto tretiny mlieka vodu, v ktorej varím karfiol, alebo brokolicu...je to potom ľahšie...syr tam nedávam, ten nastruham na jedlo a potom to polejem, robím od oka, hustota by mala byť ako na riedky puding...môžeš tam rozpustiť aj syr v črievku

môj Maťo má veľmi rád, ked si v škôlke gratulujú, tam im to nedovola zjesť, musia si darček odložiť do skrinky...musím mu dopredu čítať v kalendári mená a potom už čaká, kedy konečne 😀

mať vlastnú škôlku je super, ale ja by som sa bála tej zodpovednosti za cudzie deti...

evabb35
9. okt 2010

@juliagregor ďakujem veľmi pekne 🙂 Marí sa mi, že som do toho dávala aj strúhaný eidam, ale to bolo už tak dávno...ten čas tak strašne letí. Tuším kuracie stehná som tým oblievala a zapekala, kým sme sa toho neprejedli.

evabb35
9. okt 2010

@juliagregor tie karbonátky čo robíš to len mäso pomelieš... a čo dávaš do tej zmesi aby to dobre držalo? a vytvaruješ a kladieš na plech s papierom na pečenie? Vidíš, aj to hádam skúsim. Také niečo ako fašírka. Teraz na zimu by to bolo praktické. Aj na chlieb ako olovrant. Ďakujem za tip.

juliagregor
9. okt 2010

@evabb35 dávam pomleté mäso, najprv to spracujem s vajíčkom, soľou, rohlíkom namočeným v mlieku, a do toho pridám uvarenú zeleninku, hocijakú u nás je naj brokolica, zmiešam a normálne to vytvarujem a poukladám na pečiaci papier, hore urob guľôčku a daj tam nakrájanú rajčinku, pomer mäso a zelenina je 1:1, 180 stupňov, tak 30 minút, záleží koľko je tam zeleninky...

molnitko
10. okt 2010

@filipal áno, máš pravdu v tom, že veľa záleží od riaditeľky a vedúcej školskej jedálne. A je pravda, že hygiena zakázala nosiť ovocie do škôlky. ale my sme to vyriešili po svojom a zbierali sme si od rodičov peniažky a kupovali sme si na triedy ovocie. a bolo to ešte lepšie ako keď deti ovocie nosili, lebo nielenže to bolo spravodlivé - platili všetci rovnako ( ovocie do mš nosili len niektorí rodičia a ostatní sa viezli ) ešte aj bolo pestré ovocie na tácke - proste sme kupovali z každého ovocia ( rodičia nosili najmä jablká- lebo tie majú doma a banány). 😉

molnitko
10. okt 2010

neviem, prečo sa tu stále točí o lízankách. nemyslím si, že ak dieťa v škôlke dostane lízanku, alebo nejaký cukrík od kamaráta, je hneď pokazené a zle sa stravuje. aj deti majú právo na malé prehrešky a ak majú deti sviatok, prečo by nemohli deti porušiť zdravé zásady 🙂. a ak lízatko, lebo nejakú sladkosť nejedia, tak si ju vezmú domov a zje ju ocino, alebo podaruje ho niekomu inému. ale tvrdiť, že deti sladkosti nemajú jesť vôbec sa mi zdá pritiahnuté za vlasy...
myslím, že ak je všetkého z mierou, nemôže nič uškodiť - ani lízanka 😉

zitaje
10. okt 2010

@molnitko Mne osobne ide o to, ze my ziadne, naozaj ziadne cukriky, lizanky a pod. doma nevedieme, starsia ak dostala nejake, vacsinou si parkrat lizla a nakoniec to skoncilo v kosi (nastastie). Tiez si nemyslim, ze je vhodne, aby mali deti prisne zdravy stravovaci rezim bez zrnka sladkeho, hlavne ak nemaju ziadne zdravotne problemy. ALe nerozumiem tomu, preco musi byt sladkost automaticky nezdrava. Ved je tolko zdravsich sladkosti! Napr. susene datle su sladke ako cokolada, uz aj obycajny celozrnny keksik mi pride neporovnatelne lepsi nez lizanka. Proste lizanka mi pride jednoznacne ako "prehresok" (nemam rada toto slovo) ale napr. susene ovocie mi pripada maximalne v poriadku, je sladke, zdrave, tak preco to neriesit takto?
Myslim si, ze biely rafinovany cukor a kadejake potravinove farbiva naozaj nie su zdrave. Snazim sa taketo veci svojim detom nedavat a nepaci sa mi, ked im ich dava niekto iny. Rovnako, ako im nedavam vyprazane bravcove rezne, hranolky alebo udeniny.
Ak si zapalim raz za tyzden jednu cigaretku, pravdepodobne sa mi tiez vobec nic nestane, napriek tomu to nerobim. Pardon za drasticke prirovnanie. Vadi mi to, ze sa buduje v detoch navyk - ked je nejaka oslava, dame si sladkost. Ako keby sa nedalo oslavovat inak.
Pred cca. 3,5 rokmi sme boli niekolko mesiacov v zahranici, moja velkacka tam chodila do skolky. Mala zrovna narodeniny. Z celej oslavy sa mojej 5-rocnej dcere najviac pacilo to, ze ju deti chytili a zdvihli nad hlavy 😅 a nie tie sladkosti.
Este aby som uviedla veci na pravu mieru, aby to nevyznelo, ze cela rodina nedame do ust nic, co nie je uplne zdrave: ani zdaleka sa nestravujeme idealne, stane sa, ze aj doma nejeme uplne podla mojich predstav, a ja si tiez castejsie davam veci, ktore by som nemala. Ale stve ma to, chcem to zmenit, zlepsuje sa nasa strava a rozhodne nechcem vybudovat v detoch navyk na sladke. A seba oducam tiez. 😅

daducha
autor
10. okt 2010

@reisi nie si z KE ? Ja uz mam davno v hlave koncepciu sukromnej MS, len mi chybaju financie 😢 .A ver, ze deti by sme mali dost,len zo synovej triedy by ich bolo niekolko 😉 .A vzdelanie mam , ked otvoris vezmes ma ?
😀 Co 😀 sa tyka tych sladkosti,tak starsi syn nedostal do dvoch rokov ani gram sladkeho,potom bohuzial zauradoval mikulas od babky a dedka a bolo.Ale stale je to v takej miere,ze jedna sladkost denne.Tym nemyslim celu cokolaadu, ale napr.musli tycinka,jedno "zdrave "lizatko z bio obchodiku a pod.Nehovorim, ze nezje aj Kinderko, no vzdy az po jedle aj to iba polovicu 😉 .
Mladsi drobcek je na tom podobne ako bol starsi, aj ked uz to tak prisne neviem ustriehnut.
V kazdom pripade sa u nas doma sladke jedla nevaria,zelenina je v podstate pri vsetkom a strukoviny,tofu,soj.mäso,grahamove a celozrnne rohliky su pre deti nieco prirodzene.Nepoznaju parky,pastety,klobasy,biele rohliky a pod, zato zboznuju strukovinove a tofu a zel.natierky.
Lenze toto je vychova z domu a bohuzial skôlka to kazi.Ja viem, ze mne sa nemôze prispôsobit cely jedalny listok, no min.70% by sa dalo upravit.A je smutne, ze tak malo veducich jedalne sa o to snazi.Cest vynimkam 😵 .
Inak ked som niesla prvy x do skôlky syna a videla na jed.listku natierku z trescej pecene, skoro ma vystrelo 😉 .
A davova psychoza medzi detmi funguje super, maly zje aj kyslu kapustu, co by nikdy doma nezjedol - no ale to by museli aj pani ucitelky fantaziu zapojit 😀 .Viem o com hovorim,sama som ucitelka a s detmi sa daju robit uzasne veci
😉

libka1
11. okt 2010

co vas vsetky na tej natierke z trescej pecene tak drazdi? 😀 teraz nechapem, ta chut, alebo to ze je z vasho pohladu nezdrava? 😅

reisi
11. okt 2010

Daducha, nie som z KE, skoda. Lebo u mna to zatial pada na nejakej kolegynke-pomocnicke, na ktoru je spolah.
Pokial sa skolka zabehne jej treba venovat veskery cas a ja som z urcitych dovodov zatial casovo obmedzena:(
Zitaje, tak napodobne, nechapem naco je dobry ten navyk na sladke, lebo povedzme si otvorene lizatka a cukriky nedostavaju deticky v skolke raz za cas ale skoro denne, ved kazdu chvilu ma nejake dieta meniny ci narodeniny.
A ktore dieta je take uvedomele, ze ked kazdy den v roku v skolke dostane do ruky lizatko ci cukriky , tak je jasne ze casom ten navyk pride...a naco?! Darmo dcera do 4 rokov nejedla sladkosti tohto typu, teraz je uplne poblaznena do lizatiek...nastastie existuju javorove, tak po prichode skolky menime nezdrave za zdrave. Suhlasi. Mne neprekaza ked si da raz za cas aj sladkost z bieleho cukru ale denne to ma mat v ruke? 😠

filipal
11. okt 2010

@zitaje
rozmyslala som nad tymi zeleninovymi prilohami. naozaj u nas nie nie zvykom pridavat ich ani k masu.
k masu sa pridavaju zemiaky, ryza, knedla, cestoviny....
vsimla som si v inych krajinach - dokonca aj v Rakusku (co je dost "mäsova" krajina) ze pridavaju dusenu mrkvu (pekne mini mrkvicky),
luskovy hrach, luskovu fazulu. pridava sa napriklad ruzickovy kel.
nam velmi chuti napriklad listovy spenat, necham ho len mierne ovednut v specialnej panvici, s troskou olivoveho oleja
a pridavam ako prilohu. je vyborny s fetou k celozrnnym cestovinam, alebo ku kuracim prsiam ako priloha.
teraz nepisem o surovych salatoch, ale o zelenine ako prilohe.
aha, dokonca cherry paradajky, mierne zdusene pridavaju...alebo opecene cibulky, grilovane huby, cukinu, baklazan...
ale to uz je skor stredozemie....
kysla kapusta je tiez vyborna, ta sa da pridavat doslova ku vsetkemu.