Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

dadis
22. okt 2010

@maggie2 no samozrejme zalezi na energetickom vydaji, konstrukcii tela...moj moz je strednej postavy, sedave zamestnanie...ale ked kedysi za mladi aktivne sportoval, takmi hovorila jeho mama, ze na veceru raz zjedol 10 parkov.. 😕

maggie2
22. okt 2010

@dadis presne tak, môj muž má enormné energetické výdaje, a netreba zabúdať, že veľa energie vydajú i deti a preto im raz za čas "prehrešky" v strave absolútne neuškodia

dadis
22. okt 2010

@maggie2 no blbe je, ze na niektorych ludoch nie je vidno nezdrave stravovanie, no napr. vysoky cholesterol mozu mat aj stihli ludia... nam zomrel 30r kolega v praci na infarkt...jeden by to na neho nepovedal, pravidelne po praci sportoval...sme si mysleli, ze mal asi nejaku srdecnu vadu...ale nie, mal vyskoky stupen aterosklerozy a preto ten infarkt myokardu.. ☹

maggie2
22. okt 2010

@dadis áno, ale to čo popisuješ sa stalo preto lebo dotyčný mal na to genetickú dispozíciu. Ide o chorobu, kde ani vplyvom životosprávy a ani medikamentmi nemožno úplne vyliečiť. Významným faktorom je takisto ale i obmedziť fajčenie. Čiže ak by sa u dotyčného včas rozpoznala choroba (neviem, možno rozpoznala a liečil sa, neviem) ,ale každopádne ani správna životospráva nebola by 100 percentnou zárukou, dokonca ani lieky, že infarkt nedostane

dadis
22. okt 2010

@maggie2 ja neviem presne do podrobna co za tym bolo, viem len, ze urcite nefajcil, ale nieco na tom urcite bude, ze na srdcovocievne ochorenia zomiera tolko ludi ☹ ...ja radsej tomu mojmu budem vyvarat dietnejsie jedla, aj ked mozno nie najchutnejsie, nech je tu so mnou co najdlhsie a deti tiez... 😀

mateson
22. okt 2010

@zitaje čo je zlé na rožku s maslom a kakao?

maggie2
22. okt 2010

@mateson asi by zitaje dala radšej čierny chleba s množstvom celých zŕn a semien ktoré citlivejšiemu dieťaťu privodí kolitídu ak nie zápal slepého čreva, maslo je asi pre niekoho nezdravý tuk a kakao? No z toho je čokoláda, tak to je isto nezdravé.... už vieš o čo tu niektorým ide? Veď to je fanatizmus v zdravom stravovaní, ktorý je neprirodzený a neaplikovateľný na hromadné stravovanie v predškolských a školských zariadeniach, ktoré sú limitované prevádzkovými, ekonomickými faktormi a takisto hygienickými normami

mateson
22. okt 2010

ako som už napísala vyššie podla mna su tam hrozné hlavne tie kombinácie. Oškvarkovu by som nedala.Ale zase nechápem kritiku na rožok s maslom. žiadna tu nedávate detom rožky s maslom?

maggie2
22. okt 2010

@dadis treba chodiť na preventívne kontroly a dať si merať cholesterol, netreba sa báť niečoho, keď je stav v norme. Stav si treba kontrolovať a podľa toho sa i riadiť

mateson
22. okt 2010

@mateson každý extrém je zlý zrovna tak ako každý fanatizmus. ja si stejne myslím, že vela tých bojovníc za zdravé stravovanie to doma až tak nedodržuje. Ale je to IN 🙂

maggie2
22. okt 2010

@mateson 😉

dadis
22. okt 2010

@mateson tiez si myslim...ja varim doma podobne, ako v skolke..(nieco podobne ako sem dala neo), pravda je, ze nerobim tolko natierok...viac jogurtov...chlieb a pecivo striedame...aj celozrnne aj ine...syn my uz ciste mlieko nevypije, pije ho s grankom...v skolke dostavaju aj ciste mlieko...tam ho vypije 😉 cez zimu nekupujem paradajky, papriky, zeleniny mame vsak na tanieri i tak dost

maggie2
22. okt 2010

@dadis vidíš, napríklad moja dcéra má 5 rokov ale doteraz pije mlieko čisté, bez granka, bez ovomaltíny. Tvrdí, že jej chutí mlieko iba čisté, s kakaom nie. Ale keby si v budúcnosti pýtala, zmenila chute, tak jej dám, nebudem mať výčitky. A BIO ovocie a zelenina, je to i otázka peňazí priznajme si. Naša rodina napríklad nie je schopná financovať a kupovať Bio potraviny, sú strašne drahé. Takisto využívame sezónnosť potravín, kedy sú lacnejšie.

dadis
22. okt 2010

@maggie2 vedja nie som tym grankom nadsena, ale raz mu manzel dal a uz potom len kakajko...kakajko...najlepsie na tom je, ze dcera, tiez na vsetky napoje hovori kakajko (aj na nadobku plnu pracim gelom 😀 )...(aj ked je este kojena a mlieko este neochutnala), ale takmer so 100% istotou viem, ze skor ci neskor skonci na granku.. 😒
ja paradajky a papriky nekupujem kvoli chuti o podivnom umelom vzhlade...najeme sa ich cez sezonu az az...nasi aj svokra maju zahradu...

rozala111
22. okt 2010

No ja som celkom spokojná, dcérke pomazánky chutia, mne podľa názvu - no niektoré by som nejedla. Podľa mňa určite každý jedálniček musí prejsť nejakou kontrolou, aspoň si myslím, takže pre deti je to určite zdravé a bio jedlo? no to by škôlka asi finančne nezvládla, a potom, koľkí z nás si to môžu dovoliť? Je to podľa mňa trochu aj o reklame.

maggie2
22. okt 2010

@dadis veď to, netreba sa vôbec trápiť pre to granko. No a s tými paradajkami a paprikami máš pravdu. Je to nastriekané aby to dlhšie v regáloch lesklé vydržalo. Zbierajú to nezrelé, kým sa to dostane do obchodov do zakonzervujú chemikáliami a my si myslíme že zdravá strava.

lindulak
22. okt 2010

som rada baby, ze ste mi dali za pravdu 😉 ze to nie je len moj dojem

@mamavera a @mateson
a co by ste mi poradili, ze ake argumenty vytiahnut na riaditelku? teda ja sa chystam hovorit priamo s riaditelkou, nie s veducou kuchyne. len cakam, kym sa mi tam mala zabehne... vlastne je stale v adaptacnom procese - nestravuje sa tam zatial, teda rano jej chlieb nukali, ale ani sa ho nedotkla. ale snad buduci tyzden bude uz aj jest obed. ja som bola najprv taka rozladena, ze som chcela hned s nou hovorit o tom, no manzel ma ukecal, nech pockam aspon kym si tam mala zvykne. asi ma pravdu - nechcela som sa nabijat negativnymi myslienkami na skolku, aby to mala zo mna necitila.
chcem riaditelke ukazat nejake ine jedalnicky na porovnanie, ze aj v statnych skolkach sa da aj zdravsie varit. obehnem si asi ine skolky v meste, co varia. nech to maju z prvej ruky.

libka1
22. okt 2010

@lindulak ja by som tu veducu kuchyne neobchadzala 😉
@mateson v mojom pripade z rozka s maslom a kakaom rastie ukrutne zadok, ale ja to teda mozem a nic zle na tom nevidim, jedine keby tam nebolo zivocisne maslo, lebo mam rada len take, tak to by mi nebolo po chuti 😀

filipal
22. okt 2010

na chvilku som sa stavila. ved samozrejme, nejde o to, aby strava v statnych skolkach bola nejaka extremisticka. je jasne, ze sa nikdy nezavdacime vsetkym...ale myslim si, ze tato tema je zalozena preto, aby si mamicky mohli popisat svoje skusenosti, poradit si, pripadne sa snazit nieco zlepsovat....
ja som sama pisala, ze nie som za fanatizmus v stravovani. ale mozme si jedalnicky rozobrat, pokritizovat....a vypocut si nazory druhych.
ine je, co varime doma chlapom. to je nasa vec. aj ja som musela robit v zivote kompromisy a nie je to lahke udrzat tu krehku hranicu - aby jedlo bolo chutne (lebo vraj varim chutne) ale zaroven aj zdrave. robim aj vynimky ( vyprazanie a pod.) aj mne zalezi na tom, aby mi moj muz cim dlhsie vydrzal! 😅 ako pise
@dadis ja zase verim
@maggie2 ze stravovanie ma velky vplyv na nase zdravie. samozrejme najvacsi genetika. dalej zivotosprava, prostredie, stresy....okrem genetiky mozeme aspon ciastocne ostatne vplyvy ovplyvnit.

maggie2
22. okt 2010

@filipal súhlasím. Pričom donedávna sa napr. žalúdočné vredy pripisovali stresu a nakoniec je na vine vírus. Ale ja sa snažím zase tému odľahčiť lebo zbytočne niekedy robiť z komára somára. Následkom takých obáv je stres, nepokoj a nedobrý pocit a ten je isto škodlivejší ako rezeň v nedeľu na obed.

mateson
22. okt 2010

@lindulak s tým zadkom a maslom moj prípad 🙂
@lindulak určite by som prvé zašla za veducou. Ona je zodpovedná za JL. Ako už písala, na tom jedálnom nie su žiadne jedlá čo by neboli povolené. Aj tá slanina je dokonca v niektorých recepturach povolená, možno zrovna aj v tejto. Možeš sa opýtat prečo tam má iba raz ovocie. Myslím surové. Vo štvrtok nemá mlieko ale to by so až tak nedramatizovala. Normálne polopatisticky sa jej opýtaj či si myslí, že droždová nátierka a karamelové mlieko je podla nej chutné. To isté šunková a vanilkové. Podla mna tam má aj vela ovocného čaju ale možno pre mna , pretože naše deti maju najradšej čierny s citronom a cukrom 😉 Rodičom to asi nevadí pretože ked sme mali teraz slávnost dyní tak sa ma pýtali že aký dobrý čaj. V pondelok buchty, potom ryža, streda knedla . mali by byt medzi tým zemiaky. ryža a knedla sa beru ako mučne prílohy. Ale zasa. Viem ako deti jedia zemiaky 🙂 ešte tak kašu tu ano. Neviem ako je napísaný, či tam má energetické hodnoty jedál, vyznačené alergény. potom su tu ešte OVD. Odporučané výživové dávky. Možeš su pýtat sumár ako ich plní. Su stanovené hodnoty bilkovín, tukov atd. Bud je v pluse nebo v mínuse, splnit všetko je ale takmer nemožné. Su určité percentné tolerancie. Priemerné hodnotysa možu odlišovat od OVD v rámci jedného mesiaca nasledovne. od obsahu energie, bielkovín tukov a cukrov v rozpatí 5 až 10 percent.Od vitamínov a minerálnych látok od 10 až 20 percent. Máš právo ich poznat. Ak nemá program pre šj a lebo v nom nerobí jedálny vopred ju lutujem ako to zráta. Ja som tie svoje pozerala dnes a máme málo tukov a vela bilkovín ☹ Mne ale na to jedálnom vadia tie kombinácie inak by som ho neriešila. a kapustné fliačky, naše deti ich nemusia. Ale prihliadat k tomu čo deti maju rady a čo nie veduca može a nemusí 😉 Ako kolegyna sa prihovorím, nebud na nu zlá ☹ Aj ked povedat jej to určite treba, niektoré tie variácie su na grc 😒

maggie2
22. okt 2010

@mateson kapustné fliačky 😝 to zneje ako za trest 😀 v živote by som to nezjedla a ušetrím toho i svoju dcéru, jedine, že by jej to zachutilo o čom ale silne pochybujem 😀 Nepoznám človeka ktorý by to s nadšením jedol. Inak oceňujem Tvoj prístup. A ešte jedno dávam do placu. U nás je školka zadarmo ale jedlo samozrejme nie. To sa platí osobitne. A osobitne navyše, počas dňa samozrejme deti dostávajú priebežne nápoje. A na poslednom rodičku sa niektorí rodičia oduševňovali, že si neprajú aby ich deti dostávali džúsy (čisté pomarančové, jablkové) že je to sladké a doma majú sladkostí dosť. Tak si odhlasovali že deti budú dostávať na výber iba čistú vodu a vyluhovaný čistý čaj. Lenže sranda je to, že tak či tak polročne treba zaplatiť 60 eur "nápojový príspevok" na obec-Gemeinde. Takže teraz platím 60 eur polročne za vodu a čaj bez cukru a citrónu, pričom minulý rok mali za tú istú cenu každý deň na výber i 100 percentné džúsy. Povieš, že prečo som sa neozvala. No neozvala, lebo som bola taká ohúrená z tých drístov niektorých ženských na rodičku, že kým som sa uvedomila bolo i po odhlasovaní.

lencici
22. okt 2010

maggie2 tak ja kapustné fliačky tiež nemusím ale moja dcéruška sa ide z nich potrhať. Aj doma aj v škôlke. Dokonca prvý deň keď nastúpila tak mali na obed kapustné fliačky a rezancovú polievku 😀 jej najobľúbenejšie papaničko...bola z toho hotová že pani kuchárka to navarila iba pre nu 🙂

lula26
22. okt 2010

aj ja sa hlásim ku kapustným fliačkom, Tamarka vie, čo je dobré.. Dobre, že ste ich pripomenuli, zajtra ich spravím .

mateson
22. okt 2010

ja ich zjem ale iba na sladko. Ale nevarím ich. Doma ani v školke. Nikde to nechce nikdo jest 😒 Teraz ma napadlo, že na či na tom jedálnom boli na sladko lebo na slano. Predpokladám že na slano lebo inak by to bolo druhé sladké jedlo v týždni 😕

mateson
22. okt 2010

My sme dnes mali rybaciu polievku a slivkový osuch. Krásne zjedli 🙂 Moja kuchárka tu rybu pomelie na masovom mlýnkua oni potom potvurky nepoznaju, že je to ryba a zjedia. keby že tam nájdu kusok ryby tak to 90 percent nebude jest. Treba ich ošálit 😉

lindulak
22. okt 2010

@mateson ma tam v tom jedalnicku vytlacene aj gramaze, energeticke hodnoty a alergeny. priznam sa nie celkom tomu rozumiem, su to take cisla, skratky... dakujem za tvoj nazor 😉 inak ja fliacky s kapustou mam rada - na slano, aj mala ich zje 😀

zitaje
22. okt 2010

@mateson Ja osobne nedavam detom biele rozky vobec, maslo jedavame, aj chleba s maslom, ale minimalne s nejakou zeleninou, a granko sme uspesne dokonzumovali asi pred tromi mesiacmi a uz dalsie nekupujem. Ja chapem, ze sa neda vyhoviet kazdemu, ale napr. neverim tomu, ze by nemohli davat aspon grahamovy rozok, ked uz o to ide.
A k tomu fanatizmu - ja nehovorim, ze treba deti krmit samymi zrnami, ze nemoze byt ziaden prehresok, ale na druhej strane zrovna v skolkach, kde je vela malych deti s nedovivinutou imunitou pokope, stale niektore kasle a sopli, myslim si, ze by bolo ozaj vhodne dbat aj na to, aby sa deti zbytocne nezahlienovali bielou mukou, cukrom a mliekom, a minimalne to kompenzovat nejakou zeleninou.

lindulak
22. okt 2010

@zitaje suhlas 😉

mamavera
22. okt 2010

@lindulak zisti od rodičov detí, tých, ktoré tam už dlhšie chodia, ako často mávajú rodičovské. Ak sa ešte jedno do konca kalendárneho roku uskutoční, počkala by som, zvlášť, keď tam tvoj chrústik ešte neobeduje. Bolo by fajn, keby si sa dovtedy skontaktovala s ďaľšími mamičkami, aby vás bolo viac, pretože riskuješ, že zostaneš so svojím názorom sama. Môžeš samozrejme ísť za riaditeľkou hneď v pondelok (priznám sa, že ja s mojou povahou by som za ňou naklusala hneď po prečítaní jedálneho lístka) s tým, že sa s ňou chceš porozprávať. Že by ťa zaujímalo, akým spôsobom vychovávajú deti k zdravému stravovaniu. Ak sa bude oháňať normami, pripomeň jej, že tie vy dve nezmeníte, ale že poznáš viacero MŠ, kde sa jedlo podávané deťom podstatne odlišuje od toho, ktoré je podávané v tejto MŠ. Nemyslím súkromné materské školy, ale normálne štátne, kde vedúcej kuchyne záleží na tom, čo deti jedia. Pýtaj sa, čo s tým chce urobiť.