Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

filipal
12. okt 2010

no vsak, ono je naozaj tazke, vseobecne dieta vychovne viest spravne a aby sa necitilo medzi rovesnikmi menejcenne.
udrzat tu mieru... preto som aj napisala vcera ten prispevok o 19:50.
zdrave stravovanie pokladam za velmi dolezite, ale raz som to trochu prehnala a dodnes ma to mrzi.
isli sme na vylet - skupinka priatelov s detmi. ja som mala nabalene samozrejme 😅 zdrave jedlo ....ked tu zrazu sa objavil bufet s nanukmi. deti zacali samozrejme zobronit....ja som svojmu synovi - mal asi 5 rokov, dost tvrdo povedala, ze ja mam pre neho jedlo, ze nanuk nebudeme kupovat. ani som si nevsimla, ze kamarati vsetkym ostatnym detom nanuky kupili. moj syn chudak, zaostal a slzy mal na krajicku....nastastie zauradoval moj muz a nanuk mu kupil....
pamatam si, ako dospeli clenovia na mna neveriaco pozerali...
ja som bola v tej chvili tak zaslepena tou zdravou stravou, ze mi uniklo, nestastie mojho syna a to, ako sa asi citil..... ☹ ☹
fakt mi je to luto(casto si na tu situaciu spomeniem) a preto som teraz uz ovela liberalnejsia. myslim si, ze dusa je
predsa len dolezitejsia ako telo.
preto som aj vcera napisala ten prispevok....nie preto, ze by som bola nejaka obracacka kabatov.

maggie2
12. okt 2010

@filipal si úprimná, a mnoho ľudí takých nie je. Pre mňa je najdôležitejšie to, aby dieťa bolo zdravé, primerane vyvinuté svojmu veku a aby psychicky netrpelo a dostalo toľko slobody, koľko mu neuškodí. Keď pozerám okolo seba je mi často niektorých detí ľúto, rodičia s nimi jednajú prísne, autoritatívne bez ohľadu na priania detí a to i v stravovaní. Takisto som šokovaná keď vidím ako niektorí bazírujú na zdravej strave, ale hygiena podávania jedla, či bezpečnosť potravín je pre nich nepodstatná. V zahraničí, nútiť dieťa aby ostal tanier prázdny a nie nedojedený je považované za týranie.

mateson
12. okt 2010

@filipal
@maggie2 🙂 🙂 🙂 🙂 pekné. Je to tým ,že ste dámy v najkrajšom veku? 🙂 🙂 Za mnou dnes prišla jedna mamička, že by potrebovala aby som jej každý piatok dala kopiu jedalnička na další týžden. Pre lekárku. Malá sa pravidelne osype nejakou vyrážkou a dr. nemože príst na to z čoho. Tak musí mamička zapisovat čo zje doma a nosit jedálny zo školky aby nejako zjistili, že na čo je alergická. Tak som zvedavá ako to dopadne. Chvalabohu mám nový program ktorý automaticky zobrazuje energeticku hodnotu , alergény atd. Sláva výpočtovej technike, ručne by ma z toho porazilo 😉

maggie2
12. okt 2010

@mateson asi sme si už všeličo odžili 😉 Inak to máš super s tým programom. Pokiaľ ide o tie alergény, tak napríklad rôzne druhy orechov aj (nesprávne) vysušené ovocie tiež vie vyvolať urputné alergie, a to sa pasuje za zdravú stravu. V koreninách a bylinách sa vedia zasídliť mikróby, dokonca salmonely sa vyskytli i vo vrecúškovom čaji.

mateson
12. okt 2010

@maggie2 v školskom stravovaní su predpisane alergeny ktoré musíš v JL vyznačit. Orechy su jednym z nich.

maggie2
12. okt 2010

@mateson to ma veľmi zaujíma, aké sú ešte alergény, ktoré treba vyznačovať?

mateson
12. okt 2010

@maggie2 ryby a výrobky z nich, vajcia, mlieko, lepok čiže mučne, zeler, horčica, . V robote pozrem do tabulky a upresním. Alergenov je jasne že viac ale predpis ukladá vyznačovat tuším 13.

mateson
12. okt 2010

potom su tam korovce a makkýše. ešte ma napadne.

mateson
12. okt 2010

sezam

mateson
12. okt 2010

oxid siričitý ale iba v určitej koncetracii neviem z hlavy

maggie2
12. okt 2010

@mateson Díky nemusíš až tak dopodrobna, nechcem Ťa zaťažovať. Ale vidím že tým orechom, sezamu, darom mora, horčici sa akosi inštinktívne vyhýbame pokiaľ ide o stravu v našej rodine, fajn. Alergie nemáme

libka1
13. okt 2010

chcela som sem pisat jedalnicek, ale kedze nechodime do skolky, tak sa neda 😅 dnes som bola zaplatit skolne, tak som si co to zapamatala, je to take okyptene, ale aspon orientacne nieco, mozno na buduci tyzden sa polepsim 😀

Utorok
desiata: cokoladove vepy v mlieku
obed: brokolicova polievka s krupkami, bravcova jarna rolka so zemiakovou kasou, salat
olovrant: maslovy chlieb, rajcina, ovocie

Streda:
desiata: tvarohova natierka
obed: kuraci paprikas s cestovinami...

Stvrtok:
obed: zeleninove rizoto so syrom, salat a nejaka zeleninova polievka, uz neviem aka

Piatok:
obed: hovadzie maso s ryzou....

gumkacik
13. okt 2010

ja som nebola nikdy spokojna ateraz mala chodi do skoly a na obed domo a potom do druziny.

libka1
13. okt 2010

@gumkacik to mas super ze mas takuto moznost 😵 😵

gumkacik
13. okt 2010

@libka1 zatial som na materskej .aspon usanujem 20e

mamavera
13. okt 2010

@gumkacik doma ťa strava nestojí nič?

gumkacik
14. okt 2010

@mamavera no stoji aspon ziej atam som platila dost a za nic.

dadis
14. okt 2010

keby ze som ja doma na materskej, tak tiez nebude moje dieta obedovat v skole, ale nie preto, aby som usetrila, alebo by som nebola spokojna so skolskou stravou, ale predsa len doma viac chuti...a dieta by som potom neposielala do druziny

lindulak
18. okt 2010

no toto je veru zaujimava tema, celu si ju precitam, lebo aj ja som dost sklamana s jedalneho listka v nasej skolke. necakala som veru ziadnu slavu, ale hovadzie na slanine, drobkova polievka, oskvarkova natierka sa mi zdaju moc 😝 Slanina a skvarky takym malym detom? A dva tyzdne po sebe? No divne... Urcite sa budem snazit to nejak ovplyvnit. Ale asi ma nebudu mat za to radi, ze sa stariem, tak pockam, kym si mala zvykne, este len teraz nastupujeme...

silvijaa
19. okt 2010

ja som spokojna... bývame na dedine aj skôlku mame v dedine...do skôlky chodí 17 detí, mame len jednotriedku. jedalny lístok mame pestrý, maju rôzne natierky - mrkvova, kalerabova, syrova, droždova, vajičkova, rybacia ....je ich veľmi veľa. k obedu maju rôzne salaty - struhana mrkva s ananasom, kysla kapusta so zelerom, cínska kapusta....tiež je ich dosť...maju aj jogurty, ovocie...proste je to fajn. v pondelok sme mali akciu - týžden zdravej výživy - a tam pripravili pre rodičov ochutnavku natierok a salatov, ktoré deti papaju vo skôlke...bolo to super a tie salaty a natierky boli fakt vynikajuce...len učitelky hovorili, že deti nechcu papať zeleninu....stale vymyslaju...čo už....ale inač som spokojna...

libka1
20. okt 2010

tak aj mna vytocili v pondelok oskvarkovou pomazankou, zajtra mame rodicovske, akurat prislo vhod 😉 tu by fakt mohli vynechat z repertoaru, v skolke nema co hladat...

dadis
20. okt 2010

@libka1 tiez si myslim...

lindulak
20. okt 2010

@filipal joj teraz citam na strane 8 o tych zeleninovych prilohach a slinky sa mi zbiehaju. tiez som podla mnohych vadna... ale milujem zeleninu. casto ju varim, ale priznam sa, moja mala mi surovu zje iba uhorku 🙂 ked bola mensia, jedla vsetko, aj cestovinovo-zeleninovy salat, ale dnes by uz vybrala z toho len cestoviny, uhorku a kukuricu 😝 zostala prieberciva a skolkou sa to stravovanie este viac pokazi, kedze v tej nasej varia ako pre drevorubacov - uz som spominala v inej teme, same maso - aj nekvalitne /slanina, oskvarky, sunka/, zelenina takmer ziadna, na kazdu desiatu a olovrant biely chlieb /v jedalnicku uvedeny ze celozrnny!!!/ s natierkami, ktore ale nie su zeleninove,l len syrove, sunkove, sladke, skvarkove. akurat vajickova a rybacia sa mi pacia. A mojej malej sa iste nebude pacit ziadna ako ju poznam.

inak vam baby zavidim, ze vam deti jedia surovu zeleninu a nechcu sladke. ja som malu vzdy viedla zdravo, sama tak varim. chlieb si peciem doma celozrnny, varim vela cestovin vacsinou celozrnnych, naturalna ryza, zelenina, strukoviny a tak... ale mala mi niektore veci ani nezoberie do ust, je velmi konzervativna oproti tomu, aka byvala. ale zas ked porovnam deti kamosiek - niekore nejedia takmer nic! napr. len jogurty a polievky a hotovo. by ma porazilo.

bolo by super, ak niektora mate jedalny zo skolky, ktory nie je az taky zly, hodit ho sem, nech mam nieco pre inspiraciu pre pani veducu jedalne.

este mi zostava par stran vas pocitat... ale dnes uz padam na nos 😝

filipal
20. okt 2010

@lindulak skoda, ze si neprisla skor... ☹ uz sa nam partia rozpadla... 😉
ale este si mozme popisat.... 🙂

neo
20. okt 2010

čo myslíte, takýto jedálniček máme v našej škôlke... je to na nete, takže nie je problém kedykoľvek stiahnuť.

Pondelok 18.10.2010

Desiata : chlieb, nátierka z treščej pečene, biela káva

Obed : polievka hrachová s mäsom, granadiersky pochod so syrom, kyslá uhorka,
ovocná šťava, ovocie

Olovrant : chlieb, nátierka džemová, ovocný čaj


Utorok 19.10.2010

Desiata : rožok grahamový, nátierka vajíčková s mrkvou, granko

Obed : polievka petržlenová s opr.žemľou, kurča pečené na masle, ryža, šalát
uhorkový, malinovka

Olovrant : chlieb, nátierka budapeštiansky krém, zelenina, čaj s medom

Streda 20.10.2010

Desiata : chlieb, nátierka syrová, zelenina, kakao

Obed : polievka pórová so zemiakmi, hov. prírodné, paradajková kapusta,
chlieb, ovocná šťava

Olovrant : perník, čaj s citrónom, ovocie

Štvrtok 21.10.2010

Desiata : bábovka, maslo, ochutené mlieko, ovocie

Obed : polievka brokolicová so syrovou lievankou, rybie filé na paradajkách
so smotanou, zemiaková kaša, citronáda

Olovrant : chlieb, nátierka kelová s droždím, čaj s mliekom

Piatok 22.10.2010

Desiata : cereálna kaiserka, nátierka šunková s taveným syrom, čaj s citrónom

Obed : polievka polievka fazuľová mliečna, závin kysnutý kakaový, mlieko

Olovrant : obložený chlieb, čaj so sirupom

sirell
20. okt 2010

@lindulak to ako keby si pisala o mojej dcere, len namiesto uhorky u nas leti redkovka.

@neo jedalny listok u nas v skolke je viac menej podobny, len toho ovocia je menej. predtym dcera chodila do jasli a mali ovocie kazdy den na desiatu a mavali aj jogurty. Zda sa mi ze strava v jasliach bola lepsia, aj dcera lepsie jedla. v skolke vymysla.

libka1
21. okt 2010

@neo dik za ten jedalnicek, konecne sem niekto dal kompletny 😉 mna mrzi ze to u nas nemaju na nete, len na takej tabulke, by som to sem capla tiez cele, takto si zas pamatam len utrzky... tie obedy co mate v jedalnicku na tento tyzden sa mi pacia 😉

dnes mame na desiatu: natierka z rybieho file
obed: spenat, zemiaky, vajicko
olovrant: tusim syrova natierka, ovocie
aky chlieb k tomu bude vobec nepisu zial, takze len co vidim poobede ked pre nu pridem zvysky, tak vacsinou je to klasicky tmavy chlieb, ale nie celozrnny...

lindulak
21. okt 2010

@neo super, ze si to sem dala. mne sa to nezda az take zle, aspon naznak snahy o zdrave. narozdiel od nasej skolky. inak u nas pisu, ze celozrnny chlieb kazdy den a je to biely. nechapem, ako mozu pisat klamstva v jedalnicku. a nechapem, preco robia polievky ako hrachova s masom. aj u nas ze fazulova s masom. dufam, ze to nie je udene koleno 😝 😀

my uz dufam od pondelka pojdeme zas do skolky. mala teraz sopli. tak som zvedava, co za skvosty tam zas uvidim na tom jedalnom. inak mam tu zo dva stare - nasla som v kosi - nahodou 🙂 tak by som to mohla prepisat, ked si najdem cas, nech sa zasmejete...

este som zabudla, ze my jeme aj maso, ale ja osobne ho moc nemusim. Ked bola Kora mensia, kupovala som jej bio maso - jahnacie, telacie a morcacie a to som tak udusila a naporciovala si do mrazaku a mala ho 3-4 krat denne, ako pisu v mamickovskych casopisoch. dnes uz by som ho davala aj menej. uz nemam ten kontakt na biochov, tak kupujem len normalne ale velmi malo, ledva 1krat do tyzdna a ked som videla, kolko masa bude moja jest v skolke, tak posledne tyzdne nevarim maso vobec a ani nebudem. manzel si da maso ako menu niekde, ked chodi na obedy a ja ho fakt nepotrebujem. hoci ked budem pracovat a stravovat sa v restike, tak si isto dam aj maso. mame tu v nasom mestecku aj novu restiku - taku alternativnu kuchynu /rozumej zdravu 😀 / a varia aj maso. tak asi tam pojdem, tak sa bude dat. este neviem, kde budem robit....

a na margo bio - ja tomu nie ze verim, ale mam vlastne skusenosti. bio produktom neveria ti, co ho nekupuje podla mna. vidim v okoli - susedky a tak. ja som malej pri zaciatkoch kupovala len bio, teraz uz len nieco, na viac nemam. ale napr. to maso. obycjane maso zo supermarketu smrdi, ked sa dusi. to maso z biochovu vonalo. fakt, ja teda maso nelubim tu vonu, ale tato bola celkom prijemna - taka mliecna ako ked vonaju mladatka po MM.

no som sa rozpisala.... 🙂

filipal
21. okt 2010

@neo jedalnicek je pomerne slusny, ked to porovnavam zo skolkou mojej neterky.
taka klasika.
tie kombinacie s kakaom by som ja nezniesla....
a 2 mucne dni sa mi zda vela. radsej mohli dat nejake zeleninove jedlo. a tiez sa mi nepozdava to maso do hrachovej polievky....
tu natierku z trescej pecene tie skolky asi fasuju, alebo co? ma ich skoro kazda a pritom nepoznam nikoho co by ju robieval doma...
my robime skor tvarohovu, bryndzovu, sardinkovu (z tych klasickych)

libka1
21. okt 2010

este co mame oproti tomu jedalnicku rozdiel my, ze nemavame babovky, perniky a take, ale skoro stale natierky, a opravujem, dnes co som pisala hore syrovu natierku tak ta bola vcera, dnes maju bananovo-cokoladovy jogurt a ovocie... inac jogurt som videla na jedalnicku u nas prvykrat 😅
@lindulak ja som bio maso nikdy nekupovala lebo ho mam od rodicov, takze maso neviem posudit, ale v zelenine, obilninach a ovoci bio a nebio kupenom v obchode fakt nevidim ziadny rozdiel 😅 ine kafe je uz jablcko z dedkovej zahrady, to ma uplne inu chut ako kupene v obchode 😵 mozno lepsia odroda 😀 😀