Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

titkovamiriam
4. okt 2010

zienky nehadajme sa-kazda chce pre svoje deti to najlepsie 🙂
kazda sme ina ,mame ine nazory,navyky.Ja osobne tiez neverim na BIO som chemik potravinar 😅 ,je jasne ze pestovatelia a chovatelia bio maju lepsie podmienky na zdravsiu stravu a hoci nemaju az take naklady na jej vyrobu a su podporovany ich vyrobky su nenormalne drahe.a volne chovane zvery su ok ci uz su alebo niesu bio.dnes sa z velkochovov uz aj tak upusta.najviac ma hneva ze je vela veci co sa,,vyraba,,na slovensku a pritom sa tu len balia 😠 -no je uz ina tema.

mateson
4. okt 2010

zdravím babenky, vidím, že nálada je bojová. Naše detičky postihol dnes trest. Mali sme špenát. Nechápem, že špenátovu polievku doslova miluju a špenát prskali nenormálne. Malí školkari nezjedli skoro nič, vatší troška a školáci to jisté. Po obede mali hrozno aj to okecali. Tak fakt neviem. Riaditel povedal, že ich pošle všetkých do Etiopie na prázdniny 🙂 Takže další špenát bude na zelený štvrtok 😉

mateson
4. okt 2010

a už sa nehadajte 🙂 🙂 🙂 čo by sme robili keby že fakt sme v tej Etiopii. čo by tam dali za trochu nezdravého mlieka pre deti. Ja si dám teraz s mm tatarský biftek a červené vínko. 😀 😀 😀

titkovamiriam
4. okt 2010

matesom moji by zjedli 🙂 ,miluju spanatovu s opecenym chlebom,klasika spenat vajce zemiaky,spenatove lazagne,cestoviny,spenat ako priloha ...proste kde sa da 🙂

juliagregor
4. okt 2010

ja som nad špenátom v škôlke nariekala ☹ ...dodnes si to pamätám
ale chlapcom ho varím a dokonca aj trošku zjem... 😎

mateson
4. okt 2010

@titkovamiriam aj náš zbožnuje špenátovu polievku. Ja davam opečený rohlík. Ale dcera to nebude jest ani za nic. 😖 No na nu už neplatí že budeš ako pepek námorník 🙂

dadis
5. okt 2010

moje deti tiez miluju spenat, aj ja a aj moj manzel sme sa ho naucili jest az v dospelosti....zo skolky sme si obaja priniesli zhodne nechut k: spenatu, mlieku s kozkou, cvikli...asi to bola taka davova psychoza, aj ked kozku na mlieku doteraz nemozem...ale spenat a cviklu uplne zboznujem....tak cakam, kedy donesie taketo moresy Matko...ale to asi k detstvu tiez patri... 😀 vcera uz mi hovoril, ze spoluziacka Anetka vobec v skolke nepapa a potom mi ukazoval otvorene usta plne jedla...ze toto robi Anetka 😅 😅

bonaquaba
6. okt 2010

@dadis to mlieko s kozou si pamatam a dodnes mi je z toho zle, ale myslim, ze dnes uz to tym detom tak neprihrievaju bo maly vsetko zje a aj vypije v skolke na nic sa nestazuje, tak to som rada, ze aspon on je v skolke so stravou spokojny a ja si spenat nepamatam zo skolky, asi nam ho ani nedavali a ja ho ani doma nevarim, iba manzel stale kedy houvarim,ale ja ho ani neviem robit, dajte baby daky recept mozno to niekedy skusim urobit

trixi
7. okt 2010

ahojte, mna dnes zaujala maslova pomazanka so struhankou 😅 , neviem co si mam pod tym predstavit a maly mi to nevie povedat 🙂

dadis
8. okt 2010

@trixi 😅 ...no nie vzdy sa zadari...ale zase takto nebudu mat problem sa zmestit do tych 1,13 😨 😨 😨

trixi
8. okt 2010

@dadis ja som spokojna so stravou v Matkovej skolke, len niekedy ma nieco prekvapi, pretoze som o takom jedle nepocula, ale clovek sa uci cely zivot 🙂 Musim sa spytat dnes v skolke, ze aka je to ta pomazanka 🙂

dadis
8. okt 2010

@trixi aj ja som spokojna, ale tak ako vsetko a vsetci, nic nie je uplne dokonale.. 😉

filipal
8. okt 2010

@trixi ale taky recept sa ani nemam zaujem naucit....viem si to predstavit. do masla sa zamiesa struhanka....ale aku to ma vyzivovu hodnotu???

libka1
8. okt 2010

Bola som na brigade z vysky na ekologickom hospodarstve v Bavorsku 😉 Boli naozaj bio, aspon to co mali v zahrade, slivky plne cervikov a tak, nerobili to ale vo velkom... ludia si to chodili kupovat za velke prachy. to co mali na poliach bolo o inom, darmo pestovali bio obilie, uhorky, mrkvu, ked o par metrov dalej bolo pole ktore pravidelne majitel postrekoval... a vietor je teda svina 😀 a to teda naozaj fungovali v sulade s bio predpismi 😉
mam to stastie ze nasi vselico pestuju a chovaju takze beriem tiez od nich co sa da a urcite je to zdravsie ako z tesca...
co sa tyka stravy v skolke nech sa vratim k hlavnej teme u nas varia pestro, vzdy prestudujem jedalnicek a co mam pocit ze chyba doplnim na ranajky, olovrant a veceru kedze tie mam stale pod kontrolou 😉 u nas sladke varia tak maximalne raz za tyzden, pomazanky maju skoro stale, ale s tym ja osobne suhlasim, kedze ich robia s rozumom (ziadne skvarkove a struhankove) a malej navyse chutia 😵 polievky maju vzdy zeleninove, druhe jedlo dost casto bravcove maso, to je pravda, ale zas my to doma nevarime, takze to mnozstvo co ona zje v skolke mi je uplne ukradnute 😉
neviem preco chcu niektore mamicky aby ich suplovala skolka v starostlivosti o stravovanie ich dietata... maju dostatok moznosti nedostatky skolkarskej stravy vykompenzovat, lenze niektore su na to lenive... mne staci ked niekto povie ze naco by daval doma dietatu ranajky, ved ich dostane v skolke... figu borovu dostane... to je desiata... a pokial dam doma dietatu kvalitne ranajky je to len na jeho rozhodnuti ci si da aj ten chlebik s natierkou v skolke este cely, alebo si z neho len odstipne trochu... moja to jedava, lebo jej to chuti. ale tiez sa stane ze povie ucitelke ze sa napapala doma a ze nema chut a oni ju nenutia, ved naco 😉 jedine co by som im vytkla ze ku kazdej desiate je mlieko... to by fakt mohli nahradit obcas jogurtom alebo acidkom.. moja to miluje, ale zas nie vsetky decka acidko lubia a kakao skoro vsetky, takze oni to musia brat aj z tohto pohladu... darmo bude navarene total zdravo ked sa decka toho nedotknu.... 😅
okrem toho ocakavat za 1 eurac ze bude mat vase dieta neviem aku kvalitnu stravu je naivne.... som zvedava kolke z kritizujucich by na rodicku odhlasovali zvysenie stravneho z 1 eura na 3 eura... asi maloktore, ze ano....

palculienka25
8. okt 2010

Odpovedám trixi nemala to byť maslová pomazánka so strúhaným syrom? bola tam určite skratka a myslím že si to len domyslela

titkovamiriam
8. okt 2010

tiez si myslim ze to malo byt struhany syr 🙂 -aspon dufam
libka 😀 😀 😀 😀 -ja si neviem predstavit rano bez ranajok,ved chuda dieta ak ide do skolky na 6,30 a malo by cakat na 8,30-marek by zjedol asi ucitelku 😀 a to chodi na 7,45.
starsie deti ranajkuju uz zo zvyku,jedina ja som taka neporiadna ja najprv o 7-7,30 kavu a az potom ranajky/no asi vzdy lepsie ako na ranajky ciga ako polovica kolegov/

reisi
8. okt 2010

libka, ja som vsetkymi desiatimi za zvysenie stravneho v statnych skolkach, mne ide zasadne o kvalitu stravovania. Mne osobne, ako som tu niekolko-krat spominala stalo by za to platit 300 eurov mesacne za sukromnu skolu, videla som jedalny listok a uplne super, len nemaju predskolakov. 😖

juliagregor
8. okt 2010

no to je veru nie som za zvýšenie stravného, teraz mám mesačné náklady cca 40 Eur, na budúci rok budem mať v škôlke tri deti a to budem platiť cez 120 Eur len na škôlku, ...a to sú neni oblečení 😝
maminy, keby nemusím rozmýšľať nad peniazmi, dám dieťa do súkromnej škôlky a nebudem sa sťažovať...
naši majú dnes na obed buchty, asi bude hladný..., ale zase na olovrant bude jogurt s rohlíkom
včera mali pečené kurča, tak si pochvaľoval
nátierky zje všetky, chutia mu...

trixi
8. okt 2010

@palculienka25 aha, vidis, to ma nenapadlo 🙂 . Jasne asi to bolo so struhanym syrom. Dik, vyviedla si ma z omylu 😉 😉 😉

libka1
8. okt 2010

@reisi aj ja, ale viac rodicov bude proti ako za, niektore rodiny si to dovolit nemozu... cize sanca, ze sa nieco take odhlasuje je podla mna 0 😅 nebudem riesit a plytvat svoju energiu na nieco take, radsej doma malej kvalitne navarim 😉 v nasej skolke to vobec nie je zle, skoda ze nemaju jedalnicek na nete len vyveseny na chodbe, nechce sa mi ho cely prepisovat...
a platit za sukromnu skolku ked moze chodit do statnej by som teda neplatila, to mi pride o nicom, pokial tam nevidim nejaky velky rozdiel, a ja som zatial velmi spokojna s pristupom uciteliek a aj evka ich ma velmi rada, co mi staci na to aby som vedela ze jej je tam dobre 😉 ... pokial by bol problem, tak kludne tych 300 eur zaplatim, ale len kvoli jedlu by som to urcite nerobila 😉

libka1
8. okt 2010

@titkovamiriam by si sa cudovala kolko takych mamiciek sa najde 😉

reisi
8. okt 2010

libka1, ja som reagovala na tvoje kriticke ci ironicke slova, ktore si napisala ty, ze si zvedava kolko mamiciek, ktore sa tu stazuju by hlasovali za zvysenie stravneho a dodali si ze maloktore... takze vyjadrila som sa k tomu, ze veru su mamicky , ktore by si keby je moznost uplne v pohode priplatili!
A mne rozhodne stoji za to , aby moje dieta kvalitne jedlo cely den a nielen doma! To na margo toho ako maju mamicky dostatok priestoru , aby dieta dohnalo jedenie doma! 😀 Mne ide o zaklady zdraveho stravovania , ktore by mali byt dietatu ponuknute uz v predskolskom zariadeni a nielen doma! Ale ide tu i o to , ze kazdy mame svoje standarty a to co je pre mna bezne, je pre niekoho nadstandartne ci dokonca postavene na hlavu.
Nechce sa mi tu dohadovat. Mam ine nazory, ine informacie a jednoducho s klasickym este komunistickym stravovanim nebudem spokojna nikdy! 😝

mamavera
8. okt 2010

@libka1napriek všetkému, čo som do tejto témy napísala, veľmi sa mi páčia tvoje názory a postoje k stravovaniu detí v materských školách. 🙂 Je pravda, že, maminy majú priestor jedálny lístok doplniť, aj to, že najviac sa sťažujú (aspoň podľa mojich skúseností) tie, ktoré dieťaťu hneď za bránou MŠ vrazia do ruky sladkosť, prípadne zamieria pre hamburger, hranolky a pod. Čokoláda, prípadne zemiakové lupienky prinesené ráno ako raňajky ma už absolútne nešokujú 😖 Z tej čokolády si dieťa odhrýzalo ako z chleba 😠
Som zástancom zdravej výživy, preto tu všade píšem pýtajte sa a ozývajte sa! Sú to vaše deti! Ale asi tu už niektorým pripadám, ako by som mala patent na rozum...ale keď tu čítam niektoré príspevky...a pritom viem, že tu píšu maminy, ktoré strava ich detí zaujíma, čo potom tie, ktoré sú spokojné a nemajú o zdravom stravovaní ani potuchy?....no je to naozaj ťažké. Deti sú k zdravej strave vedené doma v málo prípadoch, potom zelenina, šaláty v MŠ končia v koši...Je úžasné, ked ste s jedálnym lístkom spokojné, úžasnejšie by bolo, keby to deti aj zjedli...

mateson
8. okt 2010

@reisi ked existuje komunistické stravovanie tak potom máme aj kapitalistické?

molnitko
8. okt 2010

Ahojte,
ja pracujem v škôlke a môžem vám povedať, že u nás sú aj zeleninové šaláty a to skoro ku každému jedlu ale zje ich asi 20% detí. mnohé z tých, čo nezjedia, možno 20% sa nechá ovplyvniť a nezjedia ich preto, že ani kamarát nezjedol, ale polovica detí šaláty doma vôbec nemáva, alebo ak, tak len veľmi zriedka. Tak je to aj s čiernym chlebom, grahamovým alebo celozrnným pečivom. deti mávajú aj jogurty, ale dávame ich domov, lebo v škôlke ich nezjedia, teda málokto. a takto by som mohla menovať na dve strany.
strava v mš je komplikovaný problém, lebo deti sú nevyspytateľné a často v škôlke nejedia to čo doma jedia a naopak. kuchárky a vedúca jedálne sú potom nešťastné, čo by tie deti jedli 😠
jedálny lístok v mš kontroluje hygiena, ak nie ste spokojné, môžete podať podnet na kontrolu. u nás je veľmi kvalitný, čo hodnotia nielen hygieničky, ale aj detská lekárka, školská inšpekcia a pod. a aj nepriek tomu sú mamičky nespokojné a namiesto zeleniny by chceli vysmážané rezne, šišky a pod....čo na to povedať ???
na nátierky frflú a pritom sú fakt super - aj pri ochutnávkach rodičom chutia ( no tie čo sa sťažujú pravdaže neprídu ochutnávať ).
sme zapojený aj do rôznych projektov, napr. deti majú cez EU preplácané jabĺčka a jablčné šťavy, pravdaže nie su spokojní s tým, prečo jablká a nie iné ovocie prečo nie sladký dzús a pod. pijeme len čistú vodu a zasa prečo nieje sirup??? veď naše deti čistú vodu nevypijú a budú smädné......... no vyhoviete ??
denne deťom čistíme ovocie, deti ho jedia akoby nikdy nič také nejedli 😀 , čomu sa my veľmi tešíme, ale ak ho mali rodičia nosiť, priniesli vždy tí istý, ak mali priplatiť a my sme si na triede kupovali aby bolo pestré, nepáčilo sa, lebo je to veľa peňazí. teraz je zadarmo ale zasa sa im nepáči, že len jablká ☹
aj napriek našej snahe o zdravé stravovanie deti obedy veľmi často nezjedia a rodičia sú stále nespokojní 😠

jaj a aby som nezabudla, mnohé tu píšete, že by ste si priplatili za stravu, ale ak správne viem, tak školské jedálne majú stanovené štátom limity do akej ceny sa musia zmestiť a koľko majú deti v konkrétnom veku za stravu platiť

a úplne na záver vás prosím, aby ste nebrali moju reakciu nejako zle, ja som len chcela poukázať, že niekedy aj napriek najväčšej snahe nevie mš uspokojiť všetkých rodičov, lebo ako sa hovorí sto ľudí, sto chutí.....

filipal
8. okt 2010

@molnitko a odkial si? mne sa normalne zda, ze vsade varia lepsie, ako v Bratislave....
a mas pravdu, ked rodicia nevedu doma deti k zdravej strave, vy v skolke zazraky neurobite.....tie salaty to je vecny problem. moj syn si hlavne jedlo bez salatu ani nevie predstavit. proste si odmalicka zvykol. muz zase, doma salaty nejedaval, tak sa to uci az teraz. naozaj navyky ziskavaju deti v rodine....
ale zase deti, ktore su doma zdravo stravovane moze skolka lahko pokazit, ked nedodrziava tie iste zasady.
u mojej neterky v skolke vravi riaditelka, ze nemozu nosit rodicia ovocie do skolky, lebo to hygienik zakazuje....
tak ako to je? upravuje si tie normy kazda skolka? zavisi od veducej skolskej jedalne aky bude jedalnicek?

mamavera
8. okt 2010

@molnitko som rada, že si tu v podstate potvrdila moje slová, aj keď som vlastne z toho smutná, pretože v konečnom dôsledku zase nie je tá zdravá strava v bruškách detí ☹

zitaje
8. okt 2010

@filipal no ved toho sa aj ja trochu bojim, toho pokazenia. Moje deti su zvyknute na chut zeleniny, proste surova ci parena zelenina, len ochutena - a v skolke sa take podla mna nedava takmer vobec .😒 Teda v dcerinej sa nedavala. Vidim z prispevkov, ze ostatne deti by to mozno nejedli, ale kde je potom ta vychova? A nie, nechcem aby skolka vychovavala k zdravej vyzive namiesto mna, ale keby deti boli zvyknute jest len biele cestoviny maso s omackou, tak sa budu varit len take jedla? Mne prekaza aj to, ze sa velmi malo robia zeleninove jedla. Preco nemoze byt aspon ako priloha uvarena zelenina? Karfiol, brokolica, ved je toho dost.
My sme do skolky nosili ovocie a aj im ho davali.
Myslim si vsak, ze ked dam malu do skolky, budem bojovat aspon za to, aby sa nenosili tie lizanky a cukriky a cokoladky vzdy na meniny a narodeniny 😠

libka1
9. okt 2010

@reisi to neboli kriticke slova a ironicke uz vobec nie. to bola realita 😅 nerada pisem o tom co by bolo keby... pokial nieco viem zmenit, urobim preto vsetko, ale to ze sa odhlasuje drahsie stravne je dopredu prehraty boj tak naco plytvat energiu 😉 navyse tu teraz molnitko napisala ze sa to vlastne ani neda zmenit ten prispevok, co som nevedela ale aj keby sa dalo, ja som z maleho mesta, kde su ludia na tom socialne slabsie takze sancu davam 1:100 ze by to preslo 😅

co sa tyka nasej skolky, ako som uz pisala, mame podla mna rozumnu veducu jedalne, sama na rodicovskom povedala ze by rada spravila pestrejsi jedalny listok (zelerove jedla napr.), ale ze je to plytvanie jedlom a peniazmi, proste to zje 10 deti zo 100.

nechce sa mi z nastenky opisovat cely jedalnicek na papier, kedze som si naraz schopna zapamatat len 1 den, tak to sem postupne budem pisat, mozno pre porovnanie pre ine mamicky, aby sme vedeli ako kde varia a kde su resty 😉 Mohli by ste aj ostatne mamicky popridavat jedalnicky, nech sa inspirujeme a vieme sa ozvat ked sa nam nieco nepaci.
Pondelok:
desiata: natierka z trescej pecene, biela kava
obed: gulasova polievka, pecene buchty
olovrant: mrkvova natierka s vajickom, ovocie

co si este pamatam je ze co sa tyka masa maju tento tyzden raz kuracie, raz bravcove a raz hovadzie. A raz je na obed zeleninove rizoto so syrom. a salaty mavaju dost casto (uhorkovy, kapustovy), ci to jedia netusim, nasa ano, ona zje takmer vsetko nastastie 😵

mateson
9. okt 2010

@zitaje nechápem, prečo chceš bojovat za to aby deti do školy nenosili lízanky na meniny a narodeniny. U nás v školke už takýto pokus zo strany jednej mamičky bol. Ked TY nechceš aby to tvoje deti jedli chápem. Ale prečo by nemali tie ostatné ktorých rodičom to nevadí. Tvoje dieta si zobrat nemusí a ked bude mat narodeninky može priniest ovocie. V našej školke niektoré mamičky nosili dokonca torty. Co je podla mna maximálne nevhodné pretože nevieme z čoho boli pripravené. To sme na rodičovskom zrušili. Ked má nejaké dieta sviatok tak si zablahoželaju, zaspievaju a tá lízanka či cukrík k tomu patrí.