Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

livka299
9. okt 2008

daducha a vies konkretne napisat ktora to je? Ja chcem dat maleho do skolky, tak len preto.... 🙂

daducha
autor
9. okt 2008

myslis tu zdravu,alebo tu, kde chodime teraz?

sassi
9. okt 2008

no u nas sa varilo celkom fajn, zeleninove polievky, na chlebík aj paradajka (ale naša malá to neje doteraz,a to už davno nie je školkarka), k olovrantu často ovocie...
mavali aj cerealie do mlieka, kašu, sldke pečivo, chlebík, rožok, všeličo sa stiedalo
v piatok vždy bezmäsité

len tei nátierky niekedy fakt hnusnééééééé 😖

daducha
autor
9. okt 2008

ešte aby som sa trošku upresnila,obedy su celkom fajn,strieda sa to, polievky su aj zeleninove,no mne tam strasne chybaju cerstve salaty,alebo aspon nastruhana mrkvicka,uhorka a pod. Na olovrant maly sice zatial nechodi,beriem ho domov po 4 hod., no uvazujem, ci mu ho vôbec zaplatim,mat 3x do tyzdna rohlik s maslom,aj mne by to islo krkom.Ja by som aj kludne za stravu priplatia, len aby to bolo zdravsie.No a o pitnom rezime nejdem radsej ani pisat,lebo to by bolo na dlho 😉

junovka
9. okt 2008

daducha, nie je to nahodou skolka na Moldavskej? 😕

sassi
10. okt 2008

no pitný režim - no comment. Nedavali im vela piť, aby s avraj nepocikavali ... lenže naša sa pýtala krásne, nepocikala by sa ani v spánku ....

Školkarska strava sa riadi istými predpismi, aj čo s a týka zloženia, aj čo sa týka striedania jedál, pestrosti, nie je to "len tak od brucha" zostavený jedálny lístok. Ak sa ti to nezdá, možeš dať aj podnet do jedálne (alebo na hygienu), že či to vyhovuje... ale pravdepodobne áno.
Ty píšeš, že by si si priplatila, lenže v školke su deti z roznych rodín, aj z rodín sociálne slabších (a tie si teda nepriplatia) ... nebudú pressa 5 deťom, ktorých rodičia si priplatia, vyvárať extra ... nehovoriac o tom, že polka detí by tu čestvu zeleninu aj tak nezjedla!
Takže ja by som to nejak neriešila a to čo chýba v školke, davala dieťátku doma ( na večeru, cez víkendy)

lefika
10. okt 2008

u nas podobne ako pise daducha. ale: ked uz tu zeleninu maju, aj tak ju nezjedia. bola som toho svedkom, prisla som pre dceru cez olovrant, mali chlebik, na ktorom bol platok rajciny. z 20 deti tu rajcinu len 3 deti nedali z chlebika dole a zjedli ju! a ovocie riesia tak, ze nam ho daju do ruky, ked si pre deti prideme: takze zo skolky chodime s jablckom, bananom, pomarancom....oni nemaju cas ani nervy na to, nutit deti jest ovocie 😒 no, docasne som tomu aj rada, lebo ta moja za cely cas v skolke este nic nezjedla: je zatata az hroza, tak som rada, ze peniaze za stravu nevyhadzujem uplne do vetra, ale ma z toho aspon to jablko 😅

andrea.m
10. okt 2008

môj syn chodí na kežmarskú a ja som so stravovaním spokojná.raz do roka je ochutnávka jedál pre rodičov a úprimne sa priznám tie natierky sú bohovské. v ostatnom musím súhlasiť so sassi a lefikou. ovocie dostávame takisto do ruky k olovrantu a k obedu maju aspo 2x do týžňa zeleninovú prílohu ale viem od učiteliek že to máloktoré dieťa zje. a pitie im davaju ku každému jedlu + ked si dieťa poprosí a ja dávam aj čajík z domu.

sassi
10. okt 2008

ja som tiež davala do jupikovej flaše čajík z domu 😉 rajčina tiež nie je najvhodnejšia, kedže osobne poznam kopa ludí, čo to neje, alebo ma z toho alergiu.
Ovocie by deti zjedli, keby ho dostávali pokrájané na kocky (v ovocnom šaláte), myslím že lepšie, ako takto cele jablko, pomaranč...
Ja som po dcerku chodievala až okolo 15:00 a väčšinou ovocie spapala, alebo ak dostali 2ks, tak jedno mala v skrinke 🙂

ukana
10. okt 2008

u nas je skoro vzdy salatik na obed, este nas ucky na rodicku upozornovali, aby deti aj doma jedli salaty, lebo potom v skolke nechcu 😕 mrkvickovy, cvikla, uhorkovy, salat, cinska kapusta a pod.
Na ranajky maju tiez podivne znejuce natierky, ale na rodicku sme mali ochutnavku, a chutili fajnovo 😵 Popoludni maju rozne, puding, chlebik, kolac +ovocie alebo nejaka cerealna tycinka niekedy..
na pitie cely den maju caj a vodu, so sirupmi sme nesuhlasili ako rodicia pred rokom ...a som rada...

mne sa teda strava v skolke zda dost pestra, maju raz do tyzdna sladky obed, kuracinu, hovadzinu, rozne privarky, zeleninove jedla....fakt nemam vyhrady, ovocie sa mu snazim dat popoludni, ked je doma zo skolky a nevie uz vydrzat do vecere alebo este vecer si da jablko po veceri..

julia225
10. okt 2008

ahoj, aj my mame super jedalnicek, ale tiez mi velmi vadia sirupy a dzusy, ale okrem mna to nikomu nevadi...asi som vadna... 😒

tulenka
11. okt 2008

Nie som sice z KE, ale dufam, ze moyem pridat svoj nazor.
U nas v NR sa zostavuje jedalnicek centralne pre vsetky skolky na sprave MS, aj su ich centralne zasobuju surovinami. V niektorych skolkach sa sice stazuju na kvalitu, ale to zavisi aj od pripravy , teda od kucharok.
Tu je priklad jedneho tyzdna:
http://www.smsnitra.szm.sk/jedal2.html
Ja som spokojna . Len tie sirupove vody (malinovka) by mohli nahradit vodou alebo cajom. Ale inak sa mi to zad pestre a vyvazene aj pomerne dost cerstvej zeleniny. Okrem toho si deti nosia vlastne flasky s vodou alebo cajom na pitny rezim , ked su vonku a dvakrat do tyzdna mame ovocny den.Kazdy donesie z domu nejake ovocie, riadne aj zeleniny. to im ucitelky nakrajaju a deti si cely den aj pri hre zobkaju. Vacsinou toho prinesu aj viac, takze im zostane aj na ostatne dni.
Ozaj, a nezda sa mi, ze by deti nedojedali zeleninu, ale mozno prave preto, ze su vedene stale k "zobkaniu " niecoho zdraveho.

maca793
11. okt 2008

ja som nikdy nebola spokojná so stravou v MŠ. stále mali len maslové nátierky, ráno aj poobede, málo ovocia, jogurty žiadne, len čaj alebo sirupová voda a obed? hrôza. 6 mesačnému miminu by porcia bohate stačila ale škôrkarovi, nie. našťastie už nechodíme do škôlky, takže o túto starosť mám menej. a deti mávali so stravy často problémy-hnačky, zvracania.

asitka
11. okt 2008

nečítala som všetky príspevky...ale ja som spokojná s našou škôlkou a stravou v nej...a čo sa týka ovocia...??? na rodičku sme sa rodičia dohodli, po návrhu učiteliek...že každý pondelok donesie každé dieťažko nejaké dva druhy ovocia bud jablčko a pomaranč, alebo dva jablčka...no proste dva kusy...a p.učiteľky im každý deň nakrájali na tanieriky ovocie a detičky to pekne papali, lebo samé povedali, že celé nezjedia a takto po kúskoch si pekne každý odďobne....aj počas hry....

evelin007
12. okt 2008

u nás vo škôlke zaviedli pre tento šk. rok tému "boj proti detskej obezite". Mám dve detičky a našu MŠ navštevujeme piaty rok. Tiež ma tohto na rodičovskom združení zarazilo niekoľko opatrení k tejto téme zo strany vedenia MŠ, ale po dôkladnom vyjasnení si pravidiel som viac nenamietala. Ide o to, že napríklad zaviedli ako pitný režim počas dňa čistú vodu s citrónom. Vôbec som si to nevedela dať do súvisu s mojim dieťaťom pretože on okrem jablka, banánu či mrkvy iné ovocie či zeleninu nemusí. Čo ak mi dieťa tým pádom dehydrujú? Dieťa dostane čaj, ktorý v týchto dňoch už zaviedli do pitného režimu, lebo už je chladnejšie. Čo ak má dieťa alergiu na citrusy? Dostáva taktiež čaj. Čo sa týka maslových nátierok - viď môj syn, jedáva čistý chlieb, či je to desiata alebo olovrant. A ešte jedna novinka v boji proti detskej obezite je, že ak má dieťa nejaký sviatok tak pani učiteľka je povinná odmietnuť pre deti prevziať balíček so sladkosťami. Môžeme ako rodičia doniesť len cukríky z hroznového cukru, alebo nejaký džús, alebo urobiť ovocný šalát (kým prídem do škôlky tak aj zmení farbu a nik ho nebude jesť) alebo nejaké musli tyčinky. Naše detičky majú vo škôlke na olovrant aj detskú výživu, či jogurt a samozrejme dostávajú 2x do týždňa aj čerstvé ovocie. Som spokojná. 😉

tilly
12. okt 2008

u nás v škôlke varia chutne, deťom chutí, ale zdravé jedlá to teda nie sú... nechápem, prečo dávajú deťom mexický guláš, švédsky rezeň, poľský rezeň, ruský rezeň...

janetka
13. okt 2008

tilly: tak to maju v nazvoch a pokynoch, ktore musia dodrziavat, isto maju nejaku "dietnu sestru", mozno maju polsky rezen, ale nie su tam koreniny ako pre dospelych, alebo mexicky gulas, my by sme to nazvali bravcove sote a zdalo by sa nam to ok... 😉

tilly
14. okt 2008

janetka a si videla, dnes mali, že paštétová nátierka na desiatu, tak to sa mi tiež nezdá... ale tak doma také nejeme, tak mu to snáď neublíži...

ukana
14. okt 2008

tily, nasi maju v skolke natierky: sosovicova, cicerova, mrkvova, spenatova, drozdova, medova,sunkova .... 😕 ale ked som ich kostovala, chutili vyborne, take naslahane s maslom...a veduca kuchyne tvrdila, ze su na to prisne normy z hygieny a z nejake odboru (skolstva?? 😅 ), aku pestru stravu musia mat, co vsetko ma detsky jedlanicek obsahovat a tak..
pastetovu nemavame, ale snad to D. prezije 😉

miriamkac
14. okt 2008

No chcela som prispiet skor, ze si precitam jedalny listok, ale akosi som sa k nemu nedopatrala 😝 . Ked som zapisovala malu do skolky tak pani riaditelka prezentovala skolku ako "zdrava skolka", ze maju kazdy den ovocie, alebo zeleninu. Tento tyzden som si vsimla, ze vcera mala dcera v ruke nektarinku, dnes pomaranc, a vzdy v piatok maju jablcka.....takze zatial som spokojna. Este pojdem patrat po tom jedalnom listku, viem, ze byva na nastenke, no dnes som ho tam nenasla 😖

andy333
14. okt 2008

na margo tych hnusnych pomazanok!
Ochutnala si niekedy niektoru? Osobne si myslim, ze nie, pretoze keby si ochutnala, tak nemozes napisat "hnusne"!
Ja v skolke robim ako ucitelka a viem ako a z coho sa tie pomazanky robia a verte mi mamicky, su vynikajuce. A urcite zdravsie ako croasant alebo nutelovy rozok, parka, atd...(veci, ktore deti menuju, ked sa ich pytam, co jedli doma) Jedalny listok je zostavovany podla pravidiel zdravej vyzivy, je pestry! Takze maminy, v skolke sa vari dobre a zdravo. Ak sa VAm zda, ze je na listku malo ovocia a zeleniny, prineste zopar jablk, mrkvu, hrozno na doplnenie, deti si urobia fajn hostinku. Este si pri tom aj zaspievaju a zjedia to aj deti, kt. inak ovocie a zeleninu nemusia. To mi verte! 🙂 (skusenost)

ukana
15. okt 2008

andy333...kto pisal o hnusnych pomazankach??? nikto...ved to neber osobne, len si tu vymiename nazory a ja som pisala, ze napriek tym nazvom su chutne a zdrave 😉 😉

tilly
15. okt 2008

fakt tu nikto nepísal o hnusných pomazánkach, ja viem, že tie nátierky chutia výborne, inak by to môj vyberavý harant nezjedol, len som napísala. že paštéty doma nejeme (teraz máme výnimočne doma jednu sójovú na ochutnanie), ale nátierky doma robíme a to dosť často...

a to, doniesť do škôlky ovocie je super nápad, ďakujem

miriamka, my máme na nástenke vždy jedálny lístok

lefika
15. okt 2008

andy, u nas v skolke su tie pomazanky tiez podla mna fajn. ALE nikdy nezabudnem na to, ako nam dali pred 25 rokmi v skolke chlieb s maslom a na tom pokrajane banany prezrete...bleeee. hodila som to pod radiator, aby som to nemusela jest(vtedy este ucitelky o sto sest nutili)...a odvtedy az doteraz ma doslova napne, ked zacitim banan. minule som vo vlaku presla do ineho kupe, lebo kocka tam zacala pojedat banan, a aj som uz citila, ako sa ranajky zo mna deru von 🙄 😅
takze treba aj trochu rozmyslat, ci sa to bude chutovo hodit, nie len nacapat podla pravidiel zdravej vyzivy. aj ked teraz to je uz lepsie 😉

andy333
15. okt 2008

Babenky, citajte aj prispevky dozadu, o hnusnych pomazankach pisala sassi! To len na upresnenie.
Dnes mali nase deticky na obed: mliecnu fazulovu polievku, zemiaciky s mäskom na keli, stavu- citronovu, na olovrant chutnu cesnakovu pomazanku na ciernom chlebiku a mandarinku. Fain, nie?

K tomu bananu na maslovom chlebe: je mi Ta fakt luto, ze si to musela jest! To je strasne! 😖 Veduca stravovne by si zasluzila basu za taketo nieco! Ale dufam, ze v dnesnej dobe by sa to uz nemalo stat!
Zdravim Vas!

monkula
15. okt 2008

ja som spokojná..
majú trikrát do týždňa mäso, raz sladké jedlo a raz cestoviny, k mäsu mávajú zel. šalát, alebo kompótik, ak majú na olovrant puding s piškótikmi ,tak majú aj banánik, alebo pomaranč..
Pitný režim: jarko si nosí svoje pitie ,ak vypije, pani učiteľka zarobí sirup s vodou ,alebo si deti napustia do fľiaš vodu v umyvárke..
a najväčší kompliment od jarka je, že t ochutí ako v škôlke... 😀

alami
15. okt 2008

žienky, keď vidím túto tému nedá mi neprispieť. Moje dieťa dostalo v škôlke už párkrát total zelený banán. Ale úplne zelený. ja neviem, myslím si, že nebol jediný a že mali také banány asi všetci, lebo pani učiteľka im dokonca povedala, nech si ich dajú do skrinky a zoberú dozrieť domov - však ona za to nemohla....ale....to má byť predsa ich olovrant, dieťa zopstane o hlade a vezme si banán domov? nepotrebujem ,aby ma škôlka zásobovala, nákupy zvládnem aj sama!!!!! Keby malo len jedno jediné dieťa zelený banán tak je to pre mňá hrozná chyba, lebo to dieťa nemá čo jesť!!!!! Som z toho bola taká naserkaná, že vedúca jedálne má jediné šťastie, že tam už nebola...mala som chuť jej ho zaniesť a pozerať ako ho zje!!!!!!
😠 😠 😠
čo vy na to???
a pomazánky - k tomu sa nevyjadrujem...učiteľka sa sťažovala, že Oliver nechcel chlebík...bodaj by chudák chcel...s drožďovou pomazánkou!!!! To by som aj ja radšej hladovala ☹ ☹ ☹

monkula
15. okt 2008

no, mňa minule malý "zvozil", prečo mu nerobím pomazánky, ako v škôlke... 😀

miriamkac
16. okt 2008

No, ahojte
Tilli uz som ten listok "vypatrala" dali ho na druhu nastenku... 😉 ...
Takze pomazanky u nas v skolke su "in" najma tvarohova...co sa tyka ovocia a zeleniny, tak tento tyzden 4xdo tyzdna maju ovocie a 1xcerstvy salatik zeleninovy. Takze naozaj snazia sa davat detom cerstve ovozelo....to ma tesi. Dcerka sa mi nestazuje na jedlo a ani ucitelky, prave naopak chvalia ju, ze pekne papa (a ta nasa princezna zje naozaj len to, co jej chuti... 😝 )

lefika
16. okt 2008

alami, mnaaam drozdova pomazanka, tu ja milujem 😵 ale manzel ju nemoze ani citit napriklad a uznavam, ze je to jedlo, ktorym vacsinu skolkarov nepotesia 😒