Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

anjelicek26
11. okt 2010

Len ku stravovaniu - väcsina 10 rocnych deti co bezne vidavam, nehovorim, ze to musi byt nutne reprezentativna vzorka, ale maju nadvahu, a nie malo... a teda soklo ma kolko dospelych zien tu chodi zo stehnymi ako ja mam pas a zadkom az niekde :( Je to tak evidentne, ze to az bije do oci... ako dieta sa naucili na stravu, ktoru bezne jedia aj ako dospele a skonci to velmi zle, kedze cloveku vo vyssom veku uz tak nespaluje...

maggie2
11. okt 2010

@bejby29 prečítaj si ešte raz čo som napísala 14:43

maggie2
11. okt 2010

@anjelicek26 akú poslednú vetu? Veď hovorím že zdravé jedlo je zdravé. Ale i fastfood má určitú hodnotu výživy, to je nepopierateľné

evabb35
11. okt 2010

@anjelicek26 a tu na Slovensku majú mamičky komentáre, keď dievča, nemá náušnice a dlhé vlasy..

filipal
11. okt 2010

@maggie2 tie kuracie nugety ci ako sa to vola...nie su kusy kuracieho masa. je to pomleta zmes, kde je vselico popridavane. su vyprazane a dochutene, presolene, aby to detom chutilo...aj hranolky im chutia pre to, ze su vyprazane v oleji a presolene...
nebezpecne je aj to, ze sa detom otupia chute a bezne, jemne jedlo uz odmietaju...

anjelicek26
11. okt 2010

@evabb35 - ludom sa nezavdacis, kazda odchylka od normalu je katastrofou 🙄

@maggie2 - ma vyzivnu hodnotu, ale ona mi potom neje ani doma a to je ZLE. Mozem varit ja to najzdravsie a pritom chutne - netreba prekorenit, vsak jasne, ze dochutim, ale pouzivam cerstve bylinky atp., ked ona povie fuj a ani neochutna... je mi z toho smutno :(

filipal
11. okt 2010

@anjelicek26 pisali sme to naraz...takze sa to odzrkadluje na tvojej dcerke.... ☹
a to v kazdej skolke u vas takto varia? alebo su rozdiely a kazda skolka ma inu filozofiu?

maggie2
11. okt 2010

@filipal ja viem že nuggets sú nie celé kusy mäsa a takisto viem, že zelenina nemusí byť vždy zdravá, pretože ak sa poriadne neumyje deti sa môžu nakaziť parazitmi, takisto môže obsahovať chemikálie z hnojív atď., pri ovocí sa deti môžu zadrhnúť kôstkami, jednoducho je bezpečnejšie podávať deťom v ŠKôLKACH hotovú tepelne upravenú stravu, než potraviny kde sú takéto riziká.

reisi
11. okt 2010

ja som sa naucila, ze kazda odchylka od normalu je vyzvou, je to sice unavujuce ale dusevne posilnujuce...

maggie2
11. okt 2010

@anjelicek26 aj mne je z veľa vecí smutno, ale nepovoľ, dávaj jej jesť to, čo jedla doteraz, snáď pridaj soľ. Bylinky by som dieťaťu nedávala ani koreniny.

anjelicek26
11. okt 2010

@filipal - no vsak to.. papa velmi malinko... a ona je uz tak drobatko... nemozeme si to dovolit... ale zasa aby ju aj doma pcham takymi vecami, len aby jedla, to je mi proti srsti :(

Inak je to skvela skola, uzasny pristup uciteliek, v triede je ich tusim len 12, v celej skole 78... idealne...

filipal
11. okt 2010

@anjelicek26
ano....boj s veternymi mlynmi...skus vysondovat medzi rodicmi, co si o tej strave myslia oni.
su tam hadam aj ludia s inymi nazormi na stravovanie, nie?

@maggie2 niektore bylinky su zdrave aj pre deti. materina duska, tymian, bazalka, kopor, petrzlenova vnat, pazitka....
ked pridas napriklad do zemiakov (uz uvarenych ) pazitku a petrzlenovu vnat osviezia chut a obohatia o vitaminy....

anjelicek26
11. okt 2010

Neviem si predstavit nedat sem-tam do zemiakov pazitku ci do omacky na spagety bazalku... bobkovy list pod mäsko, cierne korenie a podobne... ale nepouzivam zazraky tipu "vitana" ci zmes na pecene mäso ci rybu, ziadne taketo "umele" chute a presolene... jasne, ze osolim, ale nie az tolko... v strave mame soli az az...

@filipal - ja fakt neviem, oni sa tak stravuju aj doma, rano parky, na desiatu chipsy, aj draheho kolegovia v praci, oni to beru ako normalne jedlo... aj v obchode to vidis, mas problem normalne kupit veci na varenie... ach jo...

maggie2
11. okt 2010

@filipal petržlenová vňať a pažítka Ok, to je jasné, ale kôpor je vec chuti - mnoho ľudí má k nemu odpor, nie to ešte i deti. ale pokiaľ ide o klasické liečivé bylinky, sú to v podstate drogy ktorých účinok je v mnohých ohľadoch dodnes nejasný, a deťom by som to nepodávala - navyše vždy je riziko, že sa medzi bylinky pripletie aj nejaká jedovatá bylina, ktorá dospelému neuškodí, ale dieťa na ňu môže fatálne zareagovať. Takže zdá sa, ja som úzkostlivá v iných veciach.

evabb35
11. okt 2010

@anjelicek26 z takej kalorickej škôlkarskej stravy Saška za chvíľu už drobátko nebude...
Asi by som to riešila tak, že by som zaplatila nejakú opatrovateľku, ktorá by ju doviezla, odviezla domou na obed. Lebo keď bude Saška vidieť ako ostatné deti sa napchávajú hranolkami, tak Tvoje jedlo jej chutiť nebude.

mateson
11. okt 2010

@maggie2 zdravím. Vidím, že stále bojuješ za slobodu 🙂

anjelicek26
11. okt 2010

@evabb35 - vsak to ☹ A ona chce chodit na obedy... ja uz fakt neviem... v stredu mam termin z ucitelkou, ale tym druhom stravy nepohnem... si budu mysliet ze blbi nemci si prijdu a chcu vsetko menit 🤐

maggie2
11. okt 2010

@mateson robíš srandu že? 😅

mateson
11. okt 2010

@anjelicek26 to verím že chce chodit 🙂 taká strava ☹ je sen vačšiny detí.

maggie2
11. okt 2010

@mateson pri dcére ktorá má 4 roky a 14 kg jej kľudne ten sen 5 x do týždňa splním 😉

evabb35
11. okt 2010

@anjelicek26 tak na také obedy by chceli chodiť všetky deti. Však to sú obedy ako v nejakej rozprávkovej krajine.

anjelicek26
11. okt 2010

@maggie - ona je aj malinka, len 96 cm...takze na tu vysku je to ok... je malinka po mne... ja som teda moc nedorastla 😝

Idem ja po nu do skoly, potom docitam..

evabb35
11. okt 2010

@anjelicek26 ona je v norme. Mám presne takého istého drobca a sme v tabuľkách. 😉

mateson
11. okt 2010

@maggie2 ja sa k strave už vyjadrovat nebudem pretože som profesionálne zdeformovaná. Preto nebudem s tebou suhlasit ani nesuhlasit. V každom prípade je mi sympatické ako dokážeš do placu hodit totálne opačný názor ako vačšina. Už máš vybratu hranicu kde ta upália 😀 😀

maggie2
11. okt 2010

@evabb35 samozrejme že je v norme, aj keby mala o niekoľko kilogramov viac, tak ostane stále v norme, práve preto by som nemala obavy

mateson
11. okt 2010

náš mal 20.9. šest rokov. Meria 129cm a váži 25kg. On je tuším obr 😉

maggie2
11. okt 2010

@mateson poviem Ti pravdu, nemám rada extrémy. Neschvaľujem čistý fastfood, ale neschvaľujem ani protipól, absolútne bazírovanie na zdravej strave.

maggie2
11. okt 2010

@mateson 129 cm je dosť, ale je asi štíhly nie? 25 kg na tú výšku nie je veľa, moja dcéra má 5 rokov 110 cm a 20 kg

mateson
11. okt 2010

@maggie2 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

mateson
11. okt 2010

@maggie2 takový slíž 🙂