Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

lindulak
21. okt 2010

@anjelicek26 tak to sa ti teda nedivim, ze mas z toho hlavu v smutku. ja som uz parkrat zila v UK a naposledy sme tam boli aj s malou na par mesiacov a veru co sa tyka stravy - som rada, ze tam nechodi do skolky ale tu. a aj v skolach nemaju jedalne nasho tipu, len tie sendvice tlacia cely den. ja som zvyknuta na varene jedlo cez obed, inak som hladna, keby som bola len na chlebe...

ale si pamatam, ze ked sme chodili do takeho MC, tak im davali snack len ovocie a susienky take menej sladke. mozno su aj skolky, kde lepsie "varia". podla mna, ked ste cudzinci, tak ste tak ci tak povazovani za cudnych - anglani nie su moc otvoreni. mne by bola dolezitejsia strava a proste by som jej jedlo nosila a napr. raz do tyzdna by som ju nechala jest tie ich hranolky.

ale ktovie, mozno by sa aj nejaki osvietenejsi rodicia pridali, ze chcu zdravsie jedlo. ak si uz pisala o tom viac, a som odveci, tak sorry. este som nedocitala celu temu 🙂

lindulak
21. okt 2010

@filipal to je fakt s tou trescou pecenou 😀 U nas to robia este aj v sukromnej skolke, kde varia o poznanie lepsie ako v statnych. zial maju tam uz plno, neskoro som sa spamatala... ale mame prihlasku na dalsi rok, ak mi tato moc pojde na nervy. alebo malej. ale zas ak tam bude happy, tak neviem, ci ju len kvoli jedlu mam premiestnovat? nie je to take hlupe? no dufam, ze sa mi tam za rok podari nieco zmenit. ved necakam dokonalost, len aspon tak ako jedalny listok od neo...

lindulak
21. okt 2010

@silvijaa jej to je super, ze ochutnavky pre rodicov. to by som brala... aj to sa mi paci, ze zeleninove natierky, u nas take nie su, teda zatial som nevidela.

tu je jeden tyzden pon - piat. v nasej MS:

desiata: chlieb, sunkova natierka s tavenym syrom, mlieko vanilkove
obed: gulasova polievka, pecene buchty s lekvarom, ovocny caj, jablkova vyziva
olovrant: chlieb, oskvarkova natierka, ovocny caj

desiata: chlieb, natierka so syru eidam, granko ovocne
obed: pol. kelova s krupkami, hov. platok na slanine a horcici, ryza, salat s kys. kapusty s jablkami, caj ovocny
olovrant: chlieb, medova natierka, caj ovocny

desiata: rozky, maslo, granko
obed: pol. drobkova s cestovinou, brav. gulas segedinsky, knedla bez zemli, voda s ovocnym sirupom
olovrant: chlieb, natierka s trescej pecene, cierny caj s citronom, paprika

desiata: chlieb, vajcova natierka, ovocny caj
obed: pol. paradajkova so syrom a ovsenymi vlockami, kolovazska kapusta, zemiakova kasa, caj ovocny
olovrant: puding s ovocim, caj ovocny

desiata: chlieb, natierka drozdova, mlieko karamelove
obed: pol. slepacia s cestovinou, kapustne fliacky, caj ovocny, cokol. banan /?/
olovrant: lupacik, caj ovocny, jablko

uf, takze toto bol prvy jedalnicek, co som tam videla. skoro som odpadla

ten cokol. banan dufam, ze nie je banan v cokolade taky kupovany 😝 fuj, to je taka umelina. tak to moje dieta isto jest nebude. ja jej sladkosti davam, lebo ako ich objavila asi cca. pred rokom, tak si ich pyta, a nechcem byt zas extremista, ze nic nebude, ked sama si dam aj sladkost, aj take nezdrave keksy 🙂 Ale urcite ich nema kazdy den, lebo aj jogurty ma najradsej sladene /najradsej s tymi cokoladovymi gulickami 😝/ To jej tak riedim, ze jej do toho dam este biely jogrut a polku guliciek tajne zahodim. A aj caj jej sladim medom - ale nie kazdy. Ona strasne malo pije, tak takto ju motivujem. Ale to tiez asi len pol roka, predtym som jej nikdy nesladila caj, len sem tam mala ovocny dzusik, hlavne ked bola chora a chcela som aby viac pila. a potom som bola na navsteve u kamosky a tam Kora vypila cely pohar caju na posedenie, lebo bol sladeny medom, tak od vtedy jej sladim trochu, jeden za den, potom uz len nesladeny alebo voda.

mna by este zaujimalo, ake tuky pouzivaju v kuchyni - ci pekne na bravcovej masticke varia, ked aj slaninku maju rady pani kucharky... a este koreniny - vegeta s glutamatom? ci aspon to maju zakazane? ja teda vedegu vobec nepouzivam.

joj ale som uz ustipacna, ale robi mi to dobre - ulavim si 🙂

dadis
21. okt 2010

@neo mne sa najviac paci caj s mliekom a kelova natierka 😉 kto nie je zvyknuty (napr.ja 😀 ), moze mat s tym problem, tiez si myslim, ze mate slusnejsi jedalnicek, nez @lindulak...ten mi pride ako zo zavodneho bufetu 😝

mateson
21. okt 2010

@lindulak ad 1, nechápem kombinácie nátierok a nápojov. napr. šunková nát. a vanilkové mlieko ad 2, nepochopila so tu jablkovu vyživu. Prečo nie surové jablko. Predpokladám,že tá výživa je kupená. ad 3, oškvarková nátierka je normami povolená. osobne nechápem ked viem aké jedlá su zakázané, je to na zváženie veducej, ja ju nezaradujem, ad4 koložvárska kapusta a zemiaková kaša? ad 5 slanina nie je v Mš povolená, droždová nátierka a karamelové mlieko? výnimočne suhlasim s kritizujucimi. Ten jedálny je na odpanutie. Ani nie tak jedlá ako hroznééé kombinácie.

mateson
21. okt 2010

Možno su veduca aj s kuchárkou tehotné ked maju také chute 🙂 🙂 🙂 🙂

libka1
21. okt 2010

@mateson presne to iste ma napadlo 😀

mamavera
21. okt 2010

@lindulak tak ten jedálny lístok je katastrofa 😠

zitaje
21. okt 2010

Podla mna su obidva jedalne listky dost hrozne. Hlavne tie kombinacie. Strasne vela zivocisneho tam je na moj vkus - a to nie sme vegetariani. Napr. lindulak - pondelok: na desiatu sunkova pomazanka, na obed gulasova polievka a na olovrant oskvarkova pomazanka. A ked ma dieta mat maso hoci aj 7x tyzdenne, tak za ten jeden den uz malo 3x maso, alebo masovy vyrobok. To sa mi vobec, ale vobec nezda vhodne, a tie skvarky to zabili.
Alebo napr. desiata: rozky, maslo, kakao - to co ma byt? Aka uz v tom je vyziva? Tie sladke mlieka stale, to je inak dost hroza.

zuzana76
21. okt 2010

ahojte

@neo ty si z Nitry? lebo my mame presne ten isty jedalnicek na stranke nasej materskej skoly

a mne sa to zda ok niektore jedla, napr polievka porova, brokolicova, fazulova mliecna alebo hlavne jedlo hovadzie prirodne, rybie file

jedine co sa mi zda nevhodne - sunkova natierka s tavenym syrom, plne soli, dalej ochutene mlieko kady den, alebo caj so sirupom, stacil by aj obycajny caj, naco so sirupom

inak nemam nejako namietky

zuzana76
21. okt 2010

takisto natierka z trescej pecene, to je dost mastne na moj vkus

zuzana76
21. okt 2010

http://www.msnitra.org/msgolianova/jedalnicek.html
a co som si vsimla tak vsetky MS v Nitre co maju na svojej stranke jedalnicek, tak ho maju taky isty, takze rovnake menu v MS v celej Nitre je asi

zuzana76
21. okt 2010

mozno kombinacie divne, ale taku eklovu natierku by som si nahodou dala 🙂

filipal
22. okt 2010

@lindulak
fakt priserny jedalnicek! ☹

v pondelok nic zdrave. keby aspon namiesto taveneho syra pouzili tvrdy postruhany.
obed uplne nezdravy a teraz!!! v sezone domacich jablcok davaju jablkovu vyzivu??? fakt cudne!
este to zaklincovali olovrantom - oskvarkovou natierkou. oskvarky hadam lubia fyzicky pracujuci chlapi.
ved je to vyprazeny bravcovy tuk ! ak ma niekto slabsi zlcnik alebo zaludok, tak ani to nestravi...

dajme tomu utorok. nic zdrave, ale ani nezdrave...med je fajn.

streda: absolutne ziadna racionalna vyziva. skor taka pre chlapov k pivu. nic pre deti.

stvrtok: trochu viac svetla...pokus o zdravsi obed 😝

piatok: zase vykrmny den, ale nic zdrave...

na takyto jedalnicek by si sa mala stazovat. nech napise @mamavera a @mateson ako mas postupovat.
pripadne aj, co v jedalnicku nebolo dodrzane, alebo chybalo....

bubatinko
22. okt 2010

my mame takyto jedalnicek v celku som spokojna ked tu citam niektore prispevky
http://nd04.jxs.cz/580/762/75f6c28975_70199371_... 😉

bubatinko
22. okt 2010

teda az teraz som si všimla ze mali chleba s mastou to sa musim opytat ze preco .... 😲

maggie2
22. okt 2010

@filipal med je alergén, ten by som ja zase deťom by som nedávala. Chlieb s masťou verím tomu že masti bolo len tenučký film na chlebe. Určite je masť prirodzenejšia ako umelé margaríny s konzervantami, a raz za čas neuškodí. Pokiaľ ide ešte o tie hranolky a vyprážance rôzne, sú jednoducho i také polotovary, kde vyprážanie nie je nutné, stačí to upiecť tak ako je v rúre. Tavený syr - no čo už, je tam menšia pravdepodobnosť nejakých plesní či nehygieny ako vo voľnom pevnom ručne nastrúhanom syre. Treščia pečeň - no odkiaľ je? Isto z konzervy. Nič proti tomu ale bol nedávno škandál s treščou pečeňou, bol tam nejaký zvýšený výskyt kovov, nič moc. Proste dnes už pomaly nie je nič čo by nebolo umelé, konzervované, s umelými chuťami a arómami. A pokiaĺ je to čerstvé, je to striekané, napchaté antibiotikami, pesticídami. Človek si nevyberie. A nakoniec to čo je zdravé ani nechutí, no prinúťte dieťa jesť, keď nútiť ho nemožno. Ja kuchárkam v škôlke nezávidím,

maggie2
22. okt 2010

a nedovolila by som si ich snahy kritizovať, pretože všetci sa uspokojiť nedajú, každému niečo vadí. Život je o kompromisoch, pokiaľ deti nedostanú otravu, salmonelu, listérie pokiaľ je hygiena, jedla dostatok ani mnoho ani málo, keď to uzrie trochu mäsa, ovocia, či zeleniny, je to OK. Takéto zariadenia sú i finančne limitované, verím tomu ak by rodičia zaplatili za stravu na dieťa 7-8 eur denne, taký jedálniček im zrobím ako a la Carte v zdravej reštaurácii pri prominentnom fitness centre v NY a Jamie Oliver môže písať ďalšiu knihu, je to o peniazoch

filipal
22. okt 2010

@maggie2 ako sa ti zije v Rakusku? ved tam su vsetci taki bio a ekologicki.....asi tam nie si velmi spokojna, ze?
chrania si prirodu, snazia sa prirodzene potraviny...
ty mas deti v skolke? ako si tam spokojna so stravou?

maggie2
22. okt 2010

@filipal ako si to myslela? Že nemám byť spokojná lebo sú všetci bio a ekologickí? A ja akože nie som? Nerozumiem tomu.

filipal
22. okt 2010

@maggie2 tak nejako, ze rakusania su v tejto problematike taki pokrokovi a aky mas na to nazor ty? ci si spokojna s ich pristupom. a pripadne aj so stravou v skolke - skole (neviem ci mas deti).

maggie2
22. okt 2010

Stále si nepovedala čo mala znamenať Tvoja otázka "asi tam nie si velmi spokojna, ze?" To čo malo byť? Tak ak by som asi niekde nebola spokojná tak asi odtiaľ odídem, nie? A tá pokrokovosť Rakušanov...no ehm, príď sa pozrieť ako tu triedia smeti... zákony na papieri... ale v skutočnosti som tu asi jediná čo triedim smeti, čo mám doma 8 smetných kýbľov a doplácam na "ekologických" Rakušanov, ktorí hádžu všetko do jedného vreca, absolútne netriedia, a potom chodia doplatiť faktúry a pokuty za nevytriedené smeti, samozrejme platia všetci, pretože inštalovanie kamery pri smetiakoch by bolo zásahom do súkromia osôb, vieš?

filipal
22. okt 2010

ta otazka smerovala k tomu, ze veci co tu dievcata kritizuju, ty obhajujes a viem, ze napriklad v Rakusku su uz velmi bezne.
a vyborne, fakt som rada, ze nieco na Rakusku kritizujes.
lebo aj matky, ktore kritizuju stravu v skolke, kde chodi ich dieta, maju potrebu (a snad i pravo do toho hovorit).
a hlavne pocituju potrebu kritizovat, preto to robia.
k skolkam si sa nevyjadrila, ved mas na to pravo. si chemicka?

maggie2
22. okt 2010

veci čo tu dievčatá kritizujú tak by ich za tie v Rakúsku poslali do teplých krajín, ako sa povie, tak asi tak. Moja dcéra chodí do škôlky. Ale nestravuje sa tam na obed, vyzdvihujem ju domov, pretože okrem iného škôlka je zadarmo len doobeda, potom sa platí, a nebudem platiť, keď som doma.

Stravu si deti nosia do škôlky z domu, dostávajú len obedy a tie sa pripravujú v miestnom HOSTINCI a vozia ich v nádobách do škôlky. Obedy stoja cca 2,50 euro na dieťa denne a pokiaľ by Ťa zaujímalo mávajú aj hranolky, aj rezne. Ale samozrejme nie každý deň.

Na Rakúsku nekritizujem, kritizujem ľudí, ktorí netriedia smeti, to je všetko

filipal
22. okt 2010

@maggie2
co viem tak narodne jedlo v Rakusku je Wiener Schnitzel, nie? asi sa vseobecne dobre nestravuju....to neviem, lebo Rakusko poznam len ako turista. v hoteloch co som byvala, som bola so stravou velmi spokojna.
takze skolky stravu velmi neriesia, ponechavaju to na rodicoch?
teraz musim ist, ale pozriem sa sem vecer.

maggie2
22. okt 2010

@filipal hovoríme o štátnych škôlkach. So súkromnými nemám skúsenosť. Všetko je asi individuálne a otázka peňazí. Naša dedina je malá, do školky chodí celkovo niečo cez cca 60 detí, sú všetky spolu zmiešané v štyroch triedach bez rozdielu veku. Učiteľky sú zároveň upratovačky, prichystávačky a rozvážačky jedla. Proste robia všetko. Áno, Wiener Schnitzel nielen v Rakúsku je obľúbené jedlo aj so zemiakovým šalátom, ktorý sa podáva v miske osobitne.

dadis
22. okt 2010

@filipal
@maggie2 baby take chutky ste mi spravili na rezen, ze az...mi vyprazane robime zriedka, naposledy som jedla rezen tusim na Vianoce...mnamky, ale teraz mam na neho strasnu chut...to bude asi tym, ze 2.den drzim dietu 😅 😅

maggie2
22. okt 2010

@dadis ja musím manželovi robiť rezne minimálne raz týždenne, ja mám baby pocit akoby sa tu fakt celé Slovensko okrem mňa stravovalo surovou mrkvou, lístkami šalátu, ovenými vločkami, otrubami, polystyrénovým chlebom alebo čo to je vlastne a všetkými tými zdravými nechutnosťami 😀

dadis
22. okt 2010

@maggie2 no ja varim pre 2 deti, manzel sa cez tyzden stravuje v praci, takze ja svoj jedalnicek podriadujem im, takze vyprazane nehrozi...ale inak, ai ked sme nemali deti, tak som nevyprazala, moj manzel musi mat vsak kazdy den na veceru nejaku polievku...to je zvyk este z domu...takze my sme skor polievkovi...a rezen klepat a obalovat len pre seba... 😒

maggie2
22. okt 2010

@dadis no môjmu manželovi na večeru polievka nestačí 😀