Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

mamavera
29. okt 2010

@filipal máš pravdu, ale deti kyslú kapustu nechcú vôbec ☹

zucha
29. okt 2010

@mamavera no musim povedat, ze moja dcera si ide za kyslou kapustou potrhat 😉

filipal
29. okt 2010

@mamavera
@zucha
to som presne chcela povedat, ze moj syn aj moje neterky kyslu kapustu zboznuju.
asi to maju po mne! 😅
uz som nalozila do suda .....a ked nemam nic doma, kysla kapusta to zachrani.... 🙂

mamavera
29. okt 2010

aj moje, neviem prečo tie ostatné nie,asi to doma maminy nerobia, deti odmietajú aj hlavkovu ☹

lindulak
30. okt 2010

@mamavera ja napriklad robim fliacky s hlavkovou kapustou na slano. A mala v istom case tiez zacala zrazu vyberat len cestovinu. Musim ju tak rozne spracovavat aby zjedla aj kapustu. A celkove s viacerymi jedlami zostala taka, ze prebera a vacsinou to najzdravsie jej tam vadi. Dakedy ked bola malicka, zjedla vsetko, co som pred nu polozila... Asi to bude tym, ze prisla uz na to, ze su aj lepsie fajnoty - ako sladkosti a tak. A preto take veci obmedzujem, ale zas nie uplne.

filipal
30. okt 2010

@lindulak skus surovu kapustu na jemno nakrajanu s citronovou stavou, oliv. olejom, trosku posolit, pridat slnecnicove semienka a posypat struhanym syrom. do kapusty som davala este trochu nakrajanej paradajky.treba ho nechat odstat, zmäkne olejom...
moj syn tento salat od malicka velmi lubil. robievali sme si ho na veceru. dodnes ho ma rad....vyskusaj 🙂
kapustove fliacky uz maju kapustu v dost neprirodzenej forme...ludom casto nechuti.

lindulak
30. okt 2010

@filipal neprirodzenej myslis ako ze nie je surova, ze je udusena? inak dik za tip na salatik, vyskusam. A kolko nechat odstat? Aj ked pochybujem, ze ho bude chciet... Asi to budem musiet tak, ze vstkym trom nalozim salatik, a ked nebude chciet, ine neodostane. Ona nechce ani do ust zobrat, co sa jej nepozdava. Este ze robim vela zeleninovych jedal - v rizote a s cestovinami zje dost zeleniny. ale surovu nie, len uhorku 😀

lindulak
30. okt 2010

Inak by sme si mohli nejaku temu zalozit, ze nieco ako zdrave varenie, zdrave recepty. Ak teda nieco take nie je uz.. kde by sme sa motivovali a pisali si co fajne varime. Mne teda viac chuti, ked viem, ze je jedlo aj zdrave, nie nejaky junk. Napr. dnes som na veceru robila palacinky. cesto len 120g celozrnna muka, 250 ml mlieko /moze byt aj sojove, ja som dala kravske/, 1 vajce, stipka soli. Ziadny cukor, sladka je napln, daju sa aj na slano pouzit. Na panvicu len trosku olivoveho oleja /zlty urceny na teplu kuchynu vobec necitit, hodi sa aj dzemom/. Boli fajne a zdrave 😉 Z tejto davky ich vyjde len cca. 5 ks, cize kludne aj z dvojitej, ked je vas viac...

filipal
30. okt 2010

@lindulak ano, myslela som ze vo fliackoch je kapusta podusena....nie kazdy ju tak lahko stravi...niektora zeleninka je zase vhodnejsia udusena. a je vo fliackoch je kapusta aj okorenena....ma proste taku specificku chut a este v kombinacii s cestovinou.....ale niekomu to chuti....
mojej mame aj babke napriklad! 😅
staci ak salatik nechas odstat pol hodinu-hodinu...obcas premiesaj.
vyskusaj... 😵 chcelo by to nejaku motivaciu. snad nejaky zajko??? ako smely zajko kupil kapustove pole a vsetky zajace sa najedli. 😅 😅

filipal
30. okt 2010

@lindulak
vyborne, mozme zalozit....je taka v receptoch, ze co dnes varite.....ale strasne konzervativne jedla....klasika ako knedlo vepro zelo, svieckova a pod....

palacinky su vyborne a deti ich zboznuju. a daju sa robit vyborne naplne aj slane...napriklad spenatova. ale detom chutia na sladko - napriklad s bananom, javorovym sirupom....tvarohom a pod...

daducha
autor
30. okt 2010

@palculienka25 chcem sa opytat,ci je niekde v normach presne napisane kolko mlieka musi jedalny listok obsahovat.Podla mna je ho tam strasne vela,ak nie ako napoj tak hned polievka,ak nie to tak hlavne jedlo s mliekom a pod.Ja som sice zakazala davat malemu pit mlieko,nosi si cajik,no ak by som zakazala vsetko mliecne tak by bol chudak niekedy cely den hladny.
Da sa tomu vyhnut a nedavat detom tolko mliecnych jedal?
Dakujem

lindulak
2. nov 2010

@filipal dnes som robila k rizotu ten kapustovy salat. Bol vyborny, taky jednoduchy a fajny. Mala zjedla trosicku /asi ako malu lyzicku 😀 /, slubila som jej novu rozpravocku o zajkovi co papa takuto kapusticku. Tak som si potom vymyslela... A palacinky som robila minule aj na slano - ze plnka z rukoly, sampinonov a syru. Ale mala jedla s dzemom. A musim povedat, ze aj mne take viac chutia... Este skusim ine slane plnky. Ked zalozim temu, dam sem link... A este ak mas nejaky tip, ako robis tvarohovu plnku? Nam ako detom mama robila take ze so zltkom, curkom, ale ja surove vajce ani nezjem, ani by som neriskovala 😝 Nemam rada ani vajce na makko 😝

lindulak
2. nov 2010

https://www.modrykonik.sk/forum/recepty/zdrave-varenie-recepty-napady-inspiracie/

tak tu je tema, kde si mozeme vymienat recepty, ako sme tu zacali s Filipal 😉 Nemusi ist len o vegetarianske samozrejme... Ale mali by byt zdrave, nie taka klasicka slovenska mastna kuchyna 😀 Aj ked nic proti nej, sama si rada niekedy pochutnam aj na takom jedle. Ale vacsinou sa snazim o zdravsiu obmenu.

katkena
26. feb 2011

Dobrý deň,
chcem sa spýtať či mi neviete poradiť MŠ v Bratislave (bývame v Petržalke ale príp. MŠ aj v inej časti BA) so zdravou stravou. Vegetariánskou alebo makrobiotickou to je jedno. Ale myslím reálne zdravou ... nie že pridajú 1 jablko ku klasickému JL a je to zdravá škôlka ...
Zatiaľ som našla cez net len Limbu v Horskom parku (to je trochu odruky pre nás) ...
Snažím sa stravovať dcérku zdravo - obilné kaše, zelenina, tofu a strukoviny, sem tam aj mäso - zatiaľ sme mali pre ňu domácu hydinu od svokry (ak viete o hydine z dvora čo sa dá kúpiť v BA poraďte) a je mi ľúto že by mala 5 dní v týždni prejsť na JL ako sa tu popisujú ... Ja viem že raňajky a večere budú stále na mne ale aj tak ...
a pritom by stačilo tak málo - myslím že nejde ani o financie - veď strukoviny alebo tofu nie sú drahšie ako mäso;
a kaše varené priamo z obilných zŕn nie sú nákladnejšie ako biele pečivo ...
Viem niekto si povie - veď aj my sme na tom vyrástli a sme tu - ale pred rokmi strava nebola taká plná Ečok , hormónov a umelých látok ako dnes ... Viem aj zelenina nie je 100%tná ale to ani vzduch ani voda, ale beriem to ako menšie zlo ...

Pridávam zaujímavý link od Jarona z fóra "Vegetariánske dieťa" kt. dobre vystihuje podstatu tohto problému :
Je to prednáška J.Oliviera.

http://www.ted.com/talks/lang/slo/jamie_oliver....

a pritom by stačilo tak málo - myslím že nejde ani o financie - veď strukoviny alebo tofu nie sú drahšie ako mäso a kaše varené priamo z obilných zŕn nie sú nákladnejšie ako biele pečivo ...

filipal
27. feb 2011

@katkena uplne ta chapem....a podporujem, ale neviem o takej skolke.
ked bol maoj syn maly, chodil do vegetarianskej skolky na Mileticovej ulici....ale uz ju zrusili. ☹ ☹

katkena
27. feb 2011

@filipal taká škoda ☹ ☹ ☹ to by nám aj umiestnením vyhovovalo lebo robíme v centre ...

Skúsim zavolať do tej Limby v Horskom parku, aké sú podmienky a koľko to mesačne stojí ... ale som prekvapená že v BA - (zatiaľ len cez net) - som našla len jedinú MŠ s veget. stravou ☹ Už som písala aj do Bukovského AKV ale nevedeli mi nič poradiť ...
Možno by som jej mohla aj dávať stravu z domu ale viem že nie všade to povolia a zas na druhej strane ju nechcem vyčleňovať z kolektívu aby jej nakúkali do taniera že má iné ako ostatní ☹((
Ja nie som extrémistka, tiež jej prejde rôzna sladkosť každý deň ale toto je hlavná strava 5x do týždňa ...
Najradšej by som s ňou zostala ešte rok doma - ale zas potrebuje kolektív a podnety ...

filipal
27. feb 2011

@katkena to je fakt zvlastne, ze nie je ani v BA ziadna skolka s alternativnou stravou.... najskor by ti vysli v ustrety v nejakej sukromnej.... pokial viem z praxe tak zo dve deti z triedy byvaju vegetariani. rodicia to zvycajne riesia donaskou stravy, ale to je narocne....pritom aj v zavodnom stravovani je uz moznost si vybrat vegetariansku alternativu, napriklad v Slovnafte varia E jedlo pre vegetarianov, varia tam aj rozne diety....

klementina
27. feb 2011

baby, necitam vas, len kukam akurat skolky a som tiez sokovana. vzdy som si robila srandu z mamiciek, co riesili, ze deti piju v skolke sirupove vody, nemaju jogurty ako im to hrozne vadi..pokladala som ich za precitlivele mamicky, co uz nevedia na co sa stazovat 🙂
ja sa malu snazim stravovat zdravo, vacsinou vsetko zhanam bio, mame vela zeleniny, ficali sme kedysi na makrobiotike. ale bolo mi jasne, ze v skolke to moc zdrave nebude, ale hovorila som si, ze aj tak cely zivot nebude jest len zdrave veci.
ale ked kukam jedalny listok skolky, co tu mame na blizku, tak som fakt sokovana. 4x do tyzdna maso, 1x do tyzdna mucne jedlo. to fakt musia tie deti napchavat masom kazdy den? ako je tu uz vyssie pisane, zeleninove jedlo ich nevyjde o nic drahsie. pochopim 2x do tyzdna masa, ked uz musi byt, ale kazdy den??? aj sa to da nejako riesit, ze sa stazuju rodicia, podnikli ste uz nieco?

maggie2
28. feb 2011

@klementina pri dnešných cenách kvalitné zeleninové jedlo vyjde drahšie ako mäso 😉

dai
28. feb 2011

ahojte,
no, klementina, ja myslim ze je jedno ake mame my v dospelosti chutky a comu davame prednost - deti ale maeso potrebuju, to ti povie kazdy lekar 😔
u nas v skolke mame 3x do tyzdna maeso, 1x rybu a raz cisto mucne jedlo. Inak desiaty, ranajky a olovranty ( ovocie, celozrnne pecivo, natierky, jogurty... ) - mala si jedlo pochvaluje ( ja obycajne vidim len ranajky - niekedy by som sa tiez pridala 🙂 ako som pisala, maju vzdy vela ovocia pripraveneho - ananas, hrozno, jablcka, hrusky, kivi...plus celozrnne pecivo s cerstvymi natierkami - fakt dobrymi ( co mi mala dala vyskusat 🙂 )) ked ju pridem vyzdvihnut mavaju vzdy na stole opaet cerstvo pripravene ovocie a bud chlebiky alebo nejake mliecne vyrobky...
chodime do sukromnej skolky, kde robia specialnu stravu pre deti s celiakiou... ( ci sa prisposobuju aj vegetarianskym a pod. detom, to neviem, kedze som to nijak zvlast nezisotovala - mne pestra strava vyhovuje 🙂 )

maggie2
28. feb 2011

@dai myslím, že dnes je taká informačná éra, že po takú radu, že deti potrebujú mäso, netreba ani chodiť k lekárovi. To je úplne jasné. Mám taký pocit, že niektorým mamičkám ale nič nie je dobré v školkach, hlavne že ony sú presvedčené, že u nich doma sa stravuje najlepšie.

dai
28. feb 2011

🙂 maggie2 tiez poznam maminy co ficia na bio obchodoch 🙂
ja mam nastastie vyhodu ze obaja nasi rodicia nie su z ba, takze vajicka, ovocie, zeleninu - vacsinu roka mame pekne zo zahradky, dzemy a zavaraniny tiez domace... takze som toto nikdy neriesila.
ja som fakt so stravou v nasej skolke spokojna a so zdravou mierou sebakritiky si priznavam, ze moja mala ma v skolke asi pestrejsiu a zdravsiu stravu ako mala doma ☹ ( ja som nevarila kazdy den ine jedlo, ani tolko ryb sme nejedli - a to myslim ze jeme viac ryb ako vacsina rodin ktore poznam...ja som to nepoznala z domu - u nas bola ryba len na vianoce 🙂 takze napr. na ryby nas naozaj uci teraz mala, kedze jej velmi chutia - takze pomaly experimentujem )

reisi
28. feb 2011

uz som si dala zavazok, ze sem nebudem prispievat a porusim po dlhej dobe 😀 😝 Neda mi pokoj to maso. Maso jeden-krat do tyzdna je az az! Kdeze maso tri-krat do tyzdna a viac 😠 Veeelmi mylna infos i ked od lekara a zase zalezi od akeho lekara...su vselijaky taki ti klasicki ala komunizmus to budu hovorit este i o 10 rokov 😝
Esteze mame kazdy svoj rozum...

dai
28. feb 2011

reisi,
poznam ludi ktori ziju na surovej strave a budu ta presviedcat ze je to to najlepsie 😉 kazdy sme nejaky...ja myslim ze clovek je tvor masozravy od praveku a pestra strava je to najlepsie co moze pre svoje zdravie spravit... ale ako som napisala, kazdy mame pravo na svoj nazor a tie decka zial do toho vela hovorit nemaju pravo...( moja pediatricka nie je komunisticka lekarka, je dost vysoko postavena v spolku sk pediatrov a chodi kvoli vyzive na mnoho konferencii, takze jej dost doverujem - okrem toho aj ja som zdrava, detto moj muz, ziadne alergie ani civilizacne choroby nas zatial netrapia, tak hadam ta strava nebude taka zla 😉 )

maggie2
28. feb 2011

@dai u nás doma presne to isté s rybami - nikdy sme to nemali vo zvyku jesť, ale dcére zachutili, tak jeme 😉 Takisto komunizmus a mäso /názory o ňom/ nemajú spolu navzájom nič spoločné, ako tu ktorási oponovala. Presne tak, človek je tvor kategória VŠEŽRAVEC 🙂 Ak sú rodičia vegetariáni s presvedčenia, v žiadnom prípade by nemali nútiť deti, nech oni si vyberú či chcú alebo nechcú jesť mäso 😉

lenka3007
28. feb 2011

Ahojte baby, nechce sa mi čitať celú diskusiu, ja chcem len zareagovať na niektore nazory typu prečo jedia maso, prečo nejedia maso atď. Moja buduca svokra je vedúca školskej kuchyne, robí jedálniček pre 2 školy a dve škôlky, mala som tu česť vypomáhať jej jeden týždeň a vážne sa nedá každému vyhovieť, Ona je tiež zástancom zdravej výživy, čiže sa snaží pripravovať jedalniček čo najzdravší, málo sladkostí a podobných vecí, ale ked som videla, ako končia jablčka , jogurty zeleninka a ostatné vo velkom kontajnery, ako tie detská krútili nosmi keď mali celozrnne rohliky a keby ste počuli nadávky niektorých rodičov,ked sa snažila presadiť, aby pili čistú vodičku (tu v norsku inšie tie deti ani nepiju) tak by ste to v živote nerobili. Jedny chcú viac masa, niektorý menej a tak dalej. a ešte ich brzdí rozpočet a normy. ona ma stanovené, že kolko krat týždenne maju robiť maso, kolko cestoviny atď, takže myslím, že s tým sa ani veľmi veľa robiť nedá..
ale aspoň celý deň nejedia deti chlebik ako tu v norsku, moj syn ma už na chleba averziu...

dai
28. feb 2011

hm,
tiez si lenka myslim ze to nie je take easy kazdemu vyhoviet ... inak dalsia vec ktoru moju malu v skolke naucili - cista voda 🙂 ja som jej dlho davala riedene 100% dzusy, v skolke sa rychlo naucila na cistu vodicku - co som im teda tiez vdacna. Ona si ju doma normalne sama pyta 🙂

zvedavamt
28. feb 2011

v našej školke bol zas s čistou vodou problem 😒
každe rano maju mlieko, čo ma ozaj neteši. mala ho nepije, max caro s mliekom. naposledy " ochutnala dake jahodove a už mala vyražku na ličkach. Aj te sladke čaje a vody s umelym sirupom ma moc netešia, kedze moje dieta reaguje aj na min cukru zvyšenym pohybom /hlavne, ked im daju pred spanim,ako sa ma potom skludnit?/
nakoniec mi riaditelka dovolila, ze ak moc kceme,mam jej dat čistu vodu do flašky so sebou, co by bolo fajn,keby ju furt nezabudala a obcas musela dat /na rozkaz p. učitelky/ do skrinky na chodbe - tam jej tak bola platna ...
kedze sme boli do 4 r na nemliečnej strave, tak neni zvyknuta na pomazanky.
2 x som bola poprosit v kuchyni,aby jej to nedavali. vydrzali dva dni a dost. tak mame riešenie, da prstom dolu pomazanku a spapa apon čiste pečivo. rano doma neje,nechcem aby bola hladna do obeda.
no mame to tam "vesele, vsak uz len par mesiacov vydrzime 😉

lenka3007
28. feb 2011

@dai moj maly nastupil v january do školky tu v norsku a tiež piju len čistu vodičku, bala som sa že sa bude sťažovať, ale tiež si pýta aj doma. tiež tam maju celý deň ovocie, akurát tam chýba tá tepla strava... tu papá až ked príde domou