Ste spokojné so škôlkou a ako ju vnímajú vaše deti?

arabeska
5. júl 2006

ahojte maminky,ste tu aj take s vacsimi detickaami??ake s te spokojne zo skolkou?ako ju vnimaju vase deturence? 😉

andrea.m
11. sep 2007

no ja len zíram maruschka 😕 Filipko mal 3 roky v marci 2006,do škôlky nastúpil v októbri 2005 s tým že ja som aj nadalej bola na MD "s ním".Od prvého dňa tam ostával spať lebo som si to tak želala vzhľadom na jeho povahu.V decembri 2005 som potom nastúpila do roboty ale celý október,november som bola celé dni "sama" doma a dieťa v škôlke a nokto ani necekol.Teraz som ma MD s Tamarkou a Filipko je v škôlke tiež na celý deň.Teší sa tam,chodí tam rád a spať tam chce tak nevidím dôvod prečo by mal "trpieť" kôli svojej mladšej sestre. 😠

ukana
11. sep 2007

ramzesa, nas maly je v skolke ako poklad, ucky ho chvalia, aky je zlaty, tak si to potom doma vynahradza 😠 😠 Niekedy sa uz neviem dockat rana, kedy pojde do skolky 😀 😀 A hlavne teraz, ked ja take super pocasie a on sa nevybeha vonku, je to s nim desne 😠 kreslit nechce, hra sa sam len chvilu, telka tiez len chvilu ( to mu zasa nedovolim ja 😀 ), chvilu si citame a zasa sa nudiiiiiiiiiii

lasenka
11. sep 2007

ukana
tak u nas je to presne to iste, asi treba nasim chalanom surodenca 😉

andrea.m
12. sep 2007

ahojte.filipko si dnes privstal tak sme boli v škôlke skôr ako učiteľka 😉 ale zase išiel do triedy s malou dušičkou a ked videl že sa rozprávam s učiteľkou tak pribehol s otázkou či príde dnes matúško do škôlky.ako vidím bude na to dlho spomínať.

renca3
12. sep 2007

ukana, lasenka...surodenca treba urcite, ale este sa hodnu chvilu budu chalani nudit pri babatku a vy na nich nebudete mat tolko casu. To vas pravdaze nestrasim. 😉

ukana
12. sep 2007

surodenca?? to by som na neho uz vobec nemala cas a pri tomto vekovom rozdieli budeme mat skor dvoch jedinacikov 😀 😀 Dva-trikrat do tyzdna pride ku nam poobede moja sestra na kavu a ona ma o pol roka starsieho syna, chalani su vlastne rovesnici, a tiez to nie je ruzove. Chvilu su zo seba happy, pekne sa hraju a potom to zacne: lietaju facky, buchnaty, vrieskaju, biju sa ☹ vtedy uvazujem nad sterilizaciou 😀 😀 😀 😀 😀 surodenca skor planujem kvoli buducnosti, aby v dospelosti nebol sam, nie kvoli tomu, aby sa spolu prehrali 😒

ukana
12. sep 2007

lasenka, tym som ta nechcela samozrejme od nicoho odhovarat 😉 Myslim, ze ty si uz aj tak rozhodnuta. Uz snazilkujete?? 🙂

lasenka
12. sep 2007

ukana
mna uz nic a nikto neodradi 🙂 my zaciname snazilkovat buduci rok niekedy v maji-juni, vtedy koncim vysku, tak si to chcem uzit naplno 🙂 a aby to druhe nebolo tiez jedinacikom, planujeme hned dve 😉

emalea
12. sep 2007

Ahojte, trochu som si citala vase prispevky...Andrea, to naozaj si mala Filipka v skolke a este na cely den a zaroven si nanho brala rodicovsky prispevok? 😨 Nemam absolutne prehlad, ake su predpisy na Slovensku, ale tu v Cechach, ked chce rodic poberat na dieta prispevok, do troch rokov moze dat dieta do skolky na 5 dni v mesiaci, od troch do styroch rokov na 4 hodiny denne. Okrem toho, skolky su totalne preplnene, maju poradovnik, podla akeho deti beru, v prvom rade predskolakov, tych musia zo zakona, potom matky samozivitelky, deti u oboch pracujucich rodicov na cely den a tak dalej, az tie, ktore chcu rodicia nechavat len na styri hodiny denne a este ked je matka doma s dalsim malym dietatom, su na uplne poslednom mieste! 😠

Ale predstavte si, ze nas tiez nechceli vziat len na styri hodiny a to sme boli asi v 10 skolkach, tak sme sa nakoniec rozhodli na cely den, aj ked 7,5 tisic Kc, rodicovsky prispevok, o ktory by sme prisli nie je maly peniaz. A dostali sme sa do jednej a az na odvolanie, cize uplne posledny v poradi. A na prvej triednej schodzke vyslo najavo, ze je plno mamiciek, ktore nechavaju deti len na styri hodiny denne, aby neprisli o rodicovsky prispevok! 😠 Som myslela, ze ma rozhodi, ked som to zistila! 😠 Samozrejme, riaditelka nedostupna, nebolo mozne sa s nou spojit, tak som aspon si nechala zistit od ucitelky, ci mozem dievcata nechavat na 4 hodiny, aby sme aspon do konca roka, kym to nezmenia, neprisli o tie statne peniaze. No vraj to teda mozme tak robit, ale musime nadalej platit mesacny poplatok skolke v plnej vyske, pretoze nas prijali na 8 hodin a tak to je nahlasene na magistrate. Ale je to len maly rozdiel oproti poplatku za 4 hodiny, tak to tak budeme robit. Takze som musela obmedzit svoje pracovne aktivity, musela som si nechat prerobit v skole rozvrh a bolo mi to neprijemne a hlavne vidim, ako to funguje, niekto ma narok na vselico a ini, ktori by naozaj potrebovali mat dieta v skolke, ale holt nemaju znamosti, ako aj napriklad my, maju smolu. Zmeni sa to vobec niekedy? 😖

Inak, aby som prispela do diskusie, nase dievcata prvy tyzden trosku plackali, Ema prve dva dni robila strasny cirkus, ale teraz sa to zda v pohode, uz ani slzicka 🙂

Tak vam prajem uspesne prekonanie tazkych zaciatkov a detickam vela krasnych zazitkov v skolkach 😵

janazuza
12. sep 2007

Ahojte. Ja mam chlapca na 4 hodiny v škôlke a poberam aj príspevok( ma uznaný nepriaznivý stav).
Emalea, neviem ako je to inde, ale ja musim platiť v škôlke všetky poplatky tak , tak ako by bol celý den ☹ ( samozrejme okrem stavy, mame zatial len desiatu).Inak naš malý sa strasne tešil na škôlku a musim klopkať este neplakal.Dúfam, žemu to ostane 😀

maruschka
12. sep 2007

dievčatá,moja otázka na dnes:Kto má doma tak ukecané dieťa ako ja??Ešte len ráno oči otvorí-rozpráva,papa-rozpráva,sedí na wc-rozpráva,ešte aj zo sna rozpráva,aj keď pozerá rozprávky.Ale keď poviem,že v kuse,tak v kuse.Už som zúfalá.Ono to je milé aj pekné,ale keď je to non-stop už 3 roky,tak je to trocha silné kafe. 😖

ramzesa
12. sep 2007

maruschka ja sa hlasim do klubu ukecanych deti 🙄 🙄 🙄

andrea.m
13. sep 2007

emalea filipko nastúpil do škôlky v októbri a 3 roky mal v marci.v škôlke mi vydali potvrdenie že ho berú iba na skúšobnu dobu a vtedy máš nárok aj na rodičovský príspevok.čiže od decembra ako som nastúpila do práce sme mali rodičovský ako prilepšenie k mojej vyýplate.neviem ako to je teraz ale je tam nejake časove obmedzenie ako dlho môže byť dieťa v skúšobnej dobe.filipko bol 5 mesiacov a bolo to dobre.ked dovršil 3 roky chodil do škôlky ako predtým ja do roboty akurát rodičovský už nebol.

ja mať rodičovský 7,5 tisíc a možnosť byť doma 4 roky tak ma v práci nikto nevidí.u nás je rodičovský 4,5 tisíc ☹

emalea
13. sep 2007

No u nas je ten rodicovsky taky vysoky len tento rok. Doteraz bol 3600 Kc a zase od noveho roka onho prideme, lebo su zmeny. Kto bude doma dva roky, bude mat nadhernych 11 tisic a nieco, tri roky tych 7,5 a ten stvrty to snad nebude ani 3000 Kc, takze my len do konca roka a utrum. Ale vdakabohu aspon za ten jeden rok, hodne nam to pomohlo. Ved sme aj chceli nadalej brat prispevok a mat dievcata v skolke len na 4 hodiny, len nam pani riaditelka, teda vlastne vsetky, v kazdej skolke, povedali, ze je prilis vela deti a nedostanu sa ani tie, ktore chcu byt cely den, natoz take len na styri hodiny. Tak sme ich zapisali na 8 hodin, prijali nas az na odvolanie a potom sme zistili, ze aspon polovica triedy chodi len na styri hodiny! Tak to bol riadny sok. Esteze sa to dalo vybavit spatne, aj ked o jeden mesiac prideme, tri roky maju az v oktobri a do troch rokov, teda v septembri, mozu chodit len 5 dni v mesiaci a to si vycerpali uz prvy tyzden. Nechcela som ich zase nechat doma, aby nezacinali zase od zaciatku v oktobri a ostatne deti by uz boli zabehane, jeden mesiac sa uskromnime, prezijeme.

TAk vidim, ze je to na Slovensku uplne inak, ako tu s tymi zakonmi. 😕

renca3
13. sep 2007

No jo, v Cechach je ta zivotna uroven o nieco vyssia ako tu. To ked este prepocitas 7,5 tis. Kc na Sk, tak je to slusne. 😉

maruschka
14. sep 2007

emaela,tak to si tam žijete vcelku pekne.Nezávidím,ale konštatujem.Aspoň si môže žena užiť materskú s tým pocitom,že dostáva podporu približne takú,ako keby bola zamestnaná.takže sa necíti trápne,keď dostane takú almužnu,ako tuto na Slovensku.Ako keby vychovávať deti a zostať s nimi na materskej bolo niečo podradné.A už vôbec nezávidím mamičkám,ktoré nemôžu kojiť a musia si kupovať už od začiatku prachové mlieko.Keď si to tak zoberieš mlieko+plienky+drogéria pre bábätko+nejaká strava typu kaša,výživy,šťavy+oblečenie= -2000 Sk ,takže minieš materskú a ešte mínus 2 tis.veselé ☹

emalea
14. sep 2007

Ano, marushka, tento rok, co to zdvihli, to bolo naozaj dobre a este clovek, ked stiha, si moze privyrobit, vobec to nie je obmedzene. A mamicka sa moze naozaj sustredit na vychovu, nemusi riesit, ako vyzit. 😎 Tak by to malo byt, ale co s tym zmozeme my, ktorych sa to tyka, ale nemame ziadne hlasovacie pravo ☹ KLasicky, rozhoduju o nas bez nas, ale to je na inu debatu 😒

Ja dnes pracujem doma, ale musim sa vam priznat, ze sa vobec neviem sustredit. ☹ Mam stale neprijemny pocit, ze som odlozila deti do skolky, ze som sa ich zbavila,a by som mala klud. Hroza! neviem sa toho pocitu zbavit. Predpokladam, ze je to len tou zmenou, tri roky som sa od nich skoro nepohla, bola to moja praca byt s nimi a zrazu je to inak. Tie, co mate zaciatky so skolkou uz za sebou so starsimi detickami, pocitovali ste nieco podobne? 😕

janamacka
14. sep 2007

emalea: moja starsia terezka je teraz v skolke, ale minuly rok chodila do jasli a ja som robila - som ucitelka. mavala som nocne mory, v ktorych ju vzdy zrazilo auto, alebo padla zo strechy a podobne, vzdy bola krvava.... moje podvedomie my vlastne vravelo to co ja som vedela aj tak, ze mi bolo velmi tazko ju davat do jasli, aj ked sme inu moznost nemali. teraz mame druhe dieta hanku a terezka sla po prazdninach teraz do skolky, bola zvyknuta na deti, ja som jej doma nestacila. pride spokojna, vyhrana, ja mam trosku casu aj na babo, je to fajn.

ramzesa
14. sep 2007

emalea, ano ja som chcela dat drobca do skolky uz minuly skolsky rok, hned po 3 narodeninach,ale mi bolo luto. Ale teraz uz nie, cez prazdniny som prisla na to, ze mu uz vobec nestacim. Som unavena a maly sa strasne doma nudil a potom nevedel co so sebou. Viem,ze v skolke sa pohra s rovesnikmi a nauci nieco nove, ale ked rano plakal,tak mi bolo luto. Ale co...ked sme boli kupovat spolu latku na vrecusko, tak povedal predavacke,ze ho mamka vyhnala do skolky 😀 . Tak sme sa pobavili,lebo teta predavacka ma tiez skolkarku,tak mu povedala,ze aj ona svoje dievcatko vyhnala do skolky 😅 .

andrea.m
15. sep 2007

ja si už nepamätám čo som pociťovala v uačiatkoch filipkovho škôlkárčenia.proste mi bolo jasné že tam musí byť,lebo ja pôjdem do práce a hotovo.

čo sa týka tých príspevkov v CZ je to celkom dobre.aj taj väčšina detí okolo 3 roku ide do škôlky lebo sú vo veku že potrebujú spoločnosť rovesníkov.vidí sa mi to celkom mudro podelené.

majina.b
16. sep 2007

no naša soňa po 7 dňoch v škôlke je chora, berie anb.
čo nestíhla do piatich rok. teraz dobehne.

maruschka
16. sep 2007

no dievčatá,naša malá je nachrchlaná.Zachrípnutá a má soplík a je strašne unavená.tak toto sme dávno nemali.Ani neviem,či ju dám zajtra do škôlky.Naposledy bola chorá pred rokom a teraz je dva týždne v škôlke a už niečo chytila.No skrátka fantázia. 😒

renca3
16. sep 2007

Aj my sme vydrzali az 2 tyzdne v zdravi. Sople su tu zas po cca 5 mesiacoch.

andrea.m
16. sep 2007

maruschka julka len teraz prišla do kolektívu.na to si musí jej organizmus zvyknúť a vytvoriť si vlastnú imunitu.filipko je v škôlke už 3 rok ale ten 1 sme boli viac PN ako v škôlke a v robote som bola ta najhoršia lebo som furt marodovala.teraz nás už len tak hocičo neskláti.

janazuza
16. sep 2007

náš malý prekonal svoj rekord vydržal v škôlke bez choroby dní 😀 , teraz má soplíky, zapálené hrdl a antibiotiká ☹

janazuza
16. sep 2007

9 dní rekord 😀 😀

zgurkaa
17. sep 2007

Ahojte. Nasa mala uz chodi do skolky 3 rok a dva roky chodila tak na preskacku. Dva tyzde v skolke a dva tyzdne doma ☹ . Uz cakam ze bude kazdu chvilu chora. Ma velmi slabu imunitu. 😖

ramzesa
17. sep 2007

ahojte maminky, tak my sa tiez hlasime k marodujucim 😅 . Vydrzali sme az dva tyzdne a v sobotu rano sme boli kupit nove topanocky a ked sme sli domov (strasne fukalo) malemu uz bola zima a vraj ho bolia nozky a rano uz riadna nadcha, ale teplota nastastie nestupla. Aspon si ju nechcel dat zmerat, tak usudzujem podla teploty cela a sibalskej aktivite 😅 . Takze sa tesim na rusny tyzden s dvoma drobcami a dufam,ze sa u nas nespusti kolotoc ako minulu zimu. 🙄 To som bola doma asi mesiac vkuse 😠 . Sla som sa zblaznit 😕 . Tak som uz teraz manzelovi zahlasila,ze hoci aj o polnoci pride z prace, ja pojdem na cerstvy vzduch :-P.

maruschka
17. sep 2007

ramzesa,naša malá tiež zostala doma.Je zachrípnutá a má soplíky.Takže vlastne nie je až tak strašne chorá.Ráno plakala,že chce ísť do škôlky za deckami,lebo doma je nuda,ale ja som ju nepustila.Zdá sa mi to byť nefér voči ostatným zdravým deckám a okrem toho,radšej som,keď ju mám doma pod kontrolou.Zajtra uvidíme,či ju dáme alebo nie. 🙂

ukana
17. sep 2007

aj my sme minuly tyzden soplikovali a kaslali, tak som ho nechala od stredy doma a nadajala ho vitaminmi, sirupcekmi 🙂 dnes uz siel do skolky, ale presviedcal ma s placom, ze on je VAZNE ESTE STRASNE CHORY a ostatne deti od neho ochoreju 😅 Vtipalek 😀 😀 😀