Strava v škôlke?

domitobi
31. aug 2011

Mile mamicky chce sa opytat ci je mozne aby sa detom v skolke podavali na ranajky opecena spekacka s kecupom.?Pripadne ine udeniny salamy parky..?..nakolko som to pocula .konkretne v skolke kde sa ho chystam od februara -marca tohto roku na zapis....mozu nejakym sposobom rodicia ovplyvnit jedalnicek. mam pravo vidiet jedalnicek viac ako na mesiac?.na sukromnu skolku zial nemam financie syn je sledovany na gastre musi mat dietnejsiu stravu on ma 3.5 r.a nedavam mu ani sladkosti nakolko je z nich hyperaktivny a ani udeniny.. .ako je to so sladkostami?davaju sa v skolke iba vinimocne alebo ako?budem rada za nazory pripadne vie mi niekto odporucit dobru skolku v Kosiaciach? 🙂

linddi
31. aug 2011

Ahoj, tak ja nie som z Košíc, ani z okolia, ale u nás sa v škôlke na raňajky podáva vždy chlebík s nejakou nátierkou a mlieko. Malá chodí do škôlky rok a po celý rok mali vždy rovnaké raňajky. Každý deň sa nátierka obmieňa a malej to veľmi chutí, čo ma teší, lebo ja nátierky robievam málo 😀 Príde mi veľmi divné, aby malým deťom dávali na raňajky takú kombináciu ako je upečená klobáska s kečupom a myslím, že by im to nemali ani schváliť (Oni majú nejaké tabuľky na spracovávanie jedálnička, čo sa týka výživových hodnôt). U nás je jedálniček vyvesený vždy na týždeň vopred, takže máme prehľad. Čo sa týka sladkostí 😖 , fúha, s tým som nebola zo začiatku spokojná ani ja, ale už som si zvykla. Vieš, tomu sa nevyhneš, vždy má niekto meniny, narodeniny, malá nakreslí pekný obrázok, pekne zopakuje básničku, a už to ide..... Jedna čokoládka, lízatko atď. Vtedy si ale poviem, že čo už zmôžem. Doma jej už sladkosť nedám a má to vyvážené 😎 . Keď viem, že za celý deň v škôlke pekne papala, tak jedna malá čokoládka jej neublíži...

maznacik007
31. aug 2011

neviem u nas sa sladkosti nedavaju v skolke.. boli sme na rodicovskom a museli sme to aj podpisat ze prosto sa sladkosti ani sladke vody detom do skolky nenosia ani nedavaju ak ma dieta sviatok tak ak rodic chce ma priniest trochu ovocia oni im ho nakrajaju a to im daju ako na oslavu .. prip. zeleninu... ak donesie aj napriek tomu niekto lizatka a tak tak ze to vratia rodicom...
klobaska, spekacky to som v skolke este nevidela ani na jedalnicku... ani ked dcera chodila... jedalne listky musia byt vyvazene

linddi
31. aug 2011

O tomto postupe som rozmýšľala aj ja, že by sme sa na rodičovskom dohodli, no neviem, ako by reagovali ostatní rodičia, keby som to navrhla. Oni totiž podaktorí (je ich viac) rozmýšľa úplne inak, keď sa pozriem na zúbky ich detí ☹ .. ale možno to tento rok skúsim a uvidím, čo to spraví. Toto sme v škôlke ešte nemali 😀 , tak snáď ma neukameňujú 😝

alusha
31. aug 2011

@domitobi u nas v skolke mavaju celozrnne pecivo a nejaku natierku, pripadne maslo, syr, zelenina, k tomu mlieko alebo caj... sladkosti nedostavaju, len ked ma niekto sviatok moze priniest cukrik alebo lizatko... a jedalnicek mame na nastenke vzdy na cely tyzden dopredu...

majka508
31. aug 2011

@maznacik007 U nás je to tiež tak isto,ako u Vás,ale podpísať sme to nemuseli,lebo ani len na prvom,prvučičkom rodičovskom sme neboli prítomní všetci.V priebehu roka však prispevame každý rodič dvoma eurami na ovocie mesačne a potom na meniny,narodeniny tiež namiesto sladkostí donesieme ovocie.Väčšinou také,aké nemajú bežne v škôlke melóny,čučoriedky,jahody,hrušky,nektarinky a tak a samozrejme aj podľa cenových možností a ročného obdobia.A súhlasím aj s tými sladkými vodami aj detičky,ktoré ich bežne nepíjavajú by len skúšali a skúšali a nie je to vôbec dobré.Ani v našej škôlke v LV v žiadnom prípade pečené veci v jedálníčku NENÁJDETE.

domitobi
autor
31. aug 2011

@majka508 zial mam o tom dokaz..kamaratkin syn to tvrdil a dokonca ked robili foto ukoncenie skolky..a fotky zo skolky predskolakov ako je to u nich cely rok tam su vyvesene fotky kde deti maju na ranajky opecenu spekacku..nedovolila by som si pisat keby to nebola pravda... 😒

len.petra
31. aug 2011

Stravovanie v materských či základných školách podlieha prísnym predpisom, a preto je tu strava pestrá s obsahom výživových látok, ktoré nepodporujú obezitu detí.
Školské jedálne sú pod drobnohľadom a kontrolou zriaďovateľa školského stravovania akým je krajský školský úrad, ako aj regionálneho zástupcu úradu verejného zdravotníctva. Kontroluje sa dodržiavanie všeobecne záväzných predpisov v oblasti stravovania, kvalita podávaných jedál, dodržiavanie výživových, spotrebných, technologických noriem a zásad správnej výživy pri príprave a podávaní stravy, ako aj skladba jedálneho lístka, s dôraznom na frekvenciu používania základných surovín.
Takže @domitobi , radím Ti obrátiť sa na krajský úrad v Košiciach a konať 😠

lizatko1009
31. aug 2011

@domitobi cosi moja mama pracuje v skolke a take nikdy nemali, kazde rano dostavaju cerstve potraviny, priamo na spotrebu, akurat ostava na dlhsiu dobu muka, ryza, cestoviny... ale vsetko hne spotrebovat aj mlieko maju do 24 hodin. na ranajky maju vacsinou chlebik s pomazankou stale roi inu, s medom, lekvarom, syry bielu kavu, granko, mlieko, na obed nejaka polievka plus druhe nikdy nie vyprazanky na olovrant, satocka, alebo zemla s niecim, croasant, puding, krupica, jogurt, +ovocie... nic sa neboj, deti maju este radsej skolkarsku stravu ako tu domacu a hlavne vela robi sila kolektivu, sranda je sa pozerat na tie deti ako poslusne sedia a jedia az za usami aj 1hodinu 😀 ony vedia co dieta potrebuje je to prisne kontrolovane nedaju tvojmu dietatu jest parky s horcicou a cibulou, ja sama by som parky nezjedla.

lizatko1009
31. aug 2011

@domitobi u mojej mamci v skolke mali raz na olovrant tu telaciu parku ci ako sa vola opecenu a to na den deti a koniec. radsej si over a ked si chodis po dieta citaj vsade maju vyveseny jedalnicek, tak neuzatvaraj konce.

domitobi
autor
31. aug 2011

@lizatko1009 tak to je super ,ze v skolke kde robi tvoja mama je tak... 🙂 ale zrejme je to v inom meste...o ktorom som pisala ja...

syslica
31. aug 2011

@domitobi Odpoveď je: NEMOŽE 😠 ! Absolútny súhlas s Petiným príspevkom vyššie. A čo sa týka sladkostí, dobré by bolo, keby všetci rodičia boli jednej mienky a presadili zákaz, či aspoň obmedzenie sladkostí ako tu niektoré mamy píšu... bohužiaľ u nás nerealizovateľné, pretože každé dieťa na svoje meniny a narodeniny donesie sladkú nádielku, dostávajú sladké odmeny za súťaže, po vystúpeniach nabehnú babky a mamy s koláčmi (ale tie sú aspoň doma pečené nie kupované).

katmi
31. aug 2011

@domitobi neviem,co je to za hluposti, pretoze kazda jedna skolka sa musi riadit hygienickymi a stravovacimi normami,ktore im urcuje teraz nie som si ista ktory urad,ale je to normalne podchytene a oni sa jednoducho musia riadit normami,ktore su. ak to tak nieje, zavana to bohuzial nedodrziavanim vseobecnych pravidiel, v tomto pripade noriem, zaco by rodicia mohli kludne dat podnet na hygienu napriklad... a pokial je to tak,ako pises vyssie, ti garantujem, ze skolka by mohla byt zatvorena.. neexistuje, aby deti dostavali na ranajky klobasy a neviem este ake "svinstva" 😠

katmi
31. aug 2011

a este predsa.. so skladkostami je to len o zvyku.. co keby ste si zvykli miesto sladkosti nosti do skolky napriklad ovocie???? aj na narodeniny??? myslim, ze je to viac osoznejsie ako ked sa prinesie kybel cukrikov...

alami
31. aug 2011

@domitobi príde mi to divné, lebo pokiaľ viem, škôlky majú na stravu predpisy, ktorých sa musia držať. Napr, že nesmú podávať vyprážané jedlá, koreniny atď... Nemohli im dať tú špekačku výnimočne k tomu ukončeniu šk. roka?Ak im chceli urobiť akože opekačkový deň... Inak neviem.
Strava je vždy v pondelok vypísaná na celý týždeň, tak si vždy v pondelok ráno pozri. na raňajky bývajú nátierky na chlebíku,na olovrant jogurty, ovocie, záviny...niekedy dávali u nás nejakú cereálnu tyčinku. Inú sladkosť deti nedostávali.

evabb35
2. sep 2011

@domitobi čo škôlka to iné stravovanie. Sú veľké odlišnosti v stravovaní aj medzi štátnymi škôlkami. Skutočne záleží od vedúcej. Pokiaľ má zdravotné ťažkosti, tak by bolo dobré o tom v škôlke informovať, uviesť nežiadúce potraviny a oni by mali dohliadnuť na správne stravovanie Tvojho dieťatka. Určite sa s nimi dohodnúť dá.

titkovamiriam
2. sep 2011

@domitobi urcite nie,hygienik by im dal.su dane jedalenske listky a potraviny co smu pouzívať.udeniny su uplne vylucene a ani parky sa nemaju davat.A nejde len skolky ale aj o skoly.

libka1
16. sep 2011

u nas mali spekacku tiez ked skolka organizovala opekacku, ale to bolo tak ze kto chcel si doniesol a opiekol a kto nechcel neopekal.. v skolke im nikdy nic take nedali, hadam najbrutalnejsie co im ked dali bola skvarkova natierka, ale pri tej priehladnej vrstve co bola na chlebe to vsetci prezili... 😀
osobne si myslim ze v statnej skolke sa drzia noriem a taketo cosi si nedovolia, ak nahodou, tak to treba riesit... ale nejde mi to do hlavy .... 😅

bianca
16. sep 2011

u nas maju stale chleba alebo vianocku s natierkou,maslom,dzemom alebo mutelu.Nasa by ale skor privitala tu spelacku to mi je jasne

adrioska
29. sep 2011

Kazdy den si precitam na nastenke, co budu mat na jedenie a dnes som bola trochu zhrozena, ked som si precitala, ze na desiatu budu mat natierku z plesnoveho syra. 😖 No ja by som take 3-rocnemu dietatu este nedavala. Podla vas je to spravne?

darielka
29. sep 2011

Moj 3.ročna dcera, tiez teraz v septembri nastupila do skolky. Tak, ako vy i ja som bola prvy den trosku prekvapena, ze na obed mali mäsko na hríboch, ked vsetci vieme, ze sa neodporucaju detom do 6. rokov. samozrejme ani nejedla. Ale to bolo prvy a posledny raz. Pretoze naozaj klobuk dolu, pred pani kucharkami u nas v skolke na Dorockej v Novych Zamkoch. Na desiatu mavaju chlebik s natierkou, dnes napr. z trescej pecene a aj obedy si deti chvalia a na olovrant je rohlik s natierkou, alebo pudink, ci vianocka.
Sladkosti sa u nas nepodavaju, namiesto toho si hocikedy mozu dat v triede ovocie a pani ucitelky im varia pocas dna nesladeny ovocny caj.
vynimka je, ak ma niekto sviatok. Vtedy sa nosi u nas bud torta, a ta sa podava po desiatej, alebo sladkosti a tie idu automaticky do skrinky.

janna_1
29. sep 2011

Vyhláška MŠ SR 330 zo 14. 8. 2009 o zariadení školského stravovania:

http://www.unsk.sk/files/oblasti/skolstvo/legis...

a v nej sa píše:

m) do jedálnych lístkov sa zaraďuje mäso čerstvé: hydinové, hovädzie, bravčové, jahňacie a ryby. Údené mäsá,
a výrobky z údených mias sa do jedálnych lístkov pre deti v materských školách nezaraďujú, pre žiakov v základných školách a stredných školách najviac jedenkrát za mesiac,

otázne však je, či túto vyhlášku prísne dodržiavajú materské školy presne tak, ako im to káže ....

katy1979
29. sep 2011

@domitobi preco sa neopytas priamo v tej skolke ze toto a toto si pocula ci videla. tak ako pisu baby su na to stanovy co varit mozu a co nie.
spekacky sme mali aj my ale to bola opekacka na den otcov nie normalna strava v skolke. ci to naozaj nebola nejaka vynimocna situacia lebo ako desiatu ci olovrant to jednoducho dostat nemozu.

janna_1
29. sep 2011

ešte pridám článok o stravovaní detí v šk§lke

http://www.planetafood.sk/product/sk/Deti-a-ich...

bubinko83
29. sep 2011

presne ako piše @lizatko1009 aj my mavame presne takyto jedalniček.A navyše ako pišu mamičky vždy je vyveseny jedalniček v školke na cely tyžden.Aj ja si to vždy čitam,lebo od mojho synčeka sa nedozviem čo papali 😀 A neverim tomu že je na nastenke vyveseny recept špekačka s kečupom a ktomu ešte pivo im dali nie??? 😀 😀 😀

ivanapav
5. okt 2011

moj syn chodi do školky na pol dna.Bolo mi povedane, že podla vyhlášky musi odoberat desiatu alebo obed, alebo obed a olovrant. Čiže obed musi mat tak či tak, s čim nesúhlasim, lebo sa mi nepáči jedálniček v školkach. Zda sa mi to divne, že musi povinne obedovat.Ved ani v škole sme nemuseli chodit na obedy.Stretli ste sa už s tym?

adrioska
7. okt 2011

@ivanapav ani mne sa nechce verit, ze by to bolo dane, pretoze moj nechce v skolke papat a samy ucitelky mi navrhli, ze ci ho nechcem odhlasit z obedov (chodi tiez len na pol dna), ze je to zbytocne platit.Tak keby to bolo vo vyhlaske, tak by ma asi tiez nutili mu platit aj obedy...

eli74
7. nov 2011

Podľa mojich vedomostí dieťa môže byť prihlásené do škôlky na pol dňa s desiatou, alebo na pol dňa s desiatou a obedom, alebo na celý deň s desiatou a obedom.
Ja mám taký problém, že jedálny lístok nebýva vyvesený. A keď je vyvesený, tak nevarí sa presne podľa neho. Tak sa pýtam kuchárky, alebo učiteľky každý deň, čo sa varilo. Kašlú na predpisy.

smatulka
13. dec 2011

ahojte, viete mi prosim poradit, kde by som nasla nariadenie alebo vyhlasku (resp. nieco podobne), co upravuje, ze do skolky nemozeme nosit vlastne jedlo? teraz myslim, ale nie zo zdravotnych dovodov, ale tak, ze napr. napeciem kolac pre deticky alebo donesiem jablcka zo zahrady, v skolke nam na zaciatku roka povedali, ze to je zakazane a mozeme doniest len balene veci, ale nejdem sa nikde dopatrat, kde sa o tomto zakaze pise
dakujem za pomoc

janula_nz
13. dec 2011

@smatulka neviem ako u vas ale v nasej skolky nam praveze ucitelky kazali nosit ovocie detom. raz jedna mamicka, raz druha atd. ze im to tam nakrajaju a popri hrani si deti beru ovocie. tak ja neviem ,preco u vas to tak nie je , ved to je podla mna dobra vec.

smatulka
13. dec 2011

@janula_nz u na to tak fungovalo a nosilo sa toho detom ozaj dost, a teraz v septembri nam povedali, ze je to vraj z hygienickych dovodov zakazane, ale nikde o tom neviem najst zmienku