Strava v škôlke?

domitobi
31. aug 2011

Mile mamicky chce sa opytat ci je mozne aby sa detom v skolke podavali na ranajky opecena spekacka s kecupom.?Pripadne ine udeniny salamy parky..?..nakolko som to pocula .konkretne v skolke kde sa ho chystam od februara -marca tohto roku na zapis....mozu nejakym sposobom rodicia ovplyvnit jedalnicek. mam pravo vidiet jedalnicek viac ako na mesiac?.na sukromnu skolku zial nemam financie syn je sledovany na gastre musi mat dietnejsiu stravu on ma 3.5 r.a nedavam mu ani sladkosti nakolko je z nich hyperaktivny a ani udeniny.. .ako je to so sladkostami?davaju sa v skolke iba vinimocne alebo ako?budem rada za nazory pripadne vie mi niekto odporucit dobru skolku v Kosiaciach? 🙂

timea7
6. nov 2016

@marcelatje neviem, ako je to v iných škôlkach, ja som sa s klasickými hranolkami v živote v škôlke nestretla, ale tak ani so škvarkovou pomazánkou a inými blbosťami v strave malých detí, ktoré tu mamičky občas píšu, takže ťažko povedať. Ostáva len dúfať, že nie. Inak by ma zaujímalo, či tí "majstri" čo zostavovali tie normy a receptúry, videli deti v škôlke aspoň z lietadla. Či mali a majú nejakú spätnú väzbu o tom, čo deťom chutí, nemyslela som teraz kakaové koláče, samozrejme. Ale nedávno som počula názor jednej kompetentnej, ktorý tu radšej nedávam, lebo by ju mamičky utĺkli s lopatou po hlave, mne sa pri ňom krivák vo vrecku otváral....dieťa až na poslednom mieste 😠 😠 😠 😠 😠

marcelatje
6. nov 2016

@timea7 spatnej vazby sa mi v poslednych rokoch zda az az ale norma z roku 5 nepusti 🙄

mateson
6. nov 2016

@marcelatje hranolky /normál mrazené/ pripravené v rúre sú v normách. Kupodivu, ale je to tak.

mateson
6. nov 2016

@timea7 tí "majstri" musia na svojich teplých flekoch . niečo občas vyplodit, tak plodia 😒 Možete mi veriť, že niektoré recepty sú priam neuveritelné.

marcelatje
6. nov 2016

@mateson ako to nariadenie o zvykani deti na cistu vodu. Raz tyzdenne po olovrante pohar vody, netyka sa pripadov kedy maju puding, vyzivu ci jogurt 😂😂😂

jajka257
6. nov 2016

@mateson kedze si veduca jedalne, mozem sa opytat, poznas aj normy pre skoly? Ja len, ci je normalne, ze vsade pchaju mrazenu zeleninu. Ze hrachova polievka a v nej plava mrazena zelenina. Alebo , ze kupia hotovy polotovar a len to hodia na pekac , upecu a daju jest.

mirkaaa80
6. nov 2016

Áno, je normálne, že pripravujú z polotovarov - aj v škôlke. Napr. plnené pirohy majú ako mrazený polotovar a len to uvaria. A v našej škôlke davali deťom aj oskvarkovu nátierku na raňajky - to som skoro odpadla keď som videla. Takisto špagety kde dk omáčky davali kečup, takisto vajickova nátierka s kečupom.....a vedúca jedálne ešte na mňa pozerala ako na teľa keď som bola riešiť čo deťom davali pretože malý bol vyhadzany. A na pitie aj čierny čaj!

jajka257
6. nov 2016

@mirkaaa80 ja sa pytam, lebo ako ucitelke mi oci vyliezaju na vrch hlavy, ked vidim tie cudne veci v polievke. Ja to nechcem a co tie deti. A varia aj pre skolku. Minule ma skoro naplo, ked som sa pozrela na tanier. A deti to vsetko odnasali nazad. Velmi by ma zaujimalo, kto to moze zmenit, pretoze ani my, ako pedagogicky zbor sme nepochodili. To radsej ani nehovorim o tom, ze tie deti su v SKD do 18.00 mnohe uz hladne. A najlesie bolo v piatok, dostali pribinacik, pytam sa svojej dcery, je druhacka, ako to jedli, ked nemali lyzicky a ona ze prstami si to vyskrabkavali😬😬😬😵😵😵skoro som odpadla. Bude porada, zacnem riesit.

timea7
6. nov 2016

@jajka257 na hlavu postavené, jediný, kto to môže zmeniť sú rodičia - sú to ich deti a ich peniaze. Obrátiť sa na vedúce v školských jedálňach, ale či tie niekto vypočuje 😖 😖 😖 😖

jajka257
6. nov 2016

@timea7 nevypocuje. Aj my ucitelia sa stravujeme v jedalni a za seba, niekedy je to fakt grc. Ja sa mozem odhlasit, ale povedzme si uprimne, kedy budem potom jest? Inac je fascinujuce, ze rodic plati stravu a stat diktuju, co maju deti jest, v akom mnozstve a normy, receptury. Je to postavene na hlavu, ved stat mi na to neprispieva, tak akym pravom mi urcuje, co ma moje dieta jest.

timea7
6. nov 2016

@jajka257 možno by stála za to nejaká petícia, lebo fakt že na argumenty vedúcich jedální všetci zvysoka kašlú 😠 . Receptúry a normy sú z roku raz, dva.

jajka257
6. nov 2016

@timea7 nuz ja neviem. Je to cele zle. U nas este vlani boli na vyber dve jedla. Prisiel novy riaditel to zrusil. Ostalo jedno. Pred tymto krokom si deti vedeli aspon vybrat, teraz musia jest , co dostanu. A ked sa ozveme my ci rodicia, tak nam obucha o hlavu nejake odporucanie skolskeho uradu. Myslim, ze ani peticie v ramci republiky by to nevyriesili. Niekedy mam pocit, ze aj veducim v jedalnach to vyhovuje. V nasej jedalni urcite.

timea7
6. nov 2016

@jajka257 u nás nie, my máme veľmi zlatú vedúcu, snaží sa veľmi, len proti skostnateným názorom veľa nezmôže. Ja si naopak myslím, že rozvírenie tejto témy v médiách by posunulo veci vpred. Keď sa nebude nič robiť, nič sa nezmení.

mirkaaa80
6. nov 2016

@jajka257 ale tak nejako sa to zmeniť dá, možno záleží aj na vedúcej v kuchyni....syn už je prvák a keď dostanu nejaký dezert alebo jogurt, dostanú k tomu ak malú plastovu lyžičku...ale je prvák, tak neviem či to dostávajú všetci alebo len prváci😉

jajka257
6. nov 2016

@mirkaaa80 nuz, nasi nedostavaju. Musime to povedat, moznoim potomdaju.

marcelatje
6. nov 2016

@jajka257 a nebolo by lepsie keby mali deti v taske vlastnu? Ked si predstavim tolko plastovych lyziciek...