Štvorročné dieťa nebavia veci, ktoré by ho baviť mali

borisvolcko
8. jan 2015

Môj 4 ročný syn nebavia veci, ktoré som myslela, že v 4 rokoch by ho baviť mali. Nechce stavať kocky, ani to vlastne nevie, nevie poskladať puzle, nechce sa hrať pexeso, nemá na to trpezlivosť, ani si to nedá vysvetliť, nechce si dať čítať, keď mu čítam stále sa niečo pýta a nesústredí sa na to čo mu čítam. Nevydrží si kresliť a keď tak iba občas. Mám z toho také zmiešané pocity. Je to normálne? Deti v jeho veku také veci robia a myslím, že by to mal už vedieť.

janinah
8. jan 2015

a čo vlastne robí?

margarita
8. jan 2015

asi Ti neporadim ako odbornik, ale ja osobne som sa v detstve napr.vobec nehravala s babikami, kreslit neviem dodnes, akurat takeho hlavonozca ako 3 rocne deti, puzzle neznasam od prirody, musim ho skladat az teraz s dcerkou, a hravala som sa najradsej s bratovymi autickami alebo na sofera autobusu.\
Zato citat som sa naucila sama ked chodil starsi brat uz do prvej triedy,
mam 3 deti a vraj som prevazne celkom normalna zena 😉
Skus sa zamerat na to, co ho bavi, to ze sa pyta pri citani moze byt prave prejav specifickych zaujmov, skratka nie je ako ostatne deti...

borisvolcko
autor
8. jan 2015

@janinah baví ho schovávať sa v izbe a ja ho hľadám, naháňať sa, hrať s loptou, kúpať sa a hrať vo vode, pomáhať mi v kuchyni miešať, piecť so mnou, ale také detské veci ako som spomínala nechce robiť. A napr. vôbec mi nehovorí ako bolo v škôlke, veľmi rád tam chodí ale nejdem z neho dostať, čo tam robil a ako tam bolo. Povie mi, že jemu sa nechce teraz o tom hovoriť.

margarita
8. jan 2015

tak sa zda, ze bude skor na ten pohyb, sport a prakticke zalezitosti. myslim, ze to varenie raz Tvoja nevesta moc oceni 😉 ver mi, ani mna nebavilo to, co si pisala, ale ved kazdy sme iny a nemusi clovek vzdy robit nieco len preto, ze to robieva vacsina ludi v trolejbuse 😀
napr. moja najstarsia mala asi polroka maniu v tych ulohovych knizkach, stale len spajala, riesila, hladala rozdiely, riesila bludiska a pocitala a tak. posledne 2 mesiace si vyfarbuje omalovanky, a to bude mat pomaly 6 rokov. myslis, ze vyfarbovala, ked to zvyknu robit ine deti? 😉

emily76
8. jan 2015

@borisvolcko to co bavi jedneho, druheho nemusi...vobec neries 😉 moj starsi syn napriklad tiez nikdy nehovoril, co v skolke robili a na obed mali vzdy polievku a to druhe 😀 neporovnavaj deti, kazde je original..ved ani my dospeli nemame rovnake zaluby..jeden cita, druhy sportuje, dalsi hackuje...venujte sa tomu, co syna bavi a budete vsetci spokojni a stastni. Ked bude starsi, mozno ho puzzle alebo kocky chytia... 😉 a moje deti maju radsej, ked rozpravky hovorim, nie citam...rozdelia si ulohy, kto bude co hovorit a mame z toho rozhlasovu hru 😵

borisvolcko
autor
8. jan 2015

@margarita áno asi bude na tom niečo, že má veľa energie a preto sa ventiluje pri pohybe, dúfam, že sa to všetko časom dostaví a všetkým časom prejde a raz ma aj tá nevesta ocení 🙂

dixie_chick
8. jan 2015

My mame 2 chlapcov približne vo veku tvojho. S drevenými kockami sa velmi nehrajú, skor v menšom veku, aj to iba občas...nieco stvorili, ale ze by nad tým trávili dlhé hodiny, to určite nie. Puzzle ich bavili nejak po 2.roku, pol roka skladali ako diví, teraz velmi nie. Pexeso sme este nehrali. Kreslit vydržia max.pol hodinu, ak som pri nich. Rada s nimi tvorim, lepim, striham, ale musím asistovať, inak nevydržia. Teda vydržia, ale mame uz postrihane aj závesy... Obaja sa hrajú radi s dopravnými prostriedkami vseho druhu, jeden ma zvlášť slabosť pre lietadla, druhý pre žeriavy....radi si skladajú lego, vlakové súpravy, čítam im, su živí, aktívni, nepríde mi, ze by to bolo divne, ak sa nevenujú nejakým konkrétnym činnostiam, ako opisujes.

gretocka
8. jan 2015

@borisvolcko no tak my zas mame trochu opacny problem.... mojho synatora nebavi behat a nejak sportovat. Ked aj v skolke su von, jeho spoluziaci sa nahanaju a on si napr kope papekom do zeme na jednom mieste. A nechce cvicit v skolke. Prezlecie sa aj do uboru, ale cely cas len sedi a pozera na triedu ako cvicia. Ked kreslia, na nastenke bezpecne rozpoznam jeho kresbu - ta najmenej konkretna s najmenej detailami....

Kazde dieta je ine, treba ho kreativne a jemne motivovat aj k tym menej oblubenym cinnostiam, ale akceptuj to, co je mu blizsie....

martinkaadominik
8. jan 2015

Netráp sa tým, že to nie je podľa všeobecných predstáv. V škôlke tie činnosti určite robí. Máme tiež 4-ročného syna. Knihy ho veľmi nebavia. No máme puzzle s úchytkou a ak ich vloží správne, teší sa, že dostane lentilky. Hračky ho nebavia. Manžel je technik, tak sa hrá so žiarovkami, zdrojmi, nabíjačkami na baterky, svietidlami, ohrievačmi, magnetofónmi... Kreslí hlavne kvôli zvuku ceruziek. Má rád hudbu. O škôlke nechce vôbec hovoriť, len na základe správania, fráz, teda nepriamo vidím, čo tam robil. Keď Ti Tvoj synček rád pomáha pri varení, podporuj ho v tom. Vymýšľajte športové hry vnútri, vonku. Určite doma robí najradšej to, čo nemá v škôlke. Ešte Ťa prekvapí svojím talentom.

margarita
8. jan 2015

@borisvolcko
jasne, bude z neho olympionik alebo sefkuchar, a tie kocky s puzzle ho pockaju s vlastnymi detmi ako mna 😀 som minule skoro dusu vyplula, kedze ja som samostatne aj to len z donutenia v mladosti dala tak puzzle 12 kuskove, ze 3x4 a konecna. a moja zlata na mna vytiahla 62 kusov, ze pod mi s tym pomoct 😀
no az raz pride s 1500vkou, tak ju rovno asi niekam poslem.

ako vravievala moja neboha babicka > Hlavne, ze sme zdravi.
🙂

dixie_chick
8. jan 2015

Aj ja mam jedného pomocníka v kuchyni, všetko by robil najradšej so mnou, je velmi hrdý na výsledky, ked sa pri týchto činnostiach spolupodiela....druhý je zas rodinný kutil, stale nieco majstruje 🙂. Takze každé dieťa baví nieco iné, neskôr aj toho tvojho možno chytí pexeso a pod. 🙂

borisvolcko
autor
8. jan 2015

Žienky, ďakujem za názory, potešili ste ma, niekedy ma chytí taká depka, hlavne keď ho nejdem skrotiť, tú jeho pochabosť, že či sa bude na niečo vedieť sústrediť, ale na to sa vie čo ho baví...len keby sa dalo robiť len to, niekedy sa treba aj obetavosť a robiť čo nás až tak veľmi nebaví 🙂

bonaqa2013
8. jan 2015

Moja dcéra vo veku tvojho syna tiež len v kuchyni pomáha. Nič ju nebaví. Len by stále umývala riad - teda so mnou, keď varím tak to tiež pri mne stojí, pomáha, podáva, dáva veci do práčky a následne ich vyberá, tak isto do chladničky, prehadzuje mi na polici v špajzy potraviny ..... Do školky nechodí, má zdravotné problémy - DMO, hluchota.

pribinak
8. jan 2015

Podla mna úplne normálne dieťa

timea7
8. jan 2015

@borisvolcko ako sa prejavuje v škôlke? Čo hovoria učiteľky? Ako sa správa v prítomnosti iných detí? Určite by som navštívila detského psychológa, ani tak nie kvôli nemu, ale kvôli tebe, aby si nebola nešťastná a aby si sa naučila ho chápať.

monicm
9. jan 2015

@borisvolcko mô starší syn je teraz druhák v škole a doteraz mám problém z neho dostať,čo sa tam dialo,nikdy mi nerozprával,proste má takú povahu. a bavia ho normálne veci na 4-roky,len nie všetky,tak ako iné deti.horšie by bolo,keby sa mu nechcelo žiadno hrať,evidentne potrebuje ku šťastiu pohyb a treba ho týmto smerom viesť.a že sa pýta pri čítaní?tak mu treba vysvetľovať a odpovedať.viem,je to náročnejšie ako len prečítať rozprávku,ale tak každý sme iný a aj deti,len deti sa nesnažia vopchať do nejakých noriem,ako my dospelý,ale sú sami sebou

samasa
9. jan 2015

@borisvolcko takže uplne normálny chlapec 😀 😀 😀 😀 😀 až na to varenie...to by som bola rada aj ja...inak ani tomu mojmu sa moc nechce kreslit...tiež najradšej beha skače...a robí blbosti...a o školke hovorí len vtedy ked cíti krivdu 😀

jolinka
9. jan 2015

@borisvolcko myslim ze je to uplne normalny chlapec, moje 4 deti maju kazde ine zaluby a povahu. ked len synov porovnam tak starsi 6 rocny, je krehky, chuducky, ale napriek tomu s tymi rukami a nohami jak palicky vytrvalo sportuje, korculuje zimne i kolieskove korcule," bez pomocnych koliesok bicykloval od 3,5 roka, rad kresli, stale mi nosi kresbicky v obalke ze "posta pre mamku" ...mimochodom ale kreslit zacal az po 4tom roku okolo ,tych 4 a stvrt ale hned aj velmi pekne k svojmu veku...toto je u chlapcov bezne, ze zacinaju s kreslenim aj 1-2 roky neskor ako dievcatka. 😉

no a mladsi syn ma coskoro 3,5 je pevny dobre stavany, ale sport mu nevonia, najradsej sa hrava na obchod, kreslenie este neobjavil, puzzle skladat nevie, este tak duplo lego aj len preto ze to chyta od starsich deti. pexeso ani nechape, clovece ma svoje pravidla 🙂 🙂 chodi dopredu a dozadu, jedine co ho najviac bavi je pozerat anlicke videa na PC pospevovat si anglicke pesnicky. Jo a knizky....ma jedinu oblubenu s obrazkami bagrov a stavebnych strojov tu si obzera a musim mu citat k tomu odborny popis cinnosti 😉 😉 😉 na nejake pribehy o zajacikoch ci medvedikoch a pod. sa nechyta.

jolinka
9. jan 2015

@borisvolcko co ti ale mozem poradit, nenut syna k cinnostiam ktore ho nebavia z nejakeho pocitu alebo tlaku ze by snad zaostaval za rovesnikmi. Jednak ho to este viac odradi a znechuti a tak vlastne predlzis cas keby k tomu sam prirodzene dosiel a jednak ziadnym nutenim ci neprirodzenym ucenim z vlastnej ambicie rodica bez zaujmu dietata ...nepridas dietatu ani vyspelost ani IQ ani sikovnost vo veciach, na ktore bud nema, alebo este nedozrelo.

Ja mam skusenost ze deti naozaj sa najefektivnejsie rozvijaju pri cinnostiach ktore ich bavia... a je uplne jedno ci napr. jemnu motoriku ruk si tvoj syn rozvinie pri kresleni alebo pri vytlacani kolacikov a miesani varechou 😉 😉 🙂 🙂 Ved si zober ze ludia starocia pred tym nemali ani lego ani pastelky, puzzle je tiez zalezitost poslednych desatroci.... a napriek tom boli aj ludia vzdelani a mudri a boli aj zrucni majstri, takisto boli aj kreativni maliari ...beznym zivotom , pomahanim rodicom, behanim po vonku sa vsetky deti rozvijali...

bodka70
9. jan 2015

tiež si myslím, že si robíš zbytočné obavy, podľa opisu je to úplne normálne bystré dieťa, nemá žiadne znaky divného správania, žiadny autizmus či ADHD - čo by niektoré mamičky za to dali, užívaj si ho, deti veľmi rýchlo vyrastú 😉

meggy004
9. jan 2015

ahoj,
ja som učiteľka a z toho, čo si napísala, nemusíš sa vôbec báť 🙂 synček je úplne normálny, skôr zameraný na pohybové aktivity. Trpezlivosť ho počká v aktivitách v škôlke a neskôr v škole - pančelky sa o to postarajú a on na to dozrie 🙂
každý človek má preferencie na niečo iné...
na odľahčenie...za 20 rokov sa zasmeješ, keď bude vo futbalovej/hokejovej reprezentácii ako si ho nútila sa hrať s puzzle, keď on chcel behať 😉

stanislavao
9. jan 2015

@borisvolcko a kto povedal, co ho ma bavit? preco si myslite, ze to, co vy chcete, aby robil, on musi robit a musi ho to bavit? ved teda ho bavi nieco ine. kazdy clovek je osobnost, individualita a budte rada, ze chce nieco robit a nie len sediet v kute a nic nerobit. nech sa hra tak, ako on chce a nenutte ho do veci, ktore nechce robit.

piacere
9. jan 2015

Ale no 🙂
Môj starší má 4,5 roka, knihy odmieta "čítať" dodnes, jediné, pri čom obsedí sú tie škôlkárske pracovné zošity, to má rád, ale aby mi sedel počúval rozprávku, tak to nehrozí. Otáča mi tak rýchlo listy, že nestihnem prečítať ani prvú vetu.
Čo sa týka kociek - lega, nebaví ho, max. si občas postaví garáž z tých veľkých lego kociek, nič viac nechce/nevie.
Kresliť začal až teraz v septembri - nejako ho to chytilo v škôlke, dovtedy nechcel zobrať farbičku ani do ruky, takže jeho kresba (aj keď má 4,5 roka) vyzerá možno ako dvojročného, pretože sa s kreslením ešte len zoznamuje, aj keď má toľko rokov, koľko má.
Tiež je veľmi živý, netrpezlivý, výbušný a ak sa mu niečo nedarí, hneď od toho s hnevom uteká a nedá si vysvetliť.
Pexeso nechce a nevie.
Až teraz na vianoce začal skladať puzzle, ale tak, že mu musím urobiť okraj a stred poskladá, dovtedy nevedel....

Napriek tomu si myslím, že je normálny, šikovný, múdry, len s inými prioritami, ako by som si možno ja predstavovala 😉

piacere
9. jan 2015

@meggy004 absolútne súhlasím... môj malý od malička pri ničom neobsedel, zato ako dvojročný lietal s hokejkou a kopal do lopty tak ako máloktorý dospelák 🙂 A tá láska k športu mu ostala dodnes.... Plus od malička niečo majstruje, večne má v ruke skrutkovač 🙂 Podľa mňa to bude technický a športový typ a môže sa vykašľať na moje kreslenie a skladanie puzzle 😀

ivett1
9. jan 2015

@borisvolcko prvé, čo mi napadlo, že ...íha, aké sú to tie veci, čo by mali 4-ročné dieťa baviť ... a ... teda musím sa priznať, že tie činnosti bavia v našej rodine akurát mňa... kocky nestaval ani náš syn, akurát ich rád búral, keď som si ja z nich urobila vežu ... a puzzle ... áno, kúpila som lokomotívu tomáša a ...aj som si ju raz poskladala ... jediné, čo urobil, tak počmáral ceruzou vrchnák ...pexeso, tak to "objavili" (máme dve deti s dvojročným odstupom...) vo veku cca 5 rokov ... čítanie, len to čo ho zaujímalo (dinosaury, podmorský svet,stršidielka, a pod. ...), kreslenie...začal až keď mal 5 a pol roka, ale zato precízne a má ukážkový úchop, pevnú ruku a teraz už kreslí perfektne ...síce nie sú to také klasiky-že autíčko so 4 kolesami a dom a pod., ale monstertruck, ufo rodinka ... no.... má to premakané do detailov ...
PS: ale, fakt ťa chápem, lebo aj ja som mala rovnaké pocity, keď mal náš syn 4 roky ... to je tým porovnávaním ... čo už, hoci dobre vieme, že porovnávame neporovnateľné (veď každé dieťa je osobnosť), aj tak to, my mamičky, robíme...

samasa
10. jan 2015

@jolinka uplne akoby si opísala mojích dvoch starších..jeden chudý akčný ..druhý dobre stavaný ale technický tip!

katusik19
10. jan 2015

skus ho prihlasit na nejaky kruzok futbal alebo plavanie kazdeho bavi nieco ine nemyslim si ze je to chyba...asi nema trpezlivost 🙂 potrebuje pohyb🙂