Štvorročné dieťa v škôlke nespolupracuje

jancaca
14. mar 2015

Dcéra chodí už vyše roka do škôlky a nespolupracuje, len sedí so zapchatými ušami. Včera mi učiteľka odkázala, že to treba riešiť. Ako?
Bližšie popíšem problém. Dcéra nechce chodiť do škôlky, má niekedy taký deň, že ide bez plaču a vtedy sa zapája do aktivít v škôlke, ostatné dni len sedí. Teda podľa mňa len trucuje. Určite pôjdem za učiteľkou a opýtam sa ako to chce riešiť .
Čo navrhujete? Každá rada vítaná.
Ďakujem

libka1
14. mar 2015

rok je vela, ked sa rozpravas s dcerkou co ti povie? 4 rocna by uz mala vediet trochu vysvetlit co ju trapi

lucinka144
14. mar 2015

No to uz chodi veru dost dlho aby si zvykla. Nieco sa jej tam urcite nepaci. deti su citlive. Aj moj chodi nerad... na zaciatku stal v kute,,nejedol ...nehral sa nic. len pozoroval. no po case...asi po meciaci sa to upravilo trosku. rano sice aj tak ideme so spevem...ale potom je uz ok celkom. a to chodi len na pol dna. Ked som ho bola raz na zaciatku zobrat.....bola som svedkol ako ho z preliezacky-takom auticku jeden chlapcek vytlacis a sotil na zem.. Mozno jej nejaky chlapcek nesadol. urcite uz vie povedat preco sa jej tam nepaci. Ak to je stale taketo trapenie...mozno vyskusat inu skolku ak je moznost. Drzim palceky. viem ake je to tazke jej nevediet v tomto pomoct.

pribinak
14. mar 2015

Spýtaj sa jej, ze ci sa jej v MS páci a ak nie, preco sa jej nepáči?
Behla by som aj k detskej psychologicke, je uz vyše roka v MS, to nie je asi problem adaptácie. Ma tam kamosky? Nebojí sa učiteliek?

maslenka47
14. mar 2015

@jancaca Keby moje dieta takto, podla teba, "trucovalo" v skolke, urcite to zacnem SAMA riesit daleko skor a necakam na iniciativu ucitelky.

Vobec jej nemusel nejaky chlapcek nieco spravit. Kludne sa v tej skolke moze aj citit odstrcena ako hrniec do kredenca. Specialne ak doma ignorujete jej problemy. Lenze to my cez internet nezistime.

Rok je fakt strasne strasne vela.... treba si to dieta vsimat, komunikovat s nim, vysvetlovat mu, vycitit, ze ma problem aj ked zrovna nevrieska jak pavian a nehadze sa o zem. Holt vsetci sme nejaky, nie kazdy ma ten "vnimavy cit", resp. schopnost z naznakov pochopit, co sa v druhom cloveku deje. Ak si s tym nedokazete poradit sami, tak skuste detskeho psychologa. Oni su cviceni na to, aby pomahali bezradnym rodicom pochopit svoje dieta 🙂

kacena4
14. mar 2015

@jancaca to co si opisala je len par minut zo dna dietata v skolke a co zvysok dna??? ci cely den sedi na stolicke a zapchava si usi??? a aka je doma??? ma nejake "speci" ritualy? svoj rezim?? napr. je "vystredna" neviem ako to opisat? rada/nerada sa hra s inymi detmi? nemyslim tym len v skolke ale teraz vseobecne. problemy s jedlom? s obliekanim (nie ci sa vie, ale ci nema problem napr. vymenit jarne za letne, alebo odmietanie niektorych druhov oblecenia)? s komunikaciou? s recou? s pohladom? nevadi jej hluk?? pachy? vone? objimanie (dotyky)? najradsej sa hra sama? hra sa rolove hry (na niekoho)? kresli rada (na svoj vek)? rada tvori? vie sa prisposobit? musi mat vsetko hned? nie je jedovita (trucovita)? je ticha ci skor hlucna (agresivna)? sorry ze som zvedava ale nic si onej nenapisala a ak chces radu treba nieco napisat skus do ip ak chces

siska53
14. mar 2015

@jancaca Spolupraca rodic-ucitelky-psycholog a ochota vsetkych.
Moj si zvykal tri mesiace,no nastupil az ako 4,5r.,lebo skor sa nedostal..mozno aj vasa mala potrebuje trosku dozriet. Nie kazde dieta je pripravene v 3r.na kolektiv. Tak ako daktore su pripravene uz v roku.

maznacik007
14. mar 2015

@jancaca v prvom rade to musis riesit ty a nielen ucitelka ... co najskôr s nou chod k psychologovi mozes aj do CPPP zo skolky si vypytaj cosi ako spravu o malej .. v com vidia problem oni ...

sardinka333
14. mar 2015

Nechcem sa ťa dotknuť, ale zabudni na postoj ,,ako to bude učiteľka riešiť,,! (možno si to zle formulovala a nechcem uraziť) ale vo výsledku to nie je problém učiteľky. Ona tam má predpokladám 20 detí a to nehovorím o nástupe do školy.
Ak dcerka niekedy spolupracuje a niekedy nie ty sa snaž zistiť prečo. Opýtaj sa učitelky, čo si ona myslí prečo dcerka len sedí a ignoruje. Opýtaj sa dcery napr. večer v postielke ja si niekedy lahnem s deckami do postele a len tak sa rozprávame pri malom svetielku čo bolo v škole, skolke a je to taká uvolnená atmosfera a tie deti sa prirodzene rozkecaju a hovoria mi zážitky a ja sa ich občas povypytujem a dozviem sa o vlastných deťoch všeličo a často práve takto riešime nejaké ich detské problémy...

monhla
14. mar 2015

Moja dcérenka má takú kamošku v škôlke a už dávno to riešia s psychológom. Malá bola v škôlke až moc utiahnutá, nespolupracovala, nehrala sa rada s ostatnými detičkami...
Tiež si najprv mysleli, že má problém sa adaptovať, no po pol roku to už začali riešiť takto.
P.S. Mnohí rodičia sa ešte stále boja poradiť sa s odborníkom. No nechápem prečo? Nie je to žiadna hanba. / a to hovorím ako obyvateľ dedinky, kde každý vie o každom všetko a všetci všetko riešia 😀 /

katarinamarkova
14. mar 2015

@jancaca pred nastupom do skolky byvala medzi detmi, v kolektive?
vyse roka......cudujem sa, ze si to neriesila skor.....ved chuda dieta, ktore sedi denno denne v skolke s tym, ze tam nechce byt, nespolupracuje.....to ti ucitelka o tomto probleme vravela uz skor, asi hej....ci len teraz?
riesit? psychologicka
hlavne zistit a najst pricinu preco nespolupracuje, preco tam nechce chodit, potom problem budete vediet riesit.

tova
15. mar 2015

@jancaca chod pospehovat ako sa tam chova, a ucitielkom vopred povedz ze prides pozriet cez dvere/okno/dvor ako sa spava ci nezistis co jej moze vadit bez toho aby ona vedela ze pozeras. Moja dcera tiez niekedy utiahnuta v skolke tento rok a inokedy v poriadku, aj doma zacala sa viac ku mne tulit, chodit v noci do postele. Do skolky chcela chodit ale niekedy sa tam tiez nezapajala. Raz malo jedno dieta narodeninovu oslavu kde prisli vsetci spoluziaci aj s rodicmi a vsimla som si, ze jeden chlapec ju tam stale napomina, berie veci z ruky a ukazuje kde ma ist. Hned som s ucitielkami v skolke rozpravala o tom a oni to brali tak, ze chlapec sa jej snazi pomoct, ale ja ako mama viem, ze ona to ako pomoc nepovazovala aj ked sa nestazovala jej to vadilo. Povedala som ucitielkam nech chlapca drzia od nej prec a odvtedy je veselsia a zapaja sa.

zuzin78
15. mar 2015

@jancaca ahoj pozeram , ze mas este jedno mladsie dieta a tvoja dcerka len ziarli na mladsieho surodenca. Ona chce byt s tebou a so surodencom a nie v skolke a preto trucuje.skus ju niekedy nedat do skolky, urobte si taky svoj den ,drzim placeky

meluela
15. mar 2015

@jancaca tak asi jej to neprospieva ... nechce byt radsej doma? treba sa vzdat toho divneho presvedcenia ze kazde dieta nutne potrebuje skolku .... par detom to prospieva, vacsina to nejako zvladne, niektorym odlucenie od rodiny vyslovene skodi ... ak ma rodic moznost zariadit si to inak, mal by sa vazne zamyslet nad tym na co je ta skolka vlastne dobra ...

jancaca
autor
16. mar 2015

@libka1 samozrejme, že sa s ňou o tom rozprávam, ale jej odpoveď je len , že sa jej tam nepáči, lebo detičky kričia......

zuzin78
16. mar 2015

@jancaca ahoj ked sa jej tam nepaci, tak ju nedaj par dni, oddychne si bude s tebou doma, a bude stastna, chces mat stastne dieta ? ja som to tak robila a nic jej neuslo. na skolku spomina iba na nudu, ze ju ucitelky nutili hrat sa s detmi aj ked nechcela. ucitelka sa mi stazovala, ze moja sa s nikym nehra, ze je ticho, ze neje pomazanky, preco ju beriem na obed, ked by jej lepsie padol 2,5 hodinovy spanok a moja odpoved bola, dcerka je moja, a ci bude spat v skole alebo nie, je na mne. som doma na Rd a ten cas ,co by musela lezat 2,5 hodiny na lehatku viem vyuzit inac, ze som s detmi vonku ..( moja mi nespala od 1,5 roka na obed nic ale isla spat uz o 19ej. ) teraz je prvacka. a skolu miluje a kolko som sa napocuvala, ze ked poriadne nechodila do skolky, ze bude mat problem v skole. vobec nema, skor je vyrovnana, nebola stresovana skolkou..
rozhodnutie je len a len na tebe.

jancaca
autor
16. mar 2015

@kacena4 takže niečo o dcérke: Od celkom maličkého veku sa deťom skôr vyhýbala, nehrala sa s nimi, skôr sa pred nimi skrývala. Teraz je to trochu lepšie, len to trvalo cca roky, pokiaľ sa začala hrať napr. s bratrancom, s ktorým sme sa dosť často stretávali. Vlastne sa s ním začala hrať, až keď videla, že jej mladší brat sa s ním hrá......
S obliekaním, výmenou vecí a pod nie sú problémy, skôr sa tak zatne, ak niečo nie je podľa jej plánu. Napr. Ideme von, obliekame sa ona ako by už mala plán kam pôjdeme, ale ho nepovie, len má niečo v hlavičke....ak ideme inde, tak prestane komunikovať, ostane taká ...taká ja neviem to ani popísať. Pred nástupom do MŠ sme boli u detskej psychologičky, všetko bolo OK, odporučila nám, aby sme ju dali čím skôr do škôlky......lenže ona je tri dni v škôlke a 5 dní doma, lebo stále nám ochorie.....nie vážne, ale už keď vidím, že nie v poriadku, tak ju do škôlky nedávam, aby nenakazila ostatné deti.......
Jej hranie: rada sa hrá sama, resp. s dospelými s deťmi, len keď sa šalia, naháňajú a pod, a rada sa hrá rolové hry - na doktorku, na učiteľku v škôlke, na kaderníčku, ......... a od malička sa veľmi bála zvukov(vysávača, mixéra, miešačky, alarm na aute,psa keď zabrechal .......skoro všetkého). Teraz sa to zlepšuje, všetko si vysvetlíme, prečo to hučí a vydáva zvuky a potom je dobre......

Neviem čo ešte dodať....

jancaca
autor
16. mar 2015

@maznacik007 no veď preto sa chcem porozprávať s učiteľkou, čo navrhuje a nemám problém ísť za psychologičkou.......

jancaca
autor
16. mar 2015

@sardinka333 no ja som to zle formulovala, jasné, že učiteľka to nemôže riešiť za rodičov, len chcem vedieť jej názor a podrobnejšie čo sa deje, čo si myslí........snažím sa s ňou rozprávať a škôlke, ale ona jednoducho povie, že sa jej tam nepáči a koniec, viac z nej málokedy dostanem......

zuzin78
16. mar 2015

@jancaca ako moja. a teraz ma kamaratku a s nou kominukuje, v skole musi hovorit, tam ju nic nezahriakne ze ma byt ticho, vy mate este skolu daleko
tvoja dcerka je v poriadku, a nie kazde dieta potrebuje upistany kolektiv, kde sa deti tahaju o jednu hracku, kde musia robit co im druhy povedia. ona je podla mna velmiinteligentna a nudi sa s rovesnikmi. moja sa tam doslovne v tej skolke nudila. nic tam nerobili, rano sa hrali ako dive zvieratka. a ona si zobrala logicke hry sadla si do kotika a tam bola. ucitelke to uz islo na nervy. ( vsetky testy v predskolskej urobila na 100 % ) a az potom ucitelka zvazila svoje slova a povedala, ze ona je ina, ze rozmysla inak ako jej rovesnici.
moja ked havke pes, zapchava si usi. nema to rada( skocil maly pes na nu, ked som uz bola tehotna s ladsou a uz som tak nevedela utekat v 8 mesiaci sa tazko uteka 🙂 ) odtvedy ked sa povie pes, tak to je pre nu brrr hnusne zviera. casom to prejde ale nesilim to. nema rada zvuk sanitky. policajtov,.
moja sa najradsej hra so snou, ale teraz uz starsia bude mat 4roky sa hra aj s nou, uz su partacky.
do skolky viac nechodila ako chodila aj kvoli chorobnosti co tam bola, ale to je v kazdej skolke, ale nasa bola doslovne zamorena a stale je zamorena. trebalo by ju vydenzifikovat a aj rozumy niektorych rodicov...ale to je o inom....
vysavac? doslovne mala zachvat placu ked ho pocula, casom si nan zvykla a teraz jej uz nevadi. proste s musila zvyknut, ze zvuky aj take neprijemne patria do zivota nesilila som to a casom sa nahanala s vysavacom, a teraz mi pomaha vysavat detsku. chce to len cas a pocuvat aj dieta. ...
ked nechce ist do skolky, nedaj ju. dieta ti nikdy nepovie poriadne preco tam nechce ist. ja som sa kolko krat rozpraval s ucitelkou a povedala to, co som napisala .ucitelka ma na starosti 20 deti a niekde aj viac, nestiha sledovat vsetky deti.

monhla
16. mar 2015

@jancaca Nemá niečo s uškami? Keď jej vadí ten hluk - a teda deti v škôlke vedia urobiť hluku až až.
Skús zistiť u lekárky či má v poriadku ušká, poprípade ORL /moju boleli a skončili sme d vybratou nosou mandlou, čo ma ako príčina nikdy nenapadla / a ak budú ušká v poriadku, potom jedine riešiť ten hluk a vyrovnanie sa s ním s psychologičkou. Niektoré deti jednoducho hluk neznášajú - no musia sa ho naučiť do určitej miery tolerovať, inak budú mať problémy aj v bežnom živote. S tým by psychologička pomohla viac ako my laici /hlavne ak píšeš, že si jedna z tých normálnych mamičiek, čo nemajú problém sa s ňou poradiť/

zuzin78
16. mar 2015

@monhla ja som bola za psychologickou toez a vies co mi povedala a j pres dcerkou? ze je dementna, zaostala .... skoro som ju pohladom prizabila a viac ma tam nik neuvidiel. ...dieta vystresovane, preco jej tak hovorili, ved 4 rocne dieta chape a vnima vsetko aj zle slova. a potom som mala co robit, vysvetlit jej to. .....

monhla
16. mar 2015

@zuzin78 Bohužiaľ sú aj také - treba si vopred preveriť. Mne sa to ľahko rozpráva, lebo z praxi /som učiteľka/ poznám prácu viacerých psychológov a špeci pedagógov v okolí, takže viem komu by som koho odporučila. Hoci skôr už školský vek ako škôlkara.
Inak tiež som pred pár rokmi stretla s jedného "odborníka" - psychológa, ktorý bol úplne mino a podľa mňa by mal mať zákaz pracovať s deťmi ☹ V každom povolaní sa nájde aj idiot - bohužiaľ ☹

zuzin78
16. mar 2015

@monhla ano najde sa a my sme natrafili uplne na takeho idiota s prepacenim.....

mikisa27
16. mar 2015

@jancaca napiem ti z vlastnej skusenosti....nieco podobne som zazila so starsim synom,tiez chodil takmer rok do skolky a vobec sa nezapajal do ziadnych aktivit,sedel a pozoroval ostatnych,nijako sa neprejavoval,skolku moc nemusel, nechcel tam chodit....ja som to zacala riesit ani nie po dvoch mesiacoch,odvtedy s nim chodim ku psychologicke....uplne na zaciatku mala silne podozrenie na Aspergerov syndrom,avsak momentalne ho uz takmer vylucila...ako sa ukazalo cely problem bol v tom,ze Matej bol v triede najstarsi,on isiel do skolky ked mal takmer 4 roky a bol v triedekde boli ani nie 3rocne deticky.....on v tom case ovladal pismena,scitaval a pod. a preto sa nezapajal lebo to boli pre neho banalne aktivity...nevidel v tom vyznam aby riesil veci ktore uz davno ovlada.....teraz je v triede kde ma aj starsich spoluziakov a zrazu je uplne spkojny,zapaja sa,snazi sa,zaujima sa o vsetko apod...takze na tvojom mieste by som urcitee vyhladala psychologa a urcite pokecaj aj sa ucitelkou co si ona o tom mysli,ako ona vnima tvoju dcerku....nam opakovane same ucitelky viackrat navrhovali minuly rok psycholog,vysetrenie,kym nevedeli ze tam chodime.....a este k tomu ze si zapchava usi.....nuz moze byt ze je viac citlivana hluk....mne psychologicka vravela,ze teraz sa strasne vela pracuje so zmyslami,ze u mnoho deti, ktore boli klasifikovne ako asperger.sy. sa nakoniec zistilo,ze v skutocnosti maju poruchu niektoreho zo zmyslovych vnimani...takze ju naozaj ten krik deti v skolke moze obmedzovat natolko,ze nie je schopna s detmi fungovat...Matej ma napr. dost vyrazny problem co sa tyka dotykov,on sa rad prituli,ale nedovoli mi aby som ho hladkala, malokedy mi da na prechadzke ruku a nielen mne,ale aj kamaratom,ked si moze vybrat radsej pojde sam, nema rad ked ma spinave ruky,plasteliny sa dlho nechcel dotknut, prstove farby este nepouzil ani v skolke,proste mu to vadi......

jancaca
autor
16. mar 2015

@monhla ušká má v poriadku, boli sme na vyšetrení. Ako som písala, ona si postupne zvyká na zvuky, len dlho trvá a dosť jej pomáha mladší súrodenec, ten sa nebojí takmer ničoho a keď to ona vidí, že malí Samko sa nebojí, tak jej to pomáha a získava postupne aj ona odvahu.....

monhla
16. mar 2015

@jancaca To je dobre, že sú ušká v poriadku. Potom len postupne zvykať dieťa na hluk /netreba rovno na prácu pyrotechnika 🙂 /. Lebo ak jej vadí hluk, tak sa ani nečudujem, že jej vadí aj škôlka. Tak je hluku dosť a ak jej to vadí, môže sa utiahnuť /napr. je z toho rozbolí hlavička a pod./ a preto nespolupracuje. No nemusí to tak byť.
Mňa len jedna staršia kolegyňka naučila, že ak je niečo s dieťatkom, tak naprv riešme zdravotný stav, denný režim a pod. , lebo napr. hladné, nevyspaté či nedajbože choručké dieťa nerobí nikdy nič z toho čo má. A tieto príčiny sa aj najjednoduchšie ostraňujú - teda ak sa tam problém nájde. S psychikou je to vždy na dlhšiu prácu.
Myslím, že mne už dochádzajú nápady - hádam poradí niekto iný. Hlavne nech má dcérenka radosť z kolektívu a kamarátov, a to ich nemusí byť moc. Stači na začiatok aspoň jeden.

jancaca
autor
16. mar 2015

@monhla To je u nej zaujímavé, že ona má jednu dobrú kamarátku, ale v škôlke sa s ňou nehrá. Iba mimo škôlky. Keď sa jej opýtam, prečo nehrá s Emily v škôlke, odpoveď je: že sa s ňou nemôže hrať......

mata02102010
1. apr 2015

ja mám podobný problém s malou, má štyri a pol roka, od septembra chodí do škôlky, najprv sa tešila, potom asi do Vianoc nechcela chodiť, momentálne sa teší do škôlky, aj plače, keď jej poviem, ocko je doma, ostaň aj Ty, nie ona chce ísť do škôlky....ale v škôlke je ako vymenená, doma živá, uvravená, behá, hrá sa....vo škôlke je tichá, utiahnutá, a nechce rozprávať.....hrať sa hrá, ani neplače, ale nechce vôbec rozprávať, pani učiteľke prikývne, prípadne potichu povie áno, nie......alebo mi povie, že v kúpelni, keď je sama tak si nahlas povie.......rozpráva iba keď po ňu prídem, tak so mnou rozpráva, keď som pri nej, tak sa aj pozdraví deťom, ale sama nie....aj keď ideme k lekárom, tak neodpovedá, keď sa jej spýtajú........tiež neviem, či ísť k psychologičke, či jej s tým nevyrobím ďalšie stresy......
a ja sa jej venujem celé poobedia, víkendy, hovoríme spolu, rozpráva mi celodenné zážitky zo škôlky,.....neviem, bola by som rada, keby mi niekto napísal, kto má obdobnú skúsenosť......

jancaca
autor
1. apr 2015

@mata02102010 Ja osobne si nemyslím, že s ňou treba ísť k psychologičke. Inak my sme boli pred nástupom do škôlky a malá z nej - zo psychologičky nemala žiadny stres, práve naopak, rada a v dobrom ju spomína.(Dcérka mala vtedy necelé tri roky a všetko si pamätá, čo sne u nej robili). Naša malá má podľa mňa vyslovene stres zo škôlky a preto tam nechce chodiť a preto ani nespolupracuje. Nechodí tam pravidelne, keďže je veľmi často chorá, tak si tam nemôže ani zvyknúť.......

mata02102010
2. apr 2015

@jancaca ahoj, včera som to konzultovala so psychologičkou /známou/ a tá mi povedala, že sa nezvládla adaptačný proces, že ju mám ešte počkať, často s ňou chodiť medzi deti, medzi ľudí...alebo ďalšia vec, ona bola doma dosť direktívna, stredobod pozornosti a v škôlke sa nekrúti všetko okolo nej, tak že možno takto púta pozornosť..........tak uvidím......lebo aj včera večer revala, dnes sú prázdniny, že ona ide do škôlky.....