Syn je drobnejšej postavy a začína si to uvedomovať

h2
26. apr 2016

Ahojte dievčatá, môj syn má 4 a trištvrte roka, v auguste bude mať 5. Aktuálne meria 107 cm a váži 17 kg. Ja by som z toho problém nerobila, aj podľa pediatričky je síce menší, ale ešte vždy v norme, ale on sám si začína všímať, že je v škôlke najmenší chlapec z triedy. Aj tí, čo sú od neho mladší, sú väčší. Pred pár mesiacmi začal chodiť na futbal, tam je najmladší a tým pádom je ten rozdiel ešte väčší. Už viackrát to spomenul, dokonca, že sa mu chlapci na futbale smejú, že je malý. Dokonca ma minule dorazil vetou, že on keď bude veľký, tak sa ožení s jedným dievčatkom od nich zo škôlky, ktoré je ako jediné menšie, ako on, lebo nechce mať ženu, ktorá by bola od neho väčšia. ☹ Viem, že sa tu nájde kopa mamičiek, ktoré majú tiež deti menšej postavy, ale my máme asi "šťastie" na samých obrov, jednoducho skoro všetci chlapci, ktorých poznáme, sú výškovo aj hmotnosťou skôr nadpriemerní. Syn jedáva normálne, s týmto sme nikdy nemali problém, skôr sa niekedy čudujem, koľko toho dokáže zjesť, takže týmto to nebude.
Ďalší problém, ktorý s tým súvisí, je, že syn je narodený v auguste, o rok bude mať 6 rokov a pôjde do školy. Nikdy som o odklade neuvažovala, je bystrý a som absolútne presvedčená, že školu zvládne. Ale: bude jeden z najmladších a celkom určite najmenší z celej triedy. Pre chlapca môže byť táto pozícia dosť nevýhodná a mohlo by ho to poznačiť do budúcna.
Budem vďačná za všetky rady, názory a úplne najviac skúsenosti, ako ste niekto v podobnej situácii.

anjelicek26
26. apr 2016

@h2 pod do skupiny mame doma trpaslika... Max ma o 6 tyzdnov 6 rokov - 108,2 cm a 17,2 kila... obrov mame vsade kopu, co uz... v skupine je nas takych viac, neboj... Max do skoly ide, tam ide o to, co ma v hlave a nie o to, kolko ma centimetrov.

h2
autor
26. apr 2016

@anjelicek26 ďakujem krásne, skúsim tú skupinu. 😉

stepanka274
26. apr 2016

@h2 no my to mame za sebou, syn najmensi celu zakladnu skolu, vychadzali mu zle roky, napriek tomu isiel skor do skoly, ale mal vzdy ine zaujmy ako ost spoluziaci, vela cital mudre knihy tak mu to zdbihlo sebavedomie a myslím m ze tym netrpi, ma takmer 17 a jeho 15 rocny brat ho uz prerastol, ale je v pohode

mzov
26. apr 2016

Veru, pod k nam do skupiny ako pisala anjelicek26 🙂 moj syn bude mat teraz 4roky, meria 103cm a vazi 14kg, co by som dala o tristvrte roka za vase miery 🙂

0silvia0
26. apr 2016

@h2 pozri, deti vždy upozorňujú na to, čo sa vymyká norme. Ak je niekto pevnejší, hneď je tučko, ak je niekto menší, hneď je krpec. Najhoršie na tomto je stále na to upozorňovať. Mám synovca z mužovej strany, vždy bol chudučký, maličký, všetci nad ním zalamovali rukami, jeho mama, babka, stále pred ním o tom hovorili a porovnávali ho s mojim synom, ktorý je o 2 roky mladší a vždy bol vyšší a pevnejší od neho. Až som mužovi musela povedať, nech im dohovorí, nech sa kontrolujú a nekomentujú stále chlapcovu výšku a hmotnosť, evidentne mu to nebolo príjemné.... dnes má 17, je síce nižší, štíhlejší, ale normálny chalan, aj frajerku má 😀 zdedil gény aké zdedil, nemôžu byť všetci rovnakí a nemôžu byť všetci postavy ako drevorubači...
čiže treba mu dodať sebavedomie a hlavne neriešiť hmotnosť, výšku, dodaj mu sebavedomie, že niektorí chlapci rastú rýchlejšie v inom období ako ostatní...

mzov
26. apr 2016

@0silvia0 presne!! Toto si hovorim aj ja, niektore veci su nam dane a nezmenime ich, staci ich prijat a vyuzit.

tova
26. apr 2016

moj syn je najvyssi a pevnejsi (nie obezny) v triede. Jeden najnizsi chlapec je jeho kamarat neviem preco ale su spolu v skupine, casto sa ten nizsi radi vedla neho. Syn sa ma raz pytal ze co s nim je ze je taky maly? ' nic" som mu povedala, niekto je maly, niekto velky,dalsi ma kratke vlasy a iny dlhe, blondave, cierne atd. Len mi vravel aha nieco porozmyslal a dalej sa nepytal. Syn je v triede jeden z najoblubenejsich , dobre sa uci a doma sa par krat stazoval ze pomalsie bezi ako ten malicky, ze potrebuje Nike topanky aby mohol rychle behat ako on. V triede by to ucitielka netolerovala ak by sa mu niekto vysmieval tomu malemu, a myslim, ze aj rodicia su normalny a deti rozdiely nerobia ked im to rodic normalne vysvetli. Synovi daj sebavedomie, chval ho v com je dobry, vysku pred nim neries. neskor na strednej nech chodi do posilovne, najdi v com je dobry, mozno malovat, nieco s pc atd.

nikusik0
26. apr 2016

Co sa tym vyriesi ak pojde o rok neskor do skoly? Mozno bude druhy najnizsi. My sme mali na zakladnej skole fakt nizkeho spoluziaka a mali sme ho radi preto ako sa spraval. Krasne kreslil, vedel hrat futbal cize ho aj chalani mali radi. A dnes? Dnes je z neho velky fesak. Lekar. Stacilo mu prejst pubertu. Hlavne sa ty z toho nestresuj lebo maly to vyciti. Cize ho v prvom rade dobre vychovaj podporuj ho a zvys mu sebavedomie pochvalami ze je sikovny futbalista... Vyrastie z toho. Ja by som ho urcite dala do skoly tak ako ma ist. Drzim palce.

missynka0601
27. apr 2016

Ja mam tiez mini dieta, a tiez sa obavam toho co bude ked bude chodit do skoly, lebo deti su krute k sebe. Teraz bude mat 3 roky a vysku 92 cm 14 kg. Ja to tiez neriesim,ze je nizsi lebo aj ja aj muz sme velmi nizky, ale ked ideme napr.ku znamej ta ma o 4 mes. mladsiu dceru a je o dost vyssia a ma 20 kg a stale musia poznamenat ze jaj ved ty ani nerasties, tak im vzdy poviem ze rastie len pomalsie a ze nema po kom byt vysoky. A tiez sesternicina dcera je o rok mladsia a je rovnako vysoka ako moj syn, chvilu skusala aj sesterka riesit ze postavte sa k sebe aky ste vysoky(ako detom) ale tak oni mali na haku a ja som nereagovala na to tak to nechala tak. Ked bol este v brusku dufala som, ze bude dievca hlavne aj z tohto dovodu, dievcata maju nejako dovolene byt nizsie, vtedy to nik neriesi.

sasrnka
27. apr 2016

@h2 nie je nijako extremne maly 😉 Moj syn bude mat 5 v juli a je o nieco vacsi a tazsi a vobec nie je drobec. Dcera bude mat 8 a ma necelych 114cm a 18,5kg. Behali sme po lekaroch, vsetky vysetrenia v poriadku. Ak chces mat pokoj na dusi, tak povedz svojej pediatricke, aby vas poslala na endokrinologiu.
Inak, moj brat bol skoro celu zakladnu skolu 2.najmensi v triede a teraz ma skoro 2m 😉

anjelicek26
27. apr 2016

@missynka0601 aj dievcatka sa riesia, my chodime s dcerou na rastovu kliniku, ona je proste uplne pod ciarou. Ano genetika robi vela, ale ciel je mat aspon 150cm ako dievca (a to momentalne je este otazne, ci mat bude) a chlapec aspon 170 (to je u nasich deti tiez vo hviezdach)... v pondelok sme boli na dalsich testoch, stitna zlaza zasa trochu zblbnuta, nerovnomerne rozdelena, asi pojde zasa na lieky. Ale ved dobre tak, ak to treba... mozno nieco vyrastie... lebo posledne roky u nas co rok, to len 2-4cm a takto sa nikam nedopracujeme 😝

fra
27. apr 2016

Ospravedlnujem sa vopred, že to čo napíšem je trochu od veci, ale napadlo mi- minuly tyžden som čítala životopis svateho Leopolda Mandica- žil v 20. storočí, bol jednym z najoblubenejších spovedníkov, milovali ho tisíce ľudí, nikto z tych, čo k nemu prišiel neodišiel bez povzbudenia a radosti, mal vynimočne jasné myslenie a vynimočne chapave srdce ... Leopoldo meral 136 cm ... velkosť človeka nie je v cm.

dai
27. apr 2016

@h2 ahoj... moj syn je rovnako stary ako tvoj🙂 teda on bude mat 5 v juli ale je predcasniatko - meria aktualne 108cm... je malinky ale podla rastovych tabuliek pomaly dobieha 25percentil... znamena to ze vlastne zo 100 je 75 chlapcov od neho vyssich... U nas v skolke to tak aj vyzera - je tiez najmladsi v triede. A tiez chodi na futbal kde je najmensi a sem tam sa mu chlapci smeju.
Nastastie🙂 on je nadherna stastna povaha - on neriesi, baby ho nezaujimaju, nastastie je zaujimavy a cece do tvaricky takze ho vsetci mimo chlapcov jeho veku zeru🙂 takze pozornosti tej pozitivnej ma az az, detto od dievcatok ( aj o hlavu vyssich )... nas maly tym ze ma hypotoniu ma aj problem s recou stale, takze posobi celkovo ako take babatko medzi ostatnymi detmi, na druhej strane vsetky testy na logiku apod. co im robia mu vychadzaju najlepsie zo vsetkych deti takze mi tiez ucitelky odklad neodporucaju...
ja som tiez v skupinke trpazlikov kvoli nemu - jeho rast si sledujem - aktualne skocil od 4-5teho roku z 10 na 25 percentil, tak uvidime ako pojde dalej...
ja som to prave anjelicek myslim v skupine pisala - moj mladsi brat bol takyto drobec az do 17 rokov - vzdy najmensi, najchudsi, take nic vychudnute...nidky s tym ale nemal problem, bol partak a dostatocne sebavedomy ( to sa snazim aj ja synovi vstepovat - on sa neda, stoji si za svojim, je aj dost silny nato aky je malinky, vie sa presadit a tie posmievacky riesi milionkrat viac jeho starsia sestra ak je nahodou pritomna ako on sam - on sa otoci a zabudne a je spokojny pri niecom inom a moja mala si nasledne tych posmievacov ustne poda🙂 takze som aj rada ze su spolu na tom istom dvore a brania sa ) - moj brat zacal rast az v 17tich a za rok dorastol prip. aj prerastol mnohych v triede - aktualne ma 185cm a asi 95kg🙂

sense
27. apr 2016

kamaratka ma tiez takeho moja trojrocna dcera je o polhlavy vyssia od neho ale ta je zas z tych tabulkovo nad normou...a jej syn ma 5 rokov 17kg a 105cm...teraz zacali chodit po lekaroch ci nema problemy s rastom , jeho rodicia nie su nijak extra vysoky ale zas ani 150cm

yanni
27. apr 2016

@h2 jooooj neboj, on este vyrastie. Ak je po zdravotnej stranke uplne OK, tak je vsetko v najlepsom poriadku. Najneskor v puberte ho este dobre vytiehne.
Nas najmladsi mal 6 rokov, ma ca 115 cm. Ako 3 rocny nosil este oblecenie velkost 92 😕 😕 😕
Bol tiez stale malicky a chuducky. Vytiahlo ho medzi 5. a 6. rokom. Aj dobre pribral.
Paradoxom je, ze stredny, je od najstarsieho o takmer dva roky mladsi ale uz ho prerasta. Chybaju mu len nejake 2 cm. Ma 8 rokov a ca. 140 cm.
Najmladsia ma 9 mesiacov a je to chuda skade ruka skade noha dlhana. Ma takmer 80 cm. to co najmladsi nosil v troch rokoch uz som zacala vytahovat 😕
Ked sme boli v marci na dovolenke (podotykam Emiraty, tam su mali 😀 ) tak v hoteli sa zacali vsetci tutu mutu a kolko ma (mala vtedy 7 mesiacov) a uplne ze "zhrozeni", ze aka je velika 😕 😀
Ono je to ale casto (aj statistiky hovoria), ze dievcata v detstve rastu rychlejsie ako chlapci. Nastupom prvej menstruacie sa ten rast spomaly az postupne prestane. Chalani su casto v detstve mensi ale ich v puberte naraz vytiahne, dokonca dost casto sa stava, ze az okolo 18.-20. roku.

Netrap sa, vysvetli to synovi, ak aj vy nie ste nejaki obrovski, tak genetika nepusti. A on este porastie a mozno aj vsetkych prerastie.

A co sa tyka skoly, tak nas najstarsi je koncom jula, cize tiez jeden z namladsich. Tiez nebol nejak extra vysoky. A do 8. rokov mal este vsetky mliecne zuby 😀
Najmladsia je tiez julova, a ak sa bude normalne vyvijat, pojde tiez normalne do skoly. Ja tieto odklady nechape. V Nemecku nepoznam jedno dieta, co by malo odklad. Mne sa zda, ze je to na SK nejaka nova moda. Tym aj tak neziskac nic. Akurat, ak je syn sposobily ist v tom roku do skoly, bude sa v skolke rok dlhsie len nudit.

andruska80
27. apr 2016

Ahoj, ja len tak na okraj, obaja moji bratia boli ako deti tiež malí, na fotkách zo škôlky patrili k najmenším deťom, ale počas školy to dobehli a teraz má jeden 184 a druhý 192 cm.....

dai
27. apr 2016

este 1 priklad za mna - teda ja sama - trosku z opacneho sudku🙂 ked si pozriem svoje fotky zo 4tej triedy ZS tak som tam za zirafu - asi o hlavu vyssia od vsetkych - 162 cm - hotova modelka🙂 ked si pozriem svoje fotky terajsie tak som zas za najkrpatsiu - 162cm🙂 puberta mi nastupila skoro a rast sa mi velmi rychlo uplne zastavil... cize ani to ze v 5tich rokoch ma niekto supervysoke dieta este zdaleka neznamena ze take bude aj v dospelosti😀

felycity
27. apr 2016

keď to čítam tak sa musím pousmiať, keďže mám syna nízkeho vzrastu , máme takmer 7 rokov a nosí veľ. 92 😒 , ale u nás je to genetické ochorenie - poruch rastu kostí, v podstate som tiež riešila takéto veci, ale ono asi záleží na aký kolektív narazíte, môj syn je už dnes o min o hlavu a pol nižší, zaujímavé je, že na to, že je taký vnímavý tak nikdy sa na to nejako extra nepýtal, asi 2 x sa stalo, že prišiel, že mu niekto povedal, že je krpec, ale nikdy sme sa nestretli s tým, že sa mu niekto vysmieval, v škôlke si naň ho deti zvykli a berú ho takého aký je, teraz od septembra ideme do školy a pravdu povediac trpnem čo bude a tiež veľmi rozmýšľam ako prípadne výsmechy budeme riešiť. V podstate je vo veku, kedy už veľa vecí chápe a my sme mu začali podávať tieto informácie postupne, presne ako bolo hore napísané.. vždy si niekto nájde obeť, ktorému sa budú vysmievať raz je to o výške, inokedy o tučnote či o okuliaroch, v prvom rade ide o t, že treba jeho viesť k tomu, že niekto rastie rýchlejšie a iný pomalšie, ale že to, že či je vysoký alebo nízky neovplyvní to, či je múdry, šikovný a pod.... možno mu to treba ukazovať aj na príkladoch, rozprávať sa o tom, že ak dieťa sa vysmieva znamená, že vôbec nevie o čom hovorí, že jeho chovanie nie je správne... v živote sa ešte naše deti stretnú so všelijakými problémami, preto pokiaľ ak je pripravený ísť do školy pokojne ho daj, aj u dcéry sú chlapci drobátka a behom 3 rokoch sa natiahli, ak by výsmech prekračoval isté hranice treba to riešiť..., ale ja si osobne myslím, že je to hlavne o vysvetľovaní, budovaní jeho sebavedomia...naučiť ho pomaly ako reagovať v takýchto situáciach a ak sa to bude opakovať tak by vám to mal povedať... nedá sa na to nájsť nejaké konkrétne riešenie....

sasrnka
27. apr 2016

@fra ano, velkost cloveka sa nemeria v cm. Len niekedy je to medzi detmi trocha tazsie vysvetlit(nehovorim u niektorych "obmedzenych dospelakoch). U nas mam asi stastie, lebo moja dcerka je najmnesia z celej skoly a nic si z toho nerobi(hovori tomu, ze ja si tak zijem 😉) a v skole zatial ma uzasnych spoluziakov. Ale je to dievca. U chlapcov je to trocha ine, dost sa predbiehaju...
A hlavne, nizsi rast moze suvisiet s niektorymi ochoreniami. Ja som radsej teda kvoli tomu s dcerou bola na vysetreniach, aby som si raz nevycitala, z eosm nieco zanedbala.

dai
27. apr 2016

@felycity super napisane... treba vychovat sebavedome deti ktore sa vedia popasovat aj s negativami ktore zivot so sebou prinasa... Moja dcera mi tak hovorila vcera ze chlapec ktory sa jej pacil sa priznal ze bol do nej zalubeny na zaciatku roka ale ze prestal ked zistil ze nosi okuliare - hovorila mi to tak spokojne, ze som sa jej spytala ci jej to nevadi - a ona nato ze ak sa mu paci len bez okuliarov tak ma smolu lebo okuliare k nej patria... taka som bola na nu pysna🙂

felycity
27. apr 2016

@dai múdre dievča, verí sama sebe..@h2 áno, dieťa si musí samé veriť, samozrejme, že ho treba k tomu viesť, veľa príkladov uvádzať, aby pochopilo, že nie je iné a o nič horšie, že každý sme nejaký, v niečom sme lepší v niečom horší a takisto viesť dieťa k tomu, že bude mať aj úctu k sebe a budem si vyberať priateľov, ktorí sa ku mne pekne správajú, nevysmievajú a pod... je to na dlhé lakte a viem, že ešte u nás prídu okamihy, kedy môjho syna niekto veľmi dehonestuje alebo urazí a bojím sa, či to zvládneme, ale dôležité je , že má oporu vo svojej rodine, neusutále mu porovnávame, že napríklad je jedno či má 92 cm alebo 110 cm, že aj on vie zlyžovať celé Roháče , korčuľovať, že proste nie je iní a tí, ktorí sa vysmievajú sú len hlúpučkí a ich rodičia mu nevysvetlili o čo ide...

h2
autor
28. apr 2016

Ďakujem všetkým za odpovede a povzbudivé slová, ako som už písala, mňa synova výška netrápi, narodil sa hypotrofický, mal 44 cm a 1860g necelé 2 týždne pred termínom (takže považovaný za donosené dieťa), ale bol podvyživený, mala som problém s placentou, na čo doktori neprišli, ale o tom sa mi nechce písať, lebo sa len rozčúlim... Takže ja som rada, že je zdravý a v poriadku. Pre mňa bude najúžasnejší na svete, nech bude malý, veľký, tučný, či chudý, nezáleží mi na tom. Len jemu sa to ťažko vysvetľuje a bola by som smutná, keby mal kvôli tomu problémy (Napríklad, keď mu v škole vrazí nejaký o hlavu vyšší, o 10 kg ťažší a o rok starší "inteligent", len preto, že môj syn proti nemu nemá šancu, tak to mu budem ťažko vysvetľovať, že na veľkosti nezáleží a kvalita človeka je v niečom inom ☹ ).

sasrnka
28. apr 2016

@h2 nebooooj. Moja "princezna" ma u mna prezyvku "bojovnica". Ked nedavno jeden o hlavu vyssi chalan nadaval jej kamaratom, ze su cigani(su to dvojicky cernoskovia) a do chlapca este strcil tak,z e spadol. Tak moja krpata 18kilova ho nakopala do zadku 😠 Samozrejme, dostala potom od neho tiez kopanec. A dobre vedela, ze sa bit nema...Lebo doma pozerma na rifle a cele spinave a tak som sa jej pytala, co sa stalo a ona uplne smutna, zvesila hlavu a "ja viem, ze nebudes na mna pysna, ale pobila som sa... To ma jeden chlapec kopol, lebo ja som ho kopla". Potom mi porozpravala cely pribeh... Jasne, ze som jej vysvetlila, ze bitkou nic nevyriesia...ale v kutiku duse som bola na nu hrda, ze ona, o 10kil mensia sa zastala niekoho, komu krivdili... I ked teda nie velmi spravnym sposobom. Ale vidis, nebala sa. A to pritom je velmi precitlivela(vravi o nej aj pani ucitelka).
Sice troska mimo temy, ale chcela som ti ukazat, ze to v tej skole deti zvladnu, ak ich mi podporime 😉

anjelicek26
28. apr 2016

@h2 Max bol tiez take 45cm drobatko, aj ked mal 2,5 kila "az"... on je v skolke sef party, ma kopu kamaratov o hlavu a pol vyssich, nikdy sa nepobil, ani jeho nikto nezbil, on je proste taka drzka, ze toto nepotrebuje... iskra v ociach... myslim, ze charizmu sa naucit neda, to proste ma dieta v sebe... bez ohladu na vysku... tak dufam, ze mu to vydrzi, od leta ide do skoly... Ma uz vyse roka frajerku, planuju svadbu haha

marianna_peskova
11. máj 2016

Rozumiem pocitom tvojho syna. Tiež som bola celý školský vek najmenšou v triede. A dosť ma to trápilo. Ale na konci strednej som sa vytiahla na krásnych 168 cm. Takže ho ubezpeč, že každý má nádej. 😀

eeffka
11. máj 2016

@h2 moja dcera ma 4,5r 104cm a 15kg, absolutne nemam pocit ze je "trpaslik" a ani sa nijak nevymyka z normalu

h2
autor
11. máj 2016

@eeffka Veď ani ja nemám pocit, že môj syn je trpaslík, ja mám pocit, že všetci jeho spolužiaci zo škôlky sú obri. 🙂 A nie len spolužiaci, má bratranca v jeho veku, rozdiel medzi nimi je 7 týždňov a ten je od môjho syna takmer o hlavu vyšší, dávajú nám po ňom veci, ktoré sú jemu už malé a môj syn ich nebude môcť nosiť skôr, ako o rok.

dush
11. máj 2016

@anjelicek26
ahoj,mozem poprosit pridat do skupiny.Tiez mam 2 deticky,obe su nizke.Chodime na endok. syn mal teraz 7r a meria 110cm vazi 20kg,dcerka bude mat 4e a meria 92cm..aj my rodicia sme nizky ja sama meriam 150cm

anjelicek26
11. máj 2016
tortelinka
12. máj 2016

@anjelicek26 môžem pridať do skupiny?