Syn má chodiť do škôlky s menšími. Čo mám robiť?

fabula
30. aug 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit.... moj syn ma od pondelka nastupit do skolky . bude mat 4 roky v septembri tento rok. Ma ist do triedy s detmi , ktore tam budu este len prvy rok . Riaditelka urobila triedu s jeho kamaratov ,ale zostali jej 3 deti z ich triedy... medzi nimy aj moj syn a tie maju chodit s drobcami. Teda s detmi co maju 3 roky. Ja vsak nie som spokojna. su to deticky mensie od neho , bude mat novy kolekktiv ,ine ucitelky ... a on tazsie hovoril a pri detoch rovnako starych a trochu starsich sa mu rozviazal jazyk. tie 3 rocne deti mam pocit , ze ho budu tahat nazad a bude sa pri nich nudit .... teraz neviem , mam ho tam dat ... alebo vybavit prestup . Za riaditelkou som uz bola a odisla som iba nahnevana a nic... chcela som ist aj za psychologickou ,ale ziadnu vo svojom okoli nepoznam . dakujem za kazdu radu.

lalus
30. aug 2011

@fabula ja mam trojrociaka a pusa sa mu nezavrie 😀 a fantaziu ma obrovsku, takze nemusi byt pravidlom, ze o necely rok starsie tazsie hovoriace dieta nebude mat kto v rozpravani tahat dopredu, povzbudzovat a vyzadovat komunikaciu.
Okrem toho ho podobne pravdepodobne caka aj v skole, ze tam bude nastupovat uz takmer 7rocny spolu s mierne mladsimi detmi. Tomu sa jednoducho nevyhnete, ked mu raz "zle vychadzaju roky". 😖 Nech Ta upokoji aspon to, ze Ti ho vôbec vzala min. rok do skôlky, ked nemal dovrsene tri roky (to u nas môzeme len snivat) a ze bude z nich mozno najsikovnejsi v mnohych veciach 😉
ja sama som oktobrova a takmer vsetci moju spoluziaci boli mladsi o 1-10 mesiacov. ja som "opakovala" predskolsku triedu v skôlke, lebo do skoly som este nemohla. Teraz nechavaju opakovat prvu triedu deti co im zle vychadzaju roky. A to si myslim, ze je lepsie. Lebo uz dalsie 3 roky skôlky zostane v jednom kolektive, spolu pojdu do skoly, nemusi zostat v skôlke ako 5,5 rocny, ked polovica jeho spoluziakov uz odisla do zakladnej skoly.

alami
1. sep 2011

@fabula Nerieš to. každý rok som mala niečo na novú synovu triedu 😀 😀 😀 tiež ich vždy pomiešali, dostali nové učiteľky, rozdelili s najlepším kamošom každého do inej triedy - riaditeľka mi povedala, že kvôli socializácii menia kolektív, že je to tak lepšie. raz dostal učiteľku, ktorú som počula ako do neho kričala v 1.triede ke´d za mnou plakal - tiež som ho chcela hne´d zo škôlky zobrať. A bola to tá najmilšia učiteľka a vzájomne sa mali veľmi radi (vtedy ke´d nakričala možno mala práve zlý deň, ktovie. každý ho niekedy máme)
proste - moje dôvody na nespokojnosť sa vždy ukázali ako úplne zbytočné a tiež, ako ti píše @lalus - ak ho posunuli k mladším teraz, aspoň nebude dvakrát v predškolskej. Môj syn tak bol, spolužiaci mu odišli do školy a on ako októbrový zostal.
myslím si, že si robíš zbytočné starosti a hlavne ich neprenášaj na syna. aby si mu nejak nevštepila, že tam "má" byť nespokojný, nechaj to tak a uvidíš, ak by sa ti to nepozdávalo po mesiaci napr, tak potom si zvážiš presun 😉 🙂

evabb35
2. sep 2011

@fabula určite to rieš. Choď ešte za riaditeľkou a nenechaj sa odbiť, všetko jej zdôvodni. Lebo naozaj, ak nie je v reči ešte rozbehnutý, tak sa mu môže pri tých drobcoch zhoršiť aj slovná zásoba, aj výslovnosť...a ešte či vôbec si medzi nimi nájde kamarátov. Každé dieťa je iné, pri inom dieťati by to nevadilo, ale pri Tvojom by som to neriskovala. Len choď za riaditeľkou a vybavuj. Vo Vašom prípade sú to oprávnené starosti. Ak to teraz necháš tak, tak ešte len prídu starosti a k logopedičke sa nachodííííte. No je Vám to treba? Aj za cenu, že budeš musieť riaditeľke predložiť odborný logopedický posudok...len vybavuj. Nenechaj to tak.

evabb35
2. sep 2011

@lalus niektoré 3-ročné deti pekne rozprávajú a majú slovnú zásobu ako 6-ročné.
Ale väčšina dnešných 3-ročných detí v škôlkach rozpráva veľmi málo a veľmi, veľmi zle. Však dnešní logopédi nestíhajú. Však dnešným deťom už dávajú logopédi návrh na odklad do školy, čo majú také závažne rečové problémy. Tu nejde len o tú samotnú výslovnosť ale aj o celkové vyjadrovanie sa a chápanie hovorovej reči. Však niektoré dnešné trojročné deti nevedia povedať súvislú vetu, vyjadrujú sa viac v citoslovciach ako v slovách.

seva
2. sep 2011

a tie 2 dalsie deticky nie su jeho kamarati ? ved tam predsa nebude sam starsi ... asi by som to riesila, az za pochodu, ak by si videla, ze synovi sa v jeho novej triede nepaci, a ze sa izoluje. to by si potom mala aj dobry argument pred riaditelkou. chapem, ze si vytocena, no niekedy sa to neda inak. a este - nerob z toho pred nim problem, skor mu povedz nieco v zmysle - ze on bude, spolu s dalsimi kamosmi z jeho byvalej triedy "ucit" nove deticky. bude sa citit dolezity, a mozno to fakt nebude ziadny problem 😉

jaduska
4. sep 2011

@fabula jednoznačnú radu tu nedostaneš, musíš sa rozhodnúť sama, ty najlepšie poznáš svoje dieťa. Možno by ti pomohlo, keby si sa tak "súkromne" porozprávala s učiteľkami, ktoré tvojho synčeka učili. Na každé dieťa môže mať takáto zmena kolektívu iný vplyv. Veď existujú materské školy, kde sú v jednej triede aj 3 - 6 ročné deti. Na niektoré to môže mať vplyv taký, že ich starší potiahnú, iné deti zaznamenajú regres vo vývine a priklonia sa k tým mladším, lebo je to pre ne pohodlnejšie.
Z mojej osobnej skúsenosti pri strednej dcérke môžem povedať, že u nás to malo zlý vplyv. Tiež ju dali do triedy k menším deťom, najprv mi to nevadilo, lebo išla do škôlky prvýkrát, ale potom som si na nej všimla tie regresné zmeny - začala sa napr. maznať a jesť rukami, nie lyžicou. Ale ona bola v triede s deťmi, ktoré mali 3 roky v priebehu školského roka, takže to boli v podstate "jasličkári".
Ono veľa záleží od učiteliek. Ak dokáže výchovný proces individualizovať a prispôsobiť náročnosť úloh veku a povahe dieťaťa, tak kľudne môže byť v triede 2-ročné dieťa s dieťaťom 6-ročným a bude sa rozvíjať primerane veku. Ale to nezistíš, kým synček do škôlky nenastúpi....Držím palce, aby si sa správne rozhodla, rob to, čo ti káže srdce 😉

fabula
autor
5. sep 2011

Dakujem za radu... dnes som ho zaniesla do skolky a som cela v ocakavani ... co bude... idem este za logopedickou , co mi na to povie ohladom tej reci .... tak uvidime co bude . ani nemozem nic robit,ked som ho videla koa chodi po tej triede s macikom v ruke a hlada svoje hracky ,tak som sa rozplakala a odisla tak ,nech ma nevidi .... este ,ze tam bol manzel.... a ta ucitelka ... strach a hroza ,stara garda 55 rokov ... ..... jaj idem nieco robit ,lebo ma poraziiiiiii.

libka1
5. sep 2011

moja dcerka sa tesila do skolky kvoli najlepsej kamaratke co tam mala minuly rok, o nicom inom nehovorila cele leto len ako sa zase s nou znova stretnu a dnes sok, kazda v uplne inej triede, nema ani jednu ucitelku co mala minuly rok, priznam sa ze ma to riadne neprijemne prekvapilo...
neviem dovody ake na to boli aby ich takto porozdelovali, takze uvidim ako bude po prvom dni poobede reagovat, ale ked zle, tak asi tiez pojdem za riaditelkou aspon po vysvetlenie, nech viem aspon dovod preco to spravili takto a museli rozbit triedu kde sa uz deti poznali .. ☹ aj u starsich sa mi zda takyto postup surovy, ale u 3 rocnych deti teda totalne....
bola by som rada keby nejaka ucitelka napisala z vlastnej skusenosti preco taketo rozdelovania robia, ake to prinasa vyhody pre deti, u nas vlastne 1 trieda trojrocnych deti existovala a teraz pribudla druha ak som dobre pochopila, tak tu povodnu aj tu novu spojili podla datumov narodenia, co mi teda pride dost divne 😅 hladala by som za tym nieco rozumnejsie ako ze tato trieda su deti s datumom narodenia od januara do juna a tato od jula do decembra 😒

fabula
autor
5. sep 2011

@libka1 ... tak asi presne vies ako sa citim ja ... aspon keby to konzultovali s rodicmi .. a spytali sa ich , co deti hovoria ,na koho sa tesia do skolky .... nic ...proste ,keby som nestretla jeho byvalu ucitelku ,tal zazijeme dnes rano sok ... ako ty a Tvoja dcerka. ja som malemu vysvetlovala uz 3 dni vopred ako to bude , co bude ... nove ucitelky,nove deti ... tiez neviem ten zahadny kluc podla coho to robia , ale napriklad viem , ze zostali v povodnej triede deti narodene aj v septembri ,aj oktobri a nas syn sa uz do zoznamu nezmestil...........

jaduska
5. sep 2011

@libka1
@fabula
v škôlke to funguje väčšinou tak, že najprv urobia triedu predškolákov - podľa veku. Z ostatných detí sa urobí zoznam - tiež podľa veku a vlastne robia čiaru podľa toho, koľko detí v triede môžu mať. Ak sú tie škôlky väčšie a majú napr. dve triedy z jedného ročníka, tak vyberajú asi náhodne. Zmeny robia aj kvôli socializácii, aby sa deti naučili kamarátiť aj s inými, nie stále s tými istými. Preto sa môžu meniť aj učiteľky. Ono je to ideálne, keď si učiteľka potiahne všetky deti štyri roky, ale zas na druhej strane každá učiteľka môže vynikať v niečom inom, jedna je lepšia v hudobnej, iná vo výtvarnej, ďalšia v športoch, preto sa aj tak striedajú, aby deti dostali z každého rožku trošku...
Ono je to všetko strašne individuálne, ale bolo by dobré, keby už konečne aj na Slovensku začala lepšie fungovať spolupráca a komunikácia rodina-škola...
Asi by bolo dobré počkať na reakcie detí, možno sa im táto zmena bude páčiť. A ak naozaj nie, tak potom to treba riešiť a nedať sa 😉

libka1
6. sep 2011

no tak ja som dnes pozrela tie datumy ci to tak je a nie je, je to uplne poprehadzovane, moju dali do triedy s vacsimi detmi a z triedy kde su o rok starsie zas preradili do tej jej triedy, takze uz vobec nechapem... mala bola vcelku spokojna, tesila sa do skolky akurat mi vcera rozpravala taky divny pribeh o tej najlepsej kamaratke ze neprisla do skolky lebo sa utopila 😕 tak nechapem, to dievcatko bolo vo vedlajsej triede 😝 tak kde to nabrala hentaku blbost, asi len fantazia zapracovala 😅 uvidim ako sa to bude vyvijat...

fabula
autor
6. sep 2011

tak hlasim, dnes nam maleho naspat preradili do svojej povodnej triedy .... po vcerajsku s nami odmietol komunikovat o novej triede, povedal ,ze tam ucitelka niekoho ubila a on sa bal ..... ze chce ist nazad za kamaratmi a ze tam vsetci placu ..... a ked prisiel do povodnej triedy , tak deti na neho kricali , dievcatko jedno ho vypusinkovalo , on zacal skakat c triede na mieste , ze je s kamaratmi ... tak uvidime .........

kamilka22
6. sep 2011

Ja mam doma 4-rocne dievcatko. Teraz zacala chodit do skolky. Slovnu zasobu ma ako 6 rocna a rozprava uplne cisto, ako nahle pride zo skolky domov, tak jej chvilku trva, kym jej "dojde", ze uz je doma a vtedy opakuje po detoch z triedy mleznianie sa, suslanie a podobne. Staci ju sice upozornit, a zasa hovori cisto. Chcem tym len povedat, ze ani 4 rocne deti este cisto nerozpravaju - skor by som povedala, ze maloktore. Som rada, ze ja mam to stastie.
@fabula na tvojom mieste by som sa s riaditelkou ale porozpravala, ale aj v tom style, aky mala dovod ho dat medzi mladsie deti, ci to bolo len z kapacitnych dovodov, alebo je podla ich vnimania este detskejsi /nic v zlom, kazde dieta ma ine "vyzrievanie"/, lebo v tomto pripade by mu bolo medzi mladsimi mozno aj lepsie.

kamilka22
6. sep 2011

Ha, tak az teraz som si precitala tvoj posledny prispevok
@fabula 😎

fabula
autor
6. sep 2011

@kamilka22 moze byt ,ze je detskejsi /ved vlastne nehovoril do 3 rokov nic a ine deti uz brblu a maju dobru slovnu zasobu / ... ale to bol tak minuly rok. ja to beriem. 🙂 teraz je uz z neho chlapec, co sa stale pyta , sam sa uci abecedu bez mojho pricinenia ,lebo ja si myslim ... ze ma na vsetko este cas.... pozna auta , ovlada na pc nejake veci .... fakt je sikovny ..... len tam to bolo podla mna o niecom inom. Mne sa na tejto skolke nepaci to , ze deti moc skatulkuju podla toho kde robia rodicia ... som to videla na vlastne oci a bolo mi z toho zle ... fakt otras

kamilka22
6. sep 2011

@fabula fu, tak to skatulkovanie musi byt naozaj neprijemne. Snad sa s takym nestretnem. Drzim palce, nech je syncek spokojny a nech sa do skolky tesi.