Syn v škôlke napodobňuje problémového spolužiaka

anawi16
3. mar 2012

ahojte mamicky, prisla som sa k vam poradit, lebo sme sa ocitli v situacii, ked neviem ako dalej. syn zacal v septembri navstevovat skolku. dovtedy to bol slusny, posluchajuci chlapcek, i ked pravda je ze trochu zivsi. prve mesiace boli ako tak, aj tak bol viac doma ako tam, lebo bol stale chory. ale postupne sa mu zacalo zhorsovat spravanie. vedela som, ze je s nim v triede jeden chlapcek, s ktorym maju problemy. ten chlapec chodil uz aj minuly rok do skolky, ale bol nezvladnutelny, rodicia sa na neho stazovali, bil deti, robil im zle, neposluchal.... dokonca mu bolo riaditelkou navrhnute psychologicke vysetrenie u odbornika. rodicia boli x-krat upozorneni na jeho nevhodne az nezvladnutelne spravanie, vsetci vratane uciteliek boli zufali, co si s nim nevedeli rady. rodicia sa vsak tvarili, ze je vsetko v poriadku, nechcu pripustit, ze by bol ich syn az taky problemovy. riaditelka to vyriesila tak, ze ho od noveho roka preradila o rok nizsie, zase medzi prvakov, a ku ucitelkam s najvacsimi skusenostami. bohuzial, situacia sa opakuje, chlapec sa nijako zvlast nezmenil a moj syn sa zacal s nim kamaratit, odkukava od neho jeho spravanie a tak sa chova aj doma. zacal byt zly, dupe, krici, kope, skaredo rozprava... viem ze to ma vsetko od toho chlapca, vidim totiz co robi on v satni ked ho rodicia obliekaju...sem tam nakuknem do triedy, kde sa stale riesi len on... syn tam prestal aj spavat, co vraj stale pozera na toho chlapca, co robi, lebo ani on nespi. syn sa mi na neho aj stazuje, ze ho bucha, bije, kazi hracky, krci vykresy co nakresli a pod. ale ja mam aj pocit, ze synovi to aj vyhovuje obcas, ze sa ma s kym blaznit, on je totiz tiez zivel, radsej sa bude nahanat po triede s autickami, ako si kreslit pri stole. ked som sa o tom rozpravala s ucitelkami, bolo mi povedane, ze sa snazia ich od seba oddelovat, ja som ich o to poziadala, nech ich nedavaju spavat k sebe, aj v jedalni nech su od seba... tak to tak zacali robit, ale vraj sa tomu neda uplne zabranit, syn ho zacal teraz priam vyhladavat. tiez sa z neho pomaly stava horsi chlapec, zacal tiez detom robit zle, a ja som uz zufala, viem ze to ma vsetko od toho chlapca a neviem ako mu v tom zabranit. doma sa mu snazime vysvetlovat, aby si ho nevsimal, nech sa hra s inymi detmi, ale nezabera to. rozpravala som sa o tom aj s riaditelkou, ta by to aj rada riesila, ale nevie tiez ako. kedze chlapcovi rodicia stale tvrdia, ze to s ich synom nie je take zle. uz sa aj viaceri rodicia stazovali, ze sa im deti boja chodit kvoli nemu do skolky. podla mna to su dost vazne dovody, aby s tym chlapcom nieco robili... rozmyslam o preradeni syna od septembra do inej triedy, je spolocensky, mozno by si rychlo zvykol. co mi poradite? alebo ho mam preradit uz teraz? riaditelka mi vyhovie ak chcem. co mam robit, ako to riesit?????? Dakujem vam za pomoc.

diid
3. mar 2012

Ucitielky by mali zvladnut toho ziaka. je to ich chyba ze si nevedia najst sposob. Tvoj syn sa musi naucit ze nie vsetky deti su slusne, nebiju, neodvravaju atd. deti kopiruju spravanie aj od surodencov, co potom by si syna dala vystahovat z domu?

lula26
3. mar 2012

@diid , ja by som to tak jednoznačne na učiteľky nehádzala. Zrejme tam bude hlbší problém. Myslím, že aj učiteľky chcú, aby mali v triede spokojné deti a rodičov.

babija
3. mar 2012

@diid nechcem byt ustipacna, ale nie vzdy su na vine ucitelky - ak je to dieta s ADHD - a vyzera to podla popisu anawi16 potrebuje pomoc psychologa a môze byt ze aj psychiatricky a to moze byt iba so suhlasom zakonneho zastupcu - cize rodica
- anawi16 - ak riaditelka suhlasi, daj prelozit dieta este teraz pocas sk. roka - problemy sa budu stupnovat, pre tvojho syna je to vzor-idol, lebo doma u vas take nevidi, tak sa mu to paci
inac ucitelky v spolupraci s riaditelkou by mali rodicov zavolat a riesit takyto vypukly problem, u nas sme podobne riesili aj na rodicovskom stretnuti, ale to uz bolo v predskolskej triede a dieta malo podobne prejavy a este k tomu vulgarny slovnik a ublizoval detom bez priciny

diid
3. mar 2012

ano, myslim si ze rodicia deti aj ucitielky nechcu dovolit ostatnym detom aby sa s nim hrali, ten chlapec je sam a snazi sa uputat pozornost, ak by sa s nim zacali kamaratit ostatne deti a postupne by ho ucitielky chvalili ked spravi nieco dobre ako ostatne deti tak by sa im prisposobil.

diid
3. mar 2012

@lula26 ano, ale ucitielky by si mali poradit s jednym dietatom, nie ze ked nezpadne do kolektivu tak hned ho odtial vyhodit.

diid
3. mar 2012

@babija ake ADHD atd.? V dnesnej dobe ked dieta neni genius a nema spravanie ako dospely tak hned ma nejaky poruchu. Za komunizmu boli vseliake deti v triede, nikto ich neodstrkoval, neposielal za psychiatrom, vsetky deti sa postupne prisposobili ostatnym.

juliagregor
3. mar 2012

@anawi16 ja by som ho preradila hned, deti si rychlo zvykaju...
aj my sme v triede takeho chlapca a taka som bola rada, ze ho dali do inej triedy, dali ho k vacsim detom, tie sa ho nebali a nedali si ublizovat...

babija
3. mar 2012

@diid nebudem polemizovat, mam svoj nazor a za nim stojim 🙂

juliagregor
3. mar 2012

za komunizmu ich vybili a potom isli do pomocnych skol...teraz bez suhlasu rodica ich nesmu preradit...

ajca123
3. mar 2012

@anawi16 ahoj aj môj syn mal spolužiaka v škôlke ako vy ... Tiez nevedeli čo s ním :( a môj syn sa doma tiez sťažoval že ten chlapec je zlý a robi zle a bije spolužiakov.
A po roku sa s ním tiez dal do reči a boli kamaráti.. A môj syn ho začal napodobnovat :( a aj doma :(
A tak som sa začala k nemu správať ako môj syn ku mne. A potom sa má zeptal : Mamicka preco sa ku mne spravaš skaredo a nehraš sa so mnou.. A ja mu na to povedala: patulko ako ty sa spravaš ku me tak ja k tebe... A aj som mu pustila video čo som nahrala a olutoval toho že bol taky zlý a od te chvíle sa sprava ako predtým 🙂 a sľúbil mi že uz bude posluchat. A poslucha. Ale môj syn má uz 6rockov.
A ešte u nas bol plus že tento rok ten chlapec mal nástup do školy 🙂

Držím palceky

ajca123
3. mar 2012

@anawi16 a deti vetsinou napodobnuji svojich rodičov :( a podla toho sa aj deti správajú na verejnosti :(

digysa
3. mar 2012

@ajca123 celkom zaujimavy postup si navodila na riesenie problemu.

Ja som mala tiez podobny problem, i ked u nas netrebalo prelozenie, lebo to zacalo niekedy vo februari a vedela som, ze do maja vydrzime a deti pojdu do inej skoly...
Ale ja som si toho nezbedneho chlapca zobrala domov. Zavola som mame, dohodla sa, ze zoberiem jej syna k nam, nech sa chlapci zahraju....ked uz boli taki neodlucitelni....
A doma bolo vsetko super....chlapec sa spraval velmi dobre, pocuval moje prikazy, so synom sa hrali uplne v pohode.
Neskor som sa dozvedela, ze rodicia su rozvedeni, otec s malym ani nie je, vzdy ho iba zaviezol na vsetky detske akcie a poprosil ostatnych dospelakov, aby ho varovali a povedal, kedy pre neho pride...
Takze u mna to bol chudacik chlapec... Zistila som,ze problem nie je v chlapcovi, v ziakoch, uciteloch ale v rodicoch... Vacsinou RODICIA su koren problemu.... 😔

Ak ma ten chlapec s tvojim synom chodit 8 rokov do skoly...no neviem... mozno by bolo dobre ho preradit, ale podla mna sa to casom upravi....deti v takomto obdobi menia kamaratov ako s prepacenim "spinava handra" 😀
Moj syn ma kazdy tyzden ineho "best friend" 😎

ivett1
3. mar 2012

@anawi16 ahoj, až som sa zľakla, lebo väčšina z tvojho príspevku je, akoby som ho písala ja 😅 ...už som to tu niekde písala...minule to "napodobňovanie" skončilo tým, že sa chcel vycikať na sedačku, lebo ten chlapček sa takto vycikal na postieľku...zatiaľ som nemala príležitosť spýtať sa na to učiteľky, lebo medzitým sme ochoreli, ale ...zatiaľ to skúšame s dohováraním a na chvíľu to zaberie, ale je to "beh na dlhé trate"...ako začal chodiť do škôlky, tak sa nestačím čudovať...je ako živé striebro...do tých troch rokov to bol milučký malý "vážny" a rozumný chlapček a teraz je z neho "živel"...u dcérky to bolo presne naopak 🙂 ...

anawi16
autor
3. mar 2012

ahojte, dakujem vam za vase nazory. pravdepodobne preradim syna do druhej triedy, lebo tiez si myslim, ze problemy sa budu len stupnovat ☹ riaditelka navrhla, ze ho mozem tam dat na par dni, na skusku a uvidime, ako zareaguje, ci sa prisposobi. a potom sa rozhodnem, podla reakcii syna.

inak ucitelky sa snazia toho chlapca zvladat, ako vedia... ale vraj takeho chlapca este v skolke nemali, tak si viete predstavit, aky to musi byt tazky oriesok. jeho spravanie sa neda predvidat, uz sposobil aj par urazov detom, nastastie zatial nic vazne. bola som svedkom toho, ako chytil tatrovku a hodil ju len tak medzi deti, hlava nehlava... nechcem riskovat, ze niekedy ublizi podobnym sposobom aj mojmu dietatu.

nela82
3. mar 2012

@anawi16 a co ine deti??Aky vplyv ma na ostatne deti?Deti su rozne..doma su ako anjelikovia a v spolocnosti inych deti-mozu byt pravy opak 😉
Deti sa rychlo ucia-to co by nemali vediet-to sa naucia rychlo.. 😅No ucitelku neospravedlnuje tvrdenie,ze taketo dieta este v skolke nemali... 😖 Oni ho prijali do skolky-dieta ma pravo byt v kolektive-kazde dieta...a ucitel si musi najst cesticku ku kazdemu dietatu.Su to len skolkari-nie stredoskolaci..Kazdy kto studuje pedagogiku by si mal uvedomit,ze nebude mat v triede len same milucke a zlatucke deti..Deti väcsinou za to akí sú,ani nemozu...a uz vobec nie take male deti.Zvlast ak sa to jedna o ADHD-podla toho co opisujes-to moze byt aj ADHD-no za to nemozu ani rodicia...s tym sa dieta narodi 😔 Vela zalezi na ucitelke..ak ucitelka zaskatulkuje taketo dieta a brani mu v spolocnych hrach s inymi detmi/co nesmie/tak je logicke,ze dieta puta pozornost a aj ublizi druhemu dietatu...Asi by sa to mohlo nazvat-zavist-ziarlivost..kazde dieta si zasluzi pochopenie a uznanie-v kazdom veku-ono citi rovnako ako my

mirkave
3. mar 2012

@anawi16 je mi luto,ze musis riesit taketo veci ☹ .v prvom rade sa musia rodicia toho dotycneho chlapca najskor spamatat a zacat riesit trvajuce problemy so svojim synom.a riaditelka skolky ma tusim moznost nezvladnutelneho chlapca vylucit zo skolky,ked rodicia nejavia po odporucaniach zaujem o napravu.......

nela82
3. mar 2012

@anawi16 este by som dodala...neuraz sa,ale kde beries tu istotu,ze "vsetko ma od toho chlapca"
Aj ja mam chlapcov,sice mladsi este nechodi ani do skolky..no starsi syn je skolak..Tiez sa postupne menil a niekedy mam pocit,ze ma kazdym dnom prekvapuje viac a viac 😅 No akosi nehladam chybu v jeho spoluziakoch...Väcsinou kazde dieta je ine v kolektive a ine doma-no a samozrejme nieco "pouziva"aj doma 😉
No suhlasim s tym co napisala
@diid niekedy sa to takto neriesilo-a tiez boli "rozne" deti..a casom si kazdy zvykol a dalo sa.
😉

babija
4. mar 2012

@nela82 joj, nemas nahodou problemy s dietatom aj ty?
rodicia si musia tiez uvedomit, ze plati skolsky poriadok a akonahle sa vyskytnu zdravotne problemy a ADHD je zdravotny problem - detska lekarka ked dava potvrdenie o zdravotnom stve dietata do MŠ a nie je informovana rodicom, ani nemusi vediet, ze dieta ma ADHD - v tom pripade riaditelka ma pravo vylucit taketo dieta z MS - učitelka v MS vacsinou nema specialnu pedagogiku a nema asistenta ucitela, a taketo dieta ho porebuje (nehovoriac o tom, ze na asistenta nie su financie, a uz to je dalsi problem) - hneva ma, ak si niekto mysli, ze ucitelka je supeman, ktory vsetko musi zvladnut
okrem toho ADHD mozno velmi dobre ovplyvnit v spolupraci s psychologom - pripadne aj psychiatrom, ale rodic je povinny informovat riaditelku o akýchto vysetreniach - inac sa potom pristupuje aj k takemuto dietatu a vtedy riaditelka moze znizit pocet deti v triede, ak je tam dieta so specialnymi potrebami
je to tazke ja viem, ale hnevaju ma vyjadrenia ucitelky musia zvladnut 25 detí a rodic obycajne nezvlada svoje jedno vlastne ☹

lucia.kl
4. mar 2012

@anawi16 tiež si myslím, že riaditeľka má právo takéto dieťa, ktoré je pre kolektív nebezpečné vylúčiť, dá sa to riešiť - mala by si to riaditeľka pozisťovať, ak si zavolá do škôlky psychológa na pozorovanie - že bude pozerať ako sa v triede správa, a ten napíše, že je dieťa nezvládatelné a nebezpečné tak by to malo ísť...

maminka11
4. mar 2012

@lucia.kl ale psycholog moze dieta pozorovat v MS iba so suhlasom rodica

lucia.kl
4. mar 2012

@maminka11 môžu akože na iné dieťa zavolať - my sme tak mali, a uvidí aj tohoto... určite sa to dá nejak obísť...

maminka11
4. mar 2012

@lucia.kl 🙂, ked je to pre dobro deti, tak asi ano 🙂

cairka
4. mar 2012

@babija , na základe čoho si mu diagnostikovala ADHD podľa jedného príspevku? 😅
V každej triede v škôlke sa nájde aspoň jeden taký exemplár. Problém zakladateľky nie je ten chlapec, ale to, že JEJ SYN sa správa rovnako. A tu je na mieste otázka, prečo ostatné deti ho nenapodobňujú 😝 Ak má ten problémový chlapec ADHD a zakladateľky syn sa správa rovnako, má aj on ADHD? ďalších 20 detí v triede sa ani napriek tomu, že to vidia denne rovnako nespráva... deti si nie vždy vyberajú kamarátov podľa priania rodičov...

lucia.kl
4. mar 2012

inak som ako učiteľka zažila tiež chlapca, čo sme s ním mali dosť problémy, bol veľmi nebezpečný pre svoje okolie - u nás v triede lietali stoličky... nie vždy sa dalo dávať pozor len na jedno dieťa - takže nehádžte niektoré vinu na učiteľky ale treba si uvedomiť, že máme v triede 22-28 detí a musíme dávať pozor na všetky... toho chlapca som sa bála aj ja a to mal 3 roky, raz ho zo mňa dávali dole dve a už som is myslela že ma zabije - neskutočnú silu mal - krk ma ešte dlho bolel, čo ma za neho tak zdrapol... našťastie ten chlapec asi po mesiaci odišiel zo škôlky...

maminka11
4. mar 2012

@cairka ale ja som predsa nalepku ADHD nikomu nedala 🙂, to je omyl nikdy by som taketo nieco neurobila, nie som na to kompetentna , to je iba rozoberanie moznosti, co to moze byt a preco treba vyhladat odbornika - sorry ak to tak vyznelo 🙂

cairka
4. mar 2012

@maminka11 , ja som to písala pre babija 😉 , ona ho hneď v treťom príspevku diskusie diagnostikovala 😀

ivuska6
4. mar 2012

@ajca123 to si nenapisala dobre ze deti napodobnuju svojich rodicov taky co si nadavaju a hadaju sa to ano ale ja mam tiez dceru a bola od mala za 3 chalanov a mala som co robit aby som ju zvladala a kolko krat som az plakala co uz som nevedela ako na nu aj u psychologicky sme boli kolko krat a nic stoho ze by v niecom pomohla a pritom sme normalna rodina a nehadam sa pred detmi ani sa nebijeme z manzelom bola o moje nervy kolko krat si poviem ze ich mam o 10 rokov starsie co som si vytrpela pri nej teraz mam 6 rocneho chlapca a je to uplny opak dceri ani neviem ze ho mam to jednoducho je uz dane v tom dietati dostalo take geny a ide to snim cely zivot dalej dcera ma uz 14 zachvylu ale stale je problemove dieta o nervy.

maminka11
4. mar 2012

@cairka 🙂 no nic, idem varit, ale v kazdom pripade, takychto "zivých" deti pribuda - citala som dakedy davnejsie odborny clanok, ze je to dane stresom, problemom pri porode, ale aj stravou ....
pekny slnency dnik 🙂

yukki
4. mar 2012

@babija ADHD sa dá veľmi dobre ovplyvniť? v spolupráci s psychológom či psychiatrom? S týmto názorom sa bohužiaľ stotožniť nemôžem.
@lucia.kl nehnevaj sa, verím, že to musel byť pre teba...traumatizujúci zážitok.....ale to by som chcela vidieť, ako trojročák ti skočil po krku až si si myslela, že ťa zabije....to muselo vyzerať jak nejaký výjav z horroru

lucia.kl
4. mar 2012

@yukki malého som si brala od mami - takže mi išiel na ruky a dostal záchvat a už to išlo... nechcel pustiť...