Trojročná dcérka nezdraví ľudí

mimip
27. okt 2016

Ahojte maminky, moja 3 rocna dcerka nechce zdravit ludi. Ucim ju, ze ludi treba zdravit. Ked ma dobru naladu tak znamych pozdravi ale ked ju niekto iny pozdravi aj niekedy aj znamy tak vobec nepozdravi aj ked jej poviem. Niektori ludia po nas pozeraju, ze ake nevychovane dieta. Poradte ako ju to mam naucit? dakujem

jashka28
27. okt 2016

Daj jej pokoj,robit všetko nasilu nemá význam...

sardinka336
27. okt 2016

@mimip naučíš ju to tak, ze jej budeš neustale prikladom. Ja to mám doma len o 4 roky staršie... 🙂 ked vidim ze ,,ani mú ani bú,, a vidím, ze niekto prichadza tak poviem ,,pozdravíme sa,, a pozdravím a pozriem dcere do očí aby vnimala, ze sa to týka aj jej....ked bola dcera v takom malom veku tak som to robila takto, neskor som ju začala upozornovat, ze ,,nepočula som, ze by si sa pozdravila,, a naučila sa. Trojročná je ešte malá, takze tam je ideálny len priklad a pobadanie, u starších deti - predškolák tam treba ist tvrdšie a pozdrav vyziadat, patrí to k slušnému spravaniu. Chce to trpezlivost a neustaly trening. Raz to pride.

jankali
27. okt 2016

Keď ti to vadí, pozdrav ich ty a hotovo. Nekomentuj pred nimi, že aká je "zlá" - po prvé, je ešte malá. Po druhé, cudzí aj necudzí ľudia si to nezaslúžia.. aby tvoja dcérka mala nepríjemné pocity. Deti to vnímanie majú trochu inak, ak teraz mi prvák povie, že nezachytil začiatok vety, aj keď sa normálne bavíme🙂 Jednoducho myslí práve na iné veci - nemusí byť v kŕči "vždy pripravená"i, keď sa približuje j nejakým ľuďom🙂

salfusco
27. okt 2016

@mimip ale nauc ju to prosim ta...robim na mieste,kde sa denne prevali cca 200 mladych ludi,a niektorych som musel ucit zdraviť ja,bo asi neznali,co to je..a to ma vacsina 20+

adelakk
27. okt 2016

@mimip Ona sa do toho dostane, hlavne je podla mna, aby videla, ze Ty zdravis a on asa to postupne nauci. Moja dcera este nema tri roky a zdravi odkedy zacala rozpravat. Byvame v Bratislave a bezne zdravi napr. ludi ked prideme na zastavku MHD, atd.atd. Syn bude mat pat rokov a niekedy pozdravi, niekedy nie....podla nalady....alebo skor podla toho, ci je niecim zaujaty alebo nie. Takze to nie je o tom, ze by bol neslusny, ale jednoducho je tak zaujaty premyslanim, ze si neuvedomi, ze treba pozdravit. Ale postupne sa to zlepsuje. Takze neboj sa, ona sa to nauci.

sardinka336
27. okt 2016

@salfusco aaaale čo si...ved ked sa im nechce? a čo ked budu mat neprijemné pocity? na to treba byt pripravený....mozno ešte nie su. 😀 Ano, aj ja sa s tým stretavam, ze ja ,,musim,, pozdravit 15 ročného ktorý mi evidentne pozerá do xichtu, pozná ma a nič...a to nie je raz, nevšimnúť si niekoho sa dá to je jasne ale u väčšiny to nie je o tom, proste nezdravia, je im to jedno.

sam2
27. okt 2016

Mame doma to iste. Od urciteho casu jednoducho nezdravi... ked mu poviem, aby pozdravil, odpovie, ze nepozdravi... Chce to len trpezlivost, upozornujem ho vzdy, dokolecka, a budem kym to nezacne robit.... druhych ja absolutne neriesim... viem, ze moje dieta rozhodne nie je nevychovane, jednoducho ma take obdobie 😉

liz_lemon
27. okt 2016

mam 4-rocneho syna, a toho som to naucila tak, ze som mu to stale pripominala (ale od utleho veku), ze nech pozdravi, a teraz krasne zdravi, vzdy ked ja niekoho pozdravim, tak automaticky pozdravi aj on, nemusim mu to vobec pripomenut, ale napr. v skolke som si vsimla, ze ani jedno dieta nevie pozdravit, a rodicia im to ani nehovoria
a dcere (skoro 2 roky) to ani hovorit nemusim, ona to hned odkukala, a sama od seba kazdemu povie ahoj, dokonca aj ked odchadzam z obchodu, tak hovori pa pa na vsetky strany, co ma vsak mrzi, ze aj ked pozdravi, nejake dieta (takmer vzdy starsie od nej), tak na 99% jej nikto neodpovie, kazdy len pozera ako tela na nove vrata, pritom to ahoj je zretelne

pribinak
27. okt 2016

neboj zacne a bude zdravit kazdeho koho stretne, moj syn tiez dlho nezdravil a potom zacal
dolezite je, aby videla, ze zdravis ty aj tato a ostatni a ona sa casom prida, vela urobi aj skolka, len netreba do nej hustit, lebo deti potom just nebudu robit to co chcem

sense
27. okt 2016

Nenut ju ale nud prikladom....aj nasu ucime pizdravit ale nesilime ju ani nenutime....ja pozdravim a niekedy ona pozdravi sama inokefy nie vtedy sa jej spytam nepovies ahoj? Niekedy odpivie nie, inokedy pozdravi a vsimla som si ze ludi co pozna a su jej sympaticky pozdravi cudzich nie a takisto ked pozdravi sama od seba ju pochvalim....a co sa tyka okolia to neriesim ha viem ake je moje dieta w hotovo....napr u babky na dedine sa vsetci zdravia a uprimne nevidim dovod zdravit cudzich ludi na ulici

salfusco
27. okt 2016

@sardinka336 su roznorodí ...vacsina báb aj chalani uplne v pohode zacali zdravit od prveho dna,tam je vidno,že su tak vychovaní,niektorí až potom,co som ich vyslovene pozdravil tonom,že ich to trklo,že sa asi zdravit treba a odvtedy jednoducho zdravia ( teda aspon mna 😀 ) a dokonca som pekne naucil zdravit po slovensky aj cudzincov,kedze ich tu mame dosť a ani mi nevadí,ked ma o piatej poobede pozdravia "dobre rano" 😀 😀

ciriklora
27. okt 2016

Existujú aj deti čo to robia inak?😁😉. Môj syn má teraz také opačne obdobie,ze zdraví tak vehementne cudzích...hlavne babky sa tešia. Niekedy chceme mať z deti dospelákov hneď a hlavne pred okolím.Su psychológovia,ktori radia nenutit,ale čakať,kym do toho dieťa dôjde...napr.nenutit nasilu sa rozdeliť s hračkou(aj keď tvoj cieľ je nevychovat lakomca),alebo nútiť stále upratovať(aj keď ideš príkladom a chceš mať poriadkumilovne dieťa).Ja keď stretnem dvoj,troj,stvor ročné dieťa a nepozdravi,tak mi to príde úplne prirodzené a skôr mi prídu smiešne mamičky ako sa snažia:dnes ráno v škôlke: a čo si si zjedol jazyk v noci?

esther03
27. okt 2016

...sa nestacim divit kam tento svet speje ked aj z pozdravenia a odzdravenia moze mat decko neprijemne pocity... Kks neprijemne pocity ma mat ked ako tupelo nepozdravi (hovorim o starsich detoch). Male dieta ucime najmä prikladom a upozornovanim npr. ideme do vytahu a pozdravime tetu susedku atd. Ak toto rodic zanedba potom sa stane, ze dieta pride na VS, ide si vybavovat veci na studijne a namiesto "Dobry den, prosim Vas..." z neho vylezie (bez zaklopania) "Doniesol som tu prihlasku (doklady bla bla bla)". Byt rodicom takehoto decka, hanba by ma fackovala. To iste urady, rozne institucie...

liz_lemon
27. okt 2016

@ciriklora aj moj mal take obdobie, ze vsetkych na ulici chcel zdravit, tak som mu hned vysvetlila, ze staci, ked bude zdravit tych, co aj ja
a dcera ta stale babky na ulici zdravi, ze ahoj baba :D nastastie vsetky reagovali pozitivne

kukakaj
27. okt 2016

Deti su nase zrkadlo...ked jej pojdes prikladom bude sa zdravit aj ona. Aaaj ked, moja dcerka ma 2r a vzdy sa pozdravi sama od seba. Ale ak ju niekto zaskoci a hned sa jej zacne prihovarat, vtedy z nej nedostanem slova. Neriesim stale su to male deticky, oni nacitavaju vsetko co ich ucime a v hlavke sa im to uklada. Zato nie su roboti, ze budu robit vsetko na prikaz. Asi sa jej dotycni ludia nepacia, ked pred nimi rozpravat nechce alebo jednoducho nema naladu 🙂

sjuzan77
27. okt 2016

Omg, zle pocity z toho, ze pozdravi? Presne tymto stylom u nas vyrasta generacia arogantnych, rozmaznanych ludi, ktori su zahladeni do seba a bez stipky empatie. Mam v okoli par deti, ktore boli vedene modnou "volnou vychovou" a ked su teraz vacsie, ich rodicia si mozu akurat trieskat hlavu o stenu, aku chybu spravili, kedze decka su absolutne nezvladnutelne.
@mimip ides dobrou cestou, dcerke vysvetluj, pripominaj, bud prikladom. A co sa tyka nepozdravenych znamych, mne osobne nepripada divne, ze ma nepozdravilo dieta, ale to, ze rodic si neda ani namahu ho na to upozornit. No ale co by som chcela, ved dieta si nezasluzi mat kvoli mne zly pocit, ci som cudzia, ci necudzia 🙄

babulina
27. okt 2016

z extremne hanblive dietata nedostanete pozdrav aj keby ste sa rozkrajali, ja naseho nenutim a to ma 6 rokov, on ani oci nedvihne zo zeme a nie ze este pozdravit,
my s manzelom zdravime, dcera tiez - vyzerame sice asi divne ale toto ma fakt netrapi

mawka
27. okt 2016

toto su elementarne veci, ktore treba ucit deti uz od utleho veku. pozdravit, poprosit, byt uctivy, vediet sa slusne spravat medzi ludmi, vediet stolovat a podobne. ja som na toto dost prisna. uz sme dosli do takeho levelu, ze vcera na kave s detmi, maly mi odsunul stolicku a prisunul mi ju pod zadok, to je naparadu takto 🙂 vie ako sa to robi. on podrzi dvere dame, zdravi, vie si uctivo nieco vypytat. prosim a dakujem je samozrejme.

esther03
27. okt 2016

@babulina treba zapracovat na tej extremnej hamblivosti lebo bude mat problemy v skole...

ciriklora
27. okt 2016

@sjuzan77 áno,tato diskusia je o štýle výchovy...súhlasím,ze mnohé obraty k voľným výchova viedli k tomu,co ste písali.Uz sú o tom aj knizky z anglická,nemecka.Len tých volnych výchov je tiež mnozstvo a prišlo to prirodzene po tom,co my sme museli poslúchať v detstve rodičov,ucitelov,susedky,kazdeho len nie seba.Deti sú múdre,vnimave a aj naši učitelia.Takze tá empatia voči nim je podľa mňa prínosná aj pre nich aj pre nás a ešte ich tu empatiu aj takto učíme. Keď na dieťa talacime a pri kazdom stretnutím človeku rázne upozorňujeme,ze musíš zdraviť tak to môže mať opačný efekt....dieťaťu podľa mňa nemusíme stále teoreticky dookola verklikovať naše postoje,ono si naše postoje odkuka v praxi(aj keď ja mám tendenciu k takejto učiteľke).takže toleruje nezdraviace deti,neupozornujuce mamičky.

jana_eyre
27. okt 2016

Tiez mam trojročnú, zdravim ja a ak ma naladu pozdravi aj ona, ak nie skryva sa mi za nohy.. Je hanbliva a vždy jej opakujem ze zdravit treba, ale tragediu z toho nerobim.. Ak niekto pozera a je to známy, poviem že sa hanbi (to je snáď normálne v 3rokoch nie?) ak je to niekto úplne cudzí tak neriesim.. Koľko ľudí neodzdraví ani mňa a to nemajú 3 ale 60 😅 a môj prvý syn este ani rozprávať v tom veku nevedel, nie este zdravit.. 😅

mia30222
27. okt 2016

Daj tomu čas.My sme s tým bojovali veľmi dlho.Začala zdraviť až ako 5ročná!!!! Dovtedy sme skúšali úplne všetko.Po dobrom, po zlom, so zákazmi, s vysvetľovaním, že tým urobí druhým radosť atď atď.Nič nezaberalo.Až jedného pekného dna začala zdraviť sama od seba. Len treba ísť príkladom a ona začne.Ja som už tomu ani neverila

mawka
27. okt 2016

@jana_eyre no, to je vec druha. dieta pozdravi a dotycny kuka jak tela na nove vrata a nic 😀 bud su ludia šokovaní, ze ich vobec niekto pozdravil a nezmozu sa na slovo alebo su to telata. co uz.

jana_eyre
27. okt 2016

@mawka v nasom prípade sú to skôr telata, lebo žijeme na dedine a zdravenie je bezne.. A nezdravia stále rovnako, tých vynechavam aj ja 😁

mauzi
27. okt 2016

U nas detto...dcerka ale ma 4 a tiwz sa nepozdravi,inak zlata aj sa porozprava,no pozdravit ani za nic 😉 trapi ma to kus,ale zdravit sa nevedia ani 15 rocni pubertaci 😀 a podla skusenoati z okolia - raz to urcite pride 🙂

liz_lemon
27. okt 2016

@mauzi ti 15-rocni sa nevedia, lebo ich k tomu asi neviedli

sardinka336
27. okt 2016

@esther03 je to inak bieda s tými čarovnými slovíčkami....ja si pamätám ziakov čo prišli ku mne a že ,,kolko je hodín,,? ja pozerám na neho ze z ktorej čerešne spadol.... 😀 😀 😀 hovorím mu, ,,snad, prosím vás kolko je hodín nie,,? tak on to zopakuje a potom mu poviem kolko je hodin...A to nebolo raz - lebo stat sa to moze zase nerobim z toho dramu ak sa stane ale to stale tie iste deti, ktore zvyčajne mama razi vychovu ze ,,nič nemusia,,. A spoliehat sa na to ze ,,raz to pride,, a čo ked to nepride? jááj..tak je mi to jedno, to ma netrapi...potom tu nariekaju ako su chlapi bulovia bo neboli k ničomu vedený.

esther03
27. okt 2016

@mauzi a ked to nepride nebude ti vadit, ze mas decko tela co ani zdravit nevie? Mne by to vadilo. Moj ma narusenu komunikacnu schopnost, ale poprosit, podakovat a pozdravit vedel medzi prvymi slovickami 😉
@sardinka336 presne tak ak ich k tomu rodic nevedie...A jasne, ze chlap, ktory nevie pozdravit, poprosit a podakovat asi nebude zene otvarat dvere a pomahat obliect ci vyzliect kabat 😉

sjuzan77
27. okt 2016

@ciriklora co je zle na tom, ze sme posluchali rodicov, susedy, ucitelov? Dnes sa sloboda a individualita dietata povysuje nad vsetko ostatne az do takej miery, ze sa jej podraduju zakladne ludske hodnoty. Potom to vyzera tak, ze 11 rocna suseda povie babke "bud ticho" len preto, ze ju zavolala obedovat uprostred hry. Dalsia slecna prejde na ulici vedla mna bez pozdravu, hoci k nam casto chodieva. A o uciteloch radsej ani nepisem, ti "nestastnici" sa boja uz napisat poznamku do ziackej knizky o zlom spravani na hodine, pretoze rodic miesto vychovy potomka pride radsej do skoly a spravi poriadky s pedagogom, ved od coho tam je, ked nevie zvladnut dieta.
Ano, deti su mudre a vnimave. Az natolko, ze kazdu situaciu vedia vyuzit vo svoj prospech.
Na margo knih - na tie som fakt alergicka, pretoze sa mi zda, ze stracame zdravy usudok a schopnost vychovavat, kedze potrebujeme navody a nazory psychologov uz aj na to, ako naucit dieta jest, ci spat.
Takze este raz - nepozdraviace dieta tolerujem, ale neupozornujucu mamicku nie.

kiwi3
27. okt 2016

trojrocne dieta este predsa nemoze poznat vsetky pravidla tejto spolocnosti a dosledne ich dodrziavat, nehanbit sa, stat vzpriamene, nebodaj este dodat, ze ruky bozkava. ak niekto robi dramu z toho, ze nezdravi, tak ma asi sam problem, pravdepodobne sa citi zbytocne dolezito. ked bude starsia zdravit urcite bude, ak zdravis ludi ty, pretoze jedina prirodzene ucinna vychova je vychova prikladom.