Učiteľky v škôlke sa nestarajú o riadne obliekanie detí

petrina82
25. okt 2013

Uz viac krat som mala problemy s ucitelkami, co sa tyka obliekania deti, ked idu von. Raz som v chladnom jesennom pocasi nasla dceru len v tricku na dvore, ked bolo cez 20 st. nedavno tak mala oblecenu mikinu, bundu, satku aj ciapku, samozrejme cela spotena a vcera ma uz dorazilo, ked doobeda bolo 15 st. a poprchalo a isli na prechadzku a z balkona som videla, ze vsetky deti mali bundy, ucitelka kozeny kabat a moja dcera bola v tenuckej mikine, takej trickovinovej, ktoru som jej dala preto, lebo mala softshellku bundu tak aby jej nebolo teplo. Takze jej musela byt zima, kedze bundu nemala, hlavne, ze ciapku mala. Ucitelka vobec neskontroluje deti, ci su patricne oblecene, je jej to jedno. Teraz idem do skolky a kedze vcera tam uz dotycna nebola a dnes rano tiez nie, rozmyslam ci sa este ozvat a povedat jej to, ze mala len tenku mikinu a bunda ostala v skrinke alebo kaslat na to. Moja dcera je dost chorlava a vcera ked som to videla, skoro ma porazilo, lebo poobede uz bolo teplo ale doobeda vietor a mrholenie...Ja uz neviem ci mam prosit aby na nich dohliadali alebo co. Asi keby isla v tielku a papuciach tak tiez si to nevsimne...

m.i.r.i
25. okt 2013

ahoj..no podla mna toto je takmer neriesitelny problem...stretavam sa s tym istym a to mame velmi dobru skolku s ucitelkami co dbaju ozaj dost a aj akceptuju spatnu vazbu...ja som si stale hovorila,ze ved hadam existuje aj zdravy rozum..ze tie deti pozriem a pozriem aj co si ja idem obliect a obleciem priblizne rovnako...ja som napriklad riesila to iste minule..pridem pre maleho, vonku 20st, on mal na sebe tricko s kratkym, s dlhym, mikinu, hrubu vetrovkovu vestu a na hlave ciapku az na usiach poriadne..nefukalo, vonku teplo..ine deti mnohe boli nalahko...ked som dosla, samozrejme bol cely mokry, vlasky pod ciapkou ako po okupani, skoro ma hodilo..on stale lieta..a staci ze ho ofukne a konec...tak som jemne naznacila ucitelke, ze to uz je moc..ze ved je teplo..ona taka vyhukana, ze jej je luto, ale ze oni uz nevedia co robit, ze dokola rodicia riesia co maju deti oblecene, ze jedni chcu aby poriadne obliekli, ini chcu dieta otuzovat..ze mnohe mamicky im potom povedia, ze teda maju obliect dietatu vsetko co ma v skrinke! Tak to napriklad spravila s nasim...ale on to mal v skrinke preto, ze rano ked ideme do skolky bolo +5 a teda ho musim inak obliect ako poobede ked je +20....tiez mu davam do skrinky siltovku..rano ma ciapku na usiach ked je chladno ale poobede mu staci siltovka...ja som uz nevedela ako jej povedat, ze zdravy rozum je najlepsi...ale to by si asi musela na skrinku prilepit kazda mamicka napis ako si to predstavuje:
1. 0-5 stupnov - vetrovka, sal, ciapka, pancuchy 🙂
2- 6-10 stupnov xy...ked fuka, ked psi, ked snezi...ked pali slnko..lebo mne sa tiez zda logicke, ze ked maju vonku +30 v juni a behaju po slnku, tak neexist, ze bude moje dieta tam behat bez klobuka alebo siltovky ..ale jasneze to najdem v skrinke..a ked vonku fuka studeny vietor, aj ked je zdanlivo celkom prijemne, tak dam ciapku na usi..
Ale proste nevyhovies asi nikdy nikomu...su mamicky co budu kritizovat, ze dieta nemalo pancuchy a pritom je vonku 15st...ja napriklad pod 10 stupnov priblizne pancuchy nedavam...maly mi vzdy skor ochorie ked sa spoti ako ze by prechladol z nedostatnu oblecenia..samozrejme nehovorim o tom, ze ma mat tricko ked je vonku 0..🙂

tatiana1985
25. okt 2013

a co keby zakladatelka temy sla toto riesit PRIAMO K UCITELKE??? lebo tu to vyznieva ako : Lutujte ma vsetci,na dceru mi nedohliadaju,podte ma polutovat a vsaaaak, vsaaaak mam ja pravdu? 🙄 🙄 🙄 prepaaana ved sama vies ze ucitelka robi zle, naco tu potrebujes komentare? chod za nou 😒 😒

petrina82
autor
25. okt 2013

no ja tiez davam pancuchy az ked je cez den menej ako 8 st., ale ked poprcha a pofukuje a je 15 st. a ona ide v tenkej mikine tak uz fakt nechapem, pritom to bola jasne jej vina, ze ich neskontrolovala, lebo druhe deti bundy mali a potom ked sa prechadzali tak asi sa obzeram po detoch ci idu za mnou kedze idu popri ceste a vidm aj keby som bola slepa, ze nema bundu...

mimikas
25. okt 2013

Poznam, u nas v jasliach to iste, vonku 14stupnov, v herni otvorene okno a deti v trickach, maly je uplne chladny a jasne stale chory. Upozornila som na to ucitelky a tera zpre zmenu dobreze nie je vo vetrovke, ucitelky su zlate, super sa o deti staraju ale neako im v tomto chyba zdravi rozum

petrina82
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
m.i.r.i
25. okt 2013

@mimikas no presne ja hovorim..ze zdravy rozum nieto..o prievane ani nehovorim..ze v lete otvorene okna aj dvere..deti sa hraju pod tymi oknami...uz niekolko ich marodovalo s prievanom v ockach a prechladnutia co to malo na svedomi si viem tiez predstavit..ale nedokazes...no ked nie je klima a je teplo..tak VETRAJU.
A no da sa s tym len jedno - porozpravat sa s ucitelkou a dokola to riesit..ci to padne na urodnu podu ale nevedno, lebo s tym istym chodia aj ostatne maminky a kazdy si ten zdravy rozum asi predstavuje inak...nemyslim si, ze vsade je to ucietelkam jedno..je pravda, ze ked maju niektore 24 deti a nestihaju kazde skontrolovat tak je to aj o tom..ale nemalo by to byt ospravedlnenie...
Raz sa mi dokonca stalo, ze maly bol v tricku ked ostatni vonku v bundach...bolo asi 13st...a ked som sa opytala ucitelky preco nema bundu, tak mi povedala, ze ON NECHCEL si ju obliect...no co na to tiez dodat...mam byt rada, ze ho nenutia a nebiju a nedaju do kuta, ze take praktiky v skolke na donucovanie nie su...tak mu vyhoveju a nechaju ho behat v tricku..a to pochybujem, ze on nechcel tak, ze zuril a neviem co..lebo ja s nim s tymto problem nemam..a zvlast ked vidi ostatnych...ale tak najdem si hadam sposob..ved kolko deti sa nerado oblieka..to ked im nejake povie, ze chce ist vonku v pyzame tak pojde lebo chcelo...

yarnie
25. okt 2013

No aj mne sa stalo ze idem pre dcerku a prave vysli zo skolky a vsetky deti v zimnych bundach a moje decko v tricku s dlhym rukavom. Hned som to riesila, ucitelka si nevsimla... Treba to riesit a jasne povedat, co ma mat dieta oblecene, proste su dve verzie, tepla a menej tepla na jesen a tak to treba ucit aj dieta. Akurat ja nechapem, ako si zvladla neletiet za nimi ked si ju videla slabo oblecenu, ja by som musela za nou... Mne by to nedalo.

tatiana1985
25. okt 2013

@petrina82 no a nemas to riesit?ked to nebudes riesit ,tak sa z okna divaj znova a zasa malu uvidis polonahu vonku na zime...ved to jasne ze to mas riesit! a na to ani 2deti nepotrebujem,aby som to vedela 😒 😒 😒 neutocim,vyjadrujem nazor, o ktory si ziadala

katy1979
25. okt 2013

@petrina82 s tymto som sa stretla aj ja. Teda s tym ze ani ucitelky nevedia ako tie deti obliect. Lebo jeden rodic chce tak druhy tak. Nas maly bol tiez minule naobliekany a ucitelka mi povedala ze este nevie ako reaguju rodicia. Ked sa pozries po ulici tie deti su velmi rozne poobliekane a to ich obliekali rodicia. Takze staci skusit hodit debatu s ucitelkou a budu spokojne obe strany 😉

moni244
25. okt 2013

@m.i.r.i náhodou to je dobrý nápad 😀 na skrinku, rôzne scenáre a bude pokoj

renatka100
25. okt 2013

Obliekanie deti v tomto pocasi je fakt hrozne rano e este riadna zima a na obed slniecko a teplucko. Ja sama neviem co mam malej obliekat ale volim strategiu ze radsej viac ako menej!

monika15
25. okt 2013

@tatiana1985 neni nic zle na tom ked sa tu nieco take spyta.... ked sa ti to nepaci citam dalej.... naco hned intrigy !
myslim si ze su tu ine temy co by tu nemali co robit.....

monika15
25. okt 2013

@petrina82 no ti poviem to je globalny problem :((((
to iste u nas. :(((

farmacka
25. okt 2013

pravdaze sa musis s ucitelkami o tom porozpravat, niet divu, ze su deti chore, ked su nie vonku primerane oblecene..ja by som to urcite dako slusne a po dobrom riesila, ved ide o zdravie tvojej dcery..

sante81
25. okt 2013

@petrina82 mam ten isty problém, aj som jej dohovárala, aj som ju prosila, na von ma hrubsie teplácky, niekedy sa oblecie sám, aj ked ich ma naopak, ale je fakt také obtiazne a namáhavé, aby dohliadla na to či ma decko aspon vetrovku? mne sa stalo, ze som v meste videla dievčatko v papučkách, bolo 8 stupnov, a také vety typu učitelka nieje povinna, ma tam frmol, tak to u mna neobstojí.

farmacka
25. okt 2013

@sante81 ucitelka je zodpovedna za svoju triedu, ma skontrolovat kazde jedno dieta, ci je primerane oblecene, na to nie je ziadne ospravedlnenie

sante81
25. okt 2013

@farmacka no to s tou nasou to asi problém je, bezne sa vyhráza detom vetami - vyplatím ti prdel, dostanes po papuli, ked nebudes posluchat pôjdes do malej triedy, atd.

petrina82
autor
25. okt 2013

@sante81 tak to je teda prilis 😠

miminka327
25. okt 2013

Nedávaj všetky učiteľky do jedného vreca 😉 ! Sama musíš vedieť,ako dieťa obliekaš 🙂 a podľa mňa keď povieš ráno učiteľke,že keď bude chladno tak si oblečie tvoja dcéra bundu von,tak na to dohliadne. Nemá len jedno dieťa na starosti 🙂 a nazabudni aj na to,že niektoré mamičky to s obliekaním preháňajú 🙂 zafúka vietor a už dávajú zimné bundy a podobne,lenže tie deti sa spotia keď sa naháňajú nestoja na jednom mieste !

mima4
25. okt 2013

@farmacka deti nebyvaju chore z chladu, ale s bacilov. Vsimni si napr. synceka vojvodkyne Kate,.. u toho babatka v zivote neuvidis ciapocku na hlave...

farmacka
25. okt 2013

@sante81 radím zmeniť škôlku, treba nájsť takú s normálnymi učiteľkami, z vlastnej skúsenosti viem, že rozdiely medzi škôlkami sú veľké..

farmacka
25. okt 2013

@mima4 ved chod v zime v kratkych rukavoch na hodinu von a uvidime, ci zostanes zdrava 🙂 ja viem, ze choroby sposobuju bacily a nie chlad, ale ked sa podchladis, prave tym bacilom umoznis napadnut ta 🙂 🙂 co sa tyka tej ciapocky, je pravdaze pravda, ked sa dieta otuzuje, tak lahko neochorie.. inak v anglicku su na ine zimy nielen vonku ale aj vnutri zvyknuti..takze su otuzilejsi.. u nas nosia niektore deti ciapku aj ked je 20 stupnov..

mima4
25. okt 2013

@farmacka vies, dnes bolo u nas nad 20 stupnov, teplo, slniecko, krasne... a deti v zimnych bundach a ciapkach s pancuchacmi bolo bezne vydavat... radsej to nebudem ani komentovat.
Suhlasim, ze ked je vonka plus pat stupnov, tak kratke rukavy su blbost, ale v podstate chlad pre nase telo, myslim primerany chlad nie je zly. Taktiez otvorene okna (nie prievan), pretoze cerstvy vzduch je zaklad. Ja ako dieta som nikdy nenosila v byte ponozky, papuce...ani teraz nemam 🙂 ... a pravdaze jasne, ze nekurime este.
Si vezmi, vacsina mamiciek na slovensku oblieka deti ako na sibiri..a predsa maju tie deti extremnu chorobnost, teda vacsina z nich...

mischelin
25. okt 2013

ono je to s mamickami tazko. tiez som ucitelka a mam aj 4 rocnu dcerku. samozrejme, prihliadame na to, aby boli deti oblecene podla pocasia, ked prsi alebo velmi mrzne, von nejdeme. ale...su mamicky, kt. sa rozculuju, ked dietatu nedam ciapku- a pritom je vonku pomaly 25 stupnov! ked neobleciem pancuchy, kt. maju v skrinke a pritom ostatne deti maju ponozky...takze, netreba sa len stazovat na ucitelky, ale pozriet sa aj na seba. aj ja som parkrat nasla moju dceru v jej skolke nevhodne oblecenu, ale nerozculujem sa...stalo sa to naozaj parkrat. nechcem byt ako mamicky, kt. stoja vonku a uz len cakaju, za co by nas sprdli...a pokial mas pocit, ze sa to stava casto, rano staci ucitelke povedat, co ma obliect.

cinkatko
25. okt 2013

@tatiana1985 No ja se na to divam z jineho hlediska jako ty a nevidim vubec duvod PROC takhle urazet zakladatelku temy 🙄 Ja myslim, ze by to tady melo byt na nejake urovni a ne jako v nejake skolce a nebo zakladce, kde se kazda pipka urazi navzajem... 😒
Myslim, ze tohle melo byt o tom, jaky problem je ted v nekterych skolach a materskych skolkach. Uz nekolikrat jsem mela moznost slyset, jak ucitele v nepritomnosti rodicu a nadrizenych zapominaji (mozna i zamerne) na svou zodpovednost vuci detem. ☹
Prece jsme zenske a nejedna z nas nema mnoho kamaradek, kterym by se mohla sverit a nebo nema moznost si proste s nekym sednout a popovidat si... A internet je pro ni jedine spojeni se svetem 🙂

luciahromadkova
25. okt 2013

som tiez ucitelka v MS, ale... vzdy aj malym a aj vacsim detom hovorim... pozriem a idem na balkon... a tam samozrejme aj na teplomer..., ked sa vratim... samozrejme deti vidim /nie su tam sami.../ povieme si ako je vonku- teda ako bolo rano.../normalne diskusia... aj naznacime do kalendara/ a potom povieme, teraz sa to mohlo zmenit, takze skusala som a budeme si obliekat....podla pocasia poviem...napr. mikina, bunda, ciapka...a deti vedia, ze maju pozriet do skrinky ci maju...ak sa mi nezda, ze nieco im chyba alebo pod. pozriem do skrinky... ano su rodicia, ktorí daju aj v tomto pocasi pancuchy...ale ak si myslim, ze je to prehnane, tak vyzlecieme a dame ponozky ved dieta treba otuzovat a zas, aby sa aj nespotilo..
vzdy si dozriem, ci ako su deti oblecene.../aj ked je u nas pravidlo, ze pomaha skolnicka, upratovacka... ale za deti zodpovedam ja.../
taktiez mala som rozhovor s rodicom... nechala som dietatu teplaky, a oni chceli, aby dieta malo vonku nohavice- rifle..., to samozrejme ak mi to nepovedia nemozem vediet... skratka sme si to vykomunikovali a hotovo... a tiez ak niektore dieta je casto chore a zimomrave priliadam na to...
to iste po navrate z vonka... ak su spotene... prezliekame tielka, a tricka.... /ak maju co, ak nie tak aspon pyzamovy vrch.../
a este cosi...aj kazda ucitelka je inak otuzilejsia...mali sme kolegynu z oravy... ta chodila stale menej oblecena ako ja a aj deti tak obliekala... skratka museli sme jej my ostatne a aj riaditelka povedat, aby deti obliekla vzdy o jednu vrstvu viac alebo prisla nakuknut ako obliekame deti my... / a aj mladsim ucitelkam toto niekedy moze uniknut... a starsie to zas niekedy prehanaju a oblecu viac a potom vonku vyzliekaju.../, takze urcite treba o tom komunikovat s ucitelkami
ale aj dietatu treba rano povedat ako sa obliect, lebo je to pomoc ak dieta povie... mal som toto, ale mama povedal, ze si to mozem vyzliect...
a este mozno velka pomoc, ak rodicia rozmyslaju... daju leginy a na to si dieta von oblieka sustaky...alebo u chlapcov tensie teplaky, ktoré maju v skolke a potom len natiahnu sustaky / v zime oteplovacky.../

alenka777
25. okt 2013

@luciahromadkova škoda že také učiteľky, s takým prístupom nie su v každej školke...

luciahromadkova
25. okt 2013

@alenka777 nehovorim, ze aj mne sa nestane, ze rodic nie je spokojný s oblecením alebo aj s niecim iným... ale vzdy som za komunikaciu a tiez chcem povedat, ze ucitelky nie su sluzky a nemozu robit vsetko to co chcu rodicia /z objektivnych a legislativncch pricin/, ich povinnostou je ucit a vyucovat... ale ako deti naucit, aby sa primerane obliekali, ked by som to nerobila takto... a u predskolakov... vlastne sa obliekaju sami... ja uz len pozriem ako sa vychystali von...

farmacka
25. okt 2013

@mischelin abslutne suhlasim..ja som si vedoma, ze sa neda vyhoviet kazdej mamicke.. ja som mala na mysli tie krajne pripady, ako zakladatelka spominala, ze v zime je dievcatko len v mikine a ostatne su v bundach..tak ako to bolo spominane, ucitelka by mala deti obliekat podla seba, kolko vrstiev sebe, tolko detom, ved su to nie miminka..

farmacka
25. okt 2013

@mima4 tak tento extrem mna inak tiez vytaca, najlepsie su ciapky pri 20 stupnoch.. 🙂 a mas inak absolutnu pravdu v tom, ze ked sa deti primerane otuzuju su menej chore..co sa tyka vetrania, zdravsie je poriadne otvorit okno, dieta do inej izby a po 5 minutach zatvorit, neustale otvorene vetracky su nielen neekomicke, ale aj nezdrave..treba si uvedomit, ze dieta je dole na zemi, kde prudi studeny vzduch z okna a je tam celkovo chladnejsie...ja inak v byte bez papuc nevydrzim, na koberci ano, ale ked mam byt bosa na parketach, velmi mi ten pocit chladu prekaza, no 12 rocny syn je vecne bosy.. 🙂