Unudené 6 ročné dieťa

evelina86
23. júl 2014

Neviem do akej kategorie mam zaradiť tento "problém" . Moj 6-ročný syn- predškolák (teraz ide v septembri do školy) sa stale nudí. Od začiatku prázdnin sa snažím detom vymýšlať rozny program, chodiť s nimi na výlety, do mesta, na detské ihriská, bol na prazdninach u babky... a on mi dnes ráno povedal,že ved celé prazdniny len sedím doma...Tak ma to nahnevalo a sklamalo...Za pár dní ide na tábor, má mladšiu sestru s ktorou sa vedia aj pekne zahrať......ale deno-denná otázka: mama aký mame program..Ešte sa len vraciame z výletu a uz padne otázka: "mama a teraz kde ideme" ?? Je to normálne u takychto detí?? ako mu to mám vysvetliť...alebo ako ho zabaviť,aby nemal pocit že sa nudí??

babulka82
23. júl 2014

@mirtill presne tak ! tiež si myslim že to že dieta vydrži same zo sebou potrebuje pre vyvoj.Ved to sa neda stale niečo robit a vymyšlat aktivity a všetko ho bavi 20 minut.
@prasiatko30
@evelina86 a tie vylety a zoo mi idu na nervy všade same hračky predavaju ,deti len otravuju .My sme boli v zline v zoo a v areali nebol žiaden stanok s hračkami čo bolo uplne super velmi sa mi to pačilo.Len automaty na pitie a stanky s jedenim.

babulka82
23. júl 2014

@evelina86 že aj ja nerada otravujem vidim že ludia maju svoj program tak nechcem im do toho zasahovat je mi to trapne.

prasiatko30
23. júl 2014

@babulka82 ja neviem u nas ak cas dovoli tak organizujeme bicyklovy vylet do primestskeho parku -nejake 4km zlanarime kamosov zo dvora, zbalime olovrant a ideme - decka sa trochu hybu tam je to velke priestranstvo - bez obchodov, s preliezkami tak sme tam hodinku, dve, deti sa naolovrantuju a ideme naspat - vydavky =0€, len to co nabalis do ruksaka 😉

evelina86
autor
23. júl 2014

@babulka82 No presne..tie stánky s hračkami. potom to uz nie je o tom,čo sme videli v ZOO,ale akú hračku si odtial donesieme..a ked nie, tak velké sklamanie a oduvanie sa..Jáj..

mawka
23. júl 2014

@evelina86 presne tak. inak ja som za to, aby v nedelu boli OC zatvorene. v zahranici to tak funguje a svet sa nezrutil. aspon by sa MOZNO ludia zbadali a zacali by travit cas aj inak. ved z bytu prejdu zase do budovy OC, utratia nezmyselne eura a este sa tvaria ako dobre robia pre deti, ktore sa ponahanaju v detskom kutiku. v zime mozno ok, ale teraz v lete cely vikend OCcka plne rodicov s detmi.

cobhan
23. júl 2014

ked ste na dedine tak sa da toho viac robit...skuste zacat stavat bunker, mozete spolu cvicit alebo mu spravit mini opiciu drahu. Ja som travila leto na dedine, v dome kde nebola ani elektrina, vodu sme tahali zo studne a jedine spojenie zo svetom bolo radio. Ale kazdy druhy vecer sa u niekoho na dvore opekalo, stavali sme si svoje ''kluby'', vela sme vymalovavali, hrali kadejake hry, chodili k rieke a tak podobne..obcas sa dospeli organizacne prejavili a spravili nejaku hru, hladanie pokladu u niekoho na dvore alebo hromadnejsi vylet niekam dalej za dedinu 🙂

prasiatko30
23. júl 2014

@mawka ale to je zase na volbe rodicov - cize ty mas volbu ist do OC alebo zobrat deti niekam do prirody, ku potoku a stravit den s nimi vonku - ti co chodia v nedelu do OC sa zavretim OC nebudu snazit najst nejaky alternativny program to mi ver 😉 na sk je aspon ta vyhoda ze chytis sadnes na autobus a za mestom si hned na nejakej steske odvahy a ides staci sa prechadzat, zbierat kytky - nie tie chranene a ak najdes este nejaky potok s miernym tokom tak nemas stastnejsie deti 🙂

babulka82
23. júl 2014

@mawka
@prasiatko30
@evelina86 minule som videla u nas v meste na obede asi 3 česke rodiny s detmi ,mali male deti od babatka až po nejake 8 ročne a tie deti vobec neotravovali ani raz nezakričali na svojich rodičov,normalne som nechapala a ked ich ohlasili že už odchadzaju tak pekne nacupitali a odišli .Uplne super ale bolo to take nenutene a spontanne aj pre tie deti.Ja ked vidim niektore deti tu na SK tak je to jak odtrhnute z retaze a je jedno kde sme stale "otravuju" rodičov či sme v nakupnom centre či na ihrisku alebo v kutiku.

mawka
23. júl 2014

@prasiatko30 ano, aj toto je jeden z argumentov, ale ocividne vela ludi v tomto state este vychovavat,. na jednej strane chceme mat zdravu odolnu spolocnost a co je zdrave na tom, ze cele rodiny sa sackuju do OC kazdu volnu chvilu. potom vonku fakt nie je nikoho. kedysi boli vikendy bez obchodov a prezili sme to vsetci,. teraz by sa mal asi zrutit svet.

katarinamarkova
23. júl 2014

@evelina86 to chce kamarata, neviem ci sa hrava sam.....pripadne zober niekoho k sebe na prazdniny, nech sa ma s kym hrat. u nas to funguje cele leto, a vlastne aj pocas skolskeho roka tak, ze sa zbehnu kamosi, jeden dva tri, deti vypustim von na dvor, ak je skaredo hraju sa v izbe, obcas skontrolujem 🙂 potom zase deti utekaju k susedom....atd.....obcas ZOO, minigolf, vyletiky, bazen.....
ale myslim si ze to chce len kamarata, ani mna by nebavilo hrat sa s mamou, deti maju svoj svet 🙂

evelina86
autor
23. júl 2014

@mawka Ja som za aby sa zrušili otvorené obchody v nedelu!!

mawka
23. júl 2014

@prasiatko30 a okrem toho, na jednej strane sice ludia pracu potrebuju, ale praca v OC je na 12 hodinove sichty, myslim si, ze aspon tu nedelu by rodina mala byt spolu a nie, ze mama 12 hodin v nedelu v praci ako predavacka v butiku a otec na poobednej lebo nase fabriky ficia pre potreby zapadu 365 dni v roku. nechavame si srat na hlavu. kde inde toto takto je? len v ost bloku. otroci a ovecky a tak to vyzera.

mirtill
23. júl 2014

Pre mňa a pre moje deti znamenali prázdniny,že Nie je škola ! 🙂 A ostatné aktivity už boli plusom,v septembri,kedˇniekto vymenoval viac ako dve výlety,alebo tábory tak už sa s ním nikto nebavil,lebo dotyčný bol namyslený 😉 Všimnite si,že vám deti cez prázdniny narastú,to preto,lebo mozog už nepotrebuje energiu na učenie a na ,,drezúru,,stres,ale môže dať pokyn telu na oddych na nekonečné leňošenie.

evelina86
autor
23. júl 2014

@babulka82 Zo začiatku som sa aj snažila sa stretavať s tymi mamičkami aspon viac krat do týždna,ale ked som videla,že ony potom žiadnu aktivitu nevyvíjali spatne,tak som si povedala,že dosť..a ozyva sa ta jedna tak raz do mesiaca,že no čo kedy prídem na kavu. Taky domased.Ale to ja nepotrebujem si sadnúť, my kecame, deti medzitým rozoberú polku domu...Mam takú negatívnu skúsenosť.

koniarova
23. júl 2014

@horana Presne si vystihla podstatu. Prepodnetované - je ten správny výraz ako píšeš. A potom sa deti nevedia zahrať samé a vymyslieť si program. Lebo rodičia majú pocit, že im stále musia nejaký vymýšľať.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evelina86
autor
23. júl 2014

@fidka79 To poznám, mala dedina..my tu ani detské ihrisko nemame,ale tiež mame dvor a tam majú šmýkalku, pieskovisko, tak sa zahrajú,aj na dvore. chválabohu uz teraz mam auto aj ja a hlavne vodičák,tak ked nas mrle doma žerú - vybehne do mesta- to mame tak 5 minút od domu čo je super 🙂

mamavera
24. júl 2014

@evelina86 nečítala som diskusiu, ale najčastejšie sa paradoxne nudia deti, ktorým rodičia neustále vymýšľajú program a snažia sa im vyplniť niečím každú minútu dňa. Tie deti aj vždy rodičov vítajú - s otázkou - kam ideme? Stále očakávajú program - zabávajte ma. Sú málo kreatívne na to, aby sa hodiny zabavili pri skladaní lega, vyrábaní modelov z papiera, odpadového materiálu, prírodnín. Deťom často berieme naším prístupom fantáziu, samostatnosť, možnosť čokoľvek si vyskúšať....nám ako deťom nestačil deň na to, aby sme stihli všetko, čo sme chceli. No neboli sme zahádzaní haldami hračiek a rodičia nepociťovali nutnosť nám robiť denne program. Nechaj tvojho syna robiť čo možno najviac vecí okolo neho,ktoré by mohol zvládnuť, podnecuj ho v tom, aby si sám vyrábal doplnky k hrám, nauč ho a nechaj ho vyrábať z lega, stavebníc, dopraj mu dostatok pohybu, ale nerob mu animátorku.

mamavera
24. júl 2014

@evelina86
@mawka sorry, ale nikto predsa tých rodičov s deťmi do OC nenúti ísť. Sú otvorené aj erotické salóny, herne, je na každom dospelom, či tam pôjde alebo nie. Rodičia, ktorí týmto spôsobom s deťmi zabíjajú v OC čas, ťažko budú niekedy s deťmi miesto toho modelovať z plastelíny....Sú ľudia, ktorí sú v práci vyťažení cez týždeň, ešte aj v sobotu, nevidím nič zlé na to, aby si išli v nedeľu nakúpiť. A počúvala som rozhovor s predavačkami a pokladníčkami, za nedeľu majú príplatky, ktoré by im do rodinného rozpočtu chýbali. A to že ostanú tie ženy doma (inak nie všetky majú deti a pubertiaci ju až tak doma nepotrebujú), neznamená, že sa im aj budú venovať.

mawka
25. júl 2014

@mamavera velmi alibisticky argument, ze nikto nenuti rodicov do OC ist a aj napriek tomu tam ti rodicia deti tahaju. ved co, nakupime si, dame si detsky kutik, rodicia maju potom pokoj, ze? vrchol kultury na slovensku. OC a travenie volneho casu v nich. neviem, preco porovnavas OC a herne a eroticke kluby. ved tam deti nevodis, ci? navyse nie kazde mesto povoli hernu a bordel. inak zaujimave, aj v OC tie herne su 😉 😀 a kurvy uz nestretnes len v bordeli, ale aj na zakladnej skole. takze aby sme si to zhrnuli, do OC tahaju rodicia deti uz od plienok, tie tam same nechodia. a takto im ukazuju a ucia na konzumny sposob zivota. a o priplatkoch by sme mohli debatovat, ake su vysoke a aka dan sa za ne plati.

@evelina86

rodinnevikendy2
25. júl 2014

Milé maminky, pozývame vaše detičky na rozprávkové denné tábory pre najmenšie deti.

Posledné voľné miesta do denných zážitkových táborov ŠMOULKOVINY a ZVIERATKOVO
Všetky tábory umiestňujeme v blízkosti lesov, aby deti boli celý deň v prírode a máme množstvo zážitkových lesných aktivít a rozprávkových lesných bytostí ( škriatkovia, víly a pod. )
Tešíme sa na vaše deti emoticon
https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...

https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...

🙂 🙂 🙂 🙂

prasiatko30
25. júl 2014

@mawka vidis ja som v zivote nevliezla do herne ani do bordelu 😅 😅 - je to moznost volby - su rodicia, ktori proste do tych OC budu chodit aj keby boli zatvorene 😀 😀 😀 pripadne by s detmi sedeli zatvoreni v panelaku alebo niekde na kave v kaviarni alebo na pive v pivarni - tam tiez uz davaju detske kutiky alebo maju terasy - a co teraz v sobotu a v nedelu vsetko zattvorime len preto aby rodicia chodili s detmi do prirody??? vzdy budu existovat rodicia, ktori budu hladat alternativnu zabavu s detmi a ti co to maju na haku a budu sediet pri detoch v inych podnikoch alebo doma a do lesa ich nedostanes - taky je zivot

a tak ako spravne hovori @mamavera je sice spravne rozmyslat nad tym ako mozu viest rodinny zivot ti ktori nam poskytuju sluzby cez vikend - ale oni za to dostanu zaplatene - vela krat su to peniaze ktore potrebuju, cez vikendy je im vyhodnejsie pracovat ako cez tyzden - predstav si sice rodinu ale kde zena nema s kym nechat deti cez tyzden ale cez vikend je tam chlap a ona moze ist zarobit nejake tie koruny ktore mladej rodine dobre padnu, etc etc - kazdy ma nejaky dovod - myslim si ze nikto ich tam nedrzi na silu 😅 asi by vela z nich nebola nadsena kebyze OC zavre cez vikend - a to ja nie som z tych co chodi po obchodoch v nedelu - vyslovene to neznasam. druhy bod programu su ti ludia co cez cely tyzden robia a nemaju sancu ist na nakup cez tyzden a nechavaju to na vikend - aj taki ludia su. a po tretie cez vikend robi strasne vela ludi - drviva vacsina zdravotnickeho personalu, hasici, policajti etc, etc - zrusime vsetky prace na smeny aelbo tito ludia nemaju narok na rodinny zivot 😅

mawka
25. júl 2014

@prasiatko30 praca na smeny neznamena, ze robis 24 hodin denne 7 dni v tyzdni. vzdy ten priestor na nakup je. toto nech mi nikto nehovori, ze ma cas len cez vikend, ked v tyzdni su obchody otvorene do vecera od skoreho rana. kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody preco nieco nejde. takze je lahke povedat, ze cez tyzden nemam cas, tak idem cez vikend. dalo by sa ist do hlbky preco ako a tak dalej, ale to by bolo len hadzanie hrachu o stenu. pekny den

prasiatko30
25. júl 2014

@mawka mna nemusis o tom presviedcat ja sa ti snazim povedat ze ti ludia co chodia do OC su ti co si to vybrali a tych nezmenis alebo len velmi tazko a zatvorenim OC uz vobec nie to mi ver - neviem ci si si vsimla ten jemny odtien ja ich nebranim ja hovorim ze tymto niet pomoci

mawka
25. júl 2014

@prasiatko30 zaujimave, ze vonku to nikto neriesi... ano, lebo ved ti nasi ludia po vikendoch otrocia na nich 😉

prasiatko30
25. júl 2014

@mawka kde vonku a aki nasi ludia na koho otrocia??? si trochu vedla jak ta jedla. v meste kde byvam som sa so slovakmi este ani nestretla a urcite nerobia v supermarketoch - tam vidavam akurat tak spanielov a pri 24% nezamestnanosti su vsetci radi ze nejaku robotu maju - takze asi tak k tomu ako slovaci na niekoho deru - sa zobud prosim ta taketo sovinisticke keci mam najradsej 🙄

renab
25. júl 2014

úplný súhlas s @horana - mamičky sa dnes zmenili na animátorky - od mala deti zabávajú a pretekajú sa v tom, ktoré dieťa chodí na viac krúžkov, ktoré čo vie. deti nemajú čas na vlastnú zábavu, na vlastné spoznávanie sveta a keď im človek neurobí program, tak sa nudia.

godyna
25. júl 2014

Ja si myslím ,ze je to tym, aka je dnes doba. Ja som chodila von na dvor a same deti sme si vymýšľali co budeme robiť, ako sa budeme hrať. Mala som 10 hračiek ( ostatne deti mali tie iste 🙂 ale tym padom viac fantázie ,ako sa zabaviť. Ak som niekedy náhodou povedala, ze sa nudím, tak mi mama dala hned "robotu" a bolo po nude. Skús mu povedat ,ked sa bude nudiť ,ze ti ma ist pomôcť niečo upratať a uvidis, ako rýchlo si nájde zábavu 🙂

zuzkanik
25. júl 2014

@evelina86 problém je možno práve v tom, že ty im vymýšľaš program. Osobne vôbec nie som zástancom toho, aby rodičia trávili pri hrách s deťmi mimoriadne veľa času, ako to naznačuje dnešný trend. Takto sa stávame otrokmi detí a domáce práce vykonávame až potom, keď sú deti v posteli. Navyše absolútne potláčame fantáziu detí, ktoré takto vôbec nie sú nútené premýšľať a vymýšľať nové hry. Mám doma dve deti, takže viem, čo hovorím. 11-ročná dcéra sa často nudí, ale neopováži sa mi sťažovať, pretože vie, že ju ihneď zamestnám. A moja 4-ročná sa dokáže tak krásne sama zahrať, že niekedy aj celý deň o nej nič neviem. Chodí za mnou iba po jedlo a pitie. Moja skúsenosť je taká, že keď im program vymýšľam, stále niektoré z nich šomre a niečo sa im nepáči. Takže hlavu hore, uži si svoj voľný čas a deťom nechaj priestor na rozvoj vlastnej fantázie.

katka1981
25. júl 2014

@evelina86, je to normalne a netrap sa tym. My detom nevidime do hlavy. Ja mam teraz dcerku posledny den na prazdninach, a tak som si precitala tento clanok, lebo som bola velmi zvedava, ci je normalne, ze je aka je a hlavne som chcela pochopit jej myslenie, lebo je to tazke. Skus si to precitat mozno ti to pomoze. Na webe najdes aj podobne clanky. http://www.mscary.estranky.sk/clanky/pre-rodico...